Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a III - a C
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Sascut
PROPUNĂTOR: Vrânceanu Roxana Alina
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINĂ: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:” Semnele nescrise ale naturii”
ELEMENTE DE CONŢINUT: Cuvântul parte de vorbire
SUBIECTUL LECŢIEI: Substantivul
TIPUL LECŢIEI : de comunicare de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
Competemţe specifice:
1.3 Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate
2.4 Participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme
3.5 Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit
4.1 Aplicarea regulilor de despărţire în silabe la capăt de rând, de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text

Obiective operaţionale:
a) cognitive:
Oc.1- să determine definiţia substantivului;
Oc.2- să identifice în propoziţiile şi textele date substantivul;
Oc.3- să exemplifice substantive care denumesc : fiinţe , lucruri , fenomene ale naturii;
Oc.4- să formuleze propoziţii respectând cerinţele date ;
Oc.5- să completeze corect rebusul;
Oc.6- să identifice substantive cu sens asemănător celor date;

b) psihomotorii:
Om.1- să participe activ la rezolvarea cerinţelor;
Om.2- să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;
c) afective
OA.1- vor manifesta interes pentru lecţie;
OA.2- vor colabora în cadrul grupului pentru rezolvarea sarcinilor;
Strategia didactică:

a) metode şi procedee: - conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, demonstraţia, munca independentă, metoda cadranelor, metoda
ciorchinelui
b) mijloace de învăţământ : fişe de lucru, manual, planşe, flipchart, caiete
c) forme de organizare : frontală, individuală, în perechi
d) forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare scrisă, evaluare orală,
interevaluare
Temporale : 50 minute
Resurse umane: 20 elevi

Bibliografie:
1. *** Programa şcolară pentru disciplina ,,Limba şi literatura română”, clasele a III- a- a IV- a, Ministerul Educaţiei Naţionale, Bucureşti,
2014.
2. Savin, Petronela., Fichioş, Monica, Ghid metodologic pentru învăţământul primar, Institutul European, Iaşi, 2017
3. Şerdean, Ioan, Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Editura Corint, Bucureşti, 2005
4. Nuţă, Silvia., Metodica predării limbii române în clasele primare vol.I, vol.II, Editura Aramis, Bucureşti, 2000
5. www.twinkl.co.uk
6. www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE OBIEC CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI -TIVE METODE MIJLOACE MOD DE EVALU-
ORGANIZA-
RE
ARE

1.Captarea Om.1 Afişez la tablă o planşă pe care este desenat un rebus.


atenţiei Solicit elevilor completarea rebusului. (Anexa 1)
OA.1 Conversaţia Planşă cu Frontal Observaţia
rebus sistematică a
Oc.5
comporta-
mentului

2. Enunţarea OA.1 Astăzi, la ora de limba şi literatura română, vom învăţa Conversaţia Caiete Frontal Observaţia
temei şi a substantivul. Vom defini substantivul, vom da exemple de sistematică a
obiectivelor substantive, vom afla cum le recunoaştem uşor în comporta-
comunicare, vom identifica substantive dintr-un text şi vom mentului
alcătui cu ele propoziţii.
Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi în caiete.

3. Om.1 Se va purta o discuţie colectivă dirijată . Conversaţia Individual Aprecieri


(Re)actualizare generale
OA1 Frontal
a  Ce folosesc oamenii în vorbire şi în scriere ?( cuvinte )
 Cum se mai numesc cuvintele , dacă ele fac parte din
cunoştinţelor vorbirea noastră ? ( părţi de vorbire )

 Ce pot să denumească părţile de vorbire ? ( fiinţe ,


lucruri, fenomene ale naturii , acţiuni, însuşiri )

 Daţi exemple de cuvinte care denumesc fiinţe . ( copil,


urs , lalea )

 Daţi exemple de cuvinte care denumesc însuşiri .


(leneş, frumos, deştept , cuminte )

 Enumeraţi cuvinte care exprimă acţiuni . ( a pleca , a


scrie, a dansa )

 Ce fenomene ale naturii cunoaşteţi ? ( ploaie , vânt ,


ceaţă, ninsoare)

4. Prezentarea Oc.3 Se vor da fişe de lucru care conţin versurile poeziei Exerciţiul Fise de Analiza şi
optimă a „ Iarna” de Vasile Alecsandri. Elevii vor citi poezia şi se vor lucru aprecierea
conţinutului gândi la răspunsul întrebării : răspunsurilor
Om.1
Ce denumesc cuvintele subliniate?
(Anexa 2)
5. Dirijarea OA.2 Se împarte colectivul de elevi în trei grupe: Conversaţia
învăţării
Oc.3 1 Grupa fiinţelor Pe grupe Interevaluare
2 Grupa lucrurilor Ciorchinele
3 Grupa fenomenelor naturii Fise de
lucru
Elevii primesc o fisă de lucru ( Anexa 3)
Fişele vor fi expuse pentru a fi „examinate” de către toate
grupurile. Se va concluziona că substantivele denumesc fiinţe,
Explicaţia
lucruri, fenomene ale naturii.
Se va scrie definiţia pe tablă şi în caiete:
Oc.1
Substantivul este partea de vorbire care denumeşte fiinţe,
lucruri, fenomene ale naturii.
Definiţia se va repeta de mai multe ori cu toată clasa, pe
grupe şi individual pentru a se reţine de către toţi elevii .
Recunoaştem uşor substantivele astfel: Individual
-Prin numărare: o carte- două cărţi

Fise de
Oc.6 Metoda Individual
Elevii primesc o fişă de lucru – (Anexa 4) lucru cu
cadranelor
Oc.4 cadrane

Om.2
6. Obţinerea Oc.3 „ Ce denumesc eu? ”- joc didactic (Anexa7) Jocul Globuleţe Observaţia
performanţei didactic sistematică a
OA2 Fiecare elev vine în faţă, extrage un globuleţ , citeşte Planşă cu Individuală
comporta-
cuvântul, spune ce denumeşte substantivul şi aşază globuleţul brad
Om.2 mentului
pe partea corespunzătoare a bradului . Substantivele vor fi
Fişe de
notate şi pe fişa de lucru de către fiecare elev. lucru
7. Asigurarea Oc.2 Pe o coală de flipchart elevii vor avea de completat propoziţii Exerciţiul Evaluare
feedbackului lacunare. ( Anexa 5) formativă
Om.1

8. Evaluarea Oc.4 Elevii primesc o fişă de lucru. (Anexa 6) Exerciţiul Evaluare


scrisă
Oc.2 Individuală
Oc.3

9. Retenţia Se reia, succinct, conţinutul temei predate: substantivul şi Conversaţia Planşă Frontală Observaţia
modul de identificare a acestuia. Se prezintă şi o planşă didactică sistematică a
didactică care ilustrează substantivul. comporta-
mentului
10. Ttransferul Voi face aprecieri şi recomandări. Se notează tema pentru acasă. Frontală Aprecieri
finale
Anexa 4
Metoda cadranelor
1. Scrie perechea următoarelor substantive: 2. Eu scriu unul sau una, tu scrii multe!

raţă-............................... ninsoare-……………………………….
cocoş- .......................................
om- …………………………………….
vulpe-..................................
ploaie-…………………………….
iepure- ......................................
elev- …………………………………..
urs-......................................
câine- ........................................ bancă- ……………………………….

carte-…………………………………
3. Găseşte substantive cu acelaşi sens: 4. Alcătuieşte propoziţii în care să foloseşti următoarele
substantive: ploi, veveriţă, caiete, Maria, brad.
nea-......................

codru- ..................... ____________________________________________

dar- ...................... ____________________________________________

prieten- ........................ ____________________________________________

potecă- ........................ ____________________________________________

Anexa 5
Completează propoziţiile cu substantivele potrivite:
………......... meu se joacă cu ……………………. .
……………. pregăteşte ………………. cu …………… .
…………….. zboară spre ……………. calde .
……………. apleacă ………………. …………………. .
(ţările, mingea, mama, rândunelele, vântul, fratele, copacilor, ciocolată, crengile,
clătite)

Anexa 6
Nume şi prenume:……………….. Data…………..
Fişă de lucru

1. Alcătuiește câte o propoziție în care substantivul ” școlarii” să se afle:


a). la începutul propozitiei:
..........................................................................................................................
b). în interiorul propozitiei:
..........................................................................................................................
c). la finalul propozitiei:
...............................................................................................................................
2. Alintă substantivele date:
creion - .......................................
peşte - .........................................
haină - .........................................
pantof - ......................................
3.Scrie câte patru substantive care sunt:
flori: ..........................................................................................................................
rechizite: ..................................................................................................................
anotimpuri: .............................................................................................................
fructe: .........................................................................................................................

4.Încercuiește doar cuvintele care sunt substantive: barcă, pahar, citeşte, copil, desenează, ploaie, răspunde, băiat, fată, frunză,
zăpadă, controlează, penar, bancă, coase, portocală, palton.
ANEXA 2

Citeşte poezia:
Iarna
de Vasile Alecsandri

Din văzduh cumplita iarnă cerne norii de zăpadă,


Lungi troiene călătoare adunate-n cer grămadă;
Fulgii zbor, plutesc în aer ca un roi de fluturi albi,
Răspândind fiori de gheaţă pe ai ţării umeri dalbi.

Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaţa ninge iară!


Cu o zale argintie se îmbracă mândra ţară;
Soarele rotund şi palid se prevede printre nori
Ca un vis de tinereţe printre anii trecători.

Tot e alb pe câmp, pe dealuri, împrejur, în depărtare,


Ca fantasme albe plopii înşiraţi se perd în zare,
Şi pe-ntinderea pustie, fără urme, fără drum,
Se văd satele perdute sub clăbuci albii de fum.

Dar ninsoarea încetează, norii fug, doritul soare


Străluceşte şi dismiardă oceanul de ninsoare.
Iată-o sanie uşoară care trece peste văi...
În văzduh voios răsună clinchete de zurgălăi.

Răspunde oral:
Ce denumesc cuvintele subliniate?
Anexa 3

1.Grupa fiinţelor

Completează ciorchinele cu substantive ce denumesc fiinţe.

Fiinţe

2. Grupa lucrurilor
Completează ciorchinele cu cuvinte ce denumesc lucruri.

Lucruri

3 Grupa fenomenelor naturii


Completează ciorchinele cu cuvinte ce denumesc fenomene ale naturii.

Fenomen
e ale
naturii
SUBSTANTIV
UL

FIINŢE

LUCRURI

FENOMENE ALE NATURII

Anexa 7

SUBSTANTIV
UL

FIINŢE

LUCRURI

FENOMENE ALE NATURII

S-ar putea să vă placă și