Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.05.2021

OBIECTUL: Educație Plastică

PROFESOR:

CLASA: a VI-a

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Proiecte și evenimente

TEMA PLASTICA: Expozitia

SUBIECTUL LECTIEI: În lumea jucăriilor

SCOPUL LECTIEI: recunoașterea etapelor de realizarea a unei expoziții

TIPUL LECTIEI: Mixtă

MIJLOACE DE REALIZARE ȘI COMPETENȚE:

1-cultivarea interesului pentru cunoașterea etapelor de realizare a unei expoziții

2- dobândirea de cunoștințe referitoare la termenul de muzeu și galerie de artă

3- exersarea și folosirea de termeni specifici artelor plastice

4- înțelegerea ideii de eveniment artistic

5- aprecierea unui eveniment artistic

COMPETENȚE OPERATIONALE:

Cognitive
C1- să înțeleagă termenii de muzeu și galerie

C2- să înțeleagă termenii de vernisaj, cuartor, panotare, exponat

C3- sa folosească corect termeni specifici artelor plastice

C4- să descrie în cuvinte proprii ideea de expoziție

C5- să enumere tipuri de comportamente pe care trebuie să îl aibă în timpul unui evenimet rtistic

C6- să realizeze o compoziție după o temă dată

C7- să recunoască ritmul în exemple reproducere din Istoria Artei

Afective:

C8-sa-si dezvolte interesul pentru pentru cunoașterea valorilor istoria artei

Strategia didactică: mixtă

Metode de învatamant: activitate teoretică

- observatia, explicaţia, conversaţia euristica, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul

De evaluare:

A)de verificare: verificarea orală curentă

B)de apreciere: aprecierea verbală

Mijloace didactice: Educație plastică pentru clasa a VI-a, Ars Libri

Imagini reprezentative cu diverse opere arta de pe Google


Filme demonstrative de pe YouTube

Resurse:

- laptop, telefon, tableta, Google Classroom, Meet, Google, YouTube


- elevii

Durata: 50 min

Etapele lecţiei Com- Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea Metode de


petenț elevilor
e invatamant
1.Moment 5 min -se coneactază la Google -se conecteaza la
organizatoric Classroom(dacă va fi cazul) Google Classroom
-asteapta cateva minute sa se -își pregatesc
conecteze toți elevii materialele
-face diferite observații necesare pentru
ora
2.Reactualizarea C7  Ritmul în compoziția
conţinutului 5 min plastică -propune imagini reprezentive
predat anterior pentru tema Ritmul în compoziția
plastică

Solicită:
- Unde ați mai întalnit noțiune de -în muzică,
literatură etc -conversația
ritm?

Profesorul explică că ritmul este


tot o repetiție a elemetelor într-o
anumită modalitate. Cel mai
concret exemplu îl găsim pe iile și
țesăturile tradiționale, covoare,
carpete etc.
Profesorul prezintă câteva imagini
reprezentative
3.Predarea noilor C1 Expoziția Profesorul anunță titlul lecției și -conversația
cunoştinţe C2  Definiție cere elevilor să citească pe rând -unul sau mai
C3  Etape textul lecției mulți elevi vor citi
C4 Profesorul explică: expoziția este textul lecției -explicația
 Tipuri de expoziție
C5 un eveniment artistic care poate
C7 avea loc într-un spațiu special -își notează cîteva
10 min amenajat cum ar fi o galerie de idei în caiet
artă sau în incinta unui muzeu dar
poate avea loc și într-un loc mai -sunt atenți la ce
puțin obișnuit cum ar fi centrul li se comunică
orașului, în parc, hale, biserici,
propria casă etc. -formulează
Primul pas pentru realizarea unei întrebări
expoziții este să avem tablourile pe
.
care dorim să le expunem.
Următorul pas este să găsim o
locație; cea mai accesibilă locație
este galeria de artă.
Pentru ca expoziția să poată avea
loc trebuie să înrămăm și mai apoi
să panotăm lucrările, adică să le
aranjăm pe pereți în așa fel încât să
fie toate puse în valoare.
Vernisarea este de obicei ultima
etapă a unei expoziții; la vernisaj
are loc prezentarea artisului și
vizionarea lucrărilor.
Expozițiile pot fi de mai multe
tipuri: expoziții de grup, personale,
școlare, fizice, virtuale etc.
Acum că ați aflat ce înseamnă o
expoziție vom începe cu primul pas
în realizarea unei expoziții și
anume desenarea sau pictarea
unei lucrări care să facă parte
dintr-o expoziție cu titlul Lumea
jucăriilor.

5. Activitatea 25 min Lumea Jucăriilor Profesorul prezintă imagini -sunt atenți la


practică C6 reprezentative pentru tema indicațiile
propusă și cere copiilor să își profesorului
imagineze o jucărie cât mai -formulează
originală. întrebări
Cere elevilor să înceapă lucrul. -încep lucrul
5. Fixarea Expoziția Propune următoarele întrebări: -conversatia
cunoştinţelor noi C1 -răspund la euristica
C2 -Ce este panotarea? întrebările
C3 profesorului
C4 -Ce este vernisajul?
C8 -Unde putem expune lucrări de
3min artă?

6.Incheierea Anunțarea temei pentru - se evidentiaza si notează elevii conversația


lecţiei acasa care au colaborat la ora -sunt atenți
-Tema: continuarea lucrării acasă
5 min

S-ar putea să vă placă și