Sunteți pe pagina 1din 7

Plan de lecţie

Şcoala Postliceală Sanitară’’Ion Mincu”/Târgu Jiu


Profesor:M.I.: Stirbu Elena
Data:
Anul II D
Disciplina/Modulul: Hematologie si Nursing in Hematologie
Tema lecţiei: Principiile si tehnica administrarii tratamentului prin perfuzie i. V.
Tipul lecţiei:lecţie de formare de priceperi şi deprinderi
Scopul: verificarea cunoştinţelor teoretice şi cu privire la tehnica administrarii tratamentului prin perfuzie i.v. , masuri de
asepsie
Durata lecţiei:45’
Locul de desfăşurare: Sala de demonstraţii

Competenţe specifice:
1. Efectuează pregatirea pacientului .
2. Identifică şi pregateste medicatia prescrisa si materialele necesare .

1
3. Analizează manifestările cauzate de afecţiune si aplica tehnica efectuarii .
Competenţe derivate/operaţionale:
CD 1-Să identifice care sunt modificările observabile la inspecţia generală ;
CD 2-Să ştie principiile de realizare a unei perfuzii ;
CD 3- Să ştie care sunt materialele necesare;
CD 4-Să ştie în ce situaţii se recomandă adoptarea unor anumite poziţii;
CD 5-Să ştie să asocieze alte simptome asociate cu gravitatea bolii;
Demersul didactic
Resurse procedurale:
 Observaţia independentã
 Observaţia dirijatã
 Explicaţia
 Conversaţia euristicã
 Demonstraţia
 Problematizarea
 Activităţi pe grupe
 Joc de rol
 Activităţi practice
 Corelarea stilurilor de învăţare ale elevilor (auditiv, vizual, practic)

2
Resurse materiale
 Catalogul/instrumente de scris
 Materialele necesare executării tehnicii
 Manual de specialitate
 Fişă de lucru
 Materiale sanitare
 Instrumente medicale

Resurse umane:
 Profesorul
 Elevii
 ,,Pacientul,,
Forma de activitate :
 Frontal
 Individual
 Pe grupe
Dificultăţi anticipate: ritmul lent al elevilor, necesitatea explicaţiilor suplimentare, neîndeplinirea tuturor activităţilor
planificate.
Principii didactice:

3
 principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
 principiul conexiunii inverse;
 principiul participării şi învăţării active;
  principiul îmbinării teoriei cu practica;
  principiul sistematizării şi continuităţi;
Condiţii externe ale învāţārii - se vor reactualiza cunoştinţele teoretice şi se vor consolida cele practice(cele referitoare la
execuţia tehnicilor).
Evaluare - formativã, prin executarea unei activităţi practice
Bibliografie
1. Programa şcolarã
2. Bibliografie de specialitate:
 Mihaela Vasile, Monica Moldoveanu, Semiologie medicală pentru asistenţii medicali, Editura All,
Bucureşti, 2011
 Lucreţia Titircă, Georgeta Baltă, etc., Ghid de nursing,Editura Viaţa Medicală Românească, Bucureşti,
2008;

SCENARIUL DIDACTIC

Nr Evenimentul Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică

4
. Forme de Durata
Resurse Resurse
crt didactic Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizar
procedurale materiale
. e
1. Momentul Asigur ordinea, fac prezenţa şi Se pregătesc pentru lecţie :,,
organizatoric pregătesc materialele necesare Principiile si tehnica
pentru lecţie. efectuarii unei punctii
venoase l”. Conversaţia Catalogul Frontal
Instrumente
de scris 2 min

2. Reactualizarea Iniţiaz reactualizarea cunoştinţelor


Elevilor le sunt verificate
cunoştinţelor asimilate anterior privind: cunoştinţele anterioare prin
ancoră conversaţie.Aceştia răspund
la întrebările adresate de
1.Care sunt principale modificări
mine.
observabile la inspecţia generală?
Tabla , 10 min
2. Punctia venoasa –
materiale
definitie ,locuri de electie ,material Conversaţia
sanitare , Frontal
euristică
mecesare-pregatirea lor , instrumentar Individual
Explicaţia
medical
pregatirea pacientului-fizica si Exerciţiul

psihica , poziţii anormale, poziţii


impuse de boală etc.
3. Respectarea normelor de
asepsie.
3. Captarea atenţiei Voi anunţa tema lecţiei (activităţii Elevii sunt atenţi la mine,
Precizarea practice ce urmează să se pentru a ştii fiecare ce Frontal
obiectivelor desfăşoare ) şi voi scrie titlul pe atribuţii are. La prima Observaţia Pe grupe
privind activitatea tablă prezentând obiectivele activitate fiecare dintre ei vor Învăţare prin Materialele
practică ce se va urmărite. trebui să facă faţă sarcinii descoperire necesare

5
desfăşura primite. 10min
,,Administrare Fiecare grupă trebuie să se
tratamentului prescris prin mobilizeze pentru aduce la
capăt sarcina primită.
perfuzie i.v. ,,
executării
Voi ruga un elev să joace rolul sarcinii
pacientului.Acesta vor avea ca precum şi
sarcină să ia locul unui pacient resursele
operat . După ce vor vedea fiecare umane ,
ce au de facut ,se vo aşeza în Conversaţia materiale
poziţia corespunzătoare, pentru a euristică sanitare ,
putea efectua tehnica.(Activitate1) instrumentar
Voi forma echipe de câte patru medical
elevi iar aceştia vor avea ca sarcină necesar,
să extragă un bileţel pe care se vor recipiente de
regăsi trăsăturile uneia dintre plagi colectare a
ei trebuind să colaboreze pentru a deseurilor.
identifica conduita terapeutica
corespunzătoare. Tot ca sarcină vor
trebui să dea exemplu de două
afecţiuni caracteristice fiecărui
(Activitate 2).
4. Antrenarea Voi ruga colegii de clasă să Elevii sunt atenţi la
elevilor în aprecieze răspunsurile colegilor explicaţiile primite.
realizarea lor, prin acordarea de
activităţilor punctaj.Anexa 1
Explicaţia 3min
Conversaţia
Frontal
euristică

6
5. Realizarea Voi coordona activitatea. Elevii vor participa pe rând
independentă a Voi urmări corectitudinea sau în echipă pentru a realiza
activităţii desfăşurării activităţii. sarcina primită.

Explicaţia
Fişe de lucru
Conversaţia
Materialele
euristică 10min
necesare Frontal
Jocul de rol
executării Pe grupe
Activitatea 5min
sarcinii
practică
precum şi
Demonstraţia
resursele
Activităţi pe
umane
grupe
Observaţia
independentã
Observaţia
dirijatã

6. Aprecierea Notarea rezultatelor elevilor în Sunt informaţi cu privire la


elevilor catalog. notele obţinute.
Temă pentru acasă: elevii trebuie să Notează tema pentru acasă
identifice cinci tipuri de afectiuni 5 min
Frontal
hematologice care necesita
administrarea tratamentului strict
i.v.
Observaţie:
Pe parcursul orei profesorul poate să efectueze modificări de la prezentul proiect de tehnologie didactică în funcţie de mobilitatea şi gradul de
asimilare al elevilor.

S-ar putea să vă placă și