Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.10.2022
Clasa: a IV-a
Învățător: Ionița Valentina
Aria curriculară: Sport
Disciplina: Educație fizică
TEME: T1- Rulări, rostogolire înainte
Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor.
Unități de competențe: 2.3/ 3.1
Obiectivele operaționale:
O1. Să execute corect exercițiile de dezvoltare fizică generală;
O2. Să-și perfecționeze rostogoliri înainte;
O3. Să realizeze corect tehnica de executare;
O4. Să manifeste spirit competitiv în cadrul jocurilor.

Produsul Criterii de succes


P 4. 1. Cunosc/ descriu elementele, pozițiile inițiale și finale.
2. Respect tehnica îndeplinirii. 3. Păstrez echilibrul și coordonarea
mișcărilor. 4. Ajut și asigur partenerul la îndeplinire.
5. Respect regulile de securitate. 6. Manifest curaj și insistență.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: Demonstrația, explicația, exercițiul, jocul.
Materiale didactice(mijloace) : Fluier;
Strategii de evaluare: Observarea , Aprecieri verbale.
Forme de organizare: Individual , În grup , Frontal.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum Național în învățământul primar , Chișinău 2018
2. Ghidul de implementare a curriculumului pentru învățământul primar ,Chișinău, 2018.
3. Evaluarea Criterială prin Descriptori în Învățământul Primar(clasa a I-IV-a). Chișinău ,2019.
4. GRIMALSCHI, T., Didactica modernă a educaţiei fizice, Ch.: RECLAMA, 2008. 70p. ISBN 978-9975-900-79-9.
5. ROTARU, A., şi a., Jocuri dinamice. Ch.: Lumina. 1993. 108 p. ISBN 5-372-01361-3
DEMERSUL DIDACTIC
O/o Conţinutul lecţiei Dozare şi Indicaţii metodice şi organizatorice Strategii de
codificare Formaţii de lucru şi forme de exersare evaluare
Organizarea colectivului de elevii
-Alinierea elevilor ; 1min
-Raportul; 1min
-Verificarea stării de sănătate şi a ţinutei ; 30sec -alinierea se realizează în linie pe un rând
-Enunţarea temelor de lecţii; 30sec
-Exerciţii pentru dezvoltarea atenţiei. 2 min

Pregătirea organismului pentru efort


Variante de mers: ½ tură -deplasarea se realizează în jurul terenului Observare
 mers cadenţat; ½ tură
O1  mers obişnuit; ½ tură
 mers pe vârfuri cu braţele sus; ½ tură
 mers pe călcâi cu braţele la spate ; ½ tură
 mers ghemuit cu mâinile pe creştet.
Variante de alergare: 1 tură
½ tură
 alergare obişnuită;
 alergare cu pendularea gambelor spre înapoi ; ½ tură
 alergare cu genunchii sus; ½ tură Aprecieri verbale
 alergare cu pas săltat; ½ tură
 alergare cu pas sărit; ½ tură
 alergare cu pas adăugat; ½ tură
 sărituri alternative. ½ tură
stg. 2 paşi şi drt. 2 paşi
 sărituri pe ambele picioare stânga dreapta; ½ tură
 alergare cu spatele pe direcţia de deplasare ; ½ tură
 alergare accelerată;
 mers cu mişcări ample de respiraţie .
Influeţarea selectivă asupra aparatului locomotor
O1 - Exercițiul Nr. 1 1x 8T Coloană de gimnastică câte 4 cu o lungime de 2
Stând cu palmele pe șolduri: brațe între elevi.
T1- T2 - aplecarea capului înainte;
T3- T4 - aplecarea capului înapoi ;
T1- T2 - îndoirea capului spre stânga;
T3- T4 - îndoirea capului spre dreapta- prin arcuire; * * * *
T1- T2 - răsucirea capului spre stânga; * * * *
T3- T4 - răsucirea capului spre dreapta; * * * *
- Exercițiul Nr. 2 * * * *
Stând departat cu brațele îndoite la piept: ×
T1- T2 - arcuirea brațelor la piept;
T3- T4 - arcuirea brațelor lateral;
- Exercițiul Nr. 3 4x 8T
Stând depărtat: Palmele orientate în sus.
T1- T2 - arcuirea brațelor spre înapoi cu brațul drept
ridicat și brațul stâng pe lângă corp;
T3- T4 – același procedeu cu inversarea brațelor; Brațele perfect întinse, spatele drept, privirea
- Exercițiul Nr. 4 înainte.
Stând depărtat:
- rotări ale brațelor spre înainte și înapoi, simultan și 4x 8T Brațele perfect întinse, spatele drept, privirea
alternativ; înainte.
- Exercițiul Nr. 5
Stând depărtat cu palmele pe șolduri:
T1- T2 - îndoirea trunchiului spre stânga; 8x Spatele drept, privirea înainte.
T3- T4 - îndoirea trunchiului spre dreapta;
T5- T6 - îndoirea trunchiului spre stânga cu brațul
drept întins deasupra capului;
T7-T8 - îndoirea trunchiului spre dreapta cu brațul
stâng întins deasupra capului;

- Exercițiul Nr. 6
Stând depărtat cu palmele pe șolduri: 4x 8T Picioarele și brațele perfect întinse.
T1- T2 – răsucirea trunchiului spre stânga;
T2- T3 – răsucirea trunchiului spre dreapta prin
arcuire;
- Exercițiul Nr. 7
Stând depărtat:
T1- T2 - îndoirea trunchiului spre înainte și atingerea 4x 8T Spatele drept, privirea înainte, cu piciorul opus
solului cu vârful degetelor; celui fandat perfect întins.
T3- T4 - îndoirea trunchiului spre înapoi cu ducerea
palmelor la spate - prin arcuire;
- Exercițiul Nr. 8
Stând cu palmele pe șolduri:
T1- T4 - fandare înainte cu 4x 8T
piciorul drept;
T5- T8 - fandare înainte cu Spatele drept, privirea înainte.
piciorul stâng;
T1- T4 - fandare în lateral dreapta cu piciorul drept;
T5- T8 - fandare în lateral stânga cu piciorul stâng;
- Exercițiul Nr. 9
Stând drept:
- sărituri de pe loc cu palmele pe șolduri; Spatele drept, privirea înainte.
- sărituri în depărtat cu ducerea brațelor deasupra 4x 8T
capului și lovirea palmelor;
- Streching : încercare de atingere a palmelor pe la 8x
spate;
- mișcări de respirație și relaxare.

Dezvoltarea calităţilor motrice


O3 10 min Observare
Rulări, rostogolire înainte. Demonstrarea
P4
Învăţarea,consolidarea, perfecţionarea şi evaluarea deprinderilor si priceperilor motrice
-Regrupare din cerc în două rânduri Observare
O2 -Jocul “Fă ce se dictează” oooooooooo
Colectivul clasei este aflat în linie pe unul sau două oooooooooo
O4 rânduri. Profesorul alege câteva culori, pentru fiecare oooooooooo
culoare alege o acțiune diferită pe care coletivul de x
elevi al clasei trebuie să o execute. Aprecieri verbale
La culoarea:
 roșu – se excută stând într-un picior
(stangul);
 verde – se execută stând ghemuit;
 albastru – se execută stând într-un picior
(dreptul);
galben – se execută o singură bătaie din palme.

-Jocul'' Cald-rece''. Când e cald toți aleargă, cand e


rece stau pe loc.

Revenirea organismului dupa efort


-mers cu scuturarea braţelor şi picioarelor; -20 m -elevii se deplasează în coloană câte unul
-mers cu mişcări de respiraţie şi relaxare; -20 m
-mers cadenţat şi redresarea ţinutei. -20 m
Concluzii, aprecieri şi recomandări
-evidenţierea aspectelor pozitive şi negative
constate pe parcursul lecţiei;
-notarea elevilor; 2min - elevii se aliniază pe un rând
-recomandări individuale şi generale pentru
activitatea independentă;
-salutul.

S-ar putea să vă placă și