Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Educație Plastică

PROFESOR:

CLASA: a V-a

MANUAL: Educație plastică. Manual pentru clasa a V-a , Editura Ars Libri

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Arta în compoziție

TEMA PLASTICA: Compoziția cu dominantă verticală, orizontală, oblică

SUBIECTUL LECTIEI: Pădurea

SCOPUL LECTIEI: Utilizarea într-o lucrare plastică a dominantelor compoziționale

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi și deprinderi

MIJLOACE DE REALIZARE ȘI COMPETENȚE:

Dezvoltarea capacității de exprimare plastică cu ajutorul compoziției.

Dobândirea de cunoștințe referitoare la compozițiile cu dominantă vrticală,orizontală sau oblică.

Formarea unor deprinderi de lucru și cromatice pentru realizarea unei compoziții.

Cunoaștera și utilizarea materialelor și instrumentelor specifice unor tehnici artistice.

Recunoașterea tipurilor diferite de compoziții.

Stimularea creativității prin pictură.

COMPETENȚE OPERATIONALE:
Cognitive

C1- sa definească în cuvinte proprii notiunile de dominantă verticală, orizontlă oblică.

C2-sa recunoască pe diferite materiale, tipurile de dominante.

C3-sa respecte caracteristicile tipului de compoziție ales.

C4- să enumere tipurile de compoziție.

C5- să folosescă corect terminologia caracteristică artelor plastice.

C6- să cunoască noțiuni de compoziție.

Afective:

C7-sa-si dezvolte gustul estetic;

C8- să exprime judecăți estetice despre propria lucrare și pe lucrările colegilor pe baza criteriilor stabilite

Psiho-motorii:

C9-sa realizeze o compoziție cu dominantă la alegere.

Strategia didactică: mixtă

Metode de învatamant: activitate practică și teoretică

- observatia, explicaţia, conversaţia euristica, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul

De evaluare:

A)de verificare: verificarea orală curentă

B)de apreciere: aprecierea verbală


Mijloace didactice: Educație plastică pentru clasa a V-a, Ars Libris

Imagini reprezentative cu diverse opere arta de pe Google

Filme demonstrative de pe YouTube

Resurse:

- laptop, telefon, tableta, Google Classroom, Meet, Google, YouTube


- elevii

Durata: 50 min

Etapele lecţiei Com- Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea Metode de


petenț elevilor
e invatamant
1.Moment 3min -se coneactază la Google -se conecteaza la
organizatoric Classroom(dacă va fi necesar) Google Classroom
-asteapta cateva minute sa se -își pregatesc
conecteze toți elevii materialele
-face diferite observații necesare pentru
ora
2.Reactualizarea Despre imaginea plastică: -profesorul propune imaginea
conţinutului C6 Noțiuni de diverse imagini cu tipuri de -vizualizează
predat anterior compoziție.Compoziția compoziții din Istoria Artei, lucrări imaginile
5 min liberă.Unitatea compoziției școlare
 Definiţie -solicita:
 Semnificația -Ce puteți să îmi spuneti despre -unitatea în
culorilor în diferite unitatea în compoziție? compoziție este
-conversația
culturi -Ce este imaginea plastică? legătura dintre
-Ce este o imagine bidimensională? forme,elemente
de limbaj plastic
și imaginea
totală.
-modalitate de
reprezentare a
realității sau a
unei idei.
-imaginea
bidimensională
este redarea
simplificată a unui
obiect 3D pe o
suprafață plană.
3.Predarea noilor C1 Compoziția cu Profesorul cere copiilor să deschidă -conversatia
cunoştinţe C2 dominantă manualul de Educație plastică la - citesc textul
C3 verticală, orizontală, pagina 88. lecției
C6 oblică Lecția de astăzi se numește: -sunt atenți la
-demonstrația
C7  Definiţia compoziției Compoziția cu dominantă verticală, explicațiile
C8  Modalităţi de orizontală, oblică profesorului
15 min realizare a
compozițiilor cu Propune copiilor să citească textul
dominantă lecției.
verticală,orizontală, Explică toate elementele noi din
-elevii urmaresc
oblică text:
videoclipul și
 Imagini -compoziția pe registrul orizontal:
exemplele din
reprezentative din stabilitate, echilibru, liniște
Istoria Artei
Istoria Artei -compoziția pe registrul vertical:
înălțarea, dezvoltarea, ordinea
-compoziția pe registru oblic:
spațialitate, dinamică, mișcare,
depărtare
Privește împrenă cu elevii și alte
exemple de compoziții din Istoria -își notează titlul
Artei lecției
Profesorul anunță subiectul -formulează
aplicativ: Pădurea și pune spre întrebări
vizionare un videoclip de cateva
minute în care se explică cum
poate fi realizată tema cu titlul
Pădurea.

4.Etapa de C9 Pădurea Propune începerea lucrului -realizează -exercitiul


creaţie si de C3  Folosirea compoziţia
-demonstrația
formare de C7 cunoștințelor Supraveghează copii în timpul
deprinderi si proaspăt învățate lucrului, da indicații și ajută acolo -formulează -conversația
priceperi  Respectarea unde este necesar. întrebări
20 min cerințelor date profesorului
5. Fixarea C1 Compoziția cu -profesorul reactualizează -conversatia
cunoştinţelor noi C2 dominantă cunoștințele printr-o serie de euristica
C4 verticală, orizontală, întrebări:
C5 oblică  Ce sentimente creează
C9 fiecare tip de dominantă
-răspund în
C8 compozițională
manieră personală
5min  Câte tipuri de compoziții la întrebările
cunoașeți? profesorului
 Cum se contruiește o -apreciază lucrările
compoziție armonioasă? colegilor
-selecteaza doua trei planşe in
diferite stadii de lucru
6.Incheierea -notarea elevilor -evidentiaza elevii care au -conversația
lecţiei -precizari privind colaborat la ora
2 min continuarea lucrării in -face precizări privind continuarea
timpul orei viitoare lucrării

S-ar putea să vă placă și