Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Școala Gimnazială Nr...............

Anul școlar: 2020-2021

Semestrul: II

Disciplina: Istorie

Clasa: a VI –a B

Manualul: Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, autori: Magda Stan, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2018

Unitatea de învățare: Spre o nouă societate

Tema: Revoluția franceză, Napoleon I și răspândirea ideilor revoluției franceze în Europa

Profesor:

Data: 26.05.2021

Tipul lecției: verificare-evaluare a randamentului școlar

Competențe generale:
1.Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentărilor de timp și spațiu
2.Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice
3.Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienței istorice și a diversității socio - culturale

Competențe specifice: 1.2. Utilizarea coordonatelor temporale referitoare la faptele și procesele istorice;

2.3. Identificarea elementelor de cauzalitate prezente în surse variate;


3.2. Asumarea cooperării în grupuri de învățare;

3.3 Descrierea consecințelor deciziei și acțiunii umane.

Scopul general: de a evalua cunoștințele obținute în urma lecțiilor despre Revoluția franceză și Napoleon Bonaparte, exersând operațiile și
formele gândirii.

Competențe urmărite a fi obținute în urma evaluării:

C1: să opereze cu noțiunile însușite : revoluție, Stări, Bastilia, Adunarea Stărilor Generale, Consulat, Imperiu, Cod civil, lovitură de stat,
blocadă continentală;

C2: să enumere principalele momente ale revoluției și bătăliile Franței în timpul lui Napoleon Bonaparte;

C3: să identifice principalele personaje ale revoluției și alianțele îndreptate împotriva Franței în timpul lui Napoleon Bonaparte;

C4: să manifeste gândire critică și flexibilă în analiza și interpretarea faptelor istorice referitoare la Revoluția franceză și a rolului lui
Napoleon în răspândirea ideilor Revoluției franceze;

C5: să utilizeze tehnici de lucru cu harta istorică a Europei din secolul XVIII și cu textul istoric referitor la Revoluția franceză și a
cuceririlor Franței în timpul lui Napoleon.

Strategia didactică:

a) Metode, procedee, tehnici: explicația, descrierea, demostrația cu ajutorul hărții, comparația, problematizarea.
b) Forme de organizare a activității: frontal, individual

c) Timp: 50 minute pentru recapitulare, 50 minute pentru testarea scrisă


d) Materiale: Testul scris
e) Resurse:
 Umane: clasa a VI -a B
 Bibliografice: Bolovan, S.P., Didactica istoriei, Edit. Presa Universitară Clujeană, Cluj Napoca, 2007
Cucoş, C., Pedagogie generală, , Edit. Polirom, Iaşi, 2000
Felezeu, C., Metodica predării istoriei, ediţia a II-a, Edit. Presa Universitară Clujeană, Cluj Napoca, 2000
Furet, François, Reflecții asupra Revoluției franceze, Edit. Humanitas, București, 2011
Baczko, Bronislaw, Crimele Revoluției franceze, Edit. Humanitas, București, 2007
Forrest, Alan, Napoleon. Viață, moștenire, imagine: o biografie, Edit. Litera, 2011
Tulard, Jean, Napoleon, Edit. Compania, 2000
Michelet, Jules, Franța sub Napoleon. De la 18 Brumar la Waterloo, Edit. Saeculum Vizual, 2007
Carpentier, Jean, Istoria Franței, Institutul European, Iași, 2001

Desfășurarea activității:

Momentul I (1’)

Prezenţa elevilor. Pregătirea mijloacelor de învăţământ necesare evaluării sumative a lecţiei.

Momentul II (2’)

Reamintirea temei de evaluare..

Momentul III (47’)

Evaluarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor.


Numele si prenumele: Data:

Clasa a VI- a B

Test de evaluare sumativă la istorie

I. Formulați propoziții/fraze cu conținut istoric, care să conțină următorii termeni: Stările Generale, Consul, Convenția Națională,
blocadă continentală, Pierre Robespierre. 20p(5X4p)

II. Alegeți termenii corecți din lista de termeni și completații spațiile libere:
Primul an al Revoluției a văzut membrii celei de-a treia stări preluând controlul, asaltul asupra ...................... în iulie,
aprobarea Declarației Drepturilor Omului și ale Cetățeanului în luna august și un marș al femeilor către Versailles care a forțat curtea
regală să plece la Paris, în octombrie. Perioada din istoria Franței dintre Renaștere și Revoluția Franceză, cu alte cuvinte, între
secolele al XVI-lea și al XVIII-lea, se numește ..................................., fiind o formă de exprimare a dezaprobării societății anterioare
și implicit de aprobare a „Noii Ordini”.
În 1799 , Napoleon Bonaparte a organizat o lovitură de stat și s-a proclamat ...........................; cinci ani mai târziu s-a încoronat ca
Împărat al francezilor.
În anul 1812, Napoleon face o încercare dezastroasă de a invada .................., în care este învins. Astfel a început căderea lui
Napoleon. În Bătălia de la ........................ din 1813, Napoleon este înfrânt de către cele cinci națiuni. Napoleon este obligat să abdice
și este exilat în insula ..................., în anul 1814.
Listă termeni: Elba, Leipzig, Bastiliei, Prim Consul, Vechiul Regim, Rusia. 6p(6X1p)

III. Ordonați cronologic următoarele evenimente:


a) Convenția Națională;
b) ghilotinarea regelui Ludovic al XVI lea;
c) proclamarea lui Napoleon ca împărat al francezilor
d) bătălia de Waterloo
e) Declarația Drepturilor Omului și Cetățeanului;
f) căderea Bastiliei.
g) Proclamarea primei republici franceze.
h) Întoarcerea lui Napoleon pentru o sută de zile. 8p(8X1p)

IV. Notați cu adevărat sau fals următoarele enunțuri:


1. Starea a III-a era singura stare privilegiată;
2. În bătălia de la Austerlitz, Austria a învins Franța.
3. Prin Constituția din 1791, Franța devine monarhie constituțională.
4. Girondinii erau conduși de Robespierre.
5. Directoratul era format din 7 directori.
6. Prin blocada continentală, Napoleon interzicea statelor europene, comerțul cu Anglia.
6p(6X1p)

V. Citiți următorul text și răspundeți cerințelor:


„...El face adevărata istorie a Revoluției franceze. Un om a refăcut ordinea naturală, punând parul pe haimanalele de pe uliță. Când
a fost întrebat cum își explică intrarea armatelor sale în Țările de Jos ca pe bulevard, în timp ce regii Franței se opinteau la ele
zadarnic, Napoleon a răspuns: N-au intrat armatele Franței, ci ideile revoluționare de pe drapel! Începuse o nouă filozofie a istoriei,
cu Napoleon.” (Petru Țuțea, 322 de vorbe memorabile ale lui Petre Țuțea)

1. Pornind de la text, construiți un portret al lui Napoleon Bonaparte în maxim 10 rânduri. 20p
2. Argumentați care a fost rolul lui Napoleon în răspândirea ideilor revoluției franceze, folosind o informație din text. 20p
3. Exprimați-vă punctul de vedere cu privire la importanța Revoluției franceze în istoria Europei. 10p

Timp de lucru: 50 minute


Se acordă 10 puncte din oficiu.
Barem de corectare

Subiectul I 20 PUNCTE

- Se acordă câte 4 puncte pentru fiecare enunț cu sens istoric, care conține termenii istorici dați. 20p(5X4p)

Subiectul II 6 PUNCTE

- Se acordă câte un punct pentru utilizarea corectă a fiecărui termen din listă. 6p(6X1p)

Subiectul III 8 PUNCTE

- Se acordă câte un punct pentru așezarea corectă din punct de vedere cronologic a evenimentelor date. 8p(8X1p)

Subiectul IV 6 PUNCTE

- Se acordă câte un punct pentru stabilirea corectă a valorii de adevăr a enunțurilor date. 6p(6X1p)

Subiectul V 50 PUNCTE

- 20 puncte pentru portretul lui Napoleon, distribuite astfel: câte 5 puncte pentru trăsăturile de caracter care reies din text;
 Câte 5 puncte pentru realizările sale din politica internă a Franței;
 Câte 5 puncte pentru realizările sale din politica externă a Franței;
 Câte 5 puncte pentru folosirea unui limbaj istoric și respectarea cronologiei.

- 20 puncte pentru argumentarea rolului lui Napoleon în răspândirea ideilor Revoluției franceze, distribuite astfel:

 Câte 10 puncte pentru argument;


 Câte 10 puncte pentru folosirea unei informații din text.
- 10 puncte pentru exprimarea unui punct de vedere cu privire la importanța Revoluției franceze în istoria Europei.

S-ar putea să vă placă și