Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învățământ: C.S.E.I. „Sf. Filofteia” Ștefănești


Data: 5 iunie 2013
Clasa: a VIII-a
Propunător: Protopopescu Doina
Aria curriculară: Terapie educațională complexă și integrată
Disciplina: Terapie ocupațională
Tema activității: „ÎN TABĂRĂ LA MUNTE”-machetă
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi

Obiective generale:
Proiectarea, confecționarea și evaluarea unor produse simple
Dezvoltarea capacității de cooperare în scopul realizării unui produs

Obiective operaționale:
-să descrie materialele folosite și utilizarea lor
-să precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate
-să realizeze componentele machetei respectând etapele precizate
-să asambleze corect și estetic macheta
-să colaboreze în cadrul echipei pentru realizarea machetei

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, observația,
lucrul în echipă, exercițiul

Mijloace didactice: placă polistiren, carton color, hârtie color, hârtie creponată,
bețișoare de bambus, ramuri de brad, pietricele, lipici, foarfeci, casetofon, CD.

Forme de organizare: frontal și individual

Resurse temporale: 45 minute


Nr. Etapele lecției Conținutul științific Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt. procedee învățământ organizare
1. Moment Asigur climatul optim desfășurării lecției. Pregătesc
organizatoric materialele necesare.
2. Captarea atenției Citesc elevilor poezia „Vine vacanța”:
„Vine iar vacanța
Cu parfumul ei Conversația
Cu miros de floare
Cu miros de tei. Textul-suport Frontal și
Mergem în excursii individual
Cu autocare,
Unii merg la munte,
Alții merg la mare.
Când suntem la munte
Suntem fericiți
Chiar și de natură
Noi suntem iubiți
Ea ne dă răcoare
Și izvoare reci
Și spre vârf de munte Evaluare orală:
Ne-așterne poteci.”
Pun întrebări legate de poezie: Se evaluează
-Cine se spune că vine? răspunsurile
-Cu ce vine vacanța de vară? elevilor
-Unde merg copiii?
-Ce oferă muntele copiilor?
-Voi ați fost în tabără? Unde?
-Vă place la mare sau la munte? De ce?
Prezint elevilor un set de imagini reprezentând activități Set cu imagini
desfășurate de copii în tabără la munte.
3. Anunțarea temei „Astăzi, la ora de terapie ocupațională, m-am gândit să
facem și noi o excursie imaginară și vă invit „În tabără la Conversația Frontal
munte”. Vom realiza o machetă reprezentând o tabără
pentru copii, vom decupa, vom lipi și vom îmbina diverse
alte materiale astfel încât la sfârșitul orei să avem o tabără
în miniatură.”
4. Desfășurarea Prezint elevilor o planșă ce reprezintă o tabără la munte și Conversația Placă de
activității le cer să-mi descrie ce văd. Le spun că aceleași elemente polistiren Frontal Evaluare orală:
se vor regăsi și pe macheta noastră: corturile, focul de Carton color Individual Se evaluează
tabără, terenul de fotbal, florile, copiii, pădurea de brazi, Explicația Hârtie color răspunsurile date
izvorul, steagul. Bețișoare de de elevi
Le explic că fiecare va lucra un element al machetei iar la bambus
final le vom asambla pentru a realiza lucrarea finală. Ramuri de brad
Împart materialele și explic fiecăruia etapele de realizare Demonstrația Hârtie creponată
a elementului respectiv. Pietricele
Executăm câteva exerciții de încălzire a musculaturii Lipici
mâinii (plouă, tună, fulgeră ,morișca, evantaiul). Exercițiul Foarfeci
Cer elevilor atenție în lucru deoarece lucrarea finală Casetofon Observarea
trebuie să fie reușită atât din punct de vedere al realizării, sistematică a
cât și din punct de vedere estetic. elevilor
Pentru un ambient plăcut, se lucrează pe fond muzical.
Ofer indicații și ajutor acolo unde este nevoie și sunt
solicitată.
5. Obținerea Verific modul cum fiecare elev a realizat elementul care Conversația Elementele Individual Evaluare
performanței i-a fost indicat. Asamblăm împreună macheta și finalizăm Lucrul în componente ale practică:
detaliile. echipă machetei Se evaluează
modul cum au
lucrat elementele
6. Asigurarea -Ce am realizat noi astăzi? Ce materiale am folosit? Conversația Frontal Evaluare orală:
feed-back-ului -Cum am realizat elementele care compun macheta? Se evaluează
răspunsurile date
de elevi
7. Retenția și Solicit elevilor să-mi spună (arate) din ce materiale sunt Conversația Individual Evaluare orală
transferul realizate în realitate elementele pe care ei le-au lucrat. Evaluare practică
8. Evaluarea Se expune macheta în fața clasei. Fac aprecieri Conversația Frontal și
activității individuale și colective asupra modului cum s-a lucrat și individual
cum s-a implicat fiecare în realizarea machetei.

S-ar putea să vă placă și