Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECTAREA LECŢIEI

Liceul Tehnologic „Alexe Marin” Slatina Data:

Clasa: a IX-a Ora:

Modulul: „Echipamente și utilaje pentru prelucrarea materialelor”

Profesor: Ing. Puiu Nicoleta

Mediul de instruire: Cabinet tehnologic

PROIECT DE LECŢIE

Titlul lecţiei: Produse ceramice brute pentru construcţii

I. Necesitatea studierii temei


Produsele ceramice brute sunt materiale neglazurate care se fabrică din argile obişnuite sau refractare, fiind folosite la
realizarea zidăriilor, învelitorilor şi a cuptoarelor industriale.
II. Structurarea conţinutului lecţiei
(Vezi Schema )

STRUCTURAREA CONŢINUTULUI LECŢIEI

Produse ceramice
brute

2 Tipuri
1 Definiţie
6 Cărămizi pline
presate 17 Cărămizi
7 Cărămizi şi blocuri cu
3 Cărămizile 5 Produse ceramice silico- aluminoase
goluri verticale GV
pentru construcţii refractare geometrice
18 Cărămizi
8 Cărămizi şi blocuri cu
silicioase
goluri orizontale GO
4 Materiale ceramice
pentru construcţii 19 Cărămizi
9 Cărămizi găurite cu magneziene
lambă şi uluc (LU) 45,
60, 90
III. Contextul în care se realizează lecţia

Experienţa 10 ŢigleCuvinte11cheie
Olane 12 Coame
anterioară de Resurse
învăţare a materiale
15 Trase
elevilor 13 Solzi
Limba română 14 Limba engleză
Profilate
Elevii posedă ceramică ceramics Fişă individuală
cunoştinţe 16 Presate Fişă de lucru
referitoare la alte material material Pliante
materiale de Videoproiector
construcţii- lianţii brut raw
minerali

IV. Obiectivele operaţionale ale lecţiei

Nr. Capacitatea care se Comportamentul Condiţii de Criterii


obiectiv urmăreşte a se prin care elevul probare a de reuşită
dezvolta prin dovedeşte comportamen-
învăţare la elev formarea tului cerut
capacităţii
respective
O1 Cunoaşterea Definirea Fişa 100%
noţiunii de produs produselor individuală
ceramic brut ceramice brute
O2 Diferenţierea Enumerarea Fişa 100%
tipurilor de produse tipurilor de individuală
ceramice brute produse ceramice
brute
O3 Cunoaşterea Descrierea Fişa 80%
cărămizilor pentru cărămizilor pentru individuală
construcţii construcţii Fişa de lucru
O4 Cunoaşterea Descrierea Fişa 80%
materialelor materialelor individuală
ceramice pentru ceramice pentru Fişa de lucru
învelitori învelitori
O5 Diferenţierea Enumerarea Fişa 67%
produselor ceramice produselor individuală
refractare ceramice
refractare

V. Proba de evaluare

Nr. Conţinutul itemului Timp Punctaj


obiectiv orientativ Max. Min.
O1 Definiţi produsele ceramice 2’ 1 0,5
brute
O2 Enumeraţi tipurile de 2’ 1 0,5
produse ceramice brute
O3 Descrieţi cărămizile pentru 4’ 3 1,5
construcţii (Vezi Fişa de
lucru)
O4 Descrieţi materialele 4’ 3 1,5
ceramice pentru învelitori
(vezi Fişa de lucru)
O5 Enumeraţi produsele 3’ 1 0,5
ceramice refractare
9 5
Din oficiu 1 punct

VI. Desfăşurarea lecţiei


Strategii didactice

Timp Etape de instruire Arii de Metode de Mijloace de Activitate Formele


Profesor Elevi conţinut învăţământ învăţământ de
activitate
I. Secvenţa organizatorică

2’  Verifică prezenţa  Pregătesc Conversaţia Frontal Colectiv


 Face observaţii caietele şi
şi recomandări ascultă
dacă este cazul indicaţiile
profesorului
II. Verificarea cunoştinţelor anterioare

10’  Adresează  Ascultă şi Lianţii Conversaţia Frontal Individual


întrebări din răspund la  Generalităţi
lecţiile anterioare întrebări  Lianţii
 Definirea şi  Definesc şi minerali Individual Individual
clasificarea clasifică lianţii
lianţilor  Clasifică lianţii
 Clasificarea minerali
lianţilor minerali  Clasifică lianţii
 Clasificarea minerali
lianţilor minerali nehidraulici
nehidraulici  Clasifică lianţii
 Clasificarea minerali
lianţilor minerali hidraulici
hidraulici
III. Captarea atenţiei şi anunţarea titlului lecţiei noi cu precizarea motivării

3’  Scrie titlul lecţiei  Notează în Expunerea Schiţa la tablă Frontal Colectiv


precizând caiete titlul Pliante
necesitatea lecţiei noi şi
studierii temei sunt atenţi la
expunerea
profesorului
IV. Precizarea noilor cunoştinţe

25’  Expune planşe,  Observă Expunerea Schiţa la tablă Frontal Colectiv


pliante materialul
 Defineşte prezentat 1 Planşe
noţiunea de  Notează în Conversaţia (videoproiector) Individual Individual
produse caiete
ceramice brute expunerea 2,3, 4, 5
 Enumeră tipurile profesorului Descoperirea Fişa de lucru
de produse  Sunt atenţi la
ceramice brute explicaţii 3, 6, 7, 8,9
 Enumeră şi Observaţia Fişa individuală
descrie
cărămizile pentru 4, 10, 11, 12,
construcţii 13, 14, 15, 16 Exerciţiul Mostre
 Enumeră şi
descrie
materialele 5, 7,18,19
ceramice pentru
învelitori
 Enumeră
produsele
ceramice
refractare
V. Feed-back
Sistematizarea şi fixarea cunoştinţelor
8’  Cere elevilor să  Răspund la Conversaţia Schiţa la tablă Frontal Colectiv
definească întrebări şi
produsele sunt atenţi la Planşe
ceramice brute completările (videoproiector) Individual Individual
 Cere elevilor să făcute de
numească profesor sau de Observaţia Pliante
tipurile de colegi
produse Mostre
ceramice brute
 Cere elevilor să Exerciţiul Fişa de lucru
enumere şi să
recunoască
cărămizile pentru
construcţii
 Cere elevilor să
enumere şi să
recunoască
materialele
ceramice pentru
învelitori
 Cere elevilor să
enumere
produsele
ceramice
refractare

V. Secvenţa finală. Tema pentru acasă

2’  Cere elevilor să  Notează Expunerea Fişa Frontal Individual


deseneze în enunţul temei individuală
caiete toate şi sunt atenţi la
produsele indicaţiile date
ceramice brute de profesor
din fişa de lucru

S-ar putea să vă placă și