Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Sufletu Andreia


Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Ion Teodorescu” Cotârgași
Data: 09.05.2019
Clasa: a VII-a
Disciplina: Matematică
Obiectul: Algebră
Unitatea de învaţare: Ecuaţiii si inecuații in multimea numerelor reale (R)
Titlul lecţiei: Ecuaţii de forma ax + b = 0, unde a,b ∈ R. Inecuaţii de forma ax + b >0 (<, ≤ , ≥), a,b∈ R cu x ∈ Z .Probleme care se rezolvă cu
ajutorul ecuaţiilor şi inecuaţiilor
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare ( fixare și consolidare)

Competenţe specifice:
C2-3 Rezolvarea de ecuaţii de forma ax+b = 0, cu a,b R; aducerea la o formă mai simplă egalităţi, utilizând proprietăţile relaţiei de
egalitate;
C2-3 Rezolvarea de inecuaţii de forma ax + b >0 (<, ≤ , ≥), a,b ∈R cu x ∈ Z ;
C4-3 Rezolvarea de probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiilor şi inecuaţiilor;
C6-3 Transpunerea unei situații-problemă în limbajul ecuațiilor și/sau al inecuațiilor,rezolvarea problemei obținute și interpretarea
rezultatului.

Aspecte de învăţare:

A. Cognitive
1: rezolvarea ecuațiilor și inecuațiilor;
2: rezolvarea de ecuaţii reductibile la ecuaţia ax+b = 0, cu a,b R.;
3: rezolvarea de inecuaţii reductibile la inecuaţii de forma ax + b >0 (<, ≤ , ≥), a,b∈ R cu x ∈ Z
4:transpunerea unei probleme in limbajul ecuațiilor/inecuațiilor și respectarea etapelor de rezolvare a problemelor.

B. Psihomotorii
1: rezolvarea exerciţiilor şi problemelor din fişele de lucru pe caiete / tablă ;
2: scrierea lizibilă la tablă, pe caiete .

C. Afective
1: manifestare de interes legat de activitate;
2: participare activă la lecţie;
3: reflecţie asupra informaţiilor primite.

Metode şi procede: conversaţia, explicaţia, exerciţiul

Mijloace de învăţământ: culegere, fişe de lucru, tabla,. conversaţia euristică, problematizarea , expicaṭia ,exerciţiul, jocul didactic, metoda cubului
analiza, discuţia liberă.

Forma de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe.

Desfăşurarea lecţiei:
Strategii didactice
Nr. Secvenţele
Crt. lecţiei şi Conţinuturi Metode Forma de Evaluare
timpul alocat şi Mijloace organizare a
Procede activităţii
Moment - se verifică prezenţa elevilor şi se notează absenţii în catalog
1. organizatoric - se asigură cadrul optim necesar pentru buna desfăşurare a orei Conversaţia Frontal
2’
Captarea Conversaţia Verificarea prin
2. atenţiei - se verifică tema pentru acasă cantitativ (daca există) Culegerea Frontal sondaj a temei
4’ - se rezolvă la tablă exerciţiile cu dificultăţi (dacă există) Exerciţiul Tabla Individual pentru acasă
Explicaţia
Anunţarea Profesorul propune elevilor un joc matematic , ce se poate transforma intr-o Observarea
3. titlului lecţiei şi ecuaṭie de gradul intâi cu o necunoscută. Conversaţia sistematică a
a obiectivelor Joc matematic! Tabla Individual atenţiei
4’ Profesorul solicită unui elev să se gandească la un număr.Adună acest
număr cu 3, înmulţeşte rezultatul cu 7, scade numărul la care te-ai gândit,
mai scade 9 şi împarte rezultatul la 6.Elevul va comunica profesorului Frontal
rezultatul obṭinut , profesorul ghicind apoi numărul la care s-a gândit elevul.
Repetară jocul încă o dată, apoi iar şi iar, de 5 ori la rând, de fiecare dată
cu alt număr si o să vezi că il ghicesc mereu. Un elev joacă alături de
profesor ṣi restul elevilor sunt atenṭi. Pot juca ṣi intre ei.
Magie sau truc aritmetic?
La sfărṣitul fiṣei de lucru este trecut ṣi “secretul” jocului, ṣi scrisă ecuaṭia
corespunzătoare.
Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi îl scrie pe tablă.
„Ecuaţii de forma ax + b = 0, unde a,b ∈ R. Inecuaţii de forma
ax + b >0 (<, ≤ , ≥), a,b∈ R cu x∈Z .Probleme care se rezolvă cu
ajutorul ecuaţiilor şi inecuaţiilor”
Comunică elevilor obiectivele stabilite .

Profesorul verifică frontal, calitativ şi cantitativ, cunoştinţele Fiṣe de


anterioare. lucru
Pentru reactualizarea cunoṣtinṭelor se foloseṣte jocul „Spune tu!“ Caiete
Ce este o ecuaṭie , inecuaṭie, forma generală, ce inseamnă a de notiṭe
rezolva o ecuaṭie/inecuaṭie,ce este soluṭia unei ecuaṭii?Ce sunt Tabla
ecuaṭiile echivalente? Care sunt etapele de rezolvare a unei probleme? Creta Observarea
Dirijarea Elevii răspund la intrebările adresate si sunt atenṭi . sistematică a
4. învăţării Se explică elevilor modul de desfăṣurare a lecṭiei: se impart elevii in trei atenţiei
35’ grupe:
grupa A, grupa B ṣi grupa C , fiecare elev va primi câte o etichetă cu Aprecierea
litera grupei. Liderul grupei aruncă cubul ṣi va alege astfel pentru răspunsurilor
echipa sa exerciṭiul de pe fiṣă corespunzător numărului. Vor fi trei date
tipuri de exerciṭii cu grade diferite de dificultate(fiṣa este sub forma Pe grupe
evaluării naṭionale), deci vor fi trei aruncări. Elevii au timp de lucru Conversaţia
astfel : 3 minute pentru un exerciṭiu de la SUB.I, Explicaţia
5 minute pentru un exerciṭiu de la SUB.II ṣi 5 minute pentru un exerciṭiu de laExerciţiul Observarea
SUB.III. Jocul sistematică a
La expirarea timpului , fiecare echipă iṣi va alege un reprezentant ce “Spune Tu!” atenţiei
va ieṣi la tablă să rezolve exerciṭiile grupei lui.Dacă timpul permite, toate
cele trei echipe vor rezolva problema de baraj.

Elevii rezolvă exerciţiile propuse lucrând in grupe.La expirarea


timpului , un reprezentatnt al grupei va rezolva la tablă exerciṭiul ales.
Dacă grupa nu termină in timp util, elevul ales poate continua exerciṭiul
la tablă, ajutat de coechipierii lui.
După prezentarea exerciţiului rezolvat, elevii celorlalte grupe pot adresa
întrebări sau da alte rezolvări.
Tabla

Frontal

Individual
Aprecierea
răspunsurilor
date
Încheierea - se fac aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea Conversaţia Aprecieri
5. activităţii - se notează elevii care s-au evidenţiat Explicatia Fisa de lucru Frontal verbale şi
5’ - se anunţă tema pentru acasă scrise
- se dau indicaţii

S-ar putea să vă placă și