Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: Gimnazială „Europa” Tîrgu Mureș


PROFESOR: Dălălău Ioana Alexandra
CLASA: a VI-a D
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: III / Familia
SUBIECTUL: Substantivul. Consolidarea noțiunilor învățate
TIPUL LECŢEI: Consolidarea cunoștințelor (fișă de lucru care va cuprinde noțiuni învățate și în orele
precedente – verbul, substantive, rezumat )

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea textului oral în diverse situații de comunicare
2. Producerea textului oral în diverse situații de comunicare
3. Receptarea textului scris de diverse tipuri
4. Redactarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3. Recunoașterea corectitudinii/incorectitudinii gramaticale și fonetice a unui enunț
1.4. Recunoașterea elementelor specifice limbii române, comparativ cu limba maternă, în receptarea
textelor, pe teme familiare, monologate sau dialogate
2.4. Utilizarea achizițiilor metalingvistice în enunțuri/texte proprii, pe teme familiare, în situații de
comunicare diferite
3.2. Distingerea sensului unor cuvinte/sintagme, prin raportare la tema textului citit, la context și/sau
folosind dicționarul
3.5. Recunoașterea corectitudinii grafice, lexico-semantice, morfo-sintactice și de punctuație, în texte
diverse
4.4. Utilizarea achizițiilor metalingvistice în elaborarea textelor proprii, pe teme diverse

Conținuturi:
Denumirea obiectelor, a fiinţelor şi a fenomenelor naturii (substantivul)

Aplicativ
➢Substantivele colective şi defective

COMPETENŢE DERIVATE:

 să recunoască corect substantivele defective și substantivele colective;


 să completeze fişele de lucru cu elementele de structură lipsă;
 să colaboreze în cadrul grupului, dovedind toleranţă faţă de răspunsurile celorlalţi colegi;
 să utilizeze corect unele forme ale substantivelor;
 să facă corelații între substantive și imagini;
 să răspundă corect în propoziții la întrebări legate de un anumit text dat;
 să recunoască elemente specifice limbii române, comparativ cu limba maternă

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia euristică, analiza gramaticală, demonstraţia,


exerciţiile creatoare, explicaţia, observația.

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă.

RESURSE : capacităţile normale de învăţare ale elevilor; cunoştinţele lor anterioare; resurse online;
- Spaţiu de lucru: sala de clasă;
- Resurse umane: elevii clasei a VI-a D;
- Timp de lucru: 45 de minute.

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fişe de lucru, tabla, caietele elevilor, creta colorată, manualul,
calculatorul, Test Word Wall pentru acasă: SUBSTANTIVE DEFECTIVE/ SUBSTANTIVE COLECTIVE
https://wordwall.net/ro/resource/11852562/substantive-colective-vs-substantive-defective

BIBLIOGRAFIE:
Bibliografie de specialitate:
Liliana Cecilia Bărbos, Andreia Nicoleta Maxim, Kibedi Nemes Ildiko, Adela Militar, Manual de
Limba şi literatura română pentru școlile și secțiile cu predare în limba maghiară, clasa a VI-a,
Editura Didactică și pedagogică, 2019.
Bibliografie metodică:
 *** Curriculum Naţional - Programa şcolară pentru școlile și secțiile cu predare în limba
maghiară Clasele a V-a – a VIII-a, București 2017;

 Emanuela Ilie - Didactica limbii si literaturii romane Editura Polirom, 2020;


 Zoica ROMÁN - Particularități metodologice de predare a limbii române ca limbă
nematernă (Articol web);
 Gabriela Pană Dindelegan, Gramatica limbii române pentru gimnaziu, Editura Univers
Enciclopedic Gold, București, 2019;
 ***Evaluarea Națională 2021, Limba și literatura română, Modele de subiecte pentru
școlile și secțiile cu predare în limba maghiară.
 Tódor Erika-Mária (ed.), Ghidul profesorului de limba română pentru școlile și secțiile cu
predare în limba maghiară, Editura Ábel, 2017.
 Hedwing Bartolf, Tünde Márta Császár, Kinga Bors, Caiet de exerciții, Limba și literatura
română pentru școlile și secțiile cu predare în limba maghiară, clasele V-VIII, Editura
Corvin, Deva, 2020.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Momentele Compe-tenţe Activitatea profesorului Activitatea Metode / Mijloace de Forme de Evaluare


Timp
lecției derivate elevilor Procedee învățământ organizare

Profesorul asigură un climat Elevii își Conversația Caietele Activitate


favorabil derulării activităţii de pregătesc cele Instrumentel frontală −
1. Momentul
1 min - învăţare. Se restabileşte ordinea necesare e de scris
organizatoric
şi se pregătesc cele necesare desfășurării
desfăşurării lecţiei. lecției.

2. Captarea 5 min 1.3. Recunoașterea Evaluare


atenţiei şi corectitudinii/incor Profesorul împarte elevilor fișa Elevii rezolvă Conversația Caietele Activitate orală/ scrisă
crearea ectitudinii de lucru: sarcinile de euristica Instrumentel frontală/
gramaticale și
momentului Fișa este frumos colorată. lucru e de scris individuală
fonetice a unui
afectiv enunț
- identificarea Captarea atenției se face cu Exercițiul Fișa de
ajutorul primului exercițiu de lucru
formelor lexicale
ordonare a literelor pentru a
corecte forma cuvinte

Elevii rezolvă
1. Literele sunt amestecate. sarcinile de
Formulați din ele cuvinte lucru Caietele
cu înțeles. Uniți
Instrumentel
cuvintele cu imaginile
e de scris
TAS
OȘAR Sat Fișa de
UNIL Oraș lucru
CRDOER Culoare
ĂSERICB Biserică
ARECULO

Caietele
Instrumentel
e de scris

Elevii rezolvă Fișa de


sarcinile de lucru
lucru
3.1. Corelarea
informaţiilor
explicite şi implicite Caietele
dintr-unul sau mai Instrumentel
multe texte e de scris
continue/discontinu Elevii rezolvă
e/multimodale sarcinile de Fișa de
lucru lucru

3. 10 Profesorul coordonează elevii în Conversația Caietele Observare


Prezentarea min. îndeplinirea sarcinilor de lucru: euristică Instrumentel Activitate sistematică a
sarcinilor de Fișa de e de scris individuală activităţii şi a
2.1. Utilizarea Care este pluralul
învăţare şi Elevii rezolvă lucru comportamen
cuvintelor/sintagmel substantivelor? Alegeți cinci
dirijarea or nou însușite în substantive la plural și sarcinile Exercițiul Fișa de tului elevilor
învăţării enunțuri adecvate realizați cu ele enunțuri! lucru
sensului dedus din Model: cizmă-cizme
contextul inițial Caietele
MĂNĂSTIRE Mănăstiri Conversația Instrumentel
SAT Sate euristică e de scris
ORAȘ Orașe Fișa de
2.1. Utilizarea BISERICĂ Biserici
lucru Fișa de
cuvintelor/sintagmel MONUMENT Monumente
or nou însușite în REȚETĂ Rețete Exercițiul lucru
enunțuri adecvate MUNICIPIU Municipii Profesorul
sensului dedus din CENTRU Centre face aprecieri
contextul inițial ZID Ziduri asupra
PICTURĂ Picturi modului de
realizare a
2.4. Utilizarea
achizițiilor 1. Citiți fragmentul exercițiilor.
Exemple:
metalingvistice în următor Conversația Caietele
enunțuri/texte a) Care sunt verbele În Moldova euristică Instrumentel Observarea
proprii, pe teme personale în fragmentul sunt multe Fișa de e de scris curentă
familiare, în situații de mai jos? mănăstiri. lucru
de comunicare b) Care sunt substantivele
Exercițiul Fișa de Calitatea şi
diferite din fragmentul de mai Marile capitale
jos? lucru cantitatea
ale lumii au
Caietele răspunsurilor
devenit mari
centre Instrumentel date
3.2. Distingerea culturale. e de scris
sensului unor
cuvinte/sintagme,
Spectacolele se Fișa de
prin raportare la
vor desfășura lucru
tema textului citit, la
în mai multe
context și/sau
municipii din
folosind dicționarul
sudul țării.
10 Conversația
min. euristică
4.4. Utilizarea
achizițiilor Fișa de
Mănăstirea Voroneț
metalingvisti lucru
ce în Mănăstirea Voroneț este un Exercițiul
elaborarea complex monahal medieval
textelor construit în satul Voroneț. Caietele
proprii, pe Mănăstirea se află la 36 de
Instrumentel
teme kilometri de municipiul Suceava Elevii rezolvă
diverse și la numai 4 kilometri de sarcinile de e de scris
centrul orașului Gura lucru
Humorului, pe valea râului Fișa de
Voroneț. Mulți călugări și preoți Conversația lucru
o vizitează anual. Biserica a fost euristică
ridicată în anul 1488, în numai Fișa de
4.4. Utilizarea trei luni și trei săptămâni, ceea Substantive:
achizițiilor lucru
ce constituie un record pentru Mănăstirea
metalingvistice în acea vreme. De mici proporții, Voroneț Exercițiul Caietele
elaborarea textelor biserica face parte dintre Kilometri Instrumentel
proprii, pe teme e de scris Profesorul
puținele monumente de Municipiul
diverse
arhitectură religioasă din nordul Suceava face aprecieri
Moldovei care-și păstrează în Centrul Fișa de asupra
mare măsură forma inițială. Orașului lucru modului de
Zidurile exterioare sunt pictate. Gura Humorului
Valea realizare a
În anul 1993, Organizația
Națiunilor Unite pentru Râului Conversația exercițiilor.
Educație, Știință și Cultură Călugări euristică
(UNESCO) a inclus Biserica Preoți Fișa de Observarea
„Sfântul Gheorghe” a mănăstirii Biserica
lucru Caietele curentă
Voroneț, împreună cu alte șapte Luni
Moldovei Exercițiul Instrumentel
biserici din nordul Moldovei, pe e de scris Calitatea şi
lista patrimoniului cultural Forma
4.4. Utilizarea cantitatea
mondial. Ziduri
achizițiilor
Albastrul de Voroneț, după cum UNESCO Fișa de răspunsurilor
metalingvistice în
spune însuși numele, este o Lista lucru date
elaborarea textelor
nuanță a culorii albastre Sfântu
proprii, pe teme
specifică frescei exterioare a Gheorghe
diverse
Bisericii Mănăstirii Voroneț. A
fost produsă, se pare, pe baza
unei rețete secrete, având la bază Caietele
mineralul azurit.
Conversația Instrumentel
(Wikipedia) Este euristică e de scris
3.5. Recunoașterea Se află Fișa de
corectitudinii grafice, Vizitează lucru Fișa de
lexico-semantice, 2. Despărțiți în silabe Păstrează Exercițiul lucru
morfo-sintactice și substantivele subliniate A inclus
de punctuație, în Spune
texte diverse 3. Grupați substantivele : A fost
mănăstire, sat, oraș, Conversația
Rețetă
centru, râu, vale, euristică
biserică, lună, Fișa de Caietele
săptămână, monument, Elevii rezolvă lucru Instrumentel
10 religie, rețetă, frescă, sarcinile de Exercițiul e de scris
nume, preot, călugăr lucru
min.
Fișa de
Masculin/feminin/neutru lucru Profesorul
face aprecieri
4.4. Utilizarea asupra
achizițiilor 4. Grupați substantivele modului de
metalingvistice în subliniate după număr:
Conversația realizare a
elaborarea textelor
Mănăstirea Voroneț este un euristică exercițiilor.
proprii, pe teme
diverse complex monahal medieval Fișa de
construit în satul Voroneț. lucru Observarea
Mănăstirea se află la 36 de Exercițiul curentă
kilometri de municipiul Caietele
Suceava și la numai 4 kilometri Instrumentel Calitatea şi
de centrul orașului Gura
e de scris cantitatea
Humorului, pe valea râului
Voroneț, l 150 de kilometri de răspunsurilor
Iași și la 6 ore de București. Fișa de date
Mulți călugări și preoți o lucru
vizitează anual. Biserica a fost
ridicată în anul 1488, în numai
trei luni și trei săptămâni, ceea Elevii rezolvă
ce constituie un record pentru sarcinile de
acea vreme. De mici proporții, lucru Conversația Profesorul
biserica face parte dintre euristică face aprecieri
puținele monumente de Fișa de asupra
arhitectură religioasă din nordul lucru modului de
4.4. Utilizarea Moldovei care-și păstrează în
achizițiilor Exercițiul Caietele realizare a
mare măsură forma inițială.
metalingvistice în Zidurile exterioare sunt pictate. Instrumentel exercițiilor.
elaborarea textelor În anul 1993, Organizația e de scris
proprii, pe teme Observarea
Națiunilor Unite pentru
diverse
Educație, Știință și Cultură Conversația Fișa de curentă
(UNESCO) a inclus Biserica euristică lucru
„Sfântul Gheorghe” a mănăstirii Fișa de Calitatea şi
Voroneț, împreună cu alte șapte
lucru cantitatea
biserici din nordul Moldovei,
pe lista patrimoniului cultural Elevii rezolvă Exercițiul răspunsurilor
mondial. sarcinile de date
Albastrul de Voroneț, după cum lucru
spune însuși numele, este o
nuanță a culorii albastre
specifică frescei exterioare a Caietele
Bisericii Mănăstirii Voroneț. A
Instrumentel
fost produsă, se pare, pe baza
unei rețete secrete, având la Conversația e de scris
bază mineralul azurit, aur și euristică Profesorul
argint. Fișa de Fișa de face aprecieri
lucru lucru asupra
Exercițiul Caietele modului de
4.4. Utilizarea Instrumentel realizare a
achizițiilor e de scris exercițiilor.
metalingvistice în Singular/
elaborarea textelor plural/
proprii, pe teme Fișa de Observarea
defective de singular/
diverse defective de plural lucru curentă
Elevii rezolvă
5. Care dintre substantive sarcinile de Calitatea şi
nu se regăsesc în textul lucru cantitatea
de mai sus? răspunsurilor
Culoare, secret, nume, Conversația date
monument, cățel, Moldova, euristică
Transilvania, zile, săptămâni,
Fișa de
1.1. Identificarea urși.
lucru
unor informaţii, a
6. Răspundeți la întrebări Exercițiul
intențiilor de
comunicare și/sau a a) Unde se află Mănăstirea
emoțiilor și a Voroneț? Caietele
atitudinilor b) Când a fost construită Instrumentel
comunicative, din Mănăstirea Voroneț?
Elevii rezolvă Conversația e de scris Profesorul
texte orale, c) Ce fel de monument este
Mănăstirea Voroneț? sarcinile de euristică face aprecieri
monologate sau
dialogate d) Ce fel de culoare este lucru Fișa de Fișa de asupra
albastrul de Voroneț lucru lucru modului de
Povestiți conținutul textului Exercițiul realizare a
„Mănăstirea Voroneț”, așa cum exercițiilor.
1.4. Recunoașterea am învățat la clasă.
elementelor
Observarea
specifice limbii 7. Subliniați cuvântul care
române, comparativ în limba maghiară curentă
cu limba maternă, în înseamnă: Caietele
receptarea textelor, Elevii rezolvă Instrumentel Calitatea şi
a) Városka sarcinile de Conversația e de scris cantitatea
Orășean lucru euristică răspunsurilor
Orășenesc Fișa de Fișa de date
Orășel
lucru lucru
oraș
Exercițiul Caietele
b) Emberiség Elevii rezolvă Instrumentel
Om sarcinile de e de scris
Omenos lucru
Omenie Fișa de
pe teme familiare, Omenire lucru
monologate sau
dialogate Conversația Profesorul
c) Lakos
A locui euristică face aprecieri
5 min.
Locuitor Fișa de asupra
Nelocuit Elevii rezolvă lucru modului de
Localitate sarcinile de Exercițiul realizare a
d) beiskoláz lucru exercițiilor.
școlar
preșcolar
Observarea
școală
a școlariza curentă

Calitatea şi
cantitatea
răspunsurilor
date

1.1. Identificarea Profesorul


4. Asigurarea 5 min unor informaţii, a Are loc permanent pe parcursul Elevii ascultă Activitate face aprecieri
feedback-ului intențiilor de lecţiei şi se concretizează prin și respectă frontală asupra
comunicare și/sau a aprecieri verbale făcute de
şi evaluarea emoțiilor și a
indicațiile modului de
profesorului. realizare a
profesor. Fișă de exercițiilor.
Exerciții pag. 88 din manual Rezolvă lucru
atitudinilor sarcinile Observarea
comunicative, din curentă
texte orale,
monologate sau
dialogate Calitatea şi
cantitatea
răspunsurilor
date

1.1. Identificarea Conversaţia WordWall Activitate


unor informaţii, a Test Word Wall pentru acasă: individuală
intențiilor de SUBSTANTIVE DEFECTIVE/ Elevii rezolvă
comunicare și/sau a sarcinile de
SUBSTANTIVE COLECTIVE
emoțiilor și a lucru,
1 min https://wordwall.net/ro/resource/
atitudinilor individual
comunicative, din 11852562/substantive-colective-
texte orale, vs-substantive-defective
7. Asigurarea monologate sau
retenţiei şi a dialogate
transferului
Anexa 1 Unitatea de învățare 4
Familia
Exerciții de citire și înțelegere a textului pornind de la substantive și verbe
Prelectura
1. Literele sunt amestecate. Formulați din ele cuvinte cu înțeles
TAS
OȘAR
ĂSERICB
ARECULO

2. Care este pluralul substantivelor? Alegeți cinci substantive la plural și realizați cu ele
enunțuri!
Model: cizmă-cizme

MĂNĂSTIRE
SAT
ORAȘ
BISERICĂ
MONUMENT
REȚETĂ
MUNICIPIU
CENTRU
ZID
PICTURĂ

3. Citiți fragmentul următor


a) Care sunt verbele personale în fragmentul de mai jos?
b) Care sunt substantivele din fragmentul de mai jos?

Mănăstirea Voroneț

Mănăstirea Voroneț este un complex monahal medieval


construit în satul Voroneț. Mănăstirea se află la 36 de
kilometri de municipiul Suceava și la numai 4 kilometri
de centrul orașului Gura Humorului, pe valea râului
Voroneț. Mulți călugări și preoți o vizitează anual.
Biserica a fost ridicată în anul 1488, în numai trei luni și

12
trei săptămâni, ceea ce constituie un record pentru acea vreme. De mici proporții, biserica face parte
dintre puținele monumente de arhitectură religioasă din nordul Moldovei care-și păstrează în mare
măsură forma inițială. Zidurile exterioare sunt pictate.
În anul 1993, Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură (UNESCO) a
inclus Biserica „Sfântul Gheorghe” a mănăstirii Voroneț, împreună cu alte șapte biserici din nordul
Moldovei, pe lista patrimoniului cultural mondial.
Albastrul de Voroneț, după cum spune însuși numele, este o nuanță a culorii albastre specifică
frescei exterioare a Bisericii Mănăstirii Voroneț. A fost produsă, se pare, pe baza unei rețete secrete,
având la bază mineralul azurit.

(Wikipedia)

4. Despărțiți în silabe substantivele subliniate


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

5. Grupați substantivele : mănăstire, sat, oraș, centru, râu, vale, biserică, lună, săptămână,
monument, religie, rețetă, frescă, nume, preot, călugăr

Masculin Feminin Neutru

6. Grupați substantivele subliniate după număr:

Mănăstirea Voroneț este un complex monahal medieval construit în satul Voroneț. Mănăstirea
se află la 36 de kilometri de municipiul Suceava și la numai 4 kilometri de centrul orașului Gura
Humorului, pe valea râului Voroneț, l 150 de kilometri de Iași și la 6 ore de București. Mulți
călugări și preoți o vizitează anual. Biserica a fost ridicată în anul 1488, în numai trei luni și trei
săptămâni, ceea ce constituie un record pentru acea vreme. De mici proporții, biserica face parte
dintre puținele monumente de arhitectură religioasă din nordul Moldovei care-și păstrează în mare
măsură forma inițială. Zidurile exterioare sunt pictate.
În anul 1993, Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură (UNESCO) a
inclus Biserica „Sfântul Gheorghe” a mănăstirii Voroneț, împreună cu alte șapte biserici din nordul
13
Moldovei, pe lista patrimoniului cultural mondial.
Albastrul de Voroneț, după cum spune însuși numele, este o nuanță a culorii albastre specifică
frescei exterioare a Bisericii Mănăstirii Voroneț. A fost produsă, se pare, pe baza unei rețete secrete,
având la bază mineralul azurit, aur și argint.

Singular Plural Defective de singular Defective de plural

7. Care dintre substantive nu se regăsesc în textul de mai sus?


Culoare, secret, nume, monument, cățel, Moldova, Transilvania, zile, săptămâni, urși.

8. Răspundeți la întrebări
a) Unde se află Mănăstirea Voroneț?
b) Când a fost construită Mănăstirea Voroneț?
c) Ce fel de monument este Mănăstirea Voroneț?
d) Ce fel de culoare este albastrul de Voroneț
Povestiți conținutul textului „Mănăstirea Voroneț”, așa cum am învățat la clasă.

9. Subliniați cuvântul care în limba maghiară înseamnă:

a) Városka
Orășean
Orășenesc
Orășel
oraș

b) Emberiség
Om
Omenos
Omenie
Omenire

c) Lakos
A locui
Locuitor
Nelocuit
Localitate
d) beiskoláz
școlar
preșcolar
școală
a școlariza

14
15

S-ar putea să vă placă și