Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa:Mică

Tema anuală de studiu:,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?,,

Tema activităţii:,,Călătorie în lumea poveştilor,,

Forma de realizare:-activitate integrată ADE(DLC +DEC)+ALA

Tipul activităţii:-consolidare şi verificare de cunoştinţe şi deprnderi

Componenta activităţii:
ADP-Rutinele-Întâlnirea de dimineaţă:,,Poveştile ne învaţă lucruri bune pentru viaţă,,
(dezvoltarea abilităţilor de comunicare),

Salutul.Prezenţa.Calendarul naturii.

Ne pregătim pentru activităţi.

Sosirea copiilor la grădiniţă-deprinderi de igienă şi autoservire.

Tranziţii.Joc cu text şi cînt:,,Scufiţa Roşie,,

,,Castelul,,

ALA I *Ştiinţă:joc exerciţiu-,,Cărticica personajelor,,-gruparea personajelor după fapta lor(+,-)

*Joc de rol-,,De-a gospodinele,,-o ajutăm pe Scufiţa Roşie să facă cozonaci pentru


bunica;

*Construcţii:,,Căsuţa bunicii/lupului,,-aşezare prin alăturare,suprapunere şi îmbinarea


culorilor;

*Manipulative:Puzzle-,,Prietenii Scufiţei Roşii,,-îmbinarea pieselor.

*Joc de mişcare:,,Câte unul pe cărare,,-mers cu ocolire şi păşire peste obstacole;

*Joc de atenţie:,,Acvariul,,-,,Scufuţa Roşie pune întrebări legate de tema zilei,copiii


răspund.

*Euritmie pe melodia:,,În lumea basmelor,,-dans

ADE: Domeniul limbă şi comunicare-Joc didactic:,,Recunoaşte personajul,,(-recunoaşterea


personajelor din poveştile învăţate)
Domeniul estetic şi creativ(educaţie artistico-plastică)

Tema plastică:punctul(tehnica-dactilopictură)

Subiectul:-,,Decorăm rochiţa Scufiţei,,

Scopul:-Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor cu privire la


personajele din poveştile cunoscute;

-Consolidarea deprinderii de a realiza o temă plastică prin tehnica


dactilopicturii.

Obiective-La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:

-să recunoască după imagini,ţinută,replici sau umbră personajele


din poveşti cunoscute,denuminind atât personajul cât şi povestea din care face parte;

-să identifice personajele din poveşti,făcând diferenţa dintre


personajele pozitive şi cele negative;

-să participe la activitatea atât în calitate de vorbitor cât şi de


auditor;

-să denumească materialele puse la dispoziţie;

-să aplice culoarea ,cu degetul, pe silueta pusă la dispoziţie;

-să păstreze acurateţea suportului de lucru(siluetele);

-să compună în mod original şi personal spaţiul plastic

Joc didactic,,Recunoaşte personajul,,

Sarcina didactică :

*Identificarea personajelor şi a poveştilor,pe baza imaginilor prezentate;


*Analizarea personajelor pe baza comportamentului acestora;

*Gruparea personajelor după faptele lor.

Regulile jocului:

Copiii denumesc titlul poveştilor şi personajele recunoscute după ţinută,replici


sau umbră,analizează comportamentul fiecărui personaj şi identifică personajele pozitive şi
pe cele negative.

Elemente de joc:

-surpriza,aşteptare,trăistuţă,imagini din poveşti,casetofon,cercuri.

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee:-
conversaţia,explicaţia,observaţia,expunerea,exerciţiul,învăţarea prin
descoperire,jocul didactic,tehnica comunicării,
rotative,problematizarea,metoda,,Bula Dublă,, , ,,Acvariul,, , ,,Turul
galeriilor,,.
2. Mijloace de învăţământ:

ADP:calendarul naturii, pozele copiilor, imagini din poveşti cunoscute,

ADE:-casetofon,trăistuţă,paletă,imagini din
poveşti,panou,lipici,carton,tempera,siluete din carton alb,şeveţele umede.

ALA:cărţi,lipici,jetoane,cocă,stafide,pensule,forme,tăvi,şorţuri,bonete,şeveţele
umede,cuburi colorate,cuburi din lemn,copaci din plastic,puzzle,copaci din poliester.

Forma de organizare:
-frontal,în perechi,în grup,individual.

Bibliografie: Curriculum pentru învăţământul preşcolar MECT 2008;

Revista învăţământilui preşcolar,ed. Arlequim,nr.3-4/2013;

Metode interactive de grup,,Editura Arves,Buc.2010.


SCENARIUL ZILEI

Rutină şi tranziţie:,,Ne pregătim pentru activităţi,,.

Rutină:Întâlnirea de dimineaţă.Salutul între copii se va realiza utilizând tehnica comunicării


rotative.Salut copiii spunând:,,Dimineaţa a venit,

Toţi copiii au sosit,

În cerc să ne adunăm,

Cu toţi să ne salutăm!,,

Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii,fiecare salutându-şi colegul


din partea dreaptă.

Prezenţa este realizată în manieră interactivă,copiii fiind solicitaţi să îşi aşeze fotografia pe
panoul în formă de floare.Atenţia copiilor este îndreptată spre ,,Calendarul
naturii,, ,verbalizând acţiunea:,,Suntem în anotimpul primăvara,luna mai,, , ,,Astăzi este
miercuri, a treia zi a săptămânii.,,

Împărtăşirea cu ceilalţi:tema de discuţie va fi,,Poveştile ne învaţă lucruri bune pentru viaţă,,.

Noutatea zilel: La uşă se aude un zgomot.Deschid uşa şi în clasă intră Scufiţa Roşie, însă nu
aşa cum o ştiu copiii, veselă,vioaie;ci dimpotrivă, foarte supărată.Neascultarea sfaturilor
mamei sale a costat-o, iar Scufiţa ne roagă,,să-i venim în ajutor. Coşul dat de mama sa
pentru bunica este gol.În pădure,în timp ce culegea flori, lupul i-a mâncat cozonacul şi nu
mai are ce să-i ducă bunicuţei,de aceea trebuie să o ajutăm să-i umplem coşul.Dragi
copii,astăzi vom merge într-o călătorie alături de personajele din poveşti,atât de îndrăgite de
voi.La braţul nostru va fi Scufiţa Roşie.Ca s-o înveselim pe Scufiţă îi vom cânta un cântecel.

Tranziţii:joc cu text şi cânt,,Scufiţa Roşie

Copiii vor fi conduşi spre spaţiul special destinat activităţii de limbă şi comunicare,unde vom
desfăşura jocul didactic,,Recunoaşte personajul,,(recunoaşterea personajelor din poveştile
învăţate).În realizarea jocului didactic ,copiii vor pătrunde în lumea minunată a
poveştilor.Fiecare răspuns corect va fi răsplătit cu o recompensă(emoticoane vesele).

Scufiţa ne roagă să găsim trăistuţa în care sunt ascunşi prietenii,dar şi cei care i-au făcut rău.
Va trebui să-i recunoaşteţi după haine,umbre sau replici,să-i grupaţi după faptele
lor,analizându-le comportamentul.Folosesc siluete din poveştile:,,Scufiţa Roşie,, şi ,,Capra cu
tri iezi,, , dar şi din alte poveşti cunoscute de ei.Prima probă se va desfăşura astfel:copiii vor
trebui să caute prin clasă,prin căsuţă,trăistuţa fermecată şi să descopere ce se află în ea.Se
trece la proba a doua, recunoaşterea personajelor după ţinuta vestimentară şi umbra
acestora.A treia probă constă în analizarea comportamentului fiecărui personaj,şi-l vom
raporta la normele morale cunoscute de noi(bunătate,dreptate,prietenie,curaj).Gruparea
personajelor după faptele lor, în pozitive(bune) şi negative(rele),este a patra probă.

Rutină şi tranziţie:Copiii formează o coloană,trenul personajelor şi părăsesc sala de


clasă ,pentru a merge la toaletă şi pentru a se spăla pe mâini şi a bea apă.

Tranziţie:,,Castelul,,

După desfăşurarea jocului didactic frontal,se trece la centre.Se face intuirea


materialelor pregătite la fiecare centru şi fiecare copil îşi alege unde doreşte să lucreze.

La centrul ARTĂ, se va desfăşura al doilea ADE-Educaţie plastică,toţi copiii vor trece prin
acest centru.Tema plastică :punctul (tehnica-dactilopictură),iar subiectul,,Decorăm rochiţa
Scufiţei,,.

La centrul ŞTIINŢĂ-veţi realiza,,Cărticica personajelor,,.Veţi alege grupa personajelor


pozitive şi grupa personajelor negative din poveştile cunoscute.Personajelor pozitive le veţi
atribui culoarea roşie,ce reprezintă bunătate,dreptate,prietenie;iar celor negative,le veţi
atribui culoarea albastră ce reprezintă neascultarea,răutatea,minciuna,laşitatea.

La centrul JOC DE ROL:veţi interpreta rolul gospodinelor.Veţi avea de făcut din


cocă,cozonaci pentru bunica. Vă rog să respectaţi regulile de igienă în timpul desfăşurării
activităţii.

La centrul CONSTRUCŢII:veţi construi,,Căsuţa bunicuţei,,,mai mare şi mai solidă ca


astfel lupul să nu mai poată intra,însă eu vă rog să o construiţi şi pe cea a lupului pentru a
nu-l mai lăsa să umble liber prin pădure.

La centrul MANIPULATIVE:veţi descoperi,,Prietenii Scufiţei Roşii,, ,doar dacă veţi îmbina


corect piesele de puzzle.

După finalizarea activităţilor în centre,vom trece să observăm ce au realizat.Copiii vor


prezenta produsele realizate în fiecare centru.Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse la
începutul activităţii,copiii vor fi conduşi la ultima probă,unde se vor desfăşura jocurile şi
activităţile didactice alese.

Drumul prin pădure,până la căsuţa bunicuţei este periculos şi nesigur, de aceea


Scufiţa ne roagă să-l parcurgem împreună.

Joc de mişcare:,,CÂTE UNUL PE CĂRARE,,

Călătoria noastră ,în lumea poveştilor,se apropie de sfârşit,dar ea se va sfârşi numai


atunci când vom desfăşura jocul de atenţie:,,Acvariul,,-unde Scufiţa pune întrebări legate de
tema zilei şi copiii răspund. Vom fi cu toţii împreună- ne vom bucura şi veseli pentru tot ce
am realizat astăzi, pe melodia cântecului,,În lumea basmelor,,-dans.

S-ar putea să vă placă și