Sunteți pe pagina 1din 6

Şcoala: 170 Geo Bogza, Bucureşti

Profesor: Muşat Andrei Florin


Clasa: a VII-a (optional)

Proiect didactic

Obiectul: Educaţie plastică


Tema: Evoluţia artelor plastice în prima jumătate a secolului al XX-
lea
Subiectul: Suprarealismul
Tipul activităţii: Mixtă, teoretico-aplicativă, însuşire de cunoştinţe noi
Scopul: Educativ, educaţie prin artă
Obiective de referinţă: -să identifice contextul care a generat stilul şi caracteristicile
acestuia.
-să observe pe imagini-reproduceri de artă caracteristicile
stilului
-să enumere principalii reprezentanţi
-să realizeze o compoziţie în spiritul suprarealist
-să evalueze şi să-şi autoevalueze lucrările
Obiective operaţionale: a) informativ cognitive: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii,
elevii vor identifica caracteristicile stilului în reproduceri
de artă
b) formativ cognitive: - să utilizeze în compoziţiile lor
extrasele din media scrisă şi materialele tradiţionale pentru efectuarea unui colaj în
spiritul pictoeziei lui V. Brauner si I. Voronca
- să compună o suprafaţă plastică
picturală cu subiectul dat.
Resurse: materiale şi instrumente de lucru. -bloc de desen
-culori, pensule, paletă, creioane
-extrase din media scrisa
Resurse umane: grup de elevi
Resurse de timp: 45 minute
Strategii didactice: a) metode: expunere, explicaţie, conversaţie euristică, dialog
dirijat, activitatea frontală, exerciţiu plastic
b) procedee: documentaţie, comentariu pe imagini
c) tehnici de lucru: colaj
Mijloace de învăţământ: reproduceri, planşe demonstrative
Evaluare, tipuri de evaluare: formativă, finală, autoevaluare
Criterii de evaluare: - respectarea temei
-organizarea compozitiei
-finalizarea lucrării
-originalitate, creativitate
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII CLASEI A V-A
SUPRAREALISMUL

Etapele activităţii Activitatea de predare - învăţare Activitatea elevilor

Crearea cadrului necesar pentru Pregătirea materialelor necesare


Moment organizatoric desfăşurarea în bune condiţii a orei de desfăşurării lecţiei (acuarele, pensule,
educaţie plastică. recipiente apă, prosoape, bloc desen).
Se urmareşte dacă toţi elevii au materialele
necesare pregătite.
Captarea atenţiei şi a participării la Trimitere la expoziţia (atunci recent Urmăresc indicaţiile şi explicaţiile,
activitate încheiată) a MNAR-ului Arta modernă analizează planşele
Bulgaria-Grecia-Romania.
Se îndreaptă atenţia elevilor către
reproducerile de artă de la tablă.
Rememorarea si reactualizarea -Care sunt caracteristicile artei abstracte? -Enumeră caracteristici.
cunoştintelor dobândite anterior, -Ce forme ale abstracţionismului -Liric si geometric.
evaluare, eventual notare cunoasteţi? -Wasily Kandinsky 1910
-Care e cel mai important reprezentant al
abstracţionismului?
Anunţarea temei plastice şi a Tema plastică: Evoluţia artelor plastice în Retin tema plastica si subiectul, noteaza
obiectivelor. prima jumatate a sec XX in caiete.
Subiectul: Suprarealismul (Victor Brauner)
Prezentarea noului conţinut al Prezint contextul care a generat stilul Primesc pliantele Expoziţiei de la
activităţii. suprarealist- perioada de Manifest 1924 ca MNAR pe care le împart printre bănci.
iniţiativă principală a lui Andre Breton Ascultă explicaţiile.
-denunţarea societăţii corupte, perpetuarea Notează.
revoltei şi a scandalurilor. Observă imaginile.
Caracteristicile stilului:
-exploatarea lumii interioare, palpitantă şi
noua apariţie „Psihanaliza” a lui S. Freud,
care i-a inspirat pe pictori.
-temele provin din vis, halucinaţie,
imaginaţie – realitate.
-sunt posibile toate combinaţiile pornite de
la realitate.
-domină simbolismul sexual.
-folosesc transformarea obiectului în corp
animat şi invers, deplasează şi modifică
elementele anatomice.
-titlurile şi lucrările scapă înţelegerii noastre
raţionale.
-folosesc toate elementele de limbaj plastic.
-compoziţiile sunt fie în acord cromatic, fie
în contraste puternice.
Exemplificare cu materiale didactice.
Reprezentanţi:
- Rene Magrite
- Juan Miro
- Yves Tanguy
- Victor Brauner
- Salvador Dali
Se particularizează explicaţia pe pictopoezia
lui Brauner si I. Voronca.
Etapă de creaţie şi de formare a Cer realizarea unei compoziţii plastice în Receptează indicaţiile. Lucrează
priceperilor şi deprinderilor maniera suprarealistă pornind de la individual.
cuvintele selectate de elevi – integrarea lor
într-o compoziţie care să aibă elementele
tematice suport: om, pisică, fereastra, nor.
Fac corecturi generale şi individuale. Ajut şi
încurajez elevii cu un demaraj mai lent.
Analiza şi evaluarea lucrărilor În timpul lucrului sunt indicate planşe care Evaluează planşele colegilor şi îşi
sunt în conformitate cu cerinţele plastice şi exprimă opinia.
se atrage atenţia elevilor asupra
reproducerilor ca exemple de soluţii
plastice. Se realizează evaluarea după
criterriile: rezolvarea compozitională,
originalitatea, expresivitatea, încheierea
lucrărilor.
Încheierea activităţii. Face aprecieri generale (pozitive) privind Ascultă aprecierile. Se strâng
Concluzii şi aprecieri. desfăşurarea activităţii. Se evidenţiaza acei materialele de lucru şi se face ordine.
elevi care au avut rezultate optime.

S-ar putea să vă placă și