Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de Învăţământ:
Clasele a V-a
Aria curriculară : Arte
Data : 15.11.2023
Disciplina : Educaţie Plastică
Profesor : Prof. Dr. Dimișcă Laurențiu
Unitatea de conţinut: ISTORIA ARTEI PLASTICE UNIVERSALE
Tema plastică : SECOLUL XVII
Subiectul : Pictura barocă

Tipul de lecţie: însușirea noilor cunoștințe

Scopul lecţiei : Cultivarea simţului artistic, a gustului estetic şi a dragostei pentru artă şi frumos.

Competenţe derivate : la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să :

C1- să-și reamintească reprezentanții de seamă ai sculpturii baroce.

C2- să identifice trăsăturile caracteristice ale Picturii baroce în Italia, Spania și Țările de Jos;

C3- să enumere pictorii celebri ai acestor țări : Caravaggio, El Greco, Diego Velàsquez, Rubens, Rembrandt;

C4- să identifice stilul pictural al acestor artiști în operele lor: subiectele folosite, contrastele cromatice, armonia

culorilor, personajele;
Strategia didactică :
1. Metode şi procedee : conversaţia, exercițiul, expunerea, observaţia, explicaţia, aprecierea verbală;
2. Mijloace didactice : prezentări Power Point, video-proiector, calculator;
3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitatea frontală, individuală.

Materiale şi instrumente de lucru : mapa de lucrări, blocuri de desen, creion, lecție în Power Point.

Resurse :

 Oficiale :
1. Programa şcolară pentru disciplina Ed. Plastică - clasa a VII-a
2. Planificarea calendaristică orientativă- clasa a VII-a
3. Proiectarea unităţilor de învăţare - clasa a VII-a

 Temporale :
1. Nr. de ore : 1
2. Durata : 50 min.

 Bibliografice :
1. Grația Ionescu, Vladimir Lazar, Educaţie Plastică, Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Nemira , Bucureşti,
1999
2. Nicolae Filoteanu, Doina Marian, Educaţie Plastică, Manual pentru clasa a VII-a, Ed. All , Bucureşti,
2005
3. Ion Pirnog, Ghid Metodic de Educaţie Plastică de la grădiniţă la liceu, Ed. Compania, Bucureşti, 2007
4. Constantin Cucoş, Pedagogie, ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Ed. Polirom, Iaşi, 2006
5. Rose – Marie de Prémont și Philippi, Nicole, Desenul. Ghid practic, Editura Teora, 2008
Scenariu didactic :
Etapele lecţiei Compsp Timp CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL STRATEGII DIDACTICE Evaluare
ecif. min. AL RECEPTĂRII
Activitatea Activitatea Metode şi Mijloace Forme de
profesorului elevilor procedee materiale organiz.

1. - Salutul -Salutul Activitatea


Momentul 2’ -Notarea absenţelor -Pregătirea pentru frontală
organizatoric - Pregătirea pentru începerea orei
începerea orei

- Elevii sunt - Elevii ascultă și prezentare


2. întrebați dacă își răspund cu atenţie Power Point Activitatea Aprecie
Verificarea 3’ aduc aminte de Explicaţia frontală re
conținutului noțiunile predate verbală
realizat anterior : Sculptura
anterior barocă? video-
proiector
- Din ce limbă
provine termenul de - ....lb. portugheză
baroc?
calculator

prezentare
3. - Ce reprezentați ai Conversaţia Power Point
Recapitularea C1 5’ barocului cunoașteți
lecției în Sculptură Activitatea
anterioare (exemple)? frontală
- ..... „ Extazul Sf. Expunerea video- Aprecie
- -Îi întreb ce Tereza ” (1645- proiector re
sculpturi din această 1652) verbală
perioadă cunosc ? - .... realizată de
Lorenzo Bernini Explicaţia
calculator
-.... „Apollo slujit
de nimfe”– de
Francois Girardon
(1628-1715)
Etapele lecţiei Comp Timp Conținuturile Acțiuni și operații Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
specif min. activității ale învățării procedee materiale organiz.
.
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
-Îi întreb pe elevi dacă Conversaţia
au auzit de pictorul El -Elevii răspund Apreciere
4. 5’ Greco, Caravaggio, verbală
Captarea atenției Rubens, Rembrandt?
Activitatea
-Acești pictori au -Elevii urmăresc Expunerea individuală
surprins în imagini explicațiile
diverse subiecte profesorului.
religioase, mitologice, Explicaţia
istorice, portrete ale
personalităților și
oamenilor simpli;

- Se precizează titlul prezentare


5. lecţiei: Power Point Activitatea
Prezentarea temei 2’ ”Pictura barocă” - Elevii ascultă cu Conversaţia frontală
și a obiectivelor atenţie video-
- Se precizează proiector
obiectivele lecţiei
calculator

Apoi expun elevilor prezentare


6. 25’ imagini și le explic că - Elevii ascultă cu Power Point Activitatea
Transmiterea acești pictori au atenţie frontal
noilor cunoștințe activat ca artiști de
C2 seamă în Italia, Spania - Elevii urmăresc Conversaţia video-
și Țările de Jos imaginile și proiector Apreciere
(Flandra, Olanda) notează ideile verbală
principale ale Expunerea
lecției

C3 calculator
-În prezentarea Power
Point, le prezint
elevilor cele mai - Elevii ascultă cu
importante aspecte ale atenţie;
picturii din secolul al Activitatea
XVII-lea : Conversaţia frontală
 tipul de scene și prezentare
subiecte folosite de Power Point
C4 artiști pentru Expunerea Apreciere
lucrările lor, - Elevii notează verbală
 bogăția ideile principale ale
simbolurilor; lecției;
 culorile folosite.

-sunt discutate pentru Observaţia video-


fiecăre artist în parte: proiector
1. studiile urmate;
2. atiștii după care s-
au inspirat; calculator
3. opera sa celebră;
4. alte lucrări
cunoscute; Explicaţia,

-Derulez apoi cu -Elevii urmăresc Conversaţia


7. ajutorul video- explicațiile
Fixarea și 5’ proiectorului diverse profesorului. prezentare Apreciere
consolidarea imagini, prin care Expunerea Power Point verbală
cunoștințelor urmăresc o mai bună
consolidare a Activitatea
cunoștințelor copiilor Observaţia frontal
și un feedback foarte video-
rapid proiector
-Le sugerez copiilor să - Elevii ascultă cu
fie atenți la atenţie
reproducerile după Explicaţia calculator
operele lor de artă
pentru că este foarte
important să
înțelegem stilul
pictural al fiecărui Activitatea Apreciere
artist în parte. frontală verbală

-Deasemenea le explic -Elevii urmăresc Conversaţia


8. în ce constă tema explicațiile
Explicații pentru 3’ practică → profesorului. Activitatea Apreciere
continuarea Comentarea unei frontală verbală
învățării capodopere de artă Explicaţia
realizată în stil baroc

S-ar putea să vă placă și