Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Data: 14. 03. 2022


Propunător: Olariu Maria – Mălina
Clasa: a III – a A
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învățare: Relații, atitudini și comportamente față de oameni
Subiectul lecției: Modestia și lipsa de modestie
Tipul lecției: lecție mixtă
Forma de organizare: activitate integrată
Discipline integrate:
1. Educație civică
2. Limba și literatura română
Competențe specifice:
Educație civică:
1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei.
2.3. Explorarea unor relații existente între oameni în cadrul grupului.
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru.

Limba și literatura română:


3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare.
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/ personajele acesteia.

Scopul: Însușirea de noi cunoștințe despre atitudini și comportamente față de alte persoane,
punând accent pe modestie/ lipsa de modestie - trăsături morale

Obiectivele operaționale:
La finalul activității, elevii vor fi capabili:
O1: să recunoască trăsăturile/ atitudinile unor persoane/ personaje în diferite contexte;
O2: să citească clar, expresiv, cursiv, un text la prima vedere;
O3: să răspundă corect la întrebări pe baza textelor citite;
O4: să identifice trăsăturile morale pozitive sau negative ale unor personaje cunoscute;
O5: să formuleze definițiile celor două concepte (modestie/ lipsă de modestie);
O6: să descrie o situație din propria experiență, ce ilustrează modestia/ lipsa de modestie;
O7: să argumenteze pro sau contra ideea/ situația problematică.

Strategia didactică:
a) Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, observația,
problematizarea;
b) Mijloace didactice: TV, laptop, aplicația Wordwall, tabla, markere, caietele elevilor,
postit-uri, fișe cu text, fișe cu aplicații;
c) Moduri de organizare: frontal, indvidual, pe grupe.
Bibliografie:
 Educație civică - Programă școlară pentru clasele a III-a și a IV-a, aprobate prin
Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014;
 Limba și literatura română - Programă școlară pentru clasele a III-a și a IV-a, aprobate
prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014;
 T. Pițilă, C. Mihăilescu (2021), Educație civică, manual pentru clasa a III-a, Editura
ArtKlett, București;
 G. A. Farcaș, C. Cristea, L. Dima, G. Soficu, P. A. Lazăr (2015), Proiecte didactice
pentru învățământul primar, Editura Sf. Mina, Iași;
Strategii didactice
Secvențele Ob. Metode și Mijloace de Moduri de
Conținutul instructiv educativ Evaluare
lecției op. procedee învățământ organizare
1.Moment Se asigură climatul educațional favorabil bunei conversația frontal
organizatoric desfășurări a lecției și se pregătesc materialele didactice
necesare.
2.Actualizarea Elevii vor primi cinci afirmații. Aceștia numesc conversația TV, laptop, frontal, Capacitatea
cunoștințelor trăsătura morală/ atitudinea față de cei din jur care descrie exercițiul aplicația individual elevilor de a
necesare persoanele din enunțurile afișate. Activitatea se va realiza Wordwall identifica
desfășurării O1 cu ajutorul aplicației digitale WORDWALL. trăsăturile/
activității atitudinile unor
persoane în
diferite contexte.

https://wordwall.net/resource/30021118/s%c4%83-ne-
amintim
3.Prezentarea, Se realizează o sarcină de tip icebreaker. Elevii sunt conversația
explicarea și rugați să menționeze:
valorificarea - trei lucruri pozitive ce îi caracterizează;
conținutului - două realizări de care sunt mândri;
temei: - două lucruri pe care vor să le schimbe la ei;
a)Introducere - două lucruri pentru care oamenii îi apreciază.
a în temă
O1 Elevii vor viziona două secvențe animate din conversația, TV, laptop frontal, Capacitatea

povestea „Fata babei și fata moșneagului” de Ion exercițiul, individual elevilor de a

Creangă. Va trebui să identifice trăsăturile celor două problematizarea, identifica

personaje (modestia și lipsa de modestie) și să motiveze. explicația, trăsăturile morale

(min.700 + 1145) observația ale unor personaje

https://www.youtube.com/watch?v=RN2kkTg9038&ab_ cunoscute.

channel=HeyKids-Deseneanimatesipovestipentrucopii
Se adresează elevilor întrebările:
-Din ce poveste fac parte personajele?
-De ce fata moșului a ales o ladă mică?
-Ce calitate morală exprimă gestul ei?
-Cum era fata babei în comparație cu fata moșului?
Elevii sunt astfel conduși să descopere titlul
lecției: ,,Modestia și lipsa de modestie”.

b) Anunțarea tablă, frontal


conversația
temei și a markere,
Se anunță elevii că astăzi vom discuta despre
obiectivelor caietele
Modestie și lipsa de modestie. Se verbalizează obiectivele
operaționale pe înțelesul copiilor, apoi se notează pe tablă elevilor
și în caiete data și titlul lecției.
c)Dirijarea conversația, fișe cu text frontal, Capacitatea
lecției propriu- O2 Se cere unui elev să citească fragmentul Modestie exercițiul, individual elevilor de a citi
zise (poveste populară). Anexa 1 problematizarea, corect, coerent,
Se adresează întrebările: explicația expresiv un text la
prima vedere
a. Crezi că a treia femeie nu-și iubea copilul sau nu
era mândră de el? Capacitatea
b. De ce nu-și lăuda femeia copilul? elevilor de a
c. Ce trăsătură morală reiese din comportamentul răspunde corect
femeii? întrebărilor
O3
d. Cum s-a comportat fiecare copil față de adresate pe baza
mama sa? textului.
e. Ce concluzii poți trage din fiecare
comportament? Capacitatea
elevilor de a
Un alt elev citește fragmentul Iepurele și Broasca
aprecia atitudinile
Țestoasă (fabula lui Esop). Anexa 2
comportamentale
Se adresează întrebările:
ale unor personaje
a) Care sunt personajele?
în diferite
b) Ce credea iepurele despre sine?
contexte.
c) Ce trăsături morale are iepurele? Dar broasca
țestoasă?
d) Ce a pățit iepurele?
e) Cum apreciezi comportamentul broaștei țestoase?
Dar al iepurelui?
f) Ce fapte ale iepurelui te-au ajutat să descoperi
trăsăturile sale morale?
conversația, tablă, frontal,
g) Ce învățătură putem extrage din această
O4 exercițiul, markere, individual
întâmplare? Capacitatea
explicația caietele
elevilor, elevilor de a
Împart elevilor câte un bilețel, pe care îi voi ruga
postit-uri formula definițiile
să scrie ,,Ce înseamnă pentru ei modestia – lipsa de
celor două
modestie?”.
concepte, pe baza
Aceasta sarcină are rolul de a extrage de la ei definiţia
propriilor
celor două concepte. Pe baza răspunsurilor oferite de
răspunsuri.
elevi, vom formula definiţia modestiei, respectiv lipsei de conversația, tablă, frontal,
modestie. O voi nota la tablă, iar elevii în caiete. exercițiul, markere, individual,
Capacitatea
explicația caietele pe grupe
elevilor de a
O5
Elevii sunt împărțiți în grupe și li se solicită să elevilor ordona cuvinte
realizeze diverse sarcini practice: fișe cu pentru a obține
1. Să ordoneze cuvinte pentru a obține proverbe/ aplicații proverbe/ citate
citate despre modestie.
2. Să noteze câteva afirmații cu A (adevarat) sau F despre modestie.
(fals).
3. Să formuleze propoziții cu anumite cuvinte date. Capacitatea
4. Să ofere exemple de personaje cunoscute, care elevilor de a
dau dovadă de modestie sau lipsă de modestie. identifica corect
5. Să clasifice o serie de propoziții după trăsătura trăsăturile morale
conversația, frontal,
morală exprimată, modestia sau lipsa de modestie. potrivite.
exercițiul, „Scaunul individual,
6. Să completeze propozițiile date cu anumite
explicația fierbinte”
cuvintele lipsă. Capacitatea
elevilor de a
O6
Scaunul fierbinte: Fii sincer cu tine! clasifica afirmații
Elevii sunt invitați în fața clasei, pentru a răspunde la în funcție de
întrebările: trăsătura morală

conversația, frontal, exprimată.


o Te-ai lăudat vreodată? În ce situații?
exercițiul, individual,
o Ai avut motive reale să te lauzi? Capacitatea
explicația,
O7 o Cum au reacționat cei din jurul tău? elevilor de a da
problematizarea
exemple în care au
dat dovadă de

Elevilor li se prezintă trei situații și se propune modestie sau lipsă

spre dezbatere următoarea idee: de modestie.

-Se dă dovadă de lipsă de modestie sau de aprecierea


meritelor? Capacitatea
-Consideri că o persoană care vorbește despre calitățile elevilor de a aduce
sale, fără a exagera, este lipsită de modestie? argumente pro sau
-Dacă tu iei calificativul foarte bine, este greșit să-ți contra unei idei.
dorești să iei mai multe? Motivează.
4.Evaluarea Se fac aprecieri verbale generale și individuale conversația frontal,
asupra participării elevilor la lecție. individual
5.Încheierea Elevii își notează în caiete ideea: conversația frontal
activității Modestia este întotdeauna la modă. Copiii sunt
încurajați să pună în valoare în viața de zi cu zi această
trăsătură pozitivă.
Anexa 1

Modestie
(poveste populară)

Într-un sat din câmpie, s-au întâlnit la fântână trei femei. Două dintre ele nu încetau să-
și laude băieții. Cea de-a treia, însă, nu spunea nimic, cu toate că avea și ea un băiat. Au luat
cele trei femei câte o găleată cu apă și au plecat înapoi, spre casă. Pe drum, s-au întâlnit cu cei
trei copii, care se jucau într-o livadă.
— Ia uite-l pe-al meu, a zis prima femeie. E așa de puternic!
— Dar al meu, zise și a doua, e priceput la toate!
Nici de aceasta dată, cea de-a treia femeie nu a spus nimic. Însă copilul ei, văzându-și
mama, s-a grăbit să vină și să ia găleata. Ceilalți doi băieți au început să râdă și au rămas să se
joace mai departe. Acum se vedea adevărul. Din modestie, cea de-a treia femeie nu se lăuda
cu feciorul său, dar în locul ei vorbeau faptele.
Anexa 2

Iepurele și Broasca Țestoasă


(Fabulă, după Esop)

Un iepure care privea mersul leneș al unei țestoase îi spuse acesteia în glumă:
- Vrei să facem o întrecere, să vedem cine aleargă mai repede?
A doua zi, dis-de-dimineață, veniră la locul hotărât pentru începerea cursei. Iepurele
porni val-vârtej, iar țestoasa încetinel, după cum îi era felul. Cum o luase cu mult înaintea
țestoasei, iepurele se așeză să mănânce câțiva morcovi proaspeți și să se odihnească.
- Soarele ăsta e prea fierbinte. Mai bine dorm un pic! Țestoasa e înceată și voi avea
timp s-o întrec!
Târziu, țestoasa îl ajunse din urmă, dar trecu mai departe fără să se oprească. Când se
trezi, văzu că se lăsa noaptea. Sări ca ars și porni pe urmele țestoasei. În depărtare, o văzu cum
trece linia de sosire și câștigă întrecerea. Toate animalele au aplaudat-o. I-au dat apoi o cupa,
ca unei mari câștigătoare. Iepurele a ajuns târziu, obosit și rușinat, tocmai el, care credea că
este cel mai bun alergător.
Așa a aflat ca străduința este un dar neprețuit.
Anexa 3
Oglinda tablei

14.03.2022

Modestia și lipsa de modestie

Modestia este o trăsătură morală pozitivă pe care o arătăm prin


simplitate, decență, bune maniere, cumpătare. Ea aduce prețuirea și
respectul celor din jurul nostru.
Lipsa de modestie este o trăsătură morală negativă ce se
caracterizează prin îngâmfare și laudă de sine.

Mesaj pentru mine: Modestia este întotdeauna la modă.


Anexa 4
Enunțul exercițiului Rezolvare
Ordonați cuvintele pentru a obține  Lauda de sine nu miroase a bine.
proverbe/ citate despre modestie/  Fă bine cât poți de mult și vorbește despre asta cât poți de puțin.
lipsă de modestie.
Notați afirmațiile cu A (adevarat)  Oamenii care își cunosc valoarea nu o „trâmbițează”, ci o
sau F (fals). exprimă prin faptele, acțiunile lor. (A)
 Suntem superiori celorlalți dacă avem niște calități pe care
aceștia nu le au. (F)
 Avem nevoie de recunoaștere și laude din partea celorlalți atunci
când realizăm ceva important. (A)
 Lipsa de modestie nu e defect, atâta timp cât nu depășește
limitele bunului simț. (A)
 A fi modest înseamnă a nu fi conștient de propriile calități. (F)

Formulați propoziții cu
următoarele cuvinte: modest,
lăudăros, cumpătat, îngâmfat.
Oferiți exemple de personaje Boul și musca, Cenușăreasa și surorile sale, Albă-ca-Zăpada și mama sa
cunoscute, care dau dovadă de vitregă, Fata babei și fata moșneagului, Iepurele și Țestoasa etc.
modestie sau lipsă de modestie.
Ce exprimă următoarele situații?  Claudiu se mulțumește cu orice primește de la părinții săi.
Modestie sau lipsă de modestie?  Patricia se îmbracă decent.
 Diana se laudă cu noul telefon primit de la părinți.
 Darius nu se consideră mai isteț decât colegii lui.
 Diana îi spune colegei sale că e mai bună decât ea.

Completați propozițiile date cu  Un om ........................ este un om cumpătat.


cuvintele lipsă.
 O persoană ………………... este cu nasul pe sus.

 Atunci când o persoană este fudulă, putem spune că este și


…………............... .

 Cineva  ………………... se comportă cu înțelepciune.

 Spunem că o persoană este ………………....  atunci când se


comportă cu moderație.

 Un om trufaș, cu siguranță este și ………………..... .


 Omul ………………….... nu este lăudăros.

 Când cineva este ……………………………...  înseamă că este


și fălos.

Anexa 5

Echipa 1
Ordonați cuvintele pentru a obține proverbe/ citate despre modestie/ lipsă de
modestie.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

Echipa 2
Notați afirmațiile cu A (adevarat) sau F (fals).

 Oamenii care își cunosc valoarea nu o „trâmbițează”, ci o exprimă prin faptele,


acțiunile lor.
 Suntem superiori celorlalți dacă avem niște calități pe care aceștia nu le au.
 Avem nevoie de recunoaștere și laude din partea celorlalți atunci când realizăm
ceva important.
 Lipsa de modestie nu e defect, atâta timp cât nu depășește limitele bunului simț.
 A fi modest înseamnă a nu fi conștient de propriile calități.

Echipa 3

Formulați propoziții cu următoarele cuvinte: modest, lăudăros, cumpătat,


îngâmfat. Puteți să le schimbați forma.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

Echipa 4

Oferiți exemple de personaje cunoscute, care dau dovadă de modestie sau lipsă
de modestie.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

Echipa 5
Ce exprimă următoarele situații? Modestie sau lipsă de modestie?
 Claudiu se mulțumește cu orice primește de la părinții săi.
 Patricia se îmbracă decent.
 Diana se laudă cu noul telefon primit de la părinți.
 Darius nu se consideră mai isteț decât colegii lui.
 Diana îi spune colegei sale că e mai bună decât ea.

Echipa 6
Completați propozițiile date cu cuvintele lipsă.

 Un om ........................ este un om cumpătat.

 O persoană ………………... este cu nasul pe sus.


 Atunci când o persoană este fudulă, putem spune că este și …………............... .

 Cineva  ………………... se comportă cu înțelepciune.

 Spunem că o persoană este ………………....  atunci când se comportă cu


moderație.

 Un om trufaș (mândru), cu siguranță este și ………………..... .

 Omul ………………….... nu este lăudăros.

 Când cineva este ……………………………...  înseamă că este și fălos.


Lauda de sine nu miroase a
bine.

Fă bine cât poți de mult și


vorbește despre asta cât poți de
puțin.

S-ar putea să vă placă și