Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Sufletu Andreia


Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “Nicolai Nanu” Broșteni
Data: 6.05.2022
Clasa: a X-a
Disciplina: Matematică
Obiectul: Geometrie
Unitatea de învaţare:Geometrie analitică
Titlul lecţiei: Ecuaţia dreptei determinată de două puncte distincte
Tipul lecţiei: Lecție de însuşire de noi cunoştinţe
Competenţe specifice:
CS2 : Descrierea analitică a unor configuraţii geometrice sau utilizând vectori.
CS3 : Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor proprietăţi ale acesteia.
CS4 : Exprimarea analitică a caracteristicilor matematice ale unei configuraţii geometrice.
CS6: Modelarea analitică a unor probleme cu caracter practic.

Aspecte de învăţare:

A. Cognitive
.1 : Să recunoască diferite tipuri de ecuaţii ale dreptei în plan
. .2 : Să determine panta şi ordonata la origine dintr-o ecuaţie a dreptei.
. 3 : Să utilizeze corect în calcul diferite forme ale ecuaţiei dreptei în plan
. .4 : Să explice semnificaţiile pantei şi a ordonatei la origine.
.5 : Să aplice ecuaţiile dreptei în modelarea unor probleme cu caracter practice
B. .Psihomotorii
1: rezolvarea exerciţiilor şi problemelor din fişele de lucru pe caiete / tablă ;
2: scrierea lizibilă la tablă, pe caiete .

C. Afective
1: manifestare de interes legat de activitate;
2: participare activă la lecţie;
3: reflecţie asupra informaţiilor primite.

Metode şi procede: conversaţia, explicaţia, exerciţiul

Mijloace de învăţământ: culegere, fişe de lucru, tabla, cretă.

Forma de organizare a activităţii: frontal, individual.

Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Strategiile didactice Evaluarea
Conţinutul lecţiei
Metode şi Forme de
procedee activitate
Activitatea profesorului Activitatea elevului
1 2 3 4 5 6
Moment -notează absentele
organizatoric -notează titlul lectie pe tabla
Captarea -anunţă obiectivele pe care si-a propus sa
atentiei: le atingă -elevii noteză titlul lecţie in caiete
Anuntarea
titlului lectiei
2’
Însuşirea În planul  considerăm reperul cartezian
noilor
cunoştinţe xOy . Fie A( ) şi o dreaptă d care face
35’ cu axa Ox un unghi de măsură  (în sens -
trigonometric).(  90 )
Câte drepte putem duce printr-un punct Conversatia
dat şi care face cu sensul pozitiv al axei R: una euristica
Ox un unghi de măsură  ? Să
Ce se întâmplă când  =90 ? R: dreapta este paralelă cu axa Oy Frontala cunoască
Ce este panta unei drepte? R: Se numeşte coeficient unghiular si definiţia
al unei drepte sau panta dreptei, individual pantei
Care este panta dreptei d care face un tangenta unghiului pe care dreapta a unei
unghi de măsură  cu axa Ox? îl face cu axa Ox (în sens drepte şi
Considerăm un punct M(x,y) arbitrar pe trigonometric). formula
dreapta d. m =tg  de calcul
Vom determina o relaţie între x, y ,
coordonatele punctului A şi panta dreptei
d.
Scrieţi panta dreptei d în funcţie de Conversatia
coordonatele punctelor A şi M de pe euristica
m= Exerciţiul Sa scrie
dreaptă.
panta dreptei determinată de două panta unei
puncte este egală cu raportul dintre drepte
m= diferenţele ordonatelor şi ale
Teoremă: Ecuaţia dreptei care trece prin absciselor celor două puncte
A( ) şi are panta m este:
(1)

Ce înseamnă că un punct B( ) Coordonatele punctului B verifică


aparţine dreptei? ecuaţia dreptei
Punct B( ) aparţine dreptei, dacă
pentru x= ecuaţia (1) se verifică
adică
Obs. Ecuaţia (1) este o ecuaţie de gradul
întâi în x şi y. Elevii determină ecuaţiia dreptei în Aplicarea
Exemple: fiecare caz: formulei
1) Să se determine ecuaţia dreptei care 1) în situaţii
trece prin punctul A(2,1) şi are panta practice
m =2 Munca
2) Să se scrie ecuaţia unei drepte care independentă Individual
trece prin origine şi care face cu axa a
Ox un unghi de 45. 3) m= tg 45=1

prima bisectoare

Fie A( ) şi B( ) două puncte


disticte nesituate pe o paralelă la Ox (
)
Obs: doua puncte determină o dreaptă
Ne propunem să determinăm ecuaţia
dreptei determinată de cele două puncte.
-Scrieţi panta dreptei determinată de cele Frontală
două puncte.
Conversaţia
Scrieţi ecuaţia dreptei determinată de un
Exerciţiul
punctul A( ) şi pantă .
Înlocuind panta cu expresia ei obţinem:

Elevii notează în caiete. Frontală


Teoremă: Ecuaţia dreptei determinată de
două puncte disticte A( ) , B( )
( ) este:
Aplicarea
formulei
Obs: Dacă atunci ecuaţia dreptei Elevii rezolvă: în situaţii
practice
este: (ecuaţia unei drepte paralele cu
axa Oy)
Munca Frontală
Aplicaţie:
independenta
1) Scrieţi ecuaţia dreptei determinată de
punctele: AB:
- A(4, 3) , B(5, 1) CD: - x +y – 1 = 0
- C (2,3), D(1, 2)

Consolidarea 1)Se dau punctele A(1,2), B(-2, 1), C(4,3) Rezolva exercitiul Exercitiul Individual
noilor arătaţi că sunt coliniare
cunostinte
10’
Evaluarea Aprecierea raspunsurilor primite Notează tema frontală
3’ Tema acasa- Fisa
FIŞĂ – TEMA ACASĂ

1. Scrieţi ecuaţia dreptei determinată de punctele:


a) A(0,1), B(1,3)
b) A(3, -1), B(4, - 1)
c) O(0,0), C(1, 1)
2. Să se determine ecuaţia dreptei care trece prin
punctul A şi face unghiul  cu axa Ox, în cazurile:
a) A(0,0) ,  = 30
b) A(3,0) ,  = 60
3. Să se determine ecuaţia dreptei care trece prin
punctul A şi are panta m în cazurile:

a) A(3,1), m=
b) A(- 2, 3) , m = - 3
4. Se dau punctele A(2, )B (7, - 29,5) C(- 4, 2).
Determinaţi parametrul real  pentru care punctele sunt coliniare
Fișă de lucru

1. Să se determine ecuaţia dreptei care trece prin punctul A(2,1) şi are panta m =2

2. Să se scrie ecuaţia unei drepte care trece prin origine şi care face cu axa Ox un unghi de 45.

3. Scrieţi ecuaţia dreptei determinată de punctele:


- A(4, 3) , B(5, 1)
- C (2,3), D(1, 2)

4. Se dau punctele A(1,2), B(-2, 1), C(4,3) sunt coliniare


5. Se dau punctele A(1, 2)B (3,1) C(, 1).
Determinaţi parametrul real  pentru care punctele sunt coliniare

S-ar putea să vă placă și