Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

GRDINIA: Nr.43 Craiova GRUPA: mare A INSTITUTOR: Popa Elena Mdlina CATEGORIA ACTIVITII: Activitate artistico-plastic TEMA ACTIVITII: Lalele FORMA DE REALIZARE: pictur pe sticl TIPUL ACTIVITII: formarea de priceperi i deprinderi SCOPUL ACTIVITII: formarea deprinderilor de a folosi corect
materialele i tehnicile de lucru; diferenierea unor forme i culori; cultivarea spiritului de observaie, a sensibilitii artistice i acurateei n organizarea i compunerea creativ a lucrrilor

OBIECTIVE OPERAIONALE:
cognitive: - s denumeasc florile de primvar, prile plantei i culorile corespunztoare; - s exprime, utiliznd elemente de limbaj specifice, modul de obinere a unor nuane de tonuri psiho-motorii: - s perceap vizual conturul, forma i culoarea modelului aezat sub sticl; - s combine culorile pentru a obine tonuri i nuane corespunztoare, ct mai apropiate de model; - s mnuiasc pensula astfel nct s respecte conturul formei frunzelor, petalelor, codielor; afectiv-atitudinale: - s admire reproduceri dup tablouri de art reprezentnd flori; - s-i manifeste interesul pentru pictura cu subiecte din natur; - s aprecieze frumuseea florilor i felul cum acestea nfrumuseeaz mediul ambiant;

- s analizeze lucrrile proprii i pe cele ale colegilor, innd seama de cerinele estetice stabilite anterior.

METODE I PROCEDEE: observaia, conversaia, explicaia,


demonstraia, problematizarea, jocul, exerciiul, expunerea, brainstorming MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: reproduceri dup opere de art, acuarele, pensule, vase pentru ap, buci de sticl, modele pentru fiecare copil, modelul educatoarei, caset muzical

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- *** Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii; M.Ed.C. Bucureti, 2005; - A.V. Lovinescu, A. Datcu, V. Guru, Metodica predrii desenului i modelajului n grdinia de copii, E.D.P., Bucureti 1997 - V. Pavel, Ora de desen - Sugestii, Ed. Muntenia, Constana, 1994 DURATA: 30-35 minute

DESFURAREA ACTIVITII EVENIMENTUL DIDACTIC MOMENT ORGANIZATORIC CAPTAREA ATENIEI CONINUTUL TIINIFIC
Aerisirea slii de grup. Aranjarea materialelor i a slii de grup pentru buna desfurare a activitii. Se capteaz atenia copiilor prin prezentarea unor tablouri reprezentnd reproduceri de art de Luchian, Grigorescu, Tonitza i voi preciza c florile au reprezentat subiect de inspiraie pentru pictori renumii. - De ce credei c acetia au ales s picteze flori? Se face prin cteva ntrbri: - Vou v plac florile? De ce? - Ce flori de primvar cunoatei? - Recunoatei n modele aceste flori? Artaile! - Unde aezm aceste modele cnd dorim s pictm pe sticl? (sub geam) - Cum procedm cnd dorim s punem culoare pe sticl? (reactualizeaz etapele de lucru udm pensula, lum culoare, ntindem pe suprafaa - Observaia Conversaia Problematizarea Brainstorming - Tablouri - Frontal - Conversaia Observaia Explicaia - Frontal

STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUAREA
Observarea comportamentului Stimularea interesului pentru activitate Analiza rspunsurilor, aplauze Capacitatea copiilor de a identifica florile din tablouri Capacitatea de a reactualiza etapele picturii pe geam

REACTUALIZARE A CUNOTINELOR

ANUNAREA TEMEI, A OBIECTIVELOR DIRIJAREA NVRII

geamului acolo unde modelul indic respectiva culoare). Se anun tema i obiectivele activitii artisticoplastice Lalele pictur pe sticl Se prezint i se analizeaz modelul: - Privii cu atenie i spunei ce pri ale plantei au fost redate prin pictur? Care parte lipsete? (sesizeaz absena rdcinii) - Ce culori au fost folosite pentru a reda fiecare parte? - Care sunt prile plantei la care culorile difer de la o floare la alta? Se precizeaz c conturul picturii pe sticl respect conturul florii pictat pe foaia care a fost folosit ca model. Se explic i se demonstreaz tehnica de lucru. Voi preciza copiilor etapele succesive i voi executa simultan aciunile. Le voi atrage atenia s nu mite geamul, s nceap redarea prilor de sus n jos (pentru a nu murdri), s nu pun mult ap (se usuc greu), s respecte conturul. Exerciiile de nclzire a muchilor mici ai

- Conversaia Explicaia Problematizarea - Frontal - Conversaia Explicaia Brainstorming - Frontal

Observarea comportamentului Capacitatea copiilor de a sesiza absena rdcinii

- Explicaia - Frontal - Explicaia Demonstraia - Frontal Capacitatea de a contientiza importana respectrii tehnicii de lucru Capacitatea

- Jocul

minilor se vor realiza prin nchiderea i deschiderea pumnilor, simularea desenrii unei flori cu degetul n aer nsoit de versuri: Desenez n vis o floare pensul, creion, culoare mi se par aa ciudate, nu sunt oare fermecate? (Simuleaz strngerea i apucarea respectivelor instrumente) Plimb creionu-ncet pe coal Se ivete o petal, (Traseaz n aer cteva ovale) nc una, alta-apoi Vin spre ele albine-n noi (Traseaz n aer cteva ovale, imit zborul albinelor prin micarea alternativ a degetelor) Nzdrvan creionul vrea S iveasc i-altceva, Si aa, pe coala fin Apru i o tulpin (Traseaz imaginea tulpinii)

- Individual

copiilor de a executa micri pentru nclzirea muchilor mici ai minilor

Cnd la urm-i gata floarea pensula ceru culoarea i astfel deasupra florii parc luminau toi norii. (Simuleaz aplicarea culorii cu execut o micarea ampl cu minile)

pensula, - Exerciiul - Individual Capacitatea copiilor de a realiza florile pe sticl Capacitatea de a recita versuri adecvate temei Capacitatea de a analiza lucrrile colegilor

Se realizeaz tema de ctre copii. n timp ce ei picteaz, voi urmri dac respect tehnica de lucru, dac ntmpin greuti n alegerea i combinarea culorilor. Se creeaz un cadru afectiv prin asigurarea unui fond muzical. Se propune copiilor s recite poezii despre flori.

- Expunerea - Individual - Conversaia Expunerea Analiza lucrrilor - Frontal

EVALUARE

Se analizeaz lucrrile i se argumenteaz aprecierile fcute. Voi iniia amenajarea unei expoziii intitulat Culorile primverii. Se fixeaz tema: - Ce am pictat azi? - Spunei cteva ghicitori despre flori! - Cum artai voi ca iubii florile?(le ngrijim, le desenm, le pictm, le oferim celor dragi)

Se apreciaz modul n care s-au comportat copiii n cadrul activitii i voi nominaliza pe cei mai activi. Se cere copiilor s se ridice i s cnte un cntec de primvar.

- Conversaia - Frontal Individual

Nominalizarea copiilor care au fost activi

S-ar putea să vă placă și