Sunteți pe pagina 1din 4

ŞCOALA: Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti

CLASA: V B
PROFESOR: Horobeanu Silvia Adriana
ORELE: 9:00-10:00
DATA: 24.11.2020
PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Modelaj
TEMA PLASTICĂ: Ritmul în compoziţia plastică
SUBIECT PRETEXT: Spațiu imaginar imaginar, schiţe pentru basorelief
DURATA ACTIVITATII: 45 min.
TIPUL ACTIVITĂŢII: a. de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor;
b. de formare (competenţe, priceperi, deprinderi, abilităţi);
c. activitate mixtă ( teoretică şi practică).

COMPETENŢE GENERALE:

- Receptarea cu sensibilitate şi spirit critic a mesajului artistic transmis;


- Exprimarea ideilor şi a sentimentelor utilizȃnd mesajul artistic-vizual în contextul subiectului prezentat.

COMPETENŢE SPECIFICE:

- Observarea diferitelor modalităţi de realizare a ritmului în compoziţiile plastice, sculpturale, arhitecturale;


- Utilizarea de instrumente şi tehnici variate specifice artelor plastice şi decorative.

VALORI ŞI ATITUDINI:

- Motivaţia pentru însuşirea limbajului plastic şi pentru iniţierea în vederea utilizării pe mai departe a modalităţilor de
tratare a suprafeţei, a suportului plastic;
- Manifestarea interesului pentru aprofundarea diverselor forme de expresie ale artelor plastice;
- Manifestarea interesului pentru realizarea lucrărilor personale în care elevii să întrebuinţeze cunoştinţele acumulate.
MIJLOACE ŞI STRATEGII:

Metode şi procedee folosite: problematizarea, expunerea, demonstraţia, dialogul, explicaţia, analiza pe imagine,
exemplificarea.

Mijloace de învăţământ utilizate: platforma G Suite for Education, Google Classroom, laptopul, prezentarea ecranului
cu albume digitale, imagini în format digital.

RESURSE: UMANE: grupa de elevi


MATERIALE: creioane, pix cu gel, carioci, coli de hȃrtie, gumă de şters etc.
DE TIMP: ex. .....45/50..... min. predare / recapitulare

Bibliografie:

Bartos M.J, Compoziţia în pictură, Iaşi, Editura Polirom, 2016.


Dima Victor, Educaţie Plastică, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Teora, 1998;
Filoteanu Nicolae, Marian Doina, Desen artistic şi Educaţie Plastică, Manual pentru clasa a VI-a, Editura All,
2005;
Istoria ilustrată a picturii, de la arta rupestră la arta abstractă, Bucureşti, Editura Meridiane, 1973
Stoica Elena, Şerbănoiu Adina, Grigore Adina, Educaţie Plastică. Clasa a VI-a, Editura Ars Libri, 2019;
Solomon Oana-Mari, Rizea Cristina, Stoicescu Daniela, Educaţie Plastică, Manual pentru clasa a VI-a, Editura
Litera, 2019.

Site-uri:

https://academart.com/
https://www.wikiart.org/
https://www.google.com/imghp?hl=ro
https://artsandculture.google.com/
https://www.wga.hu/
ACTIVITATE DE PREDARE – ÎNVAŢARE

SECVENŢE DIDACTICE METODE


DIDACTICE CONŢINUTURI
CONŢINUT ESENŢIALIZAT
Se stabilesc condiţiile desfăşurării orei.
MOMENT prezentarea Se prezintă modalitatea de lucru cu dialogul şi explicaţia pe imagine, prin
ORGANIZATATORIC explicaţia metoda prezentării ecranului.

Prima jumătate de oră profesorul va exemplifica subiectul propus şi va


CAPTAREA ATENTIEI explicaţia prezenta elevilor imagini menite să îmbogăţească bagajul de cunoştinţe
vizuale al acestora şi să le stimuleze creativitatea şi imaginaţia.

A doua jumătate de oră elevii vor face schiţele cerute şi vor prezenta
imagini cu etape de lucru pe grupul de Whatsapp

Profesorul va îndruma elevii pe măsură ce aceştia lucrează şi îi


direcţionează în vederea obţinerii unui rezultat optim.
ANUNŢAREA TEMEI conversaţia ,
PLASTICE ŞI A SUBIECTULUI dialogul dirijat, Profesorul prezintă noua temă: Spațiu imaginar.
explicaţia
Elevii îşi vor aminti noţiunile învăţate la ora anterioară despre ritmul
plastic.
Aceştia vor realiza basoreliefuri în care vor încerca să creeze ritmul în
compoziţia plastică.

explicaţia Înainte de începerea activităţii practice, elevilor li se vor prezenta imagini


TRANSMITEREA NOULUI observaţia
CONŢINUT ŞI STIMULAREA brainstorming Elevii vor observa jocul volumelor pe diversele suprafeţe, jocul plin-gol,
IMAGINAŢIEI Această temă este menită să le încurajeze creativitatea iar lucrările lor pot
fi libere. Elevii vor învăţa din lucrările de artă care conţin clădiri cum să
sugereze complexitatea prin elemente de limbaj plastic repetate într-o
manieră simplă pe suprafaţă.

Profesorul va explica elevilor modalităţile de realizare a expresivităţii atȃt


în pictură, desen, cȃt şi în arhitectură sau sculptură, ori sculptură
arhitecturală.

Profesorul va prezenta cȃteva exemple de palate din Istoria Artelor vor


aduce elevii mai aproape de noţiunile de cultură.

Elevilor li se vor prezenta fotografii cu clădiri suprarealiste, proiecte


ingenioase elaborate cu ajutorul programelor de construcţie digitală 3D.

În incheierea prezentării, elevii vor privi şi lucrări ale unor arhitecţi


vizionari contemporani precum Zaha Hadid.

explicaţia, Elevii vor începe să lucrez, vor realiza frize de sine-stătătoare în care
ELABORAREA TEMEI conversaţia, vor reprezenta castelul imaginar. Aceştia sunt încurajaţi să repete pe
OBŢINEREA PERFORMANŢEI exerciţiul, suprafaţă elemente geometrice simple, precum conul, sfera sau cilindrul,
joc pe care să le decoreze sau să le alterneze cu elemente căutate de ei sau
proiect. descoperite în imaginile prezentate.

Elevii trimit etapele de lucru pe grupul specific materiei de pe Whatsapp


şi privesc pe ecran împreună cu profesorul imaginile. Profesorul îndrumă
elevii în realizarea schiţelor de compoziţie.

ÎNCHEIEREA LECŢIEI conversaţia Elevii vor avea pe platforma G Suite, Google Classroom, materialele
prezentate.
Aceştia vor continua în următoarea oră lucrarile.
.

S-ar putea să vă placă și