Sunteți pe pagina 1din 11

Plan de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 21, Sibiu


Data: 8 Martie, 2022
Ora: 9:00-9:50
Clasa: I B
Prof. înv. primar: Răchițan Corina
Profesor metodist: Pascalau Flavius
Prof. coordonator: Opris Ioana
Elev practicant: Șitoianu Denisa-Gabriela
Aria curiculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului (MEM)
Unitatea tematică: “Adunarea numerelor de la 0 la 100, cu trecere peste ordin”
Subiectul lecției: “Adunarea unui număr format din zeci și unități cu un număr format numai din unități (ZU+U)”
Tipul lecției: consolidare
Scopul lecției: Consolidarea operațiilor de adunare a numerelor naturale în concentrul 0-100, cu trecere peste ordin.
Strategii didactice:
a)Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația, joc didactic.
b)Materiale didactice: jocuri word-wall, power-point, fișe de lucru.
c)Forme de organizare: frontal.
Competențe generale:
1.Utilizarea numerelor în calcule.
3.Identificarea unor fenomene/relaţii/regularităţi/structuri din mediul apropiat.
5.Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date.
Competențe specifice:
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100.
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare.
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100.
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme.
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropia.
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau
reprezentări schematic.
Obiective operaționale:
O1: Efectuarea de adunări, mental sau în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare.
O2: Să respecte algoritmul de calcul al adunării.
O3: Să rezolve problemele date înțelegând terminologia matematică specifică adunării.
O4:Să respecte algoritmul de calcul corespunzător al operațiilor de adunare.
Etape ale lecției Ob. Conținut esențial/Conținut științific Strategii didactice Evaluare
op. a b c
Pentru desfășurarea optimă a lecției se realizează: conversația frontal
1.Moment  Aerisirea clasei.
organizatoric  Pregătirea materialelor didactice.
 Are loc salutul și prezentarea mea.

o La această etapă ne vom juca un joc word-wall pentru a ne conversația joc word frontal
încălzi înainte să rezolvăm fișele de lucru. wall
o Jocul word wall:
2.Captarea atenției https://wordwall.net/ro/resource/8541047/adunarea-si-
scaderea-in-concentrul-0-30-fara-trecere-peste
o Explic elevilor cum se joacă jocul, iar apoi începem.
o Jocul contine anumite exerciții/probleme/întrebări
referitoare la lecția: “Adunarea unui număr format din
zeci și unități cu un număr format numai din unități
(ZU+U)”

conversația tablă frontal


 La această etapă, anunț elevii lecția pe care o vom caiete
3.Anunțarea temei desfășura azi:
“-Astăzi vom rezolva împreună exerciții și probleme.

Se scrie titlul și data pe tablă și în caiete:”

 08 MARTIE, 2022
 Adunarea numerelor de la 0 la 100, cu trecere peste ordin.

conversația fișă de lucru frontal


 Le spun eleviilor să deschidă auxiliarele la pagina 23/24, explicația auxiliar
4.Dirijarea învățării și vom avea de rezolvat exercițiile 5, 8, 9, 10. exercițiul caiete
demonstrați tablă
a
(ANEXA 1)
Aprecieri
verbale

Exercițiile:

 Cerință: 5.Completează tabelul, știind că Aura are cu 7


mai multe fructe decât Andreea.

Rezolvare:
Andreea: 35 de mere-Aura 42 de mere
Andreea: 43 de gutui-Aura=50 de gutui
Andreea: 59 de prune-Aura=66 de prune
Andreea: 28 de struguri-Aura= 35 de struguri
Andreea: 64 de pere- Aura=71 de pere

 Cerință: 8.Într-o pădure sunt 34 de veverițe, 6 vulpi și 4


iepuri. Câte animale sunt în pădure?
Rezolvare:
Câte animale sunt în pădure?
34+6+4=44 de animale

 Cerință: 9.În autobuz sunt 43 de călători. La prima stație


urcă 8 copii și 7 adulți. Câte persoane sunt acum în
autobuz?

Rezolvare:
Câte persoane sunt acum în autobuz?
43+8+7= 58 de persoane

 Cerință: 10.Într-o ladă sunt mere. Se vând 36 de mere și


rămân 8. Câte mere au fost la început în ladă? frontal
fișă de lucru
Rezolvare: conversația caiete
Câte mere au fost la început în ladă? demonstrați tablă
36+8= 44 de mere a
explicația
 Elevii vor rezolva problemele atât la tablă cât și în caiete. exercițiul
 Eu voi numi elevii care să iasă la tablă și să rezolve
exercițiul propus..
 Intervin acolo unde este nevoie cu explicații.

o Le împart elevilor o fișă de lucru pe care o vom rezolva


împreună în clasă, iar ce nu apucăm să rezolvăm, va
rămâne ca și temă pentru acasă. (ANEXA 2)

Fișă de lucru:
 Explic exercițiile elevilor iar acolo unde sunt probleme
intervin cu explicații de câte ori este nevoie.

 Elevii vor fii numiți de către mine și vor ieși la tablă.

 Se notează pe caiet rezolvările exercițiilor/problemelor,


acolo unde nu este spațiu suficient pe fișa de lucru.

 Rezolvăm împreună exercițiile.

Cerința: 1.Calculează:
a) 59+1=60
62+2=70
73+3=76
58+2=60
85+5=90
57+3=60
88+2=90

b) 59+4=63
63+8=71
85+6=91
34+7=41
56+9=63
54+8=62
67+7=74

Cerința: 2. Compară:

39+4 mai mic decat 52+8


39+4=43
52+8=60

44+7 este egal cu 49+2


44+7=51
49+2=51

66+4 mai mare decat 54+8


66+4=70
54+8=62

Cerința: 3. Într-un copac sunt 59 de păsări. În zbor mai vin încă


8. Câte păsări sunt acum?
Rezolvare:

Câte păsări sunt acum?


59+8=67 de păsări

Cerința: 5. O florăreasă a adus la piață 34 de lalele, 7 de garoafe


și 2 trandafiri. Câte flori a adus în total?
Rezolvare:
Câte flori a adus în total?
34+7+2=43 de flori

 La această etapă prezint elevilor cu ajutorul video- conversația joc word frontal
5.Obținerea proiectorului un joc word-wall. explicația wall
performanței exercițiul
Joc wod-wall :

https://wordwall.net/ro/resource/29710391/copie-a-adunarea-
până-la-100-zu-u
Aprecieri
 Spun elevilor ce au de făcut iar apoi jucăm jocul. verbale

 Numesc elevii care să vină la tablă. Aceștia vor nota


operația pe tablă, o vor rezolva, iar apoi vor alege
norișorul cu varianta corectă.

Jocul cuprinde următoarele exerciții:


a) 43+8=51
b) 58+5=63
c) 71+9=80
d) 82+9=91
e) 58+8=66
f) 76+7=83
g) 81+9=90
h) 61+9=70
i) 53+8=61
j) 88+2=90

 La această etapă le comunic elevilor tema pentru acasă. Conversația fișă de lucru frontal
 Ca și temă pentru acasă au de facut exercițiile care au explicația ghiocei Aprecieri
6.Concluzii și aprecieri rămas nerezolvate de pe fișa de lucru pe care le-am verbale
distribuit-o.
 Explic exercițiile propuse pentru acasă.

 Apreciez întregul colectiv și le ofer ca și recompensă câte


un ghiocel, fiind și 8 Martie.

ANEXE:
Joc word wall 1: https://wordwall.net/ro/resource/29710232/copie-a-adunarea-si-scaderea-in-concentrul-0-100-cu-trecere -Captarea
atentiei
Joc word wall 2: https://wordwall.net/ro/resource/29710391/copie-a-adunarea-până-la-100-zu-u -
Obtinerea performantei

ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și