Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Liceul Tehnologic „Costache Conachi” Pechea


Data: 14.09.2021
Clasa: a IX-a B
Profesor: ing. Cucoș Mihai
Modul 3: Organe de mașini
Unitatea de învățare: 1. Noțiuni generale despre organele de mașini.
Tema lecţiei: Definirea, rolul, clasificarea organelor de mașini
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 80 min.
Scopul lectiei: Dobândire de noi cunoștințe;
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Unitatea de rezultate ale învățării 3: Montarea organelor de mașini în subansambluri mecanice.
Rezultate ale învățării: .
a) Cunoștințe:
Cn1 - să definească organele de mașini
Cn2- să identifice organe de mașini
Cn3 -să clasifice diferitele tipuri de organe de mașini

b) Abilitați:
Ab1 – să exemplifice utilizările organelor de mașini
Ab2 – să distingă domenii de utilizare specifice
c) Atitudini
At1 – să participe activ şi conştient la lecţie
At2 – să manifeste cooperare în cadrul grupului/clasei

Strategii didactice:
- Metode didactice: conversaţia, explicaţia , problematizarea, expunerea, observarea sistematică;
- Mijloace de învățământ: fişe de documentare, fişe de lucru, manual ,caietul, tabla.
- Moduri de activitate: individuală, frontală,
-Nivelul clasei : nivel mediu, colectiv omogen;

BIBLIOGRAFIE:
● Drobotă Victor, Atanasiu Mihail, Stere Nicolae: Rezistența materialelor și organe de mașini, manual pentru licee industriale, Editura Didactică şi
Pedagogică, București, 1986.
● Moraru I., Bălăceanu E. Organe de mașini, manual pentru Școala de Arte și Meserii, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2006
Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
(min) Metode Resurse
I . SECVENȚA 5
ORGANIZATORICĂ
1. Asigurarea •Salutul,conversatie de acomodare,verificarea prezenței,a •La locurile lor, raspund solicitarilor Dialogul Catalog
condițiilor necesare existenței caietului de notițe,anunță activitatea ce profesorului,nominalizează Conversația
bunei desfășurări a urmează a se desfășura. absenții,prezintă caietele,sunt pregătiți să
lecției înceapă lecția.
II.VERIFICAREA ȘI 20
APRECIEREA NIVELULUI DE
CUNOȘTINȚE
1. Asigurarea •Prezintă pe scurt conținutul și competențele specifice •Urmăresc prezentarea și se concentrează Expunerea
continuității activității modulului. asupra conținutului materiei din modul.
de instruire
2.Obținerea •Profesorul verifică nivelul cunoștințelor dobândite •Răspund întrebărilor profesorului: Conversația Tabla
performanței didactice anterior prin întrebări adresate frontal. 1. Organele de masini sunt piese ale Chestionare
prin verificarea și Profesorul adreseză întrebări: compenentei unei masini sau a unui utilaj. orală
consolidarea
2. Suruburile de la banci, cuierul, arcurile de
cunoștințelor dobândite 1. Ce credeți că sunt organele de masini?
la pix, broasca de la usa de la intrare,
anterior incuietoarea de inchis fereastra, etc.
2. Ce organe de masini simple identificati in clasa?

3. Evaluarea și notarea • Corectează dacă este cazul, răspunsurile eronate sau • Își însușesc răspunsurile corecte și Explicația
răspunsurilor face completările necesare; completările făcute. Observația
• Apreciază sau critică elevii verificați.
III. TRANSMITEREA NOILOR 40
CUNOȘTINȚE ȘI FORMAREA
DEPRINDERILOR

1. Captarea atenției •Captează curiozitatea și interesul elevilor pentru lecția •Devin interesați de tema propusă. Expunerea Docume
elevilor nouă prezentând imagini + materiale didactice. n-te +
mat.
didactic
e
2. Comunicarea titlului • Anunță și scrie pe tablă titlul lecției: Notiuni generale •Notează în caiete titlul lecției și rețin Expunerea Tabla
lecției și a despre organele de masini obiectivele educationale. Caiete
competențelor specifice • Definirea, rolul, clasificarea organelor de masini de
ale acesteia notițe
3. Transmiterea noilor •Profesorul defineste si exemplifica tipuri de organe de • Răspund solicitărilor profesorului; Conversația Tabla
cunoștințe masini. • Elevii iau notițe. Explicaţia Caiete
ştiinţifică de
notițe

Profesorul clasifica organele de masini din punct de


vedere constructiv si functional.

4. Asigurarea feedback- • Confirmă, completează și apreciază corectitudinea •Se autocorectează și rețin explicațiile Explicația
ului răspunsurilor și intervine cu explicații suplimentare suplimentare. științifică
IV.SECVENȚA FINALĂ 15
1.Apreciere asupra • Formulează aprecieri și dacă este cazul, observații și •Rețin aprecierile,raspunsurile colegilor, Conversația
desfășurarii lecției și recomandări. observațiile și recomandările. Catalog
evaluare Distribuie fiecarui elev o fișă de lucru ca tema pentru
acasă.
Notează elevii care au raspuns pe parcursul orelor.

Întocmit: ing. Cucoș Mihai

S-ar putea să vă placă și