Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Liceul Tehnologic „Costache Conachi” Pechea


Data: 09.11.2021
Clasa: a IX-a B
Profesor: ing. Cucoș Mihai
Modul 3: Organe de mașini
Unitatea de învățare: 2. Organe de mașini simple. Organe de asamblare
Tema lecției: Nituri ( elementele și dimensiunile nitului, clasificare).
Tipul lecției: mixtă
Durata: 80 min.
Scopul lecției: Dobândire de noi cunoștințe;
Locul de desfășurare: sala de clasă
Unitatea de rezultate ale învățării 3: Montarea organelor de mașini în subansambluri mecanice.
Rezultate ale învățării:
a) Cunoștințe:
Cn1 - să definească asamblarea prin nituire.
Cn2-să identifice elementele geometrice și dimensionale ale unui nit.
Cn3-să clasifice niturile după forma capului și a tijei.

b) Abilitați:
Ab1 – să argumenteze necesitatea nituirii materialelor.
Ab2 – să identifice tipuri de asamblări prin nituire.
Ab3 – să identifice diferitele tipuri de nituri.
c) Atitudini
At1 – să participe activ și să accepte asimilarea noilor cunoștințe.
At2 – să manifeste cooperare în cadrul grupului clasei.

Strategii didactice:
- Metode didactice: conversația, explicația , problematizarea, expunerea, observarea sistematică;
- Mijloace de învățământ: fișe de documentare, fișe de lucru, nituri diferite, manual ,caietul, tabla.
- Moduri de activitate: individuală, frontală,

BIBLIOGRAFIE:
● Drobotă Victor, Atanasiu Mihail, Stere Nicolae: Rezistența materialelor și organe de mașini, manual pentru licee industriale, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 1986.
● Moraru I., Bălăceanu E.: Organe de mașini, manual pentru Școala de Arte și Meserii, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2006
Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
(min) Metode Resurse
I . SECVENȚA 5
ORGANIZATORICĂ
1. Asigurarea •Salutul,conversatie de acomodare,verificarea prezenței,a •La locurile lor, raspund solicitarilor Dialogul Catalog
condițiilor necesare existenței caietului de notițe,anunță activitatea ce profesorului,nominalizează Conversația
bunei desfășurări a urmează a se desfășura. absenții,prezintă caietele,sunt pregătiți să
lecției înceapă lecția.
II.VERIFICAREA ȘI 20
APRECIEREA NIVELULUI DE
CUNOȘTINȚE
1. Asigurarea •Prezintă pe scurt conținutul și competențele specifice •Urmăresc prezentarea și se concentrează Expunerea
continuității activității lecției trecute. asupra conținutului lecției trecute.
de instruire
2.Obținerea •Profesorul verifică nivelul cunoștințelor dobândite •Răspund întrebărilor profesorului: Conversația Tabla
performanței didactice anterior prin întrebări adresate frontal. 1. Determinarea rezistentei la rupere a Chestionare
prin verificarea și Profesorul adreseză întrebări: acestuia. orală
consolidarea
cunoștințelor dobândite 1. Care este scopul verificarii la intindere a unui material 2. Cand are un continut de carbon mai
anterior sub forma de epruveta? ridicat.

2. Cand un material este mai rezistent la rupere?


3. Zona de elasticitate, palierul de
3. Care sunt zonele specifice deformatiei unui material curgere, zona de intarire, gatuirea si
pe curba caracteristica? ruperea materialului

3. Evaluarea și notarea • Corectează dacă este cazul, răspunsurile eronate sau • Își însușesc răspunsurile corecte și Explicația
răspunsurilor face completările necesare; completările făcute. Observația
• Apreciază sau critică elevii verificați.
III. TRANSMITEREA NOILOR 40
CUNOȘTINȚE ȘI FORMAREA
DEPRINDERILOR

1. Captarea atenției •Captează curiozitatea și interesul elevilor pentru lecția •Devin interesați de tema propusă. Expunerea Docume
elevilor nouă prezentând diferite materiale didactice. n-te +
mat.
didactic
e

2. Comunicarea titlului • Anunță și scrie pe tablă titlul lecției: Nituirea •Notează în caiete titlul lecției și rețin Expunerea Tabla
lecției și a • Definirea asamblarii prin nituire competențele specifice urmărite. Caiete
competențelor specifice • Identificarea elementelor geometrice si dimensionale de
ale acesteia ale unui nit notițe
• Clasificarea niturilor dupa forma capului si a tijei

3. Transmiterea noilor • Profesorul defineste nituirea • Răspund solicitărilor profesorului; Conversația Tabla
cunoștințe • Profesorul deseneaza pe tabla elementele geometrice si • Elevii iau notițe. Explicaţia Caiete
dimensionale ale unui nit • Elevii pun si alte intrebari ştiinţifică de
• Profesorul clasifica niturile dupa forma capului si a tijei suplimentare. notițe
• Profesorul imparte in clasa diferite nituri dupa forma
capului si a tijei

4. Asigurarea feedback- • Confirmă, completează și apreciază corectitudinea •Se autocorectează și rețin explicațiile Explicația
ului răspunsurilor și intervine cu explicații suplimentare suplimentare. științifică
IV.SECVENȚA FINALĂ 15
1.Apreciere asupra • Formulează aprecieri și dacă este cazul, observații și •Rețin aprecierile,raspunsurile colegilor, Conversația
desfășurarii lecției și recomandări. observațiile și recomandările. Catalog
evaluare Notează elevii care au raspuns pe parcursul orelor.

Întocmit: ing. Cucoș Mihai

S-ar putea să vă placă și