Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC LA MATEMATICĂ

Elaborat:
Data:
Clasa: 11 (profil umanist)
Durata: 45 minute
Subiectul: Numere complexe. Forma algebrică a numărului complex. Operații cu numere complexe
Tipul lecţiei: Lecție de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Competențe specifice: 1, 2, 7
Unități de competențe: 2.1., 2.2., 2.4., 2.6.
Obiective operaţionale: La sfârșitul lecției, fiecare elev va fi capabil să:
O1: definească noțiunea de număr complex, conjugata unui număr complex, utilizând exemple proprii;
O2: identifice partea imaginară și partea reală a unui număr complex, fără ajutorul profesorului;
O3: efectueze operații cu numere complexe;
Metode şi procedee: conversaţia, chestionarea orală, explicaţia, exerciţiul, problematizarea
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.
Mijloace didactice: tabla, creta, manualul de matematică
Bibliografie:
1. Manual pentru clasa a XI-a „Matematică”, I. Achiri, V. Ciobanu, P. Efros. Editura Prut Internaţional, 2014.
2. Curriculum național la matematică, clasa a X-a - XII-a, Chișinău, 2019.
3. Culegere de probleme la matematică, Iavorschi V., Chișinău: 2012. 360 p.
SCENARIUL LECȚIEI

Secvențele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode


lecției didactice
Moment
organizatoric Se asigură cadrul optim necesar desfăşurării orei.
(2 min.)
Le propun elevilor să mediteze asupra motto-ului: Meditează asupra motto-ului și propun conversația
“Cel mai scurt drum între două adevăruri din explicații din punct de vedere literar.
domeniul real, trece printr-un domeniu imaginar.”
(Jacques Hadamard)

Elevii prezintă caiețelele cu lucru


Rog elevul de serviciu să adune toate caietele cu independent, în care s-a rezolvat și
lucrul independent de la colegi. evaluarea din manual de la modulul I.

În continuare, propun elevilor să rezolve Doi elevi sunt solicitați la tablă și rezolvă
următoarele 2 sarcini: sarcinile. Ceilalți elevi rezolvă sarcinile
Reactualizarea 1) Să se rezolve ecuația: 𝑥 + 2𝑥 + 5 = 0; independent în caiețel și compară
structurilor 2) Aplicând proprietățile radicalilor, aduceți la rezultatele obținute cu cele de la tablă. În
anterioare, o formă mai simplă expresia: cazul în care elevii întâmpină greutăți,
verificarea temei √−8 ∙ √−4. rezolvăm împreună.
pentru acasă Prima sarcină:
determinăm discriminantul ecuației: ∆= b −
4ac = 4 − 20 = −4
√∆= √−4 = 4 ∙ (−1) = √4 ∙ √−1 problematizarea,
= 2 ∙ √−1. conversația
Concluzie: ecuația nu are soluții.

A doua sarcină:
√−8 ∙ √−4 = −2 ∙ √−4 = −2 ∙ 4 ∙ (−1)
= −2 ∙ √4 ∙ √−1 = −4 ∙ √−1.
Le explic elevilor că situații de genul acesta sunt La această sarcină, elevii se ciocnesc din
foarte multe și, de fapt, problema constă în √−1. nou de o problemă similară, deoarece ei
Le povestesc că s-au făcut multe cercetări și cunosc că expresia de sub radical este
matematicienii, din secolul al XVI-lea utilizează nenegativă.
expresii de forma √−𝑎, 𝑎 ∈ ℝ∗ , iar în secolul al
XVIII-lea, L. Euler introduce notaţia √−1 = 𝑖 (i de
la cuvîntul latin „imaginarius”).

Sarcină pentru acasă: prezentarea unei informații


succinte despre L: Euler și aportul acestuia în Elevii notează sarcina în caiet.
matematică (forma de prezentare la dorința
fiecăruia: prezentare, referat, etc.).

Def: Se numeşte număr complex expresia de


forma a + bi, unde 𝑎, 𝑏 ∈ ℝ, iar i este un simbol cu
proprietatea 𝑖 = −1. exercițiul,
explicarea,
În continuare, le vorbesc despre mulțimea problematizarea
Prezentarea numerelor complexe și le spun că se notează cu ℂ
optimă a și ℂ = {𝑎 + 𝑏𝑖|𝑎, 𝑏 ∈ ℝ, 𝑖 = −1}. Elevii notează definiția pentru un număr
conţinutului nou, Apoi, stabilim împreună care este relația dintre complex și adresează întrebări dacă ceva
mulțimea numerelor complexe ℂ și mulțimile nu le este clar.
Dirijarea învăţării numerice studiate anterior.
Prin urmare, ℕ ⊂ ℤ ⊂ ℚ ⊂ ℝ ⊂ ℂ. Elevii participă la discuții și stabilim
Le propun elevilor să realizăm sarcina nr. 1 din împreună relația dintre mulțimile numerice,
fișa de lucru. după care rezolvăm oral sarcina nr. 1 din
Solicit elevilor să-mi dea fiecare câte exemple de fișa de lucru.
numere complexe.
Le explic elevilor care este forma algebrică a unui
număr complex și anume 𝑧 = 𝑎 + 𝑏𝑖 sau 𝑧 = 𝑎 +
𝑖𝑏. De asemenea, le vorbesc despre partea reală,
care se notează cu Re𝑧și partea imaginară a unui
număr complex, notată cu Im𝑧.

În continuare le propun elevilor sarcina nr. 2 din


fișa de lucru. Elevii rezolvă, în perechi, sarcina nr. 2 din
fișa de lucru.
Le menționez elevilor că două numere complexe exercițiul,
sunt egale dacă și numai dacă părțile reale și explicarea,
imaginare sunt egale, adică dacă avem numerele Elevii își fac notițe. În cazul în care ceva nu problematizarea
𝑧 = 𝑎 + 𝑏𝑖 și 𝑧 = 𝑐 + 𝑑𝑖, atunci 𝑧 = 𝑧 dacă 𝑎 = este clar, întreabă.
𝑐 și 𝑏 = 𝑑.
De asemena, le spun elevilor că numărul complex
de forma 0 + 𝑏𝑖 se notează cu 𝑏𝑖 și se numește
pur imaginar, iar numărul complex 𝑖 == 1𝑖 se
numește unitate imaginară.

Le propun elevilor să rezolvăm împreună sarcina


nr. 3 din fișa de lucru. Un elev este solicitat la tablă ca să rezolvăm
sarcina, ceilalți vin cu propuneri și rezolvă în
caiețele.
Le spun elevilor că exact cum se operează cu
numerele reale, așa se operează și cu cele
complexe, ținând cont de particularitățile acestora
și le propun în continuare să definim operații cu
numere complexe.
Fie că avem două numere complexe 𝑧 = 𝑎 + 𝑏𝑖
și 𝑧 = 𝑐 + 𝑑𝑖.
Adunarea: Elevii își fac notițe în caiete și particpă la
𝑧 + 𝑧 = (𝑎 + 𝑏𝑖) + (𝑐 + 𝑑𝑖) = (𝑎 + 𝑐) + (𝑏 + 𝑑)𝑖. rezolvarea exemplelor și explică cum explicarea,
Exemplu: trebuie realizate. conversația
(2 + 3𝑖) + (3 + 7𝑖) = (2 + 3) + (3𝑖 + 7𝑖) = 5 + 10𝑖.
Scăderea:
𝑧 − 𝑧 = (𝑎 + 𝑏𝑖) − (𝑐 + 𝑑𝑖) = (𝑎 − 𝑐) + (𝑏 − 𝑑)𝑖.
Exemplu:
(2 + 3𝑖) − (3 + 7𝑖) = (2 − 3) + (3𝑖 − 7𝑖)
= −1 − 4𝑖.
Înmulțirea:
𝑧 ∙ 𝑧 = (𝑎 + 𝑏𝑖) ∙ (𝑐 + 𝑑𝑖) = 𝑎𝑐 + 𝑎𝑑𝑖 + 𝑐𝑏𝑖 + 𝑏𝑑𝑖
= (𝑎𝑐 − 𝑏𝑑) + (𝑎𝑑 + 𝑏𝑐)𝑖.
Exemplu:
(2 + 3𝑖) ∙ (3 + 7𝑖) = 6 + 14𝑖 + 9𝑖 − 21
= −15 + 23𝑖.

Le propun elevilor spre realizare sarcina nr. 4 din


fișa de lucru. Rezolvăm împreună sarcina nr. 4 din fișa de exercițiul,
lucru. Câte un elev este solicitat la tablă. explicarea
Le explic elevilor, că în mulțimea numerelor
complexce apare o noțiune absolut nouă și
anumea conjugatul unui număr complex.
Def: Se numește conjugatul numărului complex
𝑧 = 𝑎 + 𝑏𝑖 numărul 𝑧̅ = 𝑎 + 𝑏𝚤 = 𝑎 − 𝑏𝑖.
Atrag atenția că produsul 𝑧 ∙ 𝑧̅, 𝑧 ∈ ℂ, este Elevii notează definiția conjugatului unui
deosebit, deoarece el este un număr real număr complex în caiete și prezintă
nenegativ: 𝑧 ∙ 𝑧̅ = (𝑎 + 𝑏𝑖)(𝑎 − 𝑏𝑖) = 𝑎 + 𝑎𝑏𝑖 − exemple.
𝑎𝑏𝑖 − 𝑏 𝑖 = 𝑎 + 𝑏 .
Exemplu: pentru numărul 2 + 3𝑖 conjugatul este
2 − 3𝑖.

Rog elevii să-mi dea exemple de un număr


complex și conjugatul lui. problematizarea
În continuare, le vorbesc elevilor despre împărțirea
numerelor complexe, ca operație inversă a
operației de înmulțire.
Fie că avem două numere complexe: 𝑧 = 𝑎 + 𝑏𝑖 conversația,
și 𝑧 = 𝑐 + 𝑑𝑖, atunci = = Elevii își fac notițe în caiete. exercițiul

{înmulțim cu conjugata numitorului}


(𝑎 + 𝑏𝑖) 𝑐 + 𝑑𝚤
= =
(𝑐 + 𝑑𝑖) 𝑐 + 𝑑𝚤
= {conjugata numitorului este (𝑐 − 𝑑𝑖)}
(𝑎 + 𝑏𝑖)(𝑐 − 𝑑𝑖)
=
(𝑐 + 𝑑𝑖)(𝑐 − 𝑑𝑖)
= {efectuăm operația de înmulțire la numă𝑟ă𝑡𝑜𝑟,
iar la numitor aplicăm formula de calcul prescurta𝑡}
𝑎𝑐 + 𝑏𝑑 𝑏𝑐 − 𝑎𝑑
= + 𝑖.
𝑐 +𝑑 𝑐 +𝑑
Exemplu:
2 + 𝑖 (2 + 𝑖)(1 − 𝑖) 2 − 2𝑖 + 𝑖 + 1 3 − 𝑖 Rezolvăm împreună exemplul propus.
= = =
1 + 𝑖 (1 + 𝑖)(1 − 𝑖) 1−𝑖 2
3 1
= − 𝑖.
2 2

Propun elevilor să realizeze sarcina nr. 5 din fișa


de lucru. Elevii rezolvă sarcina nr. 5 din fișa de lucru, exercițiul
la tablă.
Consolidarea Le propun să rezolve sarcina nr. 6 din fișa de Elevii rezolvă, în perechi, sarcina nr. 6 din exercițiul
materiei şi lucru, . fișa de lucru.
formarea
capacităţilor
Propun elevilor un exercițiu spre rezolvare. Primii La clasă, se realizează sarcina nr. 7 din fișa
trei care rezolvă corect primesc notă. Între timp ce de lucru. exercițiul,
Evaluarea ei rezolvă, mă apropii de fiecare să precizez dacă După ce primii 3 au finalizat sarcina, unul explicarea,
sunt întrebări sau nu. dintre ei le explică celorlați cum a realizat problematizarea
itemul.
Întrebări frontale:
1. Ce este un număr complex?
2. Cum se notează partea întreagă și partea
imaginară a unui număr complex? conversația
Elevii răspund la întrebări. Dacă sunt
Bilanțul lecției 3. Ce înseamnă că două numere complexe
neclarități mai revenim odată la partea
Concluzii sunt egale?
4. Cum se efectuează operația de împărțire a teoretică.
două numere complexe?

Tema pentru Le propun elevilor pentru acasă problemele 1(a, b,


acasă d,e,h) 3(a, b)de la pag. 168 din manual și explic Elevii notează tema pentru acasă în caiet.
cum trebuie rezolvate.

S-ar putea să vă placă și