Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

CLASA : a II-a
ARIA CURRICULARĂ : ARTE
DISCIPLINA : EDUCAŢIE MUZICALĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : CULTURĂ VOCALĂ
CONŢINUTURI: DEPRINDERI DE CÂNTARE ÎN COLECTIV( TON, SEMNAL DE ÎNCEPUT, SINCRONIZARE)
SUBIECTUL LECŢIEI : CÂNTECUL ,,BROSCUŢELE”
TIPUL LECŢIEI : MIXTĂ
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: LA SFÂRŞITUL OREI, ELEVII VOR FI CAPABILI:
a ) COGNITIVE: O1- să cânte în cor, într-un grup stabilit şi individual;
O2- să recunoască unele cântece după audiţie;
O3- săanalizeze un cântec;
O4- să respecte comanda şi tonul de începere;
O5- să redea linia melodică şi conţinutul de idei al cântecului nou;
O6- să intoneze cântecul ,,Broscuţele” în cor şi în grupuri mici, respectând regulile elementare de cânt
b ) AFECTIVE: O7- să participe cu interes la oră;

c ) PSIHOMOTORII:
O8- să-şi păstreze poziţia corectă atunci când cântă;
O9:-să exteriorizeze prin mimică şi gesturi conţinutul textului cântat.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, povestirea.
MIJLOACE DIDACTICE: planşă ilustrativă reprezentând imagini cu broscuţele şi strofele cântecului, dipazon,
CD- player,fişe cu versurile cântecului şi cu o broscuţă de desenat, CD-ul cu
cântecele şi negative ale acestora, imagini cu cobza, ţambalul, mascotă broască.
TIMP ALOCAT: 45 min.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe, individuală.
BIBLIOGRAFIE: 1. LUPU, J. ,ALDEA, G.(şi colab.), MUZICA.CLASELE I-IV.CULEGERE DE CÂNTECE, EDITURA
NICULESCU, BUC.,1997
2. ÎNDRUMĂTOR PENTRU PREDAREA MUZICII LA CLASELE I-IV,E.D.P., BUC.,1978
3. BURLACU, DECEBAL ŞI KARPIS, VICTORIA, CULEGERE DE CÂNTECE PENTRU ŞCOLARI,
EDITURA GH. CÂRŢU-ALEXANDRU, CRAIOVA, 1995
4. BREAZU, G.- SAXU, N., CARTE DE CÂNTECE PENTRU COPII, EDITURA MUZICALĂ, BUC. 1985

Etapele lecţiei Ob Activitatea invăţătorului Activitatea probabilă Metode şi Forma Material Evalua
op. a elevului procedee de didactic re
organiza
re
I. MOMENT O7 Cere elevilor să se Se conformează conversa frontală
ORGANIZA pregătească pentru oră; cerinţelor. ţia
TORIC stabileşte liniştea prin cerinţe
verbale.
II. ACTIVITĂŢI O8 a) Exerciţii oranizatorice Se aşază în poziţia exerciţiul frontală orală
INTRODUCTI potrivită .
VE - poziţia corectă pentru cântat,
spatele drept, lipit de bancă,
umerii traşi puţin înapoi, capul
sus, privirea înainte.

b) Exerciţii pentru respiraţie

,,Ne imaginăm că ţinem în Execută exerciţiile


palmă un fulg de nea. Tragem propuse. exerciţiul frontală
aer în piept( inspirăm) până
număr la patru, apoi suflăm
fulguşorul( expirăm) până
număr la 8”.
- demonstrează, apoi
O4 execută concomitent cu orală
elevii ; exerciţiul frontală
- urmăreşte
corectitudinea
execuţiei. 

c) Pregătirea vocii pentru


O7 cânt. Exerciţii de cultură
vocală
Ascultă cu atenţie, povestirea frontală povestirea orală
Improvizează o povestire cu apoi execută exerciţiile
tema: ,, Balta şi vietăţile ei”. propuse. ,, Balta şi
,, Tata pleacă la pescuit, unde vietăţile
ne ia şi pe noi, copiii.Ne-am ei”
pregătit undiţele, momeala şi
am plecat dis-de-dimineaţă. demonstra
Ne suim în maşină. Tata Pronunţă de cîteva ţia
ambalează motorul:,, vu......” ori:,, vuuu...,vuuu...”
Pornim la drum.
Claxonăm :

O9
ti ti ti Repetă exerciţiile. exerciţiul

Facem viraje :

conversaţia
Ascultă şi apoi repetă.
vu,--- vu--- demonstra
Am ajuns. De lângă baltă se ţia
aude o broscuţă:

O4 diapazon
demonstra
Repetă exerciţiile. ţia
Oac oac oac....
III. REACTUALI ,, Ce cântec am învăţat ora ,,...cântecul Hora”. conversaţia frontală orală
ZAREA O4 trecută la muzică?”
CUNOŞTINŢE Le comunică elevilor că CD –ul cu
LOR urmează să repete cântecele negativul
,, Hora” şi ,,Dacă vesel se Interpretează cântecele. exerciţiul cântecului
trăieşte”( anexa 1)
Are loc verificarea frontală a CD player
cântecelor învăţate anterior.
Dă tonul şi comanda de
începere.
,, Haideţi să încingem hora pe Fetele formează o
O9 malul lacului să cânte şi horă, iar băieţii alta ;
broscuţele cu noi!” joacă şi cântă în faţa pe grupe obs.
clasei. sistema
Le cere apoi elevilor să cânte Cântă şi execută tică
O2 cântecul ,, Dacă vesel se mişcările specifice
trăieşte”, cu ajutorul indicaţiilor din versurile
negativului. cântecului.
IV. DIRIJAREA ,, Dacă tot ne-am imaginat că Ascultă cu atenţie. observaţia frontală
ÎNVĂŢĂRII plecăm la pescuit pe malul
lacului, ce-ar fi să facem şi o planşa cu
petrecere împreună cu cântecul orală
broscuţele?”
a) Prezentarea
materialului stimul
conversaţia
Prezintă o planşă cu cântecul Privesc planşa şi
,, Broscuţele” ilustrat şi mascota şi discută. mascota
mascota broscuţă. broscuţă
b) Anunţarea titlului
conversaţia frontală culegere
,, Astăzi vom învăţa cântecul de cântece
Broscuţele (anexa 2) Ascultă.

c) Audierea cântecului CD player


O2 Pune CD-ul cu cântecul Audiază cântecul. audiţia CD-ul cu
,,Broscuţele “ pentru a reţine cântecul ,,
linia melodică. Broscuţe
le “
d) Analiza conţinutului

O3 Formulează câteva întrebări: conversaţia


,, Despre ce a fost vorba în
cântec?”
,, Cum a fost melodia, veselă ,, ...veselă.”
sau tristă ?” frontală orală
,,Cu ce se ospătează « ...cu vin şi cozonac. »
broscuţele?” povestirea
O7 ,, Cine le-a speriat pe « ...un câine şchiop. »
broscuţe ? »
,, La ce instrumente cântă?” « ...la cobză şi la
ţambal. »
Le prezintă planşa cu aceste observaţia planşacu
instrumente. instrumen
Distribuie fişele cu versurile Primesc fişele şi le tele
cântecului şi cu o broscuţă studiază.
desenată pe verso.( anexa 3) fişa cu
cântecul

e) Cântarea model

Va cânta model cântecul. Ascultă.

f) Învăţarea pe fragmente
Demonstrează primele două Repetă primele două exerciţiul frontală diapazon
O4 versuri. versuri. orală
Dă tonul şi comanda.
O5 Demonstrează ultimele două « ...că sună ca şi
versuri. primele două versuri » demonstra
,, Ce observaţi?” ţia
Dă tonul şi comanda. Repetă ultimele două
versuri.
Demonstrarea refrenului care
se repetă.
Reia prima strofă şi refrenul. Ascultă, apoi repetă.
Îi învaţă pe copii în mod Cântă împreună cu înv.
O6 similar şi celelalte două strofe.

g) Cântarea integrală a
cântecului

Va cânta împreună cu elevii


tot cântecul. exerciţiul

V. OBŢINEREA O5 Reluarea cântecului în exerciţiul diapazon orală


PERFORMAN următoarele modalităţi: pe
ŢEI - în lanţ, pe rânduri şi apoi pe Cântă pe rânduri de rânduri
O6 bănci ( fiecare rând / bancă bănci, în pereche. de bănci
câte o strofă / două versuri).
O8 - în dialog învăţătorul cu clasa
( înv. un vers, clasa următorul
iar refrenul împreună). exerciţiul orală
- în dialog fete-băieţi iar Cântă pe grupe:
refrenul cu toată clasa. fete /băieţi. pe grupe

VI.EVALUAREA O4 Pune negativul Cântă . negativul orală


cântecului,,Broscuţele” şi le exerciţiul frontală cântecului
O5 cere elevilor să cânte cu toţii.
Va scoate în faţa clasei doi- Cântă individual. individua CD player
O6 trei elevi pentru a cânta lă
individual.
VII. CONCLUZII O7 Face aprecieri asupra Ascultă şi reţin tema.
ŞI APRECIERI modului de desfăşurare a orei,
le cere să înveţe cântecul
pentru ora viitoare şi ca temă
vor avea de colorat broscuţa de
pe fişă.

S-ar putea să vă placă și