Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECŢIE

CLASA I CLASA a III-a


Disciplina Limba română Matematică
Tema Sunetul şi litera k Scăderea nr. naturale în concentrul 0-10.000
Scopul lecţiei Familiarizarea elevilor cu litera,,k’’ mic de Efectuarea operaţiilor de scădere a numerelor
tipar ; naturale cu utilizarea algoritmilor de calcul şi a
proprietăţilor operaţiilor
Obiective O1 - să recunoască literele de tipar învăţate O1 – să folosească corect terminologia matematică
operationale anterior în exprimare şi pentru aflarea sumei şi a diferenţe
O2 - să distingă cuvintele dintr-o propoziţie în exerciţii orale date
dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o O2 – să calculeze suma şi diferenţa a două numere
silabă din concentrul 0 - 10 000
O3 - să stabilească locul sunetului „k” în O3 – să efectueze oral şi scris exerciţii cu
cuvintele date; operaţiile matematice studiate, utilizând numere
O4 - să dea exemple de cuvinte care conţin naturale
sunetul ,,k’’ O4 - sǎ manifeste interes pentru ora de matematicǎ
O5- să rezolve corect sarcinile de lucrru,
îmbunătăţindu-şi performanţa.
Tipul lecţiei Predare-învăţare Recapitulare
Strategie a) metode: explicatia,observaţia, demonstratia, a) metode: conversatia, explicatia, exercitiul,
didactica conversatia, exercitiul; problematizarea, demonstratia;
b) mijloace: manualul, fişe de lucru b) mijloace: manualul, obiecte, fişe de lucru

Bibliografie * Metodica predării limbii române în clasele * Manualul de matematică, Editura. Aramis, cl. a
primare” – Silviu Niţă, Ed. Aramis, 2001 III-a, 2005
* Îndrumător pentru folosirea Abecedarului”, – * Mihail Roşu, Metodica predării matematicii”,
Marcela Peneş, Vasile Molan, Ed. Aramis, 2001 E.D.P. Bucureşti, 1988
* Manual de limba şi literatura română, cl. I, * Mihail Roşu , Didactica matematicii în
Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Ed. Aramis învăţământul primar, Ministerul Educaţiei şi
2004 Cercetării, 2006

SCENARIU DIDACTIC
CLASA I CLASA a III-a
Activitate directă: Activitate directă:
1)Moment organizatoric 1)Moment organizatoric
Se asigură ordinea şi liniştea, ambianţa educaţională Se asigură ordinea şi liniştea, ambianţa educaţională
favorabilă desfăşurării în bune condiţii a activităţii. favorabilă desfăşurării în bune condiţii a activităţii
Elevii îşi scot cărţile, caietele şi instrumentele de scris pe Elevii îşi scot cărţile, caietele şi instrumentele de scris pe
bancă. bancă

2) Verificarea cunoştinţelor Activitate directă:


În timp ce se verifică cantitativ tema elevilor pentru Scriem data pe tablă şi elevii pe caiet
acasă, propun spre rezolvare o fişă pe grupe. Verific cantitativ tema pentru acasă.
(Anexa 1, pag. 9 )
Verific modul în care au rezolvat elevii fişa, făcând 2) Verificarea cunoştinţelor
observaţiile corespunzătoare.
Verific calitativ tema elevilor pentru acasă şi evidenţiez Voi verifica oral cunoştinţele dobândite în lecţia anterioară şi
elevii care au rezolvat corect tema, au scris caligrafic şi au anume ,,Submultiplii şi multiplii litrului” apoi voi pune întrebări
un caiet îngrijit referitoare la unităţile de măsură pentru capacitate, submultiplii
şi multiplii litrului.
- Care sunt submultiplii litrului?
2)Anuntarea temei si formularea obiectivelor - Care sunt multiplii litrului?
Anunţ tema: Azi vom învăţa” Sunetul şi litera k mic de Elevii vor răspunde prin ridicare de mână.
tipar”. METODA CIORCHINELUI..Voi reprezenta schematic pe
Comunic obiectivele lecţiei. tablă răspunsurile elevilor printr-un ciorchine.

4) Predarea de noi cunoştinţe Activitate directă:


Prezentarea literei de tipar 3)Anuntarea temei si formularea obiectivelor
Voi prezenta planşa cu litera „k”. Vom trece la lecţia nouă ,,Unităţile de măsurat masa
Se stabilesc asemănări şi deosebiri cu alte litere ale corpurilor. Kilogramul” în care vom învăţa care este unitatea
alfabetului. principală de măsură pentru masa corpurilor şi instrumentele cu
Descoperirea literei în materiale tipărite care se măsoară aceasta.
Voi cere elevilor să încercuiască litera nouă în textul primit. Scriu titlul lecţiei pe tablă. ,,Unităţile de măsurat masa
(Anexa 2, pag. 10) corpurilor. ,,Kilogramul” iar elevii vor nota pe caiete.
Verific dacă sarcina a fost rezolvată corect.
Intuirea imaginii din manual 4) Predarea de noi cunoştinţe(10 min)
Se despart în silabe cuvintele reprezentate Elevii vor nota pe caiete următoarele:
în desene şi se stabileşte poziţia sunetului în cuvânt. ,,Procedeul prin care se măsoară masa corpurilor se
Se scriu cuvintele la tabla magnetică. numeşte cântărire.
Se intuieşte imaginea mare din manual şi se alcătuieşte oral Instrumentul cu care se măsoară masa corpurilor este
o propoziţie. cântarul.
Se face metoda fonetică, analitico- sintetică a propoziţiei. Unitatea principală de măsură pentru masa corpurilor
Citirea coloanelor de cuvinte este kilogramul care se prescurtează (kg)”
Cer elevilor să citească coloanele de cuvinte în şoaptă, apoi Cu ajutorul imaginilor din manual de la pag. 115, voi arăta
cu voce tare. diferenţa de greutate între obiecte de acelaşi fel dar de mărime
Solicit citirea selectivă a cuvintelor: cuvinte cu două silabe, diferită .
cuvinte cu trei silabe, cuvinte cu patru silabe. Fiecare cuvânt Cu ajutorul balanţei voi efectua împreună cu elevii cântăriri
este citit de un alt elev. succesive pe un taler etalonul de 1 kg iar pe celălalt diferite
obiecte din clasă.

Activitate independentă:(15 min)

Elevii vor rezolva exerciţiul 1 de la pag. 105 pe caiete


apoi o fişă de lucru (anexa 1.1) care conţine adunări şi
scăderi în concentrul 0-30 fără trecere peste ordin.

METODA CIORCHINELUI..Voi face un ciorchine pe Activitate independentă: (10 min.)


tablă în care voi reprezenta schematic răspunsurile elevilor.
Elevii vor rezolva o fişă de lucru (ANEXA 1) care conţine
Deschidem cărţile la pagina 106 şi cu ajutorul imaginilor adunări, scăderi şi probleme cu unitatea de măsură predată. Voi
vom compune o problemă după un exerciţiu. da indicaţii dacă este necesar.
Elevii vor trece pe rând la tablă şi vor rezolva un
exerciţiu propus cu ajutorul dispozitivului de socotit şi va
compune fiecare câte o problemă după acesta.
Fiecare elev va nota pe caiet exerciţiile.

4)Munca independentă ( 12 min.) Activitate directă:(2 min.)


Activitate independentă:
Verificarea muncii independente: Voi verifica prin întrebări
Elevii vor rezolva o fişă de lucru (anexa 1.2) care activitatea independentă.
conţine adunări şi scăderi în concentrul 0-30 fără trecere
peste ordin. 5)Fixarea cunoştinţelor:(10 min.)
Voi împărţi clasa în două grupe şi le voi scrie iniţialele numelor
pe tablă.
Elevii din prima grupă îşi vor măsura masa corpului utilizând
cântarul de baie .
Elevii din a doua grupă îşi vor cântări ghiozdanele utilizând
cântarul cu cârlig.
După ce au terminat,grupele vor schimba cântarele.
Elevii vor consemna într-un tabel rezultatele şi vor face un
clasament (locul I,II,III) cu acestea în ordine descrescătoare.
Activitate directă (3 min.) Activitate independentă:(5 min.)
Elevii vor rezolva fişa de lucru (anexa 3.2)
Verificarea muncii independente: Voi verifica prin întrebări
activitatea independentă. Activitate directă

Verificarea muncii independente: Voi verifica prin întrebări


activitatea independentă.

Încheierea lecţiei Încheierea lecţiei


Activitate directă: (4 min.) Activitate directă(2 min.):
Azi am exersat adunări, scăderi şi probleme în Azi am învăţat care este unitatea principală de măsură pentru
concentrul 0- 30. masa corpurilor, cum să cântărim obiectele şi corpul nostru.
Voi face aprecieri asupra activităţii desfăşurate. Voi face aprecieri asupra activităţii desfăşurate.

Temă pentru acasă: ex. 3,4,5 de la pagina 105 Temă pentru acasă: exerciţiu-joc de la pagina 116

S-ar putea să vă placă și