Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de invatamant:COLEGIUL NAIONAL DINICU GOLESCU Profesor: Disciplina de studiu:Informatic Clasa: a IX-a A Data: 27.05.

2013

Proiect de lecie
Unitatea de invare (tema) : Rezolvarea algoritmic a problemelor Subiectul lectiei : Noiunea de algoritm.Proprieti Tipul lectiei : Predare Competene specifice vizate : C1: Definete noiunea de algoritm C2:Enumer care sunt proprietile algoritmului C3: Detaliaz fiecare proprietate a algoritmului

Obiective operaionale : La sfritul leciei elevii vor fi capabili s: O1: s defineasc noiunea de algoritm, folosind exprimri proprii, pe baza definiiei prezentate de ctre profesor; O2: s enumere proprietile algoritmului, ca urmare a enumerrii fcute de profesor; O3:s spun, utiliznd exprimri proprii la ce se refer fiecare proprietate a algoritmilor. . Locul desfurrii leciei : Sala de clas

Desfaurarea leciei Etapele leciei Timp alocat Activitatea profesorului Metode si mijloace de invatamant folosite Profesorul face o scurta paralel Elevii rspund la Conversaia ntre viaa real i teorie, ntrebarile euristic punandu-le elevilor cateva profesorului ntrebri din viaa de zi cu zi Profesorul anun subiectul Elevii ascult cu lectiei i face o scurt prezentare atentie ceea ce Conversaia a ceea ce urmeaz s predea spune profesorul euristic Profesorul pune cateva intrebari Elevii raspund la Conversatia de din lectiile anterioare,care au intrebarile reactualizare legatura cu noile continuturi profesorului Profesorul definete notiunea de algoritm, apoi o i noteaza pe tabla(vezi anexa1) Profesorulenumer caracteristicile algoritmului(vezi anexa1) Profesorul detaliaz fiecare proprietate a algoritmului, dndu-le exemple elevilor. Elevii sunt atenti la ceea ce preda profesorul si isi noteaza pe caiet ideile principale Metode: Conversatia euristica Conversatia de fixare Explicatia Mijloace: Manualul Tabla Creta Caietele Activitatea elevilor Modaliti de evaluare

1.Captarea atentiei 2 min 2.Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale 3.Reactualizarea cunotinelor anterioare necesare nvrii care urmeaz 4.Comunicarea noilor coninuturi : organizarea i dirijarea nvturii

3 min

4 min

Evaluare initiala

30 min

5.Obinerea feed-backului i realizarea de precizri i completri

3 min

6.Evaluarea performanei 7.Fixarea cunotinelor

3 min

3 min

8.Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independenta a elevilor

2 min

Profesorul i roag pe elevi s Elevii i pun spun ce nelmuriri au i s i ntrebri adreseze ntrebri profesorului n legatur cu noile coninuturi Profesorul d elevilor cate o fi Elevii rezolv testul de evaluare(vezi anexa2) Profesorul pune cteva ntrebri, Elevii raspund la ateapt raspunsurile elevilor, pe intrebarile care apoi le completeaz, dac profesorului este cazul Profesorul d o tem pentru Elevii i noteaz acas(vezi anexa3) tema pentru acas

Conversaia euristic _

Evaluare pe parcurs Conversaia de fixare

Anexa 1 Noiunea de algoritm.Proprieti

Algoritmul reprezint o succesiune precis si finit de operatii elementare ale gandirii, prin care datele de intrare ale problemei sunt transformate n date de iesire. n vorbirea curenta, algoritmul reprezinta un proces sau un procedeu prin care se rezolv n amnunt o problem oarecare, nu neaprat de matematic. Proprietile algoritmilor sunt: a) Claritatea Aceasta se refer la faptul c datele i operaiile algoritmului sa fie descrise foarte exact, fara ambiguiti, sa nu necesite completri. b) Generalitatea evidentiaz faptul c un algoritm rezolv o mulime de probleme de acela i fel. c) Completitudinea se refer la tratarea cazurilor speciale.De exemplu, valorile a, b, c care nu formeaz triunghi. d) Finitudinea evidentiaz transformarea datelor de intrare n date de ieire care trebuie sa se fac ntr-un timp msurabil finit.Calculatorul execut instruciunile transmise prin program i, la un moment dat va trebui s se opreasc, s termine ceea ce a inceput i s prezinte rezultatele. e)Eficena se refer la faptul c algoritmul st la baza programului executat de calculator. n timpul execuiei sunt folosite resursele calculatorului (memorie, procesor). Se alege algoritmul care folosete memoria strict necesar(minim) i se termin ntr-un timp ct mai scurt(minim). Particulariti Pentru o clas de probleme pot exista mai muli algoritmi-gndirea algoritmic este creativ. Orice rezolvator poate construi propriul su algoritm care s respecte toate proprietile. Exist probleme pentru care se poate elabora cel puin un algoritm(probleme decidibile).

Exist probleme pentru care nu se pot construi algoritmi specifici-probleme n care aciunile depind de evenimente ntampltoare sau imprevizibile(probleme nedecidibile).

Anexa 2

Fisa de evaluare 1. Un algoritm este.... 2. Cum poate fi un program ? a)clar b)scurt c)finit d)elevat e)unic f)universal g)correct h)sa fie scris cu litere mari 3. Proprietatea de completitudine se refer la ... Anexa 3

Tema 1.Se prezint urmtoarea secven de operaii: Pas 1.Se introduc laturile a, b, c(date de intrare).

Pas2.Se calculeaz semiperimetrul p=(a+b+c)/2. Pas 3.Se calculeaz aria cu formula:A=sqrt[p(p-a)(p-b)(p-c)]. Pas 4.Se afieaz aria(date de ieire) Pas 5 .Reia pasul 1. Cerin:Precizai dac secvena Pas1-Pas 4 reprezint un algoritm.Justific rspunsul.

S-ar putea să vă placă și