Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.05.2021

OBIECTUL: Educație Plastică

PROFESOR:

MANUAL: Educație plastică pentru clasa a VIII-a, Editura: Art Klett

CLASA: a VIII-a

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Proiecte și evenimente

TEMA PLASTICA: Punerea în scenă și promovarea unui eveniment artistic. Prezentare generală

SUBIECTUL LECTIEI: Costum/mască pentru o scenă de teatru

SCOPUL LECȚIEI: receptarea într-o maniera personală a mesajului artistic din universul vizual și folosirea unor mijloace artistice,
pentru exprimarea sensibilitatii estetice.

TIPUL LECTIEI: Lecție de comunicare/însușire de noi cunostințe

MIJLOACE DE REALIZARE ȘI COMPETENȚE:

1.Definirea termenului de costum scenic;

2.Utilizarea corectă materialelor de lucru;

3.Cunoașterea tehnicilor de confecționare a elementelor de décor, costum și păpușă utilizate în teatru;

4.Cunoașterea unor elemente de semiotică teatrală și scenografie;

5. Dezvoltarea capacității de lucru individual în scopul realizării unui element teatral(costum, păpușă, décor)

6. Dezvoltarea simțului practic și estetic


COMPETENȚE OPERATIONALE:

Cognitive

C1-Să cunoască elemetele de semiotică teatrlă și scenografie;

C2- Să-și însușească câteva noțiuni privind isoricul teatrului;

C3- Să precizeze legătura personajului, epocii cu decorul;

C4- Să observe caracteristicile materialelor utilizate în teatru(forme,culori,dimensiuni ale


decorurilor,maștilor,costumelor);

C5-Să se familiarizeze cu tehnicile de lucru necesare obținerii costumelor/măștilor;

C6- Să observe modelele date și să se inspire din ele;

C7- Să enumere elementele componente ale unei scenografii ;

C8 –Să preziceze câteva caracteristici ale artei moderne și contemporane

C9 – Să își însușească câteva elemenete de promovare a unui evenimet cultural

Afective:

C10- Sa dea dovada de imaginatie, spirit creativ si inventiv.

Strategia didactică: mixtă


Metode de învatamant:

- observatia, explicaţia, conversaţia euristica, conversaţia, exerciţiul, lucrul individual, dialogul dirijat;

De evaluare:

A)de verificare: verificarea orală curentă

B)de apreciere: aprecierea verbală

Mijloace didactice: Educație plastică pentru clasa a VIII-a, Editura: Art Klett

Imagini reprezentative cu diverse maști și costume de pe Google(în format difital sau print)
Planse, albume de arta, reviste de specialitate

Resurse:

- laptop, telefon, tableta,sala de clasă/ Google Classroom, Meet, Google, YouTube


- elevii

Durata: 50 min

Etapele lecţiei Com- Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea Metode de


petenț elevilor
e invatamant
1.Moment 3 min -se coneactază la Google -se conecteaza la
organizatoric Classroom(dacă va fi cazul) Google -conversația
-asteapta cateva minute sa se Classroom(dacă euristică
conecteze toți elevii va fi cazul)
-pregatesc elevii pentru -își pregatesc
desfasurarea lectiei in conditii materialele
optime. necesare pentru
ora
2.Reactualizarea Direcție de
conţinutului manifestare în - privesc imaginile
predat anterior 10 min artele vizuale propse de
contemporane -Impresionism, profesor
C8  Scurtă trecere în Postimpresionim,Art Nouveau,
revistă a curentelor Expresionism, Futurism, Fovism,
modernistite Cubism, Surarealism, Dadaism,Arta
-răspund la -conversația,
 Menționarea Abstractă, Constructivism,
observația
diferențelor dintre Modernismul românesc întrebările
arta și arhitectura -solicita: profesorului
din perioada -Prin ce se diferențiază clădirile din - clădirile din
comunistă și cea perioada comunistă față de cele perioada
contemporană din ziua de azi? comunistă sunt
realizate într-o
manieră
brutalistă, rigidă,
simplă, se
promova
simplitatea atît în
forme cat și în
societate;
construcțiile
contemporane se
aliniază
standerdelor
internaționale de
arhitectură și
design care sunt
în căutare de nou
 Scurtă prezentare a și inedit;
- Ce este arta urbană? - arta urbană este
unei caracteristici a
artei contemporane arta care încearcă
internaționale sa introducă
spațiile orașului în
arta
creată(graffiti,
intalații)
3.Prezentarea C9 Punerea în scenă și Profesorul prezintă tema plastică și -sunt atenți la ce - conversatia,
temei plastice promovarea unui subiectul lecției: Costum/mască le comunică observatia
eveniment artistic. pentru o scenă de teatru profesorul
Prezentare generală
3.Dirijarea Punerea în scenă și Profesorul propune unuia sau mai -citesc textul
învățării C2 promovarea unui multor elevi să citescă textul -formulează
C3 eveniment artistic. lecției. întrebări
C6 Prezentare generală Profesorul explică eventualele
C5 -vizionează -conversația
Costum/mască pentru o neclarități din text.
-explicația
10min scenă de teatru Profesorul explică termenul de exmplele
-exemplul
scenografie, semiotic, décor, prezentate de
costum scenic, marionetă, mască către profesor
de teatru. -sunt atenți la ce
Profesorul prezintă câteva le explică
modalități prin care se poate profesorul/își
promova un eveniment cultural: notează câteva
- anunt în ziar, afis, eveniment pe idei
rețele sociale( facebook, -răspund la
instagram), reclama televizată. întrebările
Ce piese de teatru ați vazut/ citit? profesorului
Propune spre vizionare mai multe
imagini reprezentative cu imagini
din piese de teatru
Detaliză etapele lucrării practice: - sunt antenți la
-priviți cu atenție imaginile explicațiile
profesorului
reprezentative pentru diferite
tipuri de teatru:clasic, modern,
contemporan, absurd etc.
-gânditi-vă la un anume gen de
teatru, care vă place cel mai mult și
creați un costum sau o mască
pentru un personaj anume.

4.Etapa de C1 Prezentare generală Profesorul cere elevilor să înceapă -încep lucrul -exercițiul
creație C3 Costum/mască pentru o lucrul efectiv. -folosesc -lucrul
C4 scenă de teatru exmplele individual
C5 profesorului
C6 Supraveghează elevii pe parcursul pentru a se
C7 activității plastice. inspira și a crea
C10 schița inițială
20 min -formulează
întrebări legate
de eventuale
neclarități
-cer indicații
profesorului în
diferite stadii de
lucru

5.Verificarea și C2
consolidarea C3 Punerea în scenă și
cunoștințelor C7 promovarea unui
eveniment artistic. -printr-o suita de intrbari -explică în cuvinte
reactualizează, pe scurt, proprii ce -conversația
cunoştinţele noi: înseamnă
5min -selecteaza doua trei planşe in sconografia,
diferite stadii de lucru costumul scenic,
-face observații pe baza lucrărilor masca, decorul
selectate

6.Incheierea 2min -notarea elevilor -evidentiaza si notează elevii care -sunt atenți la -conversația
lecţiei -precizari privind au colaborat la ora precizările
continuarea lucrării in -face precizări privind continuarea profesorului
timpul orei viitoare lucrării

S-ar putea să vă placă și