Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

PENTRU JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

Data: 06.11.2019
Propunător: Profesor Agavriloaei Paula
Unitatea de învăţământ: G.P.P. „Pinocchio”, Fălticeni
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mică „Voiniceii”
Tema anuală de învăţare: „Cine sunt/suntem”
Tema săptămânală: „Eu sunt unic!”
Categoria de activitate: Jocuri și activităţi didactice alese
Tema activităţii : „Unde am ascuns păpușa?”
Forma de realizare: joc de atenţie
Scopul activităţii; Dezvoltarea procesului psihic cognitiv- atenţia şi încurajarea învăţării
independent prin oferirea de ocazii de învăţare situaţională ;
Obiective operaţionale:
să răspundă prompt la o comandă dată;
să se orienteze în spațiul dat;
să-şi coreleze atenţia asupra păpușa;
să dea dovadă de răbdare într-o sarcină ce implică așteptare;
să respecte regulile jocului;
să participe afectiv și efectiv la joc.
Regula de joc: Copiii trebuie să ghicească locul în care a fost ascunsă păpușa şi să-o aducă
înapoi.
Elemente de joc: supriza, aplauze
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, demonstrația, exercițiul, jocul.
 Resurse materiale: păpusă,eșarfă.
 Forma de organizare: frontal.
Durata: 20 minute
Bibliografie:
 ”Curriculum pentru educație timpurie “, aprobat de OM nr.4694 din 02.08.2019.
 Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima “Jocuri si exerciții pentru
dezvoltarea fizică a preșcolarilor”, Editura EDP București, 1995
 Silvia Dima,Aurica Candrea-.ED.BUC1995-Antologie de jocuri didactice
Nr. Strategii didactice Evaluare/
Etapele
crt Conținut științific Mijloace de Metode și
activității Metode și procedee
învățământ indicatori
1. Captarea Se realizează prin găsirea unui element supriză, o păpușă Conversația Păpușă
atenției mare, care motivează dorinţa copiilor de a participa la Dialogul
activitate.
2. Anunţarea Motivarea la nivelul de înţelegere al copiilor a scopului şi Conversaţia
temei şi a obiectivelor urmărite.Copiii vor fi anunțați că vor învăţa un Explicația
obiectivelor joc nou ”Unde am ascuns păpușa?”.
3. Prezentarea a)Explicarea și demonstrarea jocului Explicația
optimă a Copiii vor sta pe scăunele în timp ce unul va fi legat la Păpușă
conţinutului şi ochi. Educatoarea va ascunde păpușa, iar copilul trebuie să fie Eşarfă
dirijarea atent şi s-o găsească orientându-se după cuvintele cald-rece.
învăţării Cald –aproape de păpușă, rece-departe de păpușă.
b) Jocul de probă Orientarea în
Copiii vor desfășura jocul de probă. demonstraţia spațiu
c) Acțiunea de joc
Desfășurarea propriu-zisă a jocului . Se va urmări derularea exerciţiul Răspunsul
acțiunii de joc, respectarea regulilor jocului, interrelaționarea prompt la o
și comunicarea dintre copii. comandă
Jocul se repetă până reușesc toți copiii să participe la joc.

4. Evaluare Activitatea se încheie cu aprecieri generale şi individuale Conversaţia Autoevaluarea


privind comportamentul copiilor în cadrul activităţii. participării la
joc și evaluarea
comportamen-
tului celorlalți

S-ar putea să vă placă și