Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mare
TEMA ANUALǍ DE STUDIU: “Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: “Din lumea celor care nu cuvântă”
SUBTEMA: “În ogradă, la bunici”
TEMA ACTIVITĂŢII: “Povestea unui ciobănaş”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ADP + ALA + ADE
ADP - Î.D. - „Aş vrea să întreb despre...”
ALA: Joc de rol - “De-a cofetarii”
Construcţii - „Stâna, adăpostul oilor”
Joc de mişcare - ,,Lupul şi oile”; dans popular - “Ciobănaşii dansează”
ADE: DLC - Educarea limbajului – povestea educatoarei: ,,Fluierul fermecat”, de Victor Eftimiu
DOS – Activitate practică: - lipire - “Scenă din poveste”, lucrare colectivă
Tranziţii - Elemente de muzică şi mişcare: “Povestea unui ciobănaş”, „Mergem, mergem pe cărare/ Ne
întâlnim cu ... în cale”,
“Ciobănaşii dansează”, „Mergem ca şi ciobănaşii”.

SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral, a capacităţii de


exprimare a stărilor sufleteşti prin muzică, joc, mişcare şi prin exersarea unor deprinderi practice-
gospodăreşti.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: -să coopereze pentru realizarea unei lucrări colective, combinând materialele puse la dispoziţie, liber
şi creativ;
O2: să identifice materialele de lucru, motivând selectarea lor în realizarea temei;
O3: să urmărească linia unei poveşti, reacţionând pozitiv la conţinutul şi mesajul povestirii şi dovedind
un comportament adecvat momentului;
O4: să motiveze preferinţa pentru un personaj/obiect sau altul, exprimându-se coerent şi expresiv, corect
din punct de vedere gramatical;
O5: să utilizeze corect materialele şi instrumentele de lucru, individual sau în grup;
O6: să aprecieze unele comportamente şi atitudini ale personajelor, colegilor sau personale în raport cu
norme prestabilite şi cunoscute;
O7: să exprime prin cuvinte, gestică, mişcări, muzică starea sufletească.
 SCENARIUL ZILEI:
 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
 SALUTUL: „Bună dimineaţa, voinici, / Mă bucur că sunteţi aici!” (Copiii, aşezaţi în cerc, salută
musafirii, apoi se salută între ei, prietenos, cu diferite formule de salut). Se stabileşte copilul care va fi
de serviciu. Acesta trece la „catalogul ilustrat” şi face prezenţa. Anunţă absenţii zilei (dacă sunt).
 ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI: Aşezaţi pe scăunele, în cerc, copiii participă la întâlnire. Prezint,
sub formă de poveste, întâlnirea cu nenea Ion, ciobanul de la noi din sat. (Acesta a invitat toată grupa să
vadă ce face el la stână, cum se joacă mieluşeii,...şi a spus că le va trimite căteva daruri).
 Anunţ tema întâlnirii: “Aş vrea să întreb despre...”. Copiii vor exemplifica prin scurte enunţuri ce ar
dori să cunoască din activitatea ciobanului. Îi voi ajuta să formuleze cât mai multe întrebări şi chiar să
răspundă unul altuia.
 Calendarul naturii va fi completat pornind de la ideea că-l ajutăm pe cioban să afle cum e vremea şi
dacă poate ieşi cu oiţele la iarbă.
 ACTIVITATEA DE GRUP: Audiţie - “Povestea unui ciobănaş”, Copiii ascultă cântecul şi, în acelaşi
timp, pot executa unele mişcări, bătăi din palme, însoţindu-le cu o expresie a feţei corespunzătoare.
 NOUTATEA ZILEI: Prezint darurile primite de la cioban: trăistuţa şi fluierul, elemente de bază în
meseria lui.
 MESAJUL ZILEI: “Cine-i harnic, câştigă!” (Ciobănaşul câştigă brânză, carne, lână, bani, copiii
şcolari obţin note mari, ...; chiar şi ei pot primi dreptul de a cânta din fluier, o recompensă).
 Tranziţii - Elemente de mişcare: „Mergem ca şi ciobănaşii” (imită cântatul din fluier, fredonând
refrenul de la audiţie).
Se aduc în clasă darurile: macheta pentru stână şi produsele pentru cofetărie. Fiecare dar are un
bileţel. În bileţelul de la stână, ciobanul îi învaţă cum să construiască, iar cel de la produsele pentru
jocul de rol reprezintă reţeta pentru plăcintă.
După ce au fost observate materialele şi citite bileţelele, copiii se indreaptă către centrele la care doresc să
lucreze.
ALA: La centrul Joc de rol - “De-a cofetarii” copiii vor învăţa să pregătească plăcinţele cu brânză.
Din aluat vor modela foi de plăcintă, de diferite forme, vor pune în mijloc umplutura, amestec din brânză,
ouă şi zahăr, vor lipi marginile si le vor aşeza în tavă.
Comportamente urmărite:
- să stabilească roluri şi reguli;
- să cunoască/respecte reguli de igienă care se aplică într-o cofetărie;
- să pregătească plăcinţele (modelarea aluatului, realizarea umpluturii, aşezarea în tavă), interacţionând cu
partenerii de joc;
- să facă ordine la sfârşitul jocului.
La Construcţii - vor realiza „Stâna, adăpostul oilor”, utilizând materiale naturale şi reciclabile (stuf,
crenguţe, paie, fân, beţişoare, scândurele, pietricele), prin tehnici combinate.
Comportamente urmărite:
- să construiască adăpostul oilor, utilizând diferite tehnici (prin alăturare, îmbinare, suprapunere, combinări
de tehnici);
- să denumească materialele şi modul de lucru cu acestea, motivând selectarea lor în realizarea temei;
- să coopereze pentru realizarea unei lucrări colective, combinând materialele puse la dispoziţie.
Tranziţii / rutine: „Mergem, mergem pe cărare/ Ne întâlnim cu ... în cale” (imitarea unui animal); pregătirea
pentru masă; gustarea.
ADE: DLC - Educarea limbajului – povestea educatoarei: ,,Fluierul fermecat”, de Victor Eftimiu
După terminarea mesei, revenim la discuţia despre produsele obţinute la centre şi le prezint povestea,
folosind ca și suport vizual imagini așezate într-o prezentare PPT. Fixarea conţinutului se realizează prin
jocul “Spune mai departe!”(repovestire). Se poartă discuţii despre personaje, acţiune și morala poveştii
prin metoda “Ghemul”. Fluierul va constitui elementul de joc care apreciază răspunsurile.
DOS – Activitate practică: - lipire - “Scenă din poveste”, lucrare colectivă
Copiii vor lipi materiale reciclabile (fire de lână, bumbac, aţe..., de diferite culori) pe materialele
suport primite: cartonaşe sub formă de oiţe, miei, cătei, berbec, ciobănaş. În final toate aceste elemente
vor fi aşezate intr-un tablou pentru a reda o “Scenă din poveste”.
Jocul de mişcare ,,Lupul şi oile”
Comportamente urmărite:
- să respecte regulile jocului;
- să participe efectiv şi afectiv la joc;
- să dea dovadă de spirit de competiţie şi fair-play.
Jocul se desfăşoară cu întreaga grupă de copii. Copilul cu rol de lup „va dormi” intr-o parte a clasei,
iar ceilalţi, oile, vor sta in partea opusă, la stână. Ciobănaşul, aşezat la mijlocul distanţei va cânta din
fluier pentru a da semnalul ca oiţele să meargă la păscut. Lupul va prinde oiţa care s-a apropiat cel mai
mult de el, celelalte vor fugi la stână. Astfel va începe un nou joc, în rolul lupului fiind copilul prins.
Finalitatea zilei: expoziţie cu produsele obţinute - “Scenă din poveste”, „Stâna, adăpostul oilor”,
prăjiturile...
Copiii şi musafirii degustă plăcinţele cu brânză.
Se desfăşoară dansul “Ciobănaşii dansează”.
ETAPELE STRATEGII
CONTINUTUL ACTIVITĂŢII EVALUARE
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
1.MOMENT Aerisirea sălii de grupă, aranjarea materialelor didactice în
ORGANIZATORIC ordinea folosirii, aşezarea mobilierului.
10 minute Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă. Executarea
unor elemente de mişcare.
2. CAPTAREA ATENŢIEI Întâlnirea de dimineaţă:
20 minute Salutul: „Bună dimineaţa, voinici, / Mă bucur că sunteţi -conversaţia -observarea
O7 aici!”. Anunţă absenţii zilei (dacă sunt). -surpriza comportamentului
10 min. Împărtăşirea cu ceilalţi: tema întâlnirii: “Aş vrea să
întreb despre...”
Calendarul naturii
Activitatea de grup: Audiţie - “Povestea unui ciobănaş”
Noutatea zilei: Prezint darurile primite de la cioban:
trăistuţa şi fluierul, elemente de bază în meseria lui. Se
deschide trăistuţa cu surprize; se denumesc celelalte
obiecte primite: un ghem de lână, fire colorate, şabloanele
pentru activitatea practică, ciorăpei de lână, un CD.
Mesajul zilei: “Cine-i harnic, câştigă!”
Tranziţii - Elemente de mişcare: „Mergem ca şi
ciobănaşii”
3.ANUNŢAREA Se solicită păreri în ceea ce priveşte includerea acelor
OBIECTIVELOR daruri în activitatea şi jocul lor. Se hotărăşte ca pe şabloane -conversaţia -observarea sistematică a
5 minute să se lipească firele de lână şi cele tăiate mărunt, pentru a comportamentului şi
O7 realiza un tablou. interesului pentru activitate.
După introducerea CD-ului în calculator, copiii află că vor
asculta/vedea o poveste, Fluierul fermecat, scrisă de Victor
Eftimiu.
Jocuri şi activităţi alese:
4.DESFĂŞURAREA Joc de rol - “De-a cofetarii”
ACTIVITĂŢII Copiii vor modela foi de plăcintă, de diferite
forme, vor pune în mijloc umplutura, vor lipi
40 minute conv., -produsele activităţilor
marginile si le vor aşeza în tavă.
ALA-30min. Construcţii - „Stâna, adăpostul oilor” expl., ex.,
O1, O2, O5 Prin tehnici combinate, vor construi adăpostul munca
oilor. indep.
5 min. Tranziţii / rutine: „Mergem, mergem pe cărare/
Ne întâlnim cu ... în cale” (imitarea unui animal);
pregătirea pentru masă; gustarea.
Dirijarea învăţării
Pov. text-10 min. Povestirea textului
O3, O7 Voi trece la povestirea pe fragmente a textului,
concomitent cu afişarea imaginilor din prezentare.
Explic copiilor cuvintele noi, pe care ei nu le -observarea
înţeleg. Voi reda conţinutul povestirii cât mai -conversaţia comportamentului
expresiv, cu mimica şi gestica adecvată, -explicaţia nonverbal
pronunţie clară, corectă, pauze logice şi -povestirea
gramaticale.
Voi urmări succesiunea momentelor principale:
1.Tudorel, ciobanul satului, primeşte de la
vrăjitorul cel bun un fluier fermecat.
2.Fluierul fermecat i-a scăpat turma de lupi,
pentru că era vrăjit ca oricine îl auzea să danseze.
3.Deoarece a refuzat să i-l dea, împăratul i-a luat
fluierul şi l-a aruncat pe Tudorel în beci.
4. Când au venit duşmanii la luptă împăratul a
cântat din fluier, dar nu s-a înfăptuit vraja.
5.Tudorel a fost scos din beci pentru a cânta din
5.OBŢINEREA Fixarea conţinutului prin jocul „Spune mai departe!” -conversatia -evaluarea orală,
PERFORMANŢEI Solicit să utilizeze calităţile expresive ale limbajului oral şi ale celui -jocul „Spune mai -analizarea
5 minute corporal în timpul jocului. departe!” răspunsurilor date, a
O3, O4 Copiii vor reda ideile principale din povestire cu ajutorul imaginilor şi al -exerciţiul interpretării
întrebărilor. deplasarea,
Urmăresc exprimarea în propoziţii şi fraze, pronunţia, intonaţia, aplauze
mimica.

6.ASIGURAREA Tranzitii - Elemente de muzica/mişcare -exercitiul,


RETENŢIEI ŞI A Exerciţii pentru încălzirea mâinilor jocul
TRANSFERULUI Se execută căteva mişcări sugerate de text: “cântăm din fluier”, „dansăm  
25 minute şi pocnim din degete”, „suntem ciobani şi mulgem oile”, „rupem  
O1, O2, , O5, O6 iarbă pentru mieluşei”. - conversatia
Intuirea materialelor -exerciţiul
Se aduc coşuleţele cu materiale, şabloanele şi se poartă o scurtă -ghicirea,
conversaţie despre deplasarea,
darurile primite de la nenea Ion (ce reprezintă, din ce sunt făcute, ce aplauze
culori au...)   -analizarea
Reactualizarea cunoştinţelor explicaţia
răspunsurilor date
Reactualizez cunoştinţele referitoare la tehnica de lucru, utilizarea coversaţia
lipiciului, aşezarea firelor pe toată suprafaţa şablonului. demonstraţia
Executarea lucrărilor Conversaţia Observarea
Copiii vor lucra individual. Fiecare va avea de lipit pe suprafaţa dată Exerciţiul comportamentului
fire tăiate. munca independentă copiilor in timpul
Cei care au nevoie vor primi lămuriri, sugestii sau ajutor.   lucrului individual
Se corectează poziţia corpului la masă, a mâinilor, degetelor în   Îndeplinirea sarcinilor
utilizarea instrumentelor de lucru.  
Analiza lucrărilor  
Cu ajutorul fluierului voi alege o lucrare reusită si o analizez. Criteriile   -selectarea/
de analiza vor fi : -conversaţia interpretarea lucrărilor
-folosirea corectă a materialelor: lipiciul bine întins, firele uniform puse -explicaţia realizate pentru a fi
pe toată suprafaţa; -deplasarea,
aşezate pe panou.
- culorile folosite; aplauze
-produsul activităţii:
-acuratetea lucrării; -problematiz.
lucrările individuale
-terminarea lucrării.
  /lucrarea colectivă
Lucrările vor fi aşezate pe un panou, care a fost
pregătit anterior, pentru a realiza lucrarea colectivă
“Scenă din poveste”.  
 
Observarea comport.
Se desfăşoară jocul de mişcare ,,Lupul şi oile”. -jocul
Jocul se desfăşoară cu întreaga grupă de copii. (respect. regulilor,
-conversaţia
Copilul cu rol de lup „va dormi” intr-o parte a clasei, -exerciţiul spiritului de competiţie
iar ceilalţi, oile, vor sta in partea opusă, la stână.   şi fair-play)
Ciobănaşul, aşezat la mijlocul distanţei va cânta din  
fluier pentru a da semnalul ca oiţele să meargă la -deplasarea;
păscut. Lupul va prinde oiţa care s-a apropiat cel mai -semnale
mult de el, celelalte vor fugi la stână. Astfel va începe sonore din
un nou joc, în rolul lupului fiind copilul prins. fluier.

Cu ajutorul ghemului primit de la cioban se poartă


7.FIXAREA
discuţii despre personaje, acţiune și morala poveştii:
CUNOŞTINŢELOR
-Tudorel avea prieteni?
15 minute Aprecierea /
-De ce oamenii din sat îl iubeau? Metoda
O4, O6, O7 interpretarea /
-De ce credeţi că fluierul nu a fost fermecat şi la „Ghemul”
corectarea răspunsurilor
împărat? -conversaţia
date de copii.
-Cum s-a purtat împăratul? -
-Voi ce ati fi făcut dacă ati fi fost împăraţi? problematiz.
-Credeţi că Tudorel a rămas în locul împăratului? -jocul
-Ar fi meritat? De ce?
-V-ar plăcea ca povestea să se termine altfel?
Ghemul se deşiră de la un copil la altul până când se
răspunde la toate întrebările. Se realizează pânza
prieteniei.
Se analizează lucrarea colectivă
8. INCHEIEREA pentru identificarea momentului din Aprecierea /
ACTIVITATII interpretarea /
poveste surprins.
O7 corectarea
Fluierul va constitui elementul de joc care
15min.
apreciază răspunsurile. -jocul răspunsurilor date
Se reaminteşte şi se discută despre - de copii.
mesajul zilei “Cine-i harnic, câştigă!”, conversaţi
timp în care se observă tot ce au lucrat a
copiii pe parcursul zilei. Copiii sunt
apreciaţi pentru expoziţia cu produsele
obţinute - “Scenă din poveste”, „Stâna,
adăpostul oilor”, tava cu plăcinte...
Se scoate în evidenţă ce au câştigat
copiii: au învăţat să construiască o stână, să Aprecieri colective
lucreze împreună un tablou, multe lucruri si individuale asupra
despre activitatea ciobănaşilor, de la modului in care
darurile primite, dar şi din poveste, cum şi copiii au participat
din ce se face o plăcintă. la activitate.
Activitatea se încheie cu “Ciobănaşii acordare stimulente.
dansează”.
10 min.
Copiii primesc în dar fluierașe şi degustă -elemente
plăcinta. de
mişcare,
 A doua zi, chiar împaratul veni sa-i ceara lui
Tudorel fluierul fermecat.
— Eu sunt chiar împaratul acestei ţari. Cum
ai îndraznit sa te împotriveşti poruncilor mele
?
—Dar ce-am facut ?
—Ţi-am trimis oameni să le dai fluierul!
 - Îţi dau haine scumpe şi tot felul de bunataţi,
sa-mi dai fluierul, pe care vad ca-l ţii la brau.
—N-am ce face cu ele. Eu atata am pe lume,
oiţele şi fluierul !
—Fluierul acesta are puteri de care tu nu eşti
vrednic ! îi striga împăratul manios.!
 De aceea zic, baiete, da-mi-l de buna voie şi
eu te voi rasplati, cum nici nu gandeşti !
— Eu din ce sunt nu vreau sa ma schimb !
raspunse Tudorel, fără să-i dea fluierul..

S-ar putea să vă placă și