Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC PENTRU

ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Data: 21.02.2018
Educatoare: Avdei (cas. Agavriloaei) Paula
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit ”Pinocchio” Fălticeni
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mijlocie „Voiniceii”
Tema anuală de învăţare: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânii: ,,Animale din alte zone de pe glob”
Categoria de activităţi de învăţare : Activitate de dezvoltare personală
Elementele activităţii de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineaţă - salutul, prezenţa,
completarea calendarului naturii, noutatea zilei, activitatea de grup- ,,Voiniceii iubesc
animalele”, regulile grupei, prezentarea programului zilei, mesajul zilei.
Tema activităţii de dezvoltare personală: „ Voiniceii, prietenii animalelor”

Scopul: Stimularea comunicării, a interrelaţionării pentru coeziunea grupului, a educării


gândirii critice prin coîmpărtășire în siuații ludice despre animalele și mediul înconjurător
apropiat copilului.
Obiective operaţionale:
- Să utilizeze formule de salut cunoscute, specifice momentului zilei, folosind limbajul verbal
şi nonverbal;
-Să comunice cunoștințe, impresii şi opinii, transmiţând sentimente, experienţe şi păreri
proprii;
- Să execute exerciţii motrice însuşite anterior în contexte variate, într-un ritm corespunzător;
-Să descrie principalele caracteristici ale vremii, unele fenomene întâlnite, specifice
anotimpului;
- Să realizeze corect piramida, raspunzând la întrebările adresate;
- Să comunice gânduri și impresii despre mediul înconjurător.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, jocul, problematizarea, observaţia, exerciţiul fizic,
explicaţia, piramida.

Resurse materiale: panou cu fotografiile copiilor, calendarul naturii, coşuleţ, jetoane cu


simboluri pentru caracteristici/fenomene ale naturii, piramida, siluete animale, planiglob,
paleta cu emoții.

Forme de organizare:: frontal, individual

Bibliografie:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, MECI, 2008, Bucureşti, Editura DPH;
 Oprea C.L.(2007), Strategii didactice interactive, Bucureşti, E.D.P.
 Dumitrana, M.(2001, Educarea limbajului în învăţământul preşcolar, Comunicarea
orală, Bucureşti, Ed. Compania;
 ,, Ce este întâlnirea de dimineaţă” – Bane, Coleen - ,, Bună dimineaţa! Mă bucur
că eşti aici !” , Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă
 Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, „Proiectarea pas cu pas”, ed.
Diamant, 2009, Îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Copiii intră în sala de grupă , se aşează pe pernuţe şi primesc salutul educatoarei


,,Bună dimineaţa copii, mă bucur că suntem și azi împreună. ”Copiii răspund la salut, după
care sunt invitați să se salute între ei. Se foloseşte metoda “Amestecă- îngheaţă- formează
perechi”. La semnalul educatoarei: “Cu toţii să ne adunăm şi două cercuri să formăm”, copiii
se adună în două cercuri concentrice: fetiţele în mijloc, iar baieţii în cercul exterior. Jocul se
desfăşoară astfel: la semnalul “Amestecă!”, copiii se învârt în cerc, în sensuri opuse; la
îndemnul “Îngheaţă!”, copiii se opresc pe loc, iar la comanda “Formează perechi!”, copiii se
întorc faţă în faţă câte unul din fiecare cerc, se prind de mâna şi se salută, îmbrăţişându-se sau
strângându-şi mâna. Jocul se desfăşoară de 2-3 ori pe melodia ”Mulțumesc”.
Educatoarea îi anunță pe copiii că astăzi vor fi exploratori în lumea animalelor. Micii
exploratori sunt invitați să completeze pănoul cu fotografiile lor, realizându-se astfel
Prezența și stabilind numărul total de copii care vor merge în călătorie.
Pentru a fi pregătiți să facă față efortului presupus de ”explorare”, educatoare invită să
participe la Gimnastica de înviorare ce se va desfășura pe ritmurile melodiilor Ram-sam-
sam și Părțile corpului.
În cadrul Întâlnirii de grup copiii vor completa piramida : ,, ”. Copiii vor
vizualiza piramida, vor număra treptele, vor recunoaște figura geometrica din care este
formata piramida, vor identifica culorile fiecărei trepte și o vor completa cu jetoanele
adecvate pe baza ghicitorilor. În urma discuțiilor purtate copiii vor desprinde mesajul zilei
”Iubim animalele”.
Pentru a ajunge la destinaţie, educatoarea le propune copiilor să afle cum va fi vremea
în expediția la care se pornesc. Calendarul naturii este completat de Meteorologul de
serviciu care stabilește data, ziua şi dacă vremea este potrivită pentru plecare. ”Astăzi este….;
Ieri a fost….; Suntem în anotimpul….; Privim cerul şi vedem….; Iarna ne îmbrăcăm cu
haine….; Putem pleca în siguranţă deoarece vremea este de partea noastră.”
Surpriza zilei este Planiglobul care are menirea de a trezi interesul copiilor și curiozitatea.
Pentru reușita explorării se reamintesc regulile grupei : ”Îmi doresc ca astăzi
să vă comportți civilizat, să aveţi răbdare, să vă ascultaţi colegii, să vorbiți cu voce joasă.” .
După ce li se comunică programul călătoriei, copiii sunt întrebați cum se simt când au aflat
atâtea lucruri noi și interesante. Se va face un cerc în jurul paletei emoțiilor, apoi, în funcție de
sentimentele pe care le trăiesc copiii vor face câte un pas în față. Se pornește expediția în jurul
Planiglobului .
Unul după altul noi ne-ncolonăm
Veseli la plimbare, noi acum plecăm! (mers normal)
Departe, munți-i zărim
Mergem pe vârfuri să-i privim (mers pe vârfuri)
Vai cum am întârziat
Iute hai la alergat.
Cu căprioara ne-ntâlnim
Și ca ea acum fugim (alergare cu călcâiele la șezut)
Copiii mer pe cărare
Când la deal și când la vale.
Tot mergând la poli ajung
Pe banchize tot sărind.
Și pornesc în grabă mare
Să ajungă în savană.
Educatoarea le va spune copiilor că și ea se va juca alături de ei, însățindu-i în
peripețiile lor și le urează o zi bună și spor la cercetare.

S-ar putea să vă placă și