Sunteți pe pagina 1din 9

Ministerul Educaţiei şi Cercetării al Republicii Moldova

Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”


Ciclul II, Master
Secţia ,,Inter-/Transdisciplinaritate și strategii didactice”

Proiect didactic inter/transdisciplinar

,,Pupăza din grădina Crengiană”

Coordonator: Doctor habilitat, Conferențiar universitar,


profesor ADRIAN GHICOV

MASTERANDE: Petcu Cristina – profesor de biologie, Gimnaziul Rubleniţa, Soroca


Doboşeriu Mariana - profesor de limba şi literatura română, LT ,,P. Rareş”, Soroca
Data:
Clasa: VII-a
Profesor: Petcu Cristina/ Doboșeriu Mariana
Disciplina: Biologie/Limba și literatura română
Unitatea de învățare: ,,Diversitatea și clasificarea organismelor vii”/ ,,Oameni și destine.”
Subiectul lecției: ,,Pupăza în grădina Crengiană”
Timp preconizat: 45 min

Competența specifică Biologie:


CS1. Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la
structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
CS2. Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru
îmbunătățirea calității vieții și a mediului.
Unități de competență:
- Definirea termenilor biologici: bioritm, proces ciclic.
- Identificarea caracteristicilor distinctive ale animalelor la nivel de regn, încrengătură,
clasă.
- Argumentarea rolului animalelor în natură şi în viaţa omului.

Competența specifică: Limba și literatura română


CS2. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situaţii de comunicare orală, dovedind
coeziune şi coerenţă discursivă.
2.1. Utilizarea variatelor strategii de ascultare activă și negociere în diverse situații de
comunicare orală.
2.3. Prezentarea documentată a unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte
orale.
CS 3. Lectura şi receptarea textelor literare şi nonliterare prin diverse strategii, demonstrând
spirit de observaţie şi atitudine creativă.
3.2. Formularea mesajului textului literar (audiat).
3.3. Exprimarea argumentată a propriilor stări postlectorale. (filmului audiat)
3.4. Identificarea valorilor literarartistice pe parcursul lecturii.(audiţiei)
CS6. Integrarea experiențelor lingvistice și de lectură în contexte şcolare şi de viață, dând
dovadă de atitudine pozitivă şi interes
6.2. Valorificarea experienţelor de lectură în contexte şcolare şi de viaţă

Obiective operaționale:
Elevul va fi capabil:
1) Să numească particularitățile structurale ale corpului păsărilor.
2) Să distingă particularitățile corpului la pupăză.
3) Să determine unitățile taxonomice specifice speciei ,,pupăza”.
4) Să formuleze mesajul filmulețului vizionat;
5) Să exprime argumentat propria stare postvizonare a fragmentului ,,Pupăza din tei”.
6) Să integreze cunoştinţele conform tipurilor de inteligențe multiple.
7) Să identifice valorile morale corespunzătoare comportamentelor din textul lecturat.
8) Să aprecieze importanța pupezei pentru natură și om.

Strategii didactice:
- Forme de organizare: Individual, Frontal, De grup
- Metode și procedee: Conversaţia, Explicaţia, Învățarea prin descoperire,
Demonstrația, Algoritmizarea, Explozia stelară, Lectura, Inteligenţele multiple.
- Resurse didactice: imagini cu scene din Amintiri din copilărie, videoproiectorul,
portretul lui Ion Creangă, Planșe, Mulaje, Fișe de lucru, Harta contur, Plastilina, Fişa cu
fragmentul ,,Pupăza din tei”, planşe şi carioci, PPT cu

Bibliografie:

1.Creangă, Ion, Amintiri din copilărie, Editura Carte românească, 1995.


2. Cristea, Sorin, articol Transdisciplinaritatea în pedagogie,
https://ibn.idsi.md/sites/default/files/imag_file/51-56_8.pdf
3. Ghicov, Adrian, Pedagogia aplicativă a performanţei, Ştiinţele educaţiei, Pontos, Chişinău,
2012
4. Bernaz-Sicorschi Nina, Copil Violeta, Rudic Gheorghe, Biologie - manual pentru clasa a VII-
a, Știința, 2020.
5. Bogocescu C, Zoologie- manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică - R.A. -
București, 1972.
6. Pamfil, Alina, Limba Si Literatura Romana în Gimnaziu - Structuri Didactice Deschise,
Copyright Editura Paralela 45, 2003.
7. Nicolescu, Basarab, Transdisciplinaritatea (manifest), Editura Polirom, Iași, 1999.
DEMERS DIDACTIC

Etapele ob. Tim Activitatea profesorilor Activitatea elevului Strategii didactice Materi Evaluarea
lecției op. p ale
Forme Metode

Evocare Salutul. Salutul


Se anunță elevilor realizarea unei lecții Vizionează cu atenție. Frontal Învățar Secvenț
inter/transdisciplinare. ea prin ă Video Aprecieri
Se propune spre vizionare fragmentul de film: descope verbale
7min ,,Pupăza din tei”. rire
https://youtu.be/VRhbDMJV2Y4 Explica
ţie
În baza fragmentului vizionat și a întrebărilor
propuse, se descoperă subiectul lecției.
LLR: Ce operă literară este ecranizată?
Bio: Care sunt eroii principali ai fragmentului de Individual
film propus?
LLR: Despre ce organism, alături de Nică, se Conver
vorbește în această secvență? saţie

Realiza 12 Anunțarea subiectului lecției:


rea min Bio:,,Pupăza din grădina Crengiană” și a
sensului obiectivelor lecției. Notează subiectul lecției.
LLR: Se scrie pe tablă titlul lecției.
Frontal
LLR: Adresează elevilor întrebări asupra
conţinutului textului ,,Pupăza din tei”, mesajului Elevii ascultă și urmăresc cu Individual
şi a semnificaţiei pornind de la întrebările din atenție.
explozia stelară şi de pe wordwall:

https://wordwall.net/ro/resource/10247708/pup
%C4%83za-din-tei-de-ion-creang%C4%83

O4 Aprecieri
O5 verbale
Cine? Explozi
a
stelară Colegială
Frontal Conver
saţie
Când? Explica
Unde? ţie
Argum
entare

Caracterizează pupăza în baza


algoritmului propus cu
Ce? Care? informația din manualele
suplimentare propuse, precum
Bio: Prezintă particularitățile structurale și elemente din opera lui Ion Planșă,
generale specifice păsărilor, inclusiv și cuculul Creangă mulaj
armenesc: Mărimea aripilor: aripi
- Forma corpului aerodinamică rotunjite, Demon
O1 - Oase pneumatice Penajul: cu penajul pestriț de strația
O2 - Corpul acoperit cu pene culoare cafeniu, cu aripile și
O3 - Membrele superioare transformate în coada negricioase, cu dungi
aripi transversale albe, un moț de
- Este prezentă carena pene mari, roșii ruginii, așezate
- Pe lângă plămâni mai au sistemul ca o creastă în vârful capului.
respirator dotat cu saci aerieni. Forma ciocului: este cafeniu
- Prezența ciocului lipsit de dinți. deschis, lung, curbat în jos,
Păsările se diferențiază între ele prin diferite îngust și ascuțit la vârf. Algorit
aspecte, ceea ce diferențiază și cucul armenesc: Cântec: În perioada mizarea
împerecherii răsună frecvent
strigătul ei „up-up up" sau „pu-
pu-pup", de la care i se trage și
numele. Când cântă, pasărea
înfoiază penele din jurul gâtului
și coboară ciocul în jos; în
același timp strânge penele
Explică integrarea pupezei ca organism animale crestei, care apar ca un al doilea
conform unităților taxonomice: cioc îndreptat în sus,
Regn: Animale semnificând un dans nupțial.
Încrengătură: Vertebrate
Clasă: Păsări Elevii participă la discuții.
Ordin: Bucerotiforme
Familie: Upupide
Gen: Upupe
Specie: Pupăză, Cuc armenesc

Reflecți O6 21 Repartizează elevii în 7 grupuri conform Primesc Fișele cu întrebări Intelige Fișe de Aprecieri
e min numărului, fiecare grup primește câte un set de conform inteligențelor multiple: nţele lucru verbale
întrebări. Grupul nr. 1 (Inteligența De grup multipl
Elevii au 5 min de lucru, apoi fiecare grup îşi va lingvistică) e Planşe
prezenta rezultatele, alegând un lider. Care este etimologia cuvântului de
,,Pupăză”? prezent
Ce simbolizează pupăza pentru are
sătenii din Humulești?
Grupul nr. 2 (Inteligența Carioci
muzical ritmică)
Cu care instrumente muzicale
poate fi asociat cântecul
pupezei?
Grupul nr. 3 (Inteligența
naturalistă)
Care este importanța biologică
a pupezei?
Care sunt semnele
caracteristice ale corpului
pupezei?
Grupul nr. 4 (Inteligența
logico-matematică)
Calculează cantitatea de apă în
procente, dacă masa corpului
unei pupeze este 150 g, și se
știe că 65% sunt mușchi și
oase.
Grupul nr. 5 (Inteligența
spațială)
Proiectează pe harta contur
calea parcursă de pupăză în
timpul migrației.
Grupul nr. 6 (Inteligența
kinestezică)
Modelați din plastilină corpul
unei pupeze.
Grupul nr. 7 (Inteligența
interpersonală)
Propuneți o rețetă de depășire a
stării de stres a comunității
humuleștene din cauya
dispariţiei păsării.
Grupul nr. 8 (Inteligența
intrapersonală)
O7 Stabiliți conexiuni între
copilăria voastră şi cea a lui
Nică.(asemănări şi deosebiri)

Se realizează debrifarea lecţiei împreună cu


elevii la sfârşitul prezentărilor.
Extensie O8 5min Se redă cântecul pupezei: Aprecieri
https://youtu.be/iIIXJ8k_Xnc verbale de
către
Se precizează aspecte din popor despre pupăză profesor.
prin rubrica: Elevii lecturează curiozităţile
ȘTIAI CĂ…? despre pupăză din PPT.
● În prezent, în lume există numai trei Individual
specii de pupăză, una în Europa și Asia
(Upupa epops), una în Africa (Upupa
africana) și una in Madagascar (Upupa
marginata).
● Atât numele științific al pupezei, cât și
cel popular sunt inspirate din cântecul
păsării. Astfel, românilor li se pare că
pupăza cântă „pu-pu-pup, pu-pu-pup“, iar
altor neamuri „upup-upupup“.
● Pupăza migrează în Africa și Asia de Sud
și Sud-Est.
● Penajul pupezelor este similar la ambele
sexe.
● În perioada împerecherii răsună frecvent
strigătul ei „pu-pu-pup, pu-pu-pup“.
● Când cântă, pasărea înfoiază penele din
jurul gâtului și coboară ciocul în jos.
● Pupăza își pertrece majoritatea timpului
pe pământ, cercetând solul cu ciocul, în
căutarea hranei.
● Deseori, pupezele sunt văzute fâcând
„baie“ în praf, lucru care le ajută să își
întrețină penajul.
● Pupăza este renumită pentru lipsa de
igienă și mirosul neplăcut pe care-l
emană.
● De regulă, dușmanii pupezelor evită
cuiburile acestora din cauza mirosului
neplăcut de excremente adunate în cuib și
de resturi de mâncare.
● În Egiptul Antic, pupezele erau
considerate sacre.
● Pupăza apare atât în Coran, cât și în
Biblie (Leviticul 11, 19), fiind trecută pe
lista animalelor necurate.
● În Persia, pupăza a fost simbolul virtuții.
● În Grecia Antică, pupăza era considerată
regina păsărilor.
● În luna mai a anului 2008, peste 150.000
de israelieni au desemnat pupăza drept
pasărea simbol a Israelului cu ocazia
împlinirii a 60 de ani de la fondarea țării.

Se anunță tema pentru acasă:


Realizează un mini eseu de 20 de rânduri, Elevii notează tema pentru
plecând de la acţiunea descrisă în afirmaţia: acasă.
,,- Doamne, cumnățică-hăi, cum se pot învrăjbi
oamenii din nimica toată, luându-se după gurile
cele rele! Ia poftim, soro, mai bine să mâncăm
ceva din ce-a dat Dumnezeu, să cinstim câte-un
pahar de vin în sănătatea gospodarilor noștri și:
„Cele rele să se spele, Cele bune să se-adune;
Vrajba dintre noi să piară, Și neghina din
ogoară !”

S-ar putea să vă placă și