Sunteți pe pagina 1din 4

1

PLAN DE LECTIE SC. GENERAL CU CL.I-IV MRTINETI CLS.: II-III-IV

Obiectul Tema Scopul leciei

CLASA a II-a Abiliti practice Peisaj de primvar

CLASA a III-a Ed. Tehnologic Peisaj de primvar

CLASA a IV-a Ed. Tehnologic Peisaj de primvar

-cunoaterea i utilizarea unor -Formarea capacitatiii de a realiza

Obiective operationale

Formarea capacitatiii de a realiza o lucrare care s nfieze un o lucrare care s nfieze un tehnici de lucru cu diverse col din natur n anotimpul col din natur n anotimpul materiale i ustensile; primvara; -dezvoltarea capacitii de primvara; Formarea priceperii -Deprinderea de Formarea a utiliza diverse priceperii -Deprinderea de a utiliza diverse cooperare n scopul realizrii unui materiale din natur n combinaie materiale din natur n combinaie produs; cu alte materiale; -educarea capacitii de a realiza o cu alte materiale; -Dezvoltarea gustului estetic i a lucrare respectnd indicaiile -Dezvoltarea gustului estetic i a interesului pentru a lucra n interesului pentru a lucra n primite; colectiv; -cultivarea gustului estetic, a colectiv; Educarea spiritului de ordine si -Educarea spiritului de ordine si spiritului critic i autocritic. disciplina prin realizarea ordinii si disciplina prin realizarea ordinii si curateniei la banca; curateniei la banca; -Stimularea sensibilitatii fata de -Stimularea sensibilitatii fata de plantele, animalele din mediul plantele, animalele din mediul inconjurator inconjurator O1 s identifice materialele i O1: s realizeze o lucrare care O1: s realizeze o lucrare care ustensilele folosite; s nfieze un col din natur s nfieze un col din natur

O2 s decupeze corect respectnd conturul; O3 s lipeasc corect n spaiul dat siluetele specifice primverii; O4 s coopereze cu colegii din echip pentru realizarea tabloului i machetei de primvar; O5-s realizeze tabloul de primvar, n funcie de materialele primite;

n anotimpul primvara; O2: s gseasc mijloace de mbinare a produselor colective pentru a obine o compoziie aplicativ unitar; O3: sa utilizeze ustensile i instrumente adecvate prelucrrii materialelor din natur; O4: s coopereze cu colegii din echip la realizarea unor produse din materiale din natur; O5: sa aprecieze critic si autocritic lucrrile realizate, in functie de criteriile stabilite. formare si consolidare de cunostinte, priceperi, deprinderi

n anotimpul primvara; O2: s gseasc mijloace de mbinare a produselor colective pentru a obine o compoziie aplicativ unitar; O3: sa utilizeze ustensile i instrumente adecvate prelucrrii materialelor din natur; O4: s coopereze cu colegii din echip la realizarea unor produse din materiale din natur; O5: sa aprecieze critic si autocritic lucrrile realizate, in functie de criteriile stabilite. formare si consolidare de cunostinte, priceperi, deprinderi

Tipul

formare si consolidare de cunostinte, priceperi, deprinderi

Etape, timp, obiective I. Moment organizatoric II. Anuntarea temei si formularea obiectivelor III.Consolidare

Activitatea invatatorului Voi cere elevilor sa pregateasca toate materialele pentru ora; stabilesc linistea prin cerinte verbale. Astazi vom realiza toate clasele mpreun un peisaj de primvar, clasa a II-a vor colora,decupa i lipi psrile, fluturii i frunzele iar clasele a III-a si a IV-a vor colora copacul, vor tia i lipi iarba, cerul, soarele i mieluii. Prima dat le explic regulile minime de protecie la lucrul manual,la tierea cu foarfeca i la lipire . Materiale folosite:carton, hrtie glasat, hrtie creponat,coli A4 imprimate, lipici, acuarel. Pe un carton cu msurile de 100 cm lungime i 50 cm lime pe care este creionat un pom i dealuri vom realiza lucrarea propriu-zis. mpart elevilor fiele de lucru pe care elevii le vor colora, decupa i lipi.Le voi explica modul de colorare a fluturilor, cu ce parte a foarfecii se decupeaz i modul eficient de lipire. Voi mpri clasele n 2 grupe: -grupa I: clasele a III-a i a IV-a format din 2 elevi -grupa a II-a: clasa a II-a format din 4 elevi Voi mpri sarcinile de lucru astfel: -grupa I va decupa i lipi iarba , dealurile, soarele i mieluii -grupa a II-a vor colora psrile, fluturii i frunzele apoi le vor lipi

Activitatea elevilor Pregtesc materialele Ascult n linite

Metode, mijloace Conversatia Explicatia

Conversatia Coloreaz Explicatia Decupeaz Demonstratia Lipesc Exercitiul Lucreaz n echip

IV.Munca independent

La grupa I voi tia un model pentru iarb apoi elevii vor continua. La grupa a II-a le voi spune c fluturii vor fi colorai n culori vii i ct mai variate, aripile fiind colorate ca i la psri i frunze pe ambele fee. Elevii vor efectua sarcinile de lucru date. M voi duce pe rnd la ambele echipe pentru a da explicaiile de rigoare i pentru a corecta unele deficiene. Lucreaz individual i n echip Munca individual i n echip

V. ncheiere. Concluzii si aprecieri

Voi face cateva concluzii i aprecieri referitoare la participarea elevilor la activitatea depus.

Ascult cu atenie.

Conversatia

S-ar putea să vă placă și