Sunteți pe pagina 1din 55

Tema 10.

Proiectarea
didactic
Plan:
10.1. Definiri. Importana i
cerinele proiectrii didactice.
10.2. Dezvoltarea proiectrii: de la
proiectarea tradiional la
proiectarea curricular.
10. 3. Niveluri i etape ale proiectrii
didactice.
10. 4. Proiectul de lecie.
10. 5. Evaluarea calitii activitii
didactice.
Obiective:
s argumentai tiinific cerinele proiectrii
didactice;
s autoevaluai nivelul de pregtire pentru
elaborarea fiei tehnologice a leciei;
s proiectai diverse tipuri de activiti
didactice;
s evaluai calitatea proiectrii didactice;
s analizai metodologic o lecie;
s identificai strategiile didactice adecvate
contextului instructiv;
Concepte cheie:

proiectare didactic, proiectare curricular,


planificare calendaristic, proectare
secvenial, unitate de nvare, secven de
nvare, proiect didactic, evenimente
instrucionale, scenariul leciei, design
iinstrucional, evaluarea calitii proiectului
leciei.
10.1. Definiii.
Esena, necesitatea i rolul
proiectrii didactice.
Proiectarea pedagogic

activitatea de structurare a aciunilor care


asigur funcionalitatea sistemului i
procesului de nvmnt la nivel general,
specific / intermediar i concret / operaional
conform finalitilor elaborate n termeni de
politic a educaiei.
(S. Cristea)
Proiectarea pedagogic

Activitatea de proiectare pedagogic valorific


aciunile i operaiile de definire anticipativ a
obiectivelor, coninuturilor, strategiilor nvrii,
probelor de evaluare i mai ales a relaiilor
dintre acestea, n condiiile unui mod de
organizare a procesului de nvmnt
(Vlsceanu L.)
Proiectarea aciunilor este necesar ca o condiie
de baz a optimizrii, raionalizrii acestora, deoarece
constituie pentru cadrele didactice:
expresia pregtirii psihopedagogice i afirmrii creativitii
didactice;
cadrul la care se poate raporta i evaluarea aciunii, a
rezultatelor, n termeni de eficien i eficacitate;
echilibreaz dou tendine extreme constatate n practic: una
care respinge proiectarea, afirmnd c intuiia este esenial
i alta care cere o maxim rigoare, detaliere. Sau, una care se
bazeaz pe redactarea de proiecte deosebite, dar realizate
sub nivel n practic i alta contrar ;
privete ansamblul activitii didactice, nu numai transmiterea
cunotinelor i aprecierea nsuirii.
Proiectarea didactic este o activitate
complex, un proces de anticipare a ceea
ce dorete profesorul s realizeze mpreun
cu elevii n cadrul unei lecii, sistem de
lecii, tem pe parcursul ntergului an
colar, pentru realizarea obiectivelor
programei.
(I. Jinga)
Planificare Proiectare
- a proiecta sau a planifica?
Relaia nu este de opoziie, ci una de la general la particular, de la global la
secvenial, ealonat.
Planificarea se adreseaz rezolvrii Proiectarea vizeaz specific activiti delimitate
(predareanvareaevaluarea unui
scopurilor, obiectivelor generale i
capitol, sistem de lecii, o lecie, o secven
specifice, coninuturilor colare, de lecie); detalierea poate merge pn
organizrii etapelor mari ale acolo, nct s fie prefigurai paii,
procesului de nvmnt, evalurii operaiile, aciunile delimitate ale
profesorului i elevilor, conform
sumative (trimestre, ani colari,
obiectivelor operaionale sau
cicluri de nvmnt) i are un neoperaionale (prin metoda scenariului
caracter relative unitar, stabil, fiind sau prin design instrucional R. M.
i o problem de decizie central, Gagne).
Proiectarea este operaional, din perspectiva
de politic educaional, a
profesorului (identific elemente i aciuni,
nvmntului. analizeaz, evalueaz, organizeaz,
Planificarea are n vedere globalitatea coreleaz, stabilete strategii, formuleaz
prevederii, realizrii scopurilor sarcini concrete, raporteaz la criterii,
coordoneaz, elaboreaz) i a elevilor
instruirii.
(aciuni, operaii conform obiectivelor,
sarcinilor date, finalizate n comportamente
cognitive).
plan de lecie sau proiect de lecie?

Planul de lecie pune accent pe Proiectul de lecie evideniaz modul


prevederea scopurilor cum devin operaionale
(informativ, formativ, educativ), coninuturile, cum se utilizeaz
coninutul de transmis, structura, metodele i mijloacele, cum
etapele i timpul necesar, particip elevii, care snt aciunile
metodologia de predare, conform de predare i nvare, cum se
unui model relativ fix de aplic variantele strategice, cum
concepere, de unde i obligaia profesorul devine managerul
aciunilor de nvare, n loc de
respectrii, ndeplinirii lui.
transmitor dominant, care snt
efectele evalurii continue;

proiect de activitate didactic?


Nu, pentru c trebuie precizat nivelul la care se realizeaz activitatea an
colar, trimestru,capitol, lecie, secven, activitate extracolar de un
anumit tip.
scenariu"?
Este o metod de concepere i prezentare a desfurrii unei activiti
delimitate, cu prevederea detaliilor regizorale, n variante strategice,
metodologice. Deci, cel mult poate fi o parte a unui proiect desfurarea ;

proiect sau schi, schem, intenie de activitate?


Potrivit sensului comun schia de proiect desemneaz doar nserarea
elementelor principale ale conceperii respectivei activiti, aspect care este
characteristic profesorului cu experien.

Sensul etimologic conduce la raportarea la alt termen utilizat design al


instruirii, dat de ctre psihologi, pornind de la analiza condiiilor nvrii
eficiente, de la abordarea ei sistemic .
10.2. Dezvoltarea proiectrii:
de la proiectarea tradiional la
proiectarea curricular.
Proiectarea tradiional

de tip didacticist, reprezint un model centrat asupra


coninuturilor, respectiv asupra aciunii de predare
subordonnd obiectivele, metodologia i evaluarea ntr-o
logic proprie nvmntului informativ, care
suprasoliciteaz transmiterea de cunotine, dirijarea
exclusiv a instruirii, unilateralizarea procesului de
formare a elevilor
(S. Cristea,)
Structura acestui model de
proiectare ntreine, pe de o parte,
presiunea coninutului n raport cu
obiectivele metodologia evaluarea,
ceea ce confer sarcinii didactice /
educative un sens nedifereniat,
dependent (aproape) exclusiv de
valorile implicate n aciunea de
predare.
Proiectarea curricular
promovat la nivelul didacticii (post)
moderne, este centrat asupra obiectivelor
activitii de instruire/ educaie, urmrind, cu
prioritate, optimizarea raporturilor de
coresponden pedagogic ntre elementele
componente ( obiective - coninuturi
metodologie evaluare ) , ntre aciunile de
predare-nvare evaluare , subordonate
finalitilor angajate la nivel de sistem i de
proces.
Structura acestui model de proiectare
valorific rolul central acordat obiectivelor
pedagogice, urmrind realizarea unui nvmnt
care vizeaz formarea-dezvoltarea optim a
elevului prin valorificarea tuturor resurselor de
(auto)educaie/(auto)instruire.
O asemenea structur presupune
instituionalizarea unui anumit sistem de
formare iniial i continu a educatorilor, care
devine funcional n contextul oricrui proiect
pedagogic.
Concepiile generale de proiectare
tradiional i proiectare curricular pot fi
demonstrate grafic prin figura :
o - obiective
c - coninut
o C
m m -metodologie
e - evaluare
c O m

e e
10. 3. Niveluri i etape ale
proiectrii.
n proiectarea activitii didactice
semnificativ este conexiunea elementelor
componente de baz: obiective, coninut,
strategie, evaluare.
Potrivit corelaiei acestor elemente, rezult
nivelurile de proiectare i variante strategice cu un
grad progresiv de detaliere: de la planificarea
anual la proiectarea leciei
(I. Jinga)
Calitatea proiectrii depinde
de formarea, maturizarea,
perfecionarea competenelor
profesorului.
Astfel, proiectarea corespunde cutarii /
gsirii rspunsurilor la ntrebri de baz:

- ce se urmrete?
- cu ce resurse?
- n ce condiii?
- ce se vehiculeaz?
- cum se realizeaz?
- cine particip?
- n ct timp?
- cum se vor cunoate rezultatele?
- ce consecine rezult pentru ameliorarea i
continuarea aciunii?
Etapele proiectrii didactice
1. Ce voi face? vizeaz obiectivele
educaionale;
2. Cu ce voi face? trimite ctre resursele
educaionale;
3. Cum voi face? stabilete strategiile
educaionale;
4. Cum voi msura ce am realizat din ce
mi-am propus? conturarea metodologiei
de evaluare a eficienei activitii
desfurate.
Proiectarea activitii didactice la o
disciplin impune respectarea etapelor:
1. Lectura Curriculumului disciplinar;
2. Elaborarea Proiectului calendaris-tic
(anual)
3. Proiectarea secvenial (a unitilor de
nvare, a secvenelor de nvare)
Lectura Curriculumului disciplinar
Noile tipuri de programe analitice au fost
reorganizate i ntroduse prin Curriculumul Naional
cu denumirea de Curriculum disciplinar.
Acestea pornesc de la premisa c aspectul cel mai
important al studierii unei discipline colare
reprezint atingerea unor obiective educative
complexe, legate de formarea unor competene de a
realiza anumite activiti intelectuale sau motrice,
specifice pentru un anumit domeniu, formarea unor
atitudini i convingeri.
Programele pun accentual pe precizarea
obiectivelor de atins de ctre elevi, prin
studierea anumitor aspecte ale unui domeniu
de reflexie i de activitate uman, numite
coninuturi.
n concluzie, lectura prealabil a
Curriculumului disciplinar urmeaz s se fac
nu doar pentru a lua cunotin de informaiile
pe care le vom preda i de ordinea lor, ci, n
primul rnd, pentru a cunoate ce capaciti ale
elevilor urmeaz s formm i s exersam n
anul colar respectiv, prin studierea temelor i a
subtemelor recomandate.
Aceasta nseamn c principala
problem a proiectrii didactice este aceea de
a anticipa, n detalii, ntreg ansamblul de
activiti de nvare despre care presupunem
ca, dac vor fi desfurate de elevi ntr-o
anumit ordine, vor avea drept rezultat, n
final, dezvoltarea fiecreia dintre abilitile
cerute prin obiectivele de referin ale
programei.
ATENIE: Curculumul disciplinar nu
specific, i nici nu ar putea, modul de
articulare a diverselor activiti de nvare pe
care elevii vor trebui s le desfoare, pentru a-i
forma abilitile vizate de obiectivele de
referin.
Cel care trebuie s conceap ntregul demers
didactic este profesorul, singurul care cunoate
caracteristicile elevilor si.
Este recomandabil lecturarea ,,pe
orizontal n urmtoarea succesiune:
Obiective Obiective de Coninuturi Activiti de
cadru referin nvare
Proiectarea de perspectiv
(plan calendaristic, plan anual).

Timpul disponibil ntr-un an de studiu


pentru realizarea cu elevii a obiectivelor de
referin este limitat, prin numrul de ore
prevzut n planul-cadru de nvmnt la
disciplina de studiu respectiv. Profesorul
are datoria s utilizeze aceast resurs a
timpului cu maximum de eficien.
Un profesor va trebui s se gndeasc la
ordinea n care va propune elevilor
activitile de nvare necesare
atingerii fiecrui obiectiv i timpul
necesar formrii capacitilor vizate.
Se recomand ca n realizarea proiectrii de perspectiv
profesorii s parcurg urmtoarele etape:

a. Realizarea asocierilor dintre obiectivele de referin i


coninuturile Curriculumului disciplinar i manualului
colar.
b. mprirea n uniti de nvare (grupuri de lecii, lecii,
secvene).
c. Stabilirea succesiunii de parcurgere a unitilor de nvare.
d. Alocarea timpului considerat necesar, pentru fiecare unitate
de nvare, n concordan cu obiectivele de referin i
coninuturile vizate.
Structura Proiectrii de perspectiv
Obiectivele generale i specifice
Rubricaia

Trimestrul Module Numrul Tipuri de activiti Evaluri sumative /


(teme, dup de de predare-
necesiti) nvare-evaluare Teze trimestriale
ore
Proiectul (plan) trimestrial i pe capitole
(teme)

Se elaboreaz conform solicitrilor instituiei


de nvmnt cu scopul particularizrii
componentelor Proiectului anual.
n acest sens, vor fi adugate elemente de
operaionalizare, n condiiile n care nu a fost
menionate n Proiectul anual, reealonarea
timpului dat, includerea evalurii continue, a
metodelor de evaluare sumativ, bibliografia.
Proiectul unui sistem de lecii
Se exprim la nivel de unitate didactic i se
proiecteaz pentru a permite o mai buna realizare
echilibrat a nvrii cumulative n cadrul unui sistem de
lecii prin care nelegem predarea coninuturilor din
program
(capitol, modul, tem) prin diferite tipuri i variante de
lecii corelate logic.
Obiectivele generale;
Obiectivele specifice fiecrei lecii;
Rubricaia
Tipurile Numr Elemente Metode Exerciii Probe Bibliografi
i ul eseniale i i de a.
variantel de de mijloace probleme evaluare
e de ore coninut de
lecii nvmnt
10. 4. Proiectul de lecie
Proiectarea unei lecii, conceput ca o
activitate mental de anticipare
amnunit a ceea ce urmeaz s realizeze
profesorul n clas, se materializeaz ntr-
un document, cunoscut sub denumirea de
proiect didactic.
Scopul proiectultui didactic este de a
pregti trecerea fr dificulti de la
intenie (proiect) la realizare
(aciune).
Model al proiectului didactic pentru lecia
mixt realizat n nvmntul tradiional

Antetul proiectului:
Disciplina / Subiectul leciei / Tipul
leciei / Profesor/ Clasa
Obiective operaionale
Strategia didactic
Resurse bibliografice
Evenimentele instrucionale
I. Captarea ateniei elevilor
II. Comunicarea obiectivelor
III. Reactualizarea cunotinelor nvate anterior
IV. Prezentarea noului coninut i conducerea (dirijarea)
nvrii
V. Obinerea performanelor
VI. Evaluarea (formativ sau sumativ) a performanelor
VII. Expunerea sarcinilor de lucru individual
(R. M. Gagne )
Scenariul pedagogic
Etapele leciei Activitatea Activitatea Tehnologii
profesorului elevului didactice

1. Moment Noteaz Se pregtete Metode, tehnici,


organzatoric absenele/ pentru lecie mijloace
creeaz situaii specifice
motivaionale etapei
2. Evaluarea Solicit Rspunde Metode, tehnici,
cunotinelor rspunsuri mijloace
referitoare la la ntrebri specifice
tema de etapei
acas
3.Prezentarea Propune Solicit alte Metode, tehnici,
temei noi coninuturi noi explicaii mijloace
suplimentar specifice
e etapei
4.Consolida Propune alte Rezolv Metode,
rea i exerciii exerciii tehnici,
generalizar i apreciaz asemntoa mijloace
ea modul re specifice
cunotinel de rezolvare etapei
or

5. Apreciaz Prezint Metode,


Evaluarea elevii i agendele tehnici,
elevilor i recomand pentru mijloace
recomanda sarcini de semnare i specifice
rea temei lucru pentru noteaz etapei
pentru acas sarcinile de
acas lucru.
Model al proiectului didactic pentru lecia
de predare-nvare n nvmntul
modern
Antetul proiectului:
1. Disciplina:
Clasa / Subiectul leciei / Tipul leciei:
2.Obiective operaionale proiectate
3.Principii didactice aplicate
4.Strategii didactice interactive
5.Bibliografia
6.Scenariul pedagogic a leciei.

Strategii didactice
interactive

comportamentale
Instrucionale

de organizare
operaionale

Activititatea
profesorului
Timp alocat
Evenimente

Activitatea
Obiective

Evaluare
didactice

Mijloace
Principii

nvate
aplicate

Moduri
Metode
elevilor

Valori
Evenimentele instrucionale
( curriculum modernizat )
1. Evocarea

Valorificarea cunotinelor anterioare


Implicarea activ a elevilor
Motivarea, trezirea interesului
Crearea contextului pentru formularea scopurilor proprii de
nvare
La aceast etap elevul realizeaz sarcini de tipul:

*Implic-te!
Evenimentele instrucionale
( curriculum modernizat )
II . Realizarea sensului
Stabilirea contactului cu informaia nou,
Prelucrarea informaiei,
Monitorizarea propriei nelegeri,
Meninerea implicrii i a interesului.
Sarcini de tipul:

1.Informeaz-te! (lectur, ascultare activ)

2.Proceseaz informaia!
(reproducerea, traducerea, interpretarea, aplicarea, analiza
materialului nou).
Evenimentele instrucionale
( curriculum modernizat )
III. Reflecia
Schimb de idei cu referin la cele studiate
Crearea contextului pentru manifestarea atitudinilor fa de
cele nvate
Aprecierea utilitii temei noi
Asigurarea nvrii durabile
Evocare, motivarea pentru studiu independent
Tema pentru acas
Elevilor li se propun sarcini de tipul: Comunic i decide!
(n unele situaii, n funcie de sarcina didactic, acest pas
este i aplicai-l i la etapa de realizare a sensului.
Apreciaz!
Evenimentele instrucionale
( curriculum modernizat )
IV. Extinderea
Elevii realizeaz un transfer de cunoatere:
Aplic cele nsuite la ore n situaii de integrare simulate.
Aplic cele nsuite n situaii de integrare autentic.
i dezvolt competene, care devin pe parcurs modele
comportamentale obinuite, fireti.
Elevilor li se propun sarcini de tipul:
Acioneaz!
(simularea, exersarea competenelor necesare la locul de
munc, sarcini care i pun n situaia de a iei din cadrul
clasei, orei colii n comunitate, la o ntreprindere, n familie,
cmin etc.)
I. Jinga, E. Istrate propun elaborarea scenariului
didactic pentru o lecie sub forma unor fie
Scenariul didactic-fie

Fia I: disciplina, clasa, subiectul leciei, tipul leciei, obiectivele


operaionale, modaliti de captare a ateniei elevilor.

Fiele II, III, IV etc. vor cuprinde: obiectivul operaional urmrit,


coninuturile eseniale necesare atingerii lui, moduri de organizare a
elevilor, metode i mijloace de nvmnt, aplicaii, modaliti de
realizare feed-back i evaluare.

Ultima fi: sarcinile de nvare stabilite pentru munca independent a


elevilor n afara clasei, teme pentru acas, bibliografia la tema abordat.

Not: Acest model de proiect este recomandabil pentru profesorii cu un


anumit stagiu didactic.
Memorai!
Lecia eficient este aceea care ofer elevilor prilejul
s formuleze ntrebri i probleme;
s emit ipoteze, s imagineze rezolvri, soluii;
s fac asociaii de idei, asociaii de experiene proprii i
experiene efectuate de cercettori;
s elaboreze modele, planuri, fie, sinteze, rezumate;
s angajeze discuii pentru clarificarea unor noiuni;
s formuleze concluzii;
s exerseze dialogul, munca n cabinet;
s cultive forme pozitive de conduit etc.
Miron Ionescu
10. 5. Evaluarea calitii
activitii didactice
Evaluarea eficienei leciei

n mod curent, se realizeaz de ctre


profesor i elevi dup criterii variabile.
Reuita leciei trebuie judecat nu
att prin raportare la proiectul elaborat, ci
la modul concret, eficient de rezolvare a
situaiilor create, care au favorizat
nvarea de calitate.
Criteriile de apreciere a reuitei leciei
snt variate, pot fi abordate global sau
detaliat, obiectiv sau subiectiv, aplicate la o
lecie sau la mai multe pentru comparare etc.
Important este ns ca profesorul s le
contientizeze, pentru a le aplica continuu:
n pregtire, n timpul desfurrii, n
evaluarea final a leciei.
Soluia optim const ntr-o mbinare a
diversitii modelelor sau fielor de evaluare,
cci, n esen fiecare pune n lumin situaii
specifice de instruire.
Este o posibilitate ce s-ar finaliza ntr-un
instrument adecvat de evaluare centrat pe
abordarea situaional a leciei (a unei activiti
didactice) sau ntr-un set de instrumente de
evaluare a calitii activitii didactice.
Concluzii :
1. Proiectarea curricular presupune centrarea pe obiective.

2. Eficacitatea leciei depinde de capacitatea profesorului de a prevedea, a crea


i a gndi n termeni de strategii didactice aciunile sale n diverse situaii de
instruire.
3. Evaluarea calitii proiectului didactic prsupune a decide n ce msur: snt
precizate obiectivele operaionale, se respect corespondena obiective-
continut-metodologie-evaluare; este adecvat contextului educaional; este
suficient de flexibil; prevede condiiile de aplicare.
4. Eficiena comportamentului profesional al cadrului didactic depinde de
gradul de dezvoltare a competenelor sale psihipedagogice.
6.Analiza calitii activitii didactice i a conduitei profesionale a cadrului
didactic permit evaluarea msurii n care profesorul i exercit rolurile sale.
Recomandri bibliografice:
1. Achiri I., Cara A., Proiectarea didactic. Orientri metodologice, Chiinu, 2004.
2. Albulescu, M. Albulescu, Proiectarea, organizarea i desfurarea leciei n Predarea i
nvarea disciplinelor socio-umane, I. Editura Polirom, Iai, 2000 (pag. 45-62).
3. Cojocariu,V.,Teoria i metodologia instruirii,2008
4. Cristea, V., Teoria i metodologia instruirii, EDP,Bucureti,2008
5. Cerghit, Ioan, Modele de instruire alternative i complementare, Ed. Aramis, Bucureti, 2002.
6. Fryer, M. Predarea i nvarea creativ. Chiinu, Editura Uniunii Scriitorilor, 2004, 148 p.
7. Jinga, I., Negre, Ioan, Design instrucional, Ed. Edits, Bucureti, 2002.
8. Jinga I, Istrate E., Proiectarea pedagogic n Manual de pedagogie, EdituraTechnics,
Bucureti, 1999 (pag.395-398);
9. Joia E., coord. A deveni profesor constructivist, EDP, Bucureti, 2008.
10. Papuc L.,Cojocaru M.,Sadovei L., Teoria instruirii. Didactica general. Suport de curs. UPSC,
Chiinu, 2009.
11. Papuc L., Cojocaru M., Sadovei L., Cojocaru M., Teoria instruirii. Didactica general. Ghid
metodologic. UPSC, Chiinu, 2009
12. Papuc L., Epistemologia i praxiologia curriculumului universitar, Tipografia Central,
Chiinu, 2005
13. Pslaru Vl., Papuc L., Negur I., et.al., Construcie i dezvoltare curricular, Cadru teoretic,
Chiinu, 2005.
14. Temple, Charles, Steele, Jeannie L. Kurtis, Meredith S. Aplicarea tehnicilor de dezvoltare a
gndirii critice. Ghidul IV, Supliment al revistei Didactica Pro..., nr. 8, 2003.

S-ar putea să vă placă și