Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Cls 8
Proiect Didactic Cls 8
COMPETENȚE GENERALE:
1. Prezentarea realității geografice, utilizând mijloace și limbaje specifice;
2. Raportarea realității geografice spațiale și temporale la reprezentări cartografice;
3. Studierea spațiului geografic, realizând conexiuni cu informații dobândite la alte discipline
școlare;
4. Elaborarea unui demers investigative din perspectiva educației permanente și pentru viața
cotidiană;
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea limbajului specific în explicarea unor elemente, fenomene şi structuri geografice
1.2. Prezentarea structurată a informaţiei geografice
2.1. Utilizarea tehnicilor de orientare pe hartă/teren;
2.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor geografice utilizând reprezentări grafice şi
cartografice
3.3. Descrierea diversității naturale a realității geografice realizând corelații cu informațiile
dobândite la alte discipline școlare;
4.1. Utilizarea metodelor simple de investigare;
COMPETENȚE DERIVATE:
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
♦ Cătălina Săndulache, Mihaela Rașcu, Iulian Săndulache, Geografie clasa a VIII-a – Ed.
Sigma, București, 2020.
Maria Eliza Dulamă, Serafima Roșcovan, Didactica geografiei: manual pentru studenți și
profesori, Editura Bons Offices, Chișinău, 2007.
♦ Nicolae Ilinca, Didactica geografiei, Editura Corint, București, 2008.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
3 Întreabă cum este valorificat Elevii răspund la solicitarea Conversația Frontal Apreciere orală
min Captarea atenţiei cărbunele și ce se produce pe baza profesorului.
acestuia. Anunță elevii că astăzi
ora se va desfășura prin
descoperire pe baza fișei de lucru
și a Hărții fizice a României.
2 Anunţarea temei lecției Profesorul anunță tema lecției: Elevii ascultă precizările făcute de Conversația Frontal
min și a obiectivelor Industria energetică și a energiei profesor
propuse electrice. Precizează elevilor
obiectivele lecției.
Dirijarea învățării Comunică elevilor modul de Elevii ascultă precizările făcute de
desfășurare al lecției, prin muncă profesor și primesc fișele de lucru.
individuală și prin colaborare în
perechi cu colegul de bancă.
35 Fiecare elev va primi fișa de
lucru pe care o va completa pe
min
parcursul lecției. Apreciere orală,
I. Realizează sarcina dată de „Resursele Fișe de Pe echipe elevii apreciază
C1 energetice
Cercul informațiilor Solicită elevilor să identifice pe profesor, apoi un „expert” din ” lucru răspunsurile
Harta fizică a României din fiecare echipă va prezenta colegilor și îi
manual de la pag. 100 principalele informațiile completate. Este ales corectează dacă
resurse energetice (Anexa 1 ). un reprezentant care va numi greșesc.
resursele identificate. Elevii
corectează sau completează dacă
este cazul.
C2 II.
Profesorul solicită elevilor să Urmăresc harta și identifică Descrierea Harta Pe echipe Apreciere orală.
Identificarea
precizeze zona de extracție a resursa, urmând să o localizeze pe fizică a
regiunilor de extracție
C3 fiecărei resurse identificate pe hartă. României
baza hărții din manual. Cere Imagini
elevilor să localizeze pe Harta
României resursa.
C4 Profesorul solicită elevilor să Prima echipă care finalizează Jocul Fișa de Pe echipe Analiza
III. rezolve următoarea cerință geografic răspunsurilor.
cerința, o prezintă clasei . lucru
Tipuri de centrale înscrisă pe fișă: să identifice Apreciere orală.
Ceilalți elevi aduc completări,
centrale electrice din România cu dacă este cazul.
C6 ajutorul hărții( Anexa 1).
Analiza
IV. Profesorul cere elevilor să Dezbater Pe echipe răspunsurilor.
Un „expert” din fiecare echipă va Fișe de
Avantaje și stabilească avantajele și ea Apreciere orală.
răspunde la cerințele date. lucru
C7 dezavantaje
dezavantajele fiecărei centrale
energetice pe baza filmulețului
prezentat.
https://www.youtube.com/watch?
v=FN7vfYDM3ZY
C5 V. Pe echipe
Profesorul solicită elevilor să Un elev din fiecare echipă va Fișe de Analiza
Jocul literelor Jocul
rezolve următoarea cerință de pe răspunde la cerințele de pe fișe și răspunsurilor.
geografic lucru
fișa de lucru: corelarea centralelor va explica termenul identificat. Apreciere orală.
Conversația Harta fizică
cu zona de producție.
a
C8 VI. României. Analiza
Solicită elevii să identifice tipuri Elevii răspund . Indi răspunsurilor.
Aplicație practică vidu
de centrale din orizontul Dezbaterea Apreciere orală.
Frontal al
local și apropiat.
Feed-back-ul este obținut etapizat Asigură realizarea feed-back-ului Conversația Pe echipe
Realizarea după fiecare sarcină de lucru. după fiecare sarcină de lucru. Dialogul Frontal
feed-back-ului Soicită elevilor să rezolve cerițele Observă .
de pe platforma wordwall.
C9
https://wordwall.net/resource/
16563976/industria-energiei-
electrice
C9 5 Intensificarea retenției Cere elevilor să propună o soluție Formulează o soluție și o prezintă Problematiza Frontal Analiza
min și asigurarea în vederea diminuarii poluarăii clasei. rea răspunsurilor.
transferului de datorată producerii de energie din Apreciere orală.
cunoștințe termocentrale.
A. INDUSTRIA ENERGETICĂ
-cuprinde exploatarea resurselor de petrol, gaze naturale si carbuni
1.Extractia și prelucrarea petrolului -principalele regiuni de extracție-Subcarpații Curburii
-Subcarpațiii Moldovei
-Podișul Getic
-Câmpia Romana-zona Videle
-Baragan
-Campia de Vest
-Platforma continentală a Marii Negre
-este prelucrat în rafinarii-Brazi
2. Gazele naturale –se află- în stare pură –gaz metan
-asociate petrolului denumite gaze asociate
-gazul metan se extrage din Depresiunea Colinara a Transilvaniei din structurile denumite domuri
-gazele asociate se afla localizate in regiuni petroliere
3. Carbunii-exista 3 tipuri –Huila-se extrage din bazinul Petrosani
-este utilizata pentru obtinerea cocsului siderurgic și in termocentrale
-Lignitul-se exploatează din Podisul Getic-bazinul Motru-Rovinari
-este slab calitativ si este utilizat in termocentrale
-Carbune brun- bazinul râului Trotuș, Comănești.
1. Identifică pe harta din manual de la pagina 100 resursele energetice, precum și zonele de extracție.
Resurse energetice -
-
2. Identifică pe harta de mai jos principalele termocentrale, hidrocentrale și atomocentrale din Romania.
Anexa 2
Fisă de evaluare
1. In coloana A sunt numerotate resursele naturale iar in coloana B sunt enumerate unitatile de relief din care se exploateaza acestea .Asociati perechile corect
A B
1. gaz metan Depresiunea Petrosani
2. huila Campia Romana
3. lignit Podisul Dobrogei
4. petrol Podisul Getic
Depresiunea Colinara a Transilvaniei
2. Selectati din lista de mai jos acele denumiri care se referă la termocentrale si hidrocentrale
Targu Mures , Portile de Fier, Mintia-Deva, Cernavoda, Lotru-Ciunget, Ludus-Iernut, Stejaru, Bihor, Isalnita-Craiova, Vidraru, Paroseni, Harghita, Borzesti, Bucuresti-Sud,
a)Termocentrale b)Hidrocentrale