Sunteți pe pagina 1din 12

GRADINIŢA CU PROGRAM SĂPTĂMÂNAL NR.

49
STRADA ZIDARI, NR. 2A, BRĂILA
TEL/FAX: 0239615040, E-MAIL: romanitagr49@gmail.com

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROPUNĂTOR: PROFESOR SILVIA


MOCANU

PROPUNĂTOR: GÎRBĂ MIRELA


1
GRĂDINIȚA CU PROGRAM SĂPTĂMÂNAL NR.49 BRĂILA

Data: 19 februarie 2016


Grupa: Mare A ,,Albinuțele’’
Tema anuală: ,,Cum este/a fost şi va fi pe pămậnt?’’
Tema proiectului: ,,Prieteni fără grai”
Tema săptămânală: ,,Am grijă de animale”
Tema zilei: ,,De animale îngrijesc şi tare mult eu le iubesc’’
Tipul de activitate: Verificare si consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
practice gospodăreşti.
Forma de realizare: Activitate integrată: ALA1+ADP+ADE(DOS+DEC)+ALA2
Scopul activitatii:
 Sprijinirea copiilor în procesul de asumare de roluri şi
responsabilităţi în activitățile cu caracter practic-gospodăresc,
respectarea unor reguli de comportare față de animale și a
măsurilor de igienă în relația cu animalele;
 Dezvoltarea sentimentelor de dragoste , preţuire şi respect faţă de
animalele domestice și formarea unor atitudini pozitive față de
acestea.

Obiective operaționale:
 Să recunoască animalele domestice: cal, vacă, porc, câine…..și
adăpostul acestora în funcție de costumația pe care o poartă copiii;
 Să aplice reguli de comportare și protecție față de animalele
domestic prin asumarea de roluri(hrănesc animalele și curăță
adăposturile cu uneltele corespunzătoare);
 Să precizeze foloasele de la animalele domestice;
 Să exprime verbal și comportamental atitudini și sentimente față de
animalele domestic;
 Să picteze siluete de animale domestice utilizând tehnici de lucru
specifice.
 Să participe afectiv la joc manifestându-se liber și creativ.

2
Strategia didactică:

1. Resurse procedurale:
a. Metode si procedee: conversația, explicația, observația,
exercițiul, metoda mâna oarbă, explozia stelară, piramida,
brainstorming-ul, problematizarea.
b. Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
2. Resurse materiale: seturi de construcții, animale din plastic, scândurele,
corioca, săculeţi cu cifre, animăluţe de silicon, acuarele, pensule,
costume de animale și fermieri, roabe, mături,lopățele, fân,paie,
găletușe cu porumb și grâu, coș,ghem de ață, siluete din coca,
adăposturi pentru animale, fântână, găletușe cu apă, suporți pentru
hrana animalelor, platouri cu alimente(foloase).

PROGRAMUL ZILEI

I.JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI ALESE 1

 Construcții: ,, Ferma de animale”


Sarcina de lucru:
Copiii vor construi “ Ferma bunicilor” folosind diferite jocuri de construcții.
Mijloc de realizare: construcția, îmbinarea.
Strategia didactică:
Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul.
Material didactic: jocuri de construcții, animale.
Forma de organizare: pe grupuri
Forme de evaluare: continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

 Bibliotecă: ,, Decorăm gardul fermei”


Sarcina de lucru:
Copiii vor decora scânduri din lemn cu semne grafice învățate.
Mijloc de realizare: grafisme.
Strategia didactică:
Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul.
Material didactic: scânduri din lemn, carioca.
Forma de organizare: individual
Forme de evaluare: continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

3
 Stiință: ,,Ne jucăm cu animalele’’
Sarcina de lucru:
Copiii vor extrage prin metoda “ Mâna oarbă” cifre din săculețele cu
surprize, le vor recunoaşte și vor forma mulțimi cu tot atâtea animale cât
arată cifra. Cei mici vor forma mulțimi după formă și culoare, iar cei mari
vor raporta cantitatea la număr și vor descompune.
Mijloc de realizare: exercițiul
Strategia didactică:
Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul, mâna oarbă,
problematizarea.
Material didactic: săculețe cu cifre, animăluțe din silicon.
Forma de organizare: individual
Forme de evaluare: continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

II. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

Întâlnirea de dimineață: ,,Bună dimineaţa, eu astăzi sunt o…(pisică). “


Tranziții: ,,Noi aici avem o fermă’’, ,,Am la țară la bunici’’, ,,În grădina
casei mele’’, ,,Rățuștele mele pe apă s-au dus’’.
Rutine: Salutul, prezenţa, calendarul naturii; Deprinderi de autoservire, de
ordine la masa de lucru;
Brainstormingul-,,Ce știi despre...?’’

III. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

Domeniul Om și societate (Educație pentru societate):

Tema: ,,La fermă”


Mijloc de realizare: joc didactic
Sarcina didactică:
Precizarea denumirii animalelor, a adăposturilor, a hranei și a foloaselor.

Regulile jocului:
,,Varianta 1’’:copiii fermieri își aleg dintre copii costumați, animalele pe
care le îngrijește, în funcție de ecusonul din piept.Aceștia se prezintă și
precizează cum face(onomatopeea). Când au terminat, sunt luați de fermier

4
și duși la adăpsturi, dar nu înainte de a numi copilul fermier adăpostul
potrivit fiecăruia.

La ,,Varianta II’’,animalele vor fi hrănite.Acestea spun fermierului ce le


place să mănânce, iar fermierul le va aduce hrana potrivită.În timp ce acestea
se hrănesc,fermierul va face curat la adăposturi.

,,Varianta III’’: Fermierii se vor așeza la masă, iar animalele, vor merge pe
rând, însoțite de o mică gospodină și vor alege de pe o măsuță special
pregătită, produsele pentru care omul le crește. Aceștia le vor prezenta și
vor degusta alături de fermieri în ALA2.

,,Varianta IV’’: Explozia Stelară.


Se vor forma cinci echipe.Fiecare echipă va fi formată dintr-un fermier și
animalele de care acesta a avut grijă.Vom avea o stea mare pe care se află o
imagine cu animale domestice și cinci mai mici, toate de culoare galbenă pe
care sunt scrise întrebările: Ce? Cine? Unde? De ce? Când?
Fermierii vor veni pe rând și vor extrage câte o steluță, apoi vor reveni la
grupul său, unde va coopera cu colegii în elaborarea întrebărilor.La
expirarea timpului, copiii vin în jurul steluței mari, comunică întrebarea iar
copiii celorlalte grupuri răspund sau formulează alte întrebări.

Elemente de joc:
Mișcarea, aplauze, recompense, costume, adăposturi, onomatopee, surpriza.

Domeniul Estetic și Creativ (Educație plastică-artă):

Tema: ,,Siluete fermecate”


Mijloc de realizare: dactilopictură, pictură.
Sarcina didactică:
Copiii vor alege siluete din cocă în funcție de animalele pe care aceștia le
reprezintă și le vor picta folosind diferite tehnici de lucru. La final, vor
folosi aceste lucrări pentru a forma o piramidă cu patru trepte, ajutați fiind
de întrebările adresate de către educatoare.Când vor ajunge în vârful
piramidei, micuții vor avea parte de o surpriză.

IV. JOCURI SI ACTIVITĂȚI ALESE 2:

Tema: “ Balul din ogradă”


5
Sarcina didactică:
Copiii vor dansa pe melodia ,,Cotton Eye Joe ‘’executậnd corect mişcările
învăţate,apoi vor degusta din foloasele animalelor domestice.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), MECT, 2008.
2. Viorica Preda, Mioara Pletea, Filofteia Grama, Aurelian Cocos, Daniela
Oprea,
Marcela Calin, Vasilica Dutu, Elena Ungureanu, “Proiecte tematice-
Invatarea integrata prin joc, 2002.
3. Angela Sesovici, Daniela Ionescu, Filofteia Grama, Laurentiu Culea,
Mioara Culea,
Nicoleta Anghel “ Activitatea integrate in gradinita”, Editura Publishing
House, 2008.

6
Este o zi deosebită pentru copii, sala de grupă este pregatită să-și aștepte
“ animăluțele domestice”, acestia fiind copiii grupei mari “Albinuțele”, care
s-au îmbrăcat frumos si au venit la gradiniță la fel de nerabdatori si curiosi
sa afle și să vadă ce surprize le oferă ziua de astăzi , dar și emoționați știind
că vor avea musafiri.

Intalnirea de dimineata
În timpul acestei activități, copiii formează un cerc in zona centrului
tematic, pentru a putea relationa in bune condiții.

SALUTUL: “ Dimineață ne-am trezit,


Cu toții ne-am întâlnit,
Începem o nouă zi
Bună dimineața, copii”!

7
Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative, pornind de la
educatoare si continuat de copiii grupei, fiecare salutându-și colegul din
partea stângă.

PREZENTA: Se va realiza prin intrarea siluetelor de animale domestice


în fermă(machetă). Fiecare animăluț, corespunde unui copil.

CALENDARUL NATURII: Este completat in urma intrebarilor


adresate de educatoare, cu privire la ziua, luna, anul si anotimpul in care ne
aflam si la starea vremii.

ACTIVITATEA DE GRUP: ,,Ce știi despre…?’’-


Metoda ,,Brainstormingul’’.
(cunoștințe referitoare la animalele domestice)

NOUTATEA ZILEI: Le voi spune copiilor că astăzi avem un invitat


special care vrea să vadă ce fac ei într-o zi la grădiniţă şi să se joace
împreună cu ei. Voi prezenta activităţile ce urmează a fi desfăşurate pe tot
parcursul zilei: ,,De animale ingrijesc si tare mult eu le iubesc’’.
Astazi, vom patrunde in lumea mununata a animalelor domestice prin
intermediul jocului didactic ,,La ferma” pe care îl vom desfăşura chiar acum.

TRANZIȚIE: ,,Am la țară la bunici’’

Copiii fermieri își aleg animalele pe care le îngrijește, în funcție de


ecusonul din piept.Aceștia se prezintă și precizează cum face(onomatopeea).
Când au terminat, sunt luați de fermier și duși la adăpsturi, dar nu înainte de
a numi copilul fermier adăpostul potrivit fiecăruia.
Vom continua jocul în fermă, unde animalele vor fi hrănite de către fermieri
care apoi vor face curat la adăposturi. Acestea, ajutate de micuţa
gospodină,îşi vor prezenta pe rậnd produsele pentru care omul le crește.
Vom încheia jocul prin metoda interactivă ,,Explozia stelară”, apoi copiii vor
picta forme din aluat care vor fi aşezate pe o piramidă.
Voi supraveghea copiii şi le voi oferi explicaţii suplimentare acolo unde este
necesar.
Activitatea desfăşurată pe parcursul întregii zile se încheie cu un dans pe
melodia ,,Cotton Eye Joe ‘’după care vor degusta din produsele aflate pe
masă.

8
Desfăşurarea activităţii
Eveniment Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
1.Moment Pregătirea mobilierului si a materialelor Exerciţiul Modul în care
organizatoric didactice în vederea unei bune desfăşurări a organizatoric copiii au înţeles
activităţii. forma de salut şi
Ȋntậlnirea de dimineaţă :Sala de grupă este se salută reciproc.
pregătită cu multe surprize.
Salutul . “ Dimineaţă ne-am trezit,
Cu toţii ne-am întậlnit,
Ȋncepem o noua zi
Bună dimineaţa, copii”!
Prezenţa. Calendarul naturii.

2. Captarea Se realizează sub formă de surpriză. Voi citi explicaţia Evaluarea stării
atenţiei copiilor o scrisoare adresată lor, trimisă de conversaţia de reacţie a
copiii de la grădiniţa Gropeni. copiilor la
9
sesizarea mediului
ambiental
3.Anunţarea Astăzi, vom pătrunde în lumea minunată a
temei şi a animalelor domestice prin intermediul jocului
obiectivelor didactic “La fermă”. Ȋn acest joc trebuie să explicaţia Evaluarea
rezolvaţi cật mai multe sarcini propuse de conversaţia interesului faţă de
fermieri. Va trebui să recunoaşteţi animalele noutatea zilei.
pe care le reprezentaţi, adăposturile lor, hrana
şi foloasele acestora. Veţi demonstra astfel că
iubiţi animalele domestice şi că sunteţi
pregătiţi să ajungem la colegii din comuna
Gropeni.
4. Desfaşurarea La centrul “Construcţii”, copiii vor construi
activităţii pe “ferma bunicilor” folosind diferite jocuri de explicaţia Capacitatea de a
centre construcţii. conversaţia aplica
La centrul “Bibliotecă”, copiii vor decora exerciţiul cunoştinţele
scậnduri din lemn cu semnele grafice învăţate. însuşite anterior.
La centrul “Ştiinţe”, copiii vor extrage prin
metoda “ Mâna oarbă” cifre din săculețele cu
surprize, le vor recunoaşte şi vor forma problematizarea
mulțimi cu tot atâtea animale cât arată cifra.
Cei mici vor forma mulțimi după formă și Cunoştinţe
culoare, iar cei mari vor raporta cantitatea la demonstraţia matematice
număr și vor descompune. însuşite de copii.
Dupa ce sarcinile au fost îndeplinite, invită
copiii să viziteze fiecare centru pentru a
observa ce s-a realizat si apoi vom face
ordine, pregătind astfel sala de grupă pentru
urmatoarele activităţi.

5.Dirijarea ,,Varianta 1’’:copiii fermieri își aleg dintre explicația Copiii vor
invatarii. copii costumați, animalele pe care le îndeplini cerințele
îngrijește, în funcție de ecusonul din exercițiul educatoarei
piept.Aceștia se prezintă și precizează cum
face(onomatopeea). Când au terminat, sunt conversația Aprecieriea
luați de fermier și duși la adăpsturi, dar nu corectitudinii
înainte de a numi copilul fermier adăpostul
răspunsurilor
potrivit fiecăruia.

La ,,Varianta II’’,animalele vor fi


conversația
hrănite.Acestea spun fermierului ce le place să Modul în care
mănânce, iar fermierul le va aduce hrana exercițiul copiii au înţeles
potrivită.În timp ce acestea se sarcinile şi le
hrănesc,fermierul va face curat la adăposturi. demonstraţia execută corect

Tranziţie: ,,Noi aici avem o fermă”

10
,,Varianta III’’: Fermierii se vor așeza la
masă, iar animalele, vor merge pe rând,
însoțite de o mică gospodină și vor alege de conversația Aprecierea
pe o măsuță special pregătită, produsele corectitudinii
pentru care omul le crește. Aceștia le vor exercițiul răspunsurilor
prezenta și vor degusta alături de fermieri în
ALA2.

6.Obţinerea ,,Varianta IV’’: Explozia Stelară.


performanţei Se vor forma cinci echipe.Fiecare echipă va fi
formată dintr-un fermier și animalele de care Modul in care
acesta a avut grijă.Vom avea o stea mare pe Explozia Stelară copiii colaborează
care se află o imagine cu animale domestice și între ei
cinci mai mici, toate de culoare galbenă pe explicația
care sunt scrise întrebările: Ce? Cine? Unde?
De ce? Când? exercițiul
Fermierii vor veni pe rând și vor extrage câte
o steluță, apoi vor reveni la grupul său, unde conversația Capacitatea de a
va coopera cu colegii în elaborarea aplica
întrebărilor.La expirarea timpului, copiii vin cunoştinţele
în jurul steluței mari, comunică întrebarea iar însuşite anterior.
copiii celorlalte grupuri răspund sau
formulează alte întrebări.

Tranziţie: ,,În grădina casei mele’’.

După terminarea jocului, copiii vor alege Observarea


siluete din cocă în funcție de animalele pe explicația comportamentului
care aceștia le reprezintă și le vor picta exercițiul
folosind diferite tehnici de lucru.
munca
La final, vor folosi aceste lucrări pentru a independentă
forma o piramidă cu patru trepte, ajutați fiind Analiza
de întrebările adresate de către educatoare. produselor
Când vor ajunge în vârful piramidei, micuții activităţii
vor avea parte de o surpriză. Metoda Piramidei Aprecieri verbale

Activitatea se va încheia cu un dans pe


melodia ,,Cotton Eye Joe ‘’după care vor Executarea
7.Ȋncheierea degusta din produsele aflate pe masă. mişcarilor
activităţii Exercitiu frontal specifice dansului
Micuţii vor fi răsplătiţi cu diplome.

11
12

S-ar putea să vă placă și