Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Matematica 4
Proiect Didactic Matematica 4
Clasa: a IV-a
Profesor învățător primar: Rotariu Voichita
Unitatea de învățământ Școala Gimnazială Mihai Eminescu Radauti
Localitatea Suceava
Data 11.01.2023
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare
Subiectul: Exerciţii şi probleme cu cele patru operaţii
Tipul lecţiei: consolidare
Obiective: a) cognitive:
să efectueze exerciţii de calcul mintal;
să utilizeze corect termeni matematici;
să respecte ordinea operaţiilor;
să rezolve probleme folosind metoda grafică;
să rezolve problema printr-un exerciţiu;
să compună probleme după exerciţii şi grafice date;
b) motrice:
să scrie corect şi lizibil, respectând aşezarea în pagina caietului şi la tablă;
să adopte o poziţie corectă la scris;
să mânuiască atent şi corect instrumentele folosite.
c) afective:
să manifeste interes pentru rezolvarea exerciţiilor şi problemei;
să participe activ la toate etapele lecţiei;
Metode şi procedee: explicaţia; exerciţiul; conversaţia euristică; algoritmizarea; problemetizarea; cubul; brainstormung-ul; Ştiu,
vreau să ştiu, am învăţat; Masa rotundă; munca în grup;
Mijloace didactice: fişe individuale de lucru, cub
1
Forma de organizare: pe grupe, individual, frontal
Resurse:
Pedagogice: Exerciţii şi probleme de matematică pentru clasele I-IV, Angelica Călugăriţa, (1997), Ed. Universal Pan,
Bucureşti;
Elemente de didactica matematicii în grădiniţa şi învăţământul primar, Constantintin Petrovici, Mihaela
Neagu, (2004),Ed. Pin, Iaşi
Oficiale: Programe şcolare pentru învăţământul primar, MEN
Evaluarea în învăţământul primar (descriptori de performanţă)
2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE UNITĂŢI DE CONŢINUT Metode şi Mijloace Forme de EVALUARE
LECŢIEI procedee de organizare
învăţământ
I. Organizarea Creez condiţii optime pentru buna
colectivului de desfăşurare a orei de matematică. Verific Conversaţia
elevi dacă elevii şi-au pregătit materialele
necesare.
3
bine!
-Exerciţii de reactualizare a cunoştinţelor
matematice:
- Cum se numesc numerele care se
înmulţesc? Dar rezultatul înmulţirii? Dar
numărul pe care îl împărţim? etc.
Se vor face exerciţii de calcul mintal, de Algoritmizarea Aprecieri
genul: Exerciţiul verbale
- Măriţi numărul 80 de 3 ori;
- Micşoraţi numărul 36 cu 9;
- La suma numerelor 15 şi 20 adăugaţi
numărul care reprezintă vârsta voastră;
- Din produsul numerelor 30 şi 8 scădeţi
numărul 7, etc;
- Mă gândesc la un număr. Măresc numărul
cu 23 şi obţin numărul 40. La ce număr m-
am gândit?
III. Captarea Explicaţia Fişe de Individual Observaţia
atenţiei - Elevii sunt împărţiţi în trei grupe; lucru sistematică
-Se vor arăta elevilor trei plicuri, pe fiecare individuale
fiind scris câte un exerciţiu:
180 : 3 + 3 x 70 + 3 =
180 :(3 + 3) x 70 + 3 = Plicuri cu
180: 3 + 3 x (70 +3 )= exerciţii
-Se cere fiecărei grupe să rezolve exerciţiile.
Plicul al cărui exerciţiu are ca rezultat
numărul cel mai mare, conţine şi titlul
lecţiei.
4
Grupa care a descoperit prima rezultatele va
desface plicul şi va citi titlul lecţiei.
IV. Anunţarea
subiectului -Se scrie titlul pe tablă şi în caiete:
lecţiei şi Probleme si exercitii cu cele patru
informarea operaţii.
elevilor cu -Până la sfârşitul orei voi va trebui să
privire la rezolvaţi probleme prin metoda grafică, să
obiectivele compuneţi probleme după exerciţiu sau
urmărite grafic a căror rezolvare să fie cu cel mult
două operaţii, să folosiţi termenii matematici
învăţaţi.
V. Organizarea Masa rotundă Fişe de Munca în Observaţia
situaţiilor de -Elevii fiecărei grupe vor rezolva exerciţiile lucru echipă sistematică
consolidare de pe o fişă, prin metoda „Masa rotundă”: Creioane
fiecare elev din grupă are un creion de altă Problematizarea colorate
culoare (roşu, verde, albastru, oranj, etc.); Cub
fiecare grupă va primi o fişă cu patru
exerciţii, fiecare exerciţiu fiind scris cu altă Aprecieri
culoare; culorile exerciţiilor corespund cu Exerciţiul verbale
culorile creioanelor; Fişe de
fişa va trece pe rând pe la fiecare elev din lucru
grupă, acesta rezolvând exerciţiul de aceeaşi
culoare cu creionul lui; (Anexa 1)
-Se verifică oral exerciţiile;
-Cu ajutorul cubului colorat le vor fi
împărţite sarcinile elevilor din cele trei
grupe:
5
1. Exemplifică printr-o problemă formula:
a – (257 X 2) = 148
2. Bianca are 3 bancnote a câte 10 lei. Elena
are 6 monede a câte 50 de bani.
Comparaţi şi stabiliţi cine are mai mulţi lei
şi cu cât.
3. Diferenţa a două numere este 24. Câtul lor
este 4. Asociază expresia „Numărul cel mai
mare este ...” cu unul din răspunsurile: 72;
28; 24; 32; 8.
4. Analizează problema şi găseşte-i soluţiile:
„Suma a trei numere consecutive este 327.
Care sunt numerele?”
5. Aplică formula şi găseşte perimetrul unui
pătrat cu latura de 25 m.
6. Argumentează de ce laturile unui pătrat
nu pot fi numere consecutive.
-Liderul fiecăreri grupe va prezenta
rezultatele;
VI. Obţinerea -Frontal, se va rezolva următoarea problemă, Problematizarea flipchart Frontal Aprecieri
performanţei folosindu-se metoda Ştiu, vreau să ştiu, am verbale
învăţat. Datele problemei vor fi trecute la
rubrica Ştiu, planul de întrebări la rubrica
Vreau să ştiu, iar exerciţiile şi demonstraţia
grafică la rubrica Am aflat.
-Suma a două numere este 2800, iar
diferenţa lor este 1600. Care sunt numerele?
6
Ştiu Vreau să Am aflat
VII. ştiu
Asigurarea S = 28 Care sunt
retenţiei şi a D = 16 numerele?
transferului Exerciţiul flipchart Individual Observaţia
-Elevii vor rezolva individual exerciţiul: Algoritmizarea sistematică
Compuneţi câte o problemă după Explicaţia Aprecieri
desenul de mai jos: Problematizarea verbale
4450
7
-Câte cutii sunt în total?
-Individual, fiecare elev va rezolva problema
printr-un exerciţiu, sub formă de muncă
independentă.
-Se verifică munca independentă, oral.
8
ANEXA 1
MASA ROTUNDĂ
Dacă te joci 2 ore zilnic, câte ore te vei juca într-un an bisect?
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................
La cel mai mare număr de patru cifre, adaugă produsul numerelor 300 şi 8.
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................
Cu cât este mai mare câtul numerelor 804 şi 3 faţă de numărul 87?
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................
Un om consumă 2000 ml de apă într-o zi. Câţi l de apă va consuma într-o săptămână?
..............................................................................................................................................
..............................................................................................................................................