Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Liceul Tehnologic Coţuşca


Data:
Clasa: a VII-a
Disciplina: Consiliere şi orientare
Prof. Otiliea Sandu
Tema: ,,Decizii rapide, decizii corecte?”.
Componenta generală: Managementul informaţiilor
Subcomponenta: Adaptarea la presiunea timpului
Obiective urmărite:
La finalul activităţii elevii vor fi capabili :
 Să se acomodeze la situaţii noi;
 Să-şi formeze anumite deprinderi de luare a deciziilor individuale şi de grup;

Strategii didactice:

 Metoda ciorchinelui
 Dezbaterea;
 Conversatia euristica;
 Observaţia

Mijloace de prezentare: fişe.


Forme de organizare: frontală, individual.
Durata : 50 min
Scenariul didactic:

1. Moment organizatoric

- asigurarea condiţiilor didactico-materiale


- stabilirea prezenţei şi a aspectelor de disciplină şi frecvenţă.
-prezentarea situaţiei la învăţătură pentru săptămâna precedentă.

2. Spargerea ghetii:
- prezentarea unei epigrame potrivită temei
,,Orice decizie strâmbă
Nimeni şi nimic n-o schimbă,
Pe când o decizie dreaptă
Poate să fie... casată.”
epigramă de Gheorghe
Ionescu

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor


- se anunta tema si obiectivele
4. Dirijarea invatarii
- se imparte clasa in doua grupe
- fiecare grupă primeşte o fişă de lucru (Anexele 1-2)
- se notează pe fişă ideile desprinse din citat.
- lideri grupelor dau citire ideilor găsite şi le susţin
- declanşarea dezbaterei prin argumente ,,pro”şi ,,contra”
- prezentarea unei fişe de documentare de către diriginte (Anexa 3)
- administrarea unei fişe de lucru conform planului de acţiune în a lua o
decizie (anexa 4)
5. Încheierea activității

Se va solicita feed-back din partea participanților cu privire la tematica


propusă. Elevii vor avea oportunitatea de a pune întrebări clarificatoare, circumscrise
problematicilor de interes, supuse atenției în mod voluntar de către cei interesați.
Aplicarea metodei ,,ciorchinelui” din care să reiasă că deciziile luate de către ei, le
vor influenţa realizarea viitorului lor. (anexa 5)
Se anunta tema ce va fi abordata saptamana viitoare - ,,Încrederea în sine – o
cheie a succesului ‘’.

ANEXA 1

,,Când ţi-e frică, orice decizie ai lua este una greşită!”


Valentin Bărbulescu

ANEXA 2

Putem încerca să evităm să luăm decizii nefăcând nimic,


dar până şi asta este o decizie.
Gary Collins

ANEXA 3

VREAU SĂ IAU O DECIZIE!


Fişă de documentare

Decizie şi dezvoltare personală

Fiecare om îşi înţelege cel mai bine propria existenţă.


Pe parcursul vieţii, evenimentele cu care ne confruntăm ne pun în situaţia de „a alege”, de
cele mai multe ori, dintre mai multe alternative.
În timp, se formează „capacitatea de a lua decizii”, trăsătură care defineşte personalitatea.
Bazele formării personalităţii se pun în perioada adolescenţei, etapă de viaţă când are loc o
intensă dezvoltare pe mai multe planuri (fizic, intelectual, socio-afectiv), care va duce la conturarea
identităţii de sine.
O componentă a identităţii de sine este identitatea vocaţională, care presupune alegerea,
opţiunea, decizia privind parcursul educaţional şi profesional.
Persoana ajunge să planifice şi să acţioneze astfel încât să meargă înainte în propria sa viaţă.

Etape în luarea deciziei


 Determinarea alternativelor:
- Cine sunt eu?
- Unde sunt acum?
- Unde vreau să ajung?
- Care sunt resursele mele actuale (calităţi, cunoştinţe, abilităţi) pe care mă pot
baza?
 Explorarea alternativelor:
- Care sunt posibilele căi de acţiune? Câte alternative sunt?
- Ce voi găsi la capătul drumului?
- Cât/ce mă costă (timp, efort) să pun în aplicare aceste alternative?
- De ce cunoştinţe şi abilităţi voi avea nevoie?
- Care sunt dificultăţile pe care le voi întâmpina?
- Cine mă susţine?
- Care e calea optimă pentru mine?

 Luarea deciziei şi întocmirea planului de acţiune:


- Care este obiectivul meu?
- Ce pot să fac pentru a-mi atinge obiectivul?
- De ce am nevoie?
- Ce dificultăţi anticipez?
- Ce pot să fac pentru a le preveni sau minimiza?
- Care sunt paşii concreţi pe care îi am de parcurs?
- Ce voi face dacă planul va eşua?

ANEXA 4

Numele şi prenumle________________
Data:____________________________

Fişă de lucru
PLAN DE ACŢIUNE PENTRU A LUA O DECIZIE

Întocmeşte planul de acţiune pentru a lua o decizie.

peste 10
ani

Eu,
astăzi

- Care este obiectivul meu?


- Ce pot să fac pentru a-mi atinge obiectivul?
- De ce am nevoie?
- Ce dificultăţi anticipez?
- Care sunt paşii concreţi pe care îi am de parcurs?
- Ce voi face dacă planul va eşua?
ANEXA 5

ACUM ŞI
AICI /
PESTE 10
ANI

S-ar putea să vă placă și