Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Colegiul Economic Administrativ Iași

Clasa: X B

Profesor: Golea Cristina-Roberta

Data: 01.03.2022

Titlul lecției : Conflictele și soluționarea lor

Tipul de lecției: Lectie de formare de priceperi si deprinderi

Scopul lecției: Însușirea cunoștințelor privind conceptul despre conflicte si solutionarea acestora

Unitatea de rezultate ale învățării tehnice specializate : Etică și comunicare profesională

Cunoştinţe:

 1.1.8. Enumerarea elementelor unei comunicări eficiente


 1.1.9. Prezentarea metodelor de detensionare a unei situații conflictuale
Abilităţi:

 1.2.1.2. Ameliorarea calității comunicării


 1.2.1.3. Îndepărtarea barierelor comunicării
 1.2.1.4 Soluționarea situațiilor conflictuale
Atitudini:

 1.3.1.Manifestarea interesului cu privire la nevoile interlocutorului


 1.3.2.Adoptarea unui ton discret și politicos conștientizând impactul vorbirii asupra altora
 1.3.3.Conștientizarea nevoii de a înțelege și utiliza limbajul într-un mod responsabil și pozitiv social
 1.3.4.Manifestarea capacității de concentrare într-o situație de comunicare dată
 1.3.5.Manifestarea unei atitudini deschise și de respect pentru diversitatea expresiilor culturale
 1.3.6.Argumentarea clară și concisă a propriilor puncte de vedere manifestând dispoziția spre un
dialog critic și constructiv
 1.3.7.Manifestarea unei atitudini conciliante în procesul de comunicare și în primirea feedbackului
 1.3.8.Manifestarea capacității de autoevaluare, asimilare, analiză și sinteză a informațiilor și
documentelor
 1.3.9.Manifestarea capacității de a derula o comunicare eficientă cu partenerii de afaceri în situația
dată
 1.3.10.Manifestarea capacitații de a rezolva situații conflictuale în situașia dată
 1.3.12.Conștientizarea conceptelor de bază cu privire la indivizi, organizații de muncă, egalitate de
gen și nediscriminare
 1.3.17.Manifestarea unei atitudini proactive în viața socială, personală, ca și în timpul orelor de lucru
Obiective operaţioale:
La sfârșitul lecției elevii vor ști să:

 O1- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să defineasca ce este un conflict.


 O2- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili sa enumere exemple de solutionari pentru a omite
conflictele.
 O3- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să clasifice tipuri de conflicte.
 O4- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să inteleaga ce dezavantaje si avantaje poate aduce un
conflict.

Stategii didactice

a. Metode didactice:
 Metode de comunicare: conversația, explicația:
 Observarea sistematică a activității și comportamentul elevilor;
b. Mijloace şi materiale didactice utilizate:
 PowerPoint
 Modele de referate
 Aplicația GoogleClassroom (Google Meet)
c. Forme de utilizare a activităţii elevilor:
 Individual
d. Forma de activitate:
 Frontală
Locul de desfăşurare: platforma Google Classroom pentru toți elevii

Evaluarea:

 Orală: prin aprecieri verbale și prin raportarea dintre rezultate și obiectivele propuse
Timp: 50 minute

Bibliografia: Manual etică și comunicare profesională clasa a 10-a


Desfăşurarea activităţii didactice

N Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Etapele/
r. Activitatea Activitatea elevului Metode/ Mijloace de
secvenţelelecţ
ct profesorului procedee/ învăţământ
iei
r. tehnici
şi timpul alocat
1 Moment  Asigură condițiile  Prezintă Conversația Catalog Asigurarea
organizatoric propice pentru absenții și se un climat
2 min desfășurarea pregătesc socio-
lecției pentru lecție afectiv
 Stabilește ordinea adecvat
în clasă

 Verifică prezența
elevilor

2 Captarea atentiei  Prezintă elevilor  Identifică Exercițiul Prezentarea

1 min o imagine (cea a unor imaginea ca fiind Power Point


persoane aflate în o situație
conflict): conflictuală și
„Această imagine află tema lecției.
ilustrează tema lecţiei
de azi.”
„Puteţi să ghiciţí care
este tema lecţiei
noastre?”
2 Precizarea temei și a  Profesorul  Notează în caiet Conversația Prezentarea
obiectivelor
prezintă titlul titlul lecției
activitătii;
lecției “  Elevii sunt atenți
3 min
Conflictele și la prezentarea
soluționarea lor” obiectivelor
, Tipul lecției lecției.
este „Lecția de
formare de
priceperi și
deprinderi”
 Obiectivele
lectiei:
 O1- La sfârșitul
lecției elevii vor
fi capabili să
definească ce
este un conflict.
 O2- La sfârșitul
lecției elevii vor
fi capabili sa
enumere
exemple de
soluționări
pentru a omite
conflictele.
 O3- La sfârșitul
lecției elevii vor
fi capabili să
clasifice tipuri de
conflicte.
 O4- La sfârșitul
lecției elevii vor
fi capabili să
inteleagă ce
dezavantaje și
avantaje poate
aduce un
conflict.
și cum trebuie să
arate.

3 Actualizarea sau Conversația Prezentarea


însușirea unor  Reactualizează  Elevii sunt atenți Caietele
cunostințe necesare
desfășurării informațiile la întrebările elevilor
activității predate pentru a adresate
1o min asigura  Răspund la
continuitatea întrebările
logică prin adresate:
adresarea de 1) Conflictul este
întrebări. rezultatul
1. Ce reprezintă un manifestării
conflict? diferențelor. Ca
2. Menționați urmare,
câteva cauze ale recunoașterea unei
conflictului? stări conflictuale
3. Metode de și intervenția în
soluționare a soluționarea sa
conflictelor? implică acceptarea
4. Strategii de diferențelor.
rezolvare a 2) - Comunicarea
conflictelor? defectuoasă
- Sisteme de
valori
- Scopuri diferite
- Resurse
limitate
- Diferențe
intergrup sau
statut social

3) Metode de
soluționare a
conflictelor:
- Aplanarea
- Colaborarea
- Evitarea
- Medierea
- Compromisul
4) - Abandonul
- Compromisul
- Victorie
- Reprimirea

4. Fișă de lucru  Le solicită  Aceștia sunt Conversația Caietele


Intervenție elevi eleviilor să le atenți Descierea elevilor
prezinte câteva
8 min exemple de  Raspund la PowePoint
conflicte pe care solicitarea
le-au avut sau profesului.
văzut. Cum au
soluționat
conflictul?
Consecințe?
5. Antrenarea elevilor  Le prezinta  Notează în caiet Conversația Caietele
în realizarea elevilor 6 situații cerința. Descierea elevilor
activitatii conflictuale pe  Rezolvă situațiile PowePoint
10 min care elevii le vor oral.
rezolva oral.
 Va puncta elevii
care au intervenit
în rezolvarea
cerinței.
7. Aprecierea Verifică fișele de  Elevii Conversația PowePoint
performantelor lucru rezolvate solicitați Catalog
elevilor și precizări de elevi. prezintă Fișe de
privind modul de Notează elevii rezolvarea lucru
continuare a activi- care au rapsuns fișei de
tății desfășurate corect la lucru.
8 min cerințele din fișa  Raspund la
de lucru eventualele
Notează elevii care au întrebări
raspuns pe parcursul . adresate de
profesor.

S-ar putea să vă placă și