Sunteți pe pagina 1din 63

Substantivele de declinarea a doua

Formarea substantivelor

Cazurile substantivelor
N nominativ Cine face aciunea? Ac acuzativ Cine suport aciunea? Obiectul aciunii. G genitiv Cazul posesorului, sursei sau originii. D dativ Cazul destinatarului, al instrumentului. V vocativ Indic pe cel apelat, strigat, chemat.

Subtsntivele au:
Caz Gen masculin sau feminin Nunr singular (1) i plural (o mulime) unu doi

Declinarea a doua
Include n general substantive masculine La N singular acestea se termin n oj Include i substantive neutre La N singular acestea se termin n on Sunetul caracteristic este o Include i cteva substantive feminine, care reprezint o excepie

Articolul
Substantivele pot avea articol hotrt sau nehotrt Articolul hotrt va aprea naintea substantivului

o` lo,goj cuvntul
Articolul nehotrt este identificat prin aben

lo,goj

un cuvnt

Articolul
Singular N. o` Ac. ton G. tou D. tw V. -

Articolul
Plural N. oi` Ac. touj G. twn D. toij V. -

Articolul ofer terminaiile pentru forma substantivului la fiecare caz o` lo,goj


Singular N. o` Ac. ton G. tou D. tw V. lo,goj lo,gon lo,gou lo,gw lo,ge

Articolul ofer terminaiile pentru forma substantivului la fiecare caz o` lo,goj


Plural N. oi` Ac. touj G. twn D. toij V. N=V lo,goi lo,gouj lo,gwn lo,goij lo,goi

o` lo,goj
Singular N. Ac. G. D. V. o` ton tou tw lo,goj lo,gon lo,gou lo,gw lo,ge Plural N. Ac. G. D. V. N=V oi` touj twn toij lo,goi lo,gouj lo,gwn lo,goij lo,goi

Declinarea substantivelor de genul neutru


Articolul ofer terminaiile pentru forma substantivelor la fiecare caz Singular N. Ac. G. D. to to tou tw

V.

Declinarea substantivelor de genul neutru


Articolul ofer terminaiile pentru forma substantivelor la fiecare caz Plural N. Ac. G. D. ta ta twn toij

V.

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. N=Ac.=V dwron dwron dwrou dwrw dwron

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. -

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. dwr dwr dwr dwr dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. dwron dwr dwr dwr dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. N=Ac. dwron dwron dwr dwr dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. N=Ac. dwron dwron dwrou dwr dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. N=Ac. dwron dwron dwrou dwrw dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. N=Ac.=V dwron dwron dwrou dwrw dwron

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular N. to Ac. to G. tou D. tw V. N=Ac.=V dwron dwron dwrou dwrw dwron

Declinarea substantivelor de genul neutru


Articolul ofer terminaiile pentru forma substantivelor la fiecare caz Plural N. Ac. G. D. ta ta twn toij

V.

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Plural N. ta Ac. ta G. twn D. toij V. dwr dwr dwr dwr dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Plural

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Plural N. ta Ac. ta G. twn D. toij V. dwra dwr dwr dwr dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Plural N. ta Ac. ta G. twn D. toij V. N=Ac. dwra dwra dwr dwr dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Plural N. ta Ac. ta G. twn D. toij V. N=Ac. dwra dwra dwrwn dwr dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Plural N. ta Ac. ta G. twn D. toij V. N=Ac. dwra dwra dwrwn dwroij dwr

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Plural N. ta Ac. ta G. twn D. toij V. N=Ac.=V dwra dwra dwrwn dwroij dwra

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Plural N. ta Ac. ta G. twn D. toij V. N=Ac.=V dwra dwra dwrwn dwroij dwra

Declinarea substantivelor de genul neutru


to dwron
Singular Plural

N. Ac. G. D. V.

to to tou tw -

dwron dwron dwrou dwrw dwron

N. Ac. G. D. V.

ta ta twn toij -

dwra dwra dwrwn dwroij dwra

N=Ac.=V

Declinarea substantivelor de genul feminin


Genul masculin, o` Genul neutru, to Genul feminin, h`

Declinarea substantivelor de genul feminin


Pentru declinarea a II-a substantivele de genul feminin sunt o EXCEPIE Aceste substantive au articol feminin, dar terminaiile sunt cele specifice substantivelor de genul masculin Aceasta pentru c i aceste substantive se termin n oj h` o`doj Pe scurt, avem articole feminine cu terminaii masculine

Articolele feminine
Singular N. h` Ac. thn G. thu D. th (cu iota subscris) V. -

Articolele feminine
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. -

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`doj o`don o`dou o`dw o`de

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. -

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`d o`d o`d o`d o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`doj o`d o`d o`d o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`doj o`don o`d o`d o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`doj o`don o`dou o`d o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`doj o`don o`dou o`dw o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`doj o`don o`dou o`dw o`de

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`doj o`don o`dou o`dw o`de

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. -

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. o`d o`d o`d o`d o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. o`doi o`d o`d o`d o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. o`doi o`douj o`d o`d o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. o`doi o`douj o`dwn o`d o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. o`doi o`douj o`dwn o`doij o`d

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. N=V o`doi o`douj o`dwn o`doij o`doi

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. ai` Ac. taj G. twn D. taij V. N=V o`doi o`douj o`dwn o`doij o`doi

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Plural N. h` Ac. thn G. thj D. th V. o`doj o`don o`dou o`dw o`de

Declinarea substantivelor de genul feminin


h` o`doj
Singular Plural

N. Ac. G. D. V.

h` thn thj th -

o`doj o`don o`dou o`dw o`de

N. Ac. G. D. V.

h` thn thj th -

o`doj o`don o`dou o`dw o`de

Cum interacioneaz vocalele?


logo + i devine logw| logo + o devine logou grafh + wn devine grafwn logo + nj devine logouj (D. sg.) (G. sg.) (G. pl.) (Ac. pl.)

mecherii sau schepsisuri n recunoaterea cazurilor substantivelor


Substantivul este dat la forma de N. sg. Marca Ac. sste consoana n ton thn Marca D. sg. este iota subscris La D. pl. este iota alturat toij taij La G. pl. toate substantivele au terminaia wn La neutru se aplic regula N=Ac.=V La masculin sg. Se aplic regula N=V

Exemple de substantive feminine


h` h` h` h` h` h` h` h` nosoj parqenoj erhmoj triboj nhsoj bibloj yhfoj pafroj = boala = fecioara = pustia = crarea = insula = cartea = piatra = an, traneu = via de vie

h` ampeloj

Substantive cu form unic pentru ambele genuri


h` h` h` h` o` o` o` o` qeoj aggeloj i`ppoj arktoj = zeu, zei = mesager, mesager (nger) = cal, armsar, iap = urs, ursoaic = uor, tineree

h` o` elafoj

Adjective substantivizate
h` anudrij h` hpeiroj h` dialektoj h` sugklhtoj cora gh glossa boulh = ar, pustie, deert = uscat ferm, pmnt solid = limb local, dialect = adunarea senatului, parlament

Nume de ri, insule i oare Aiguptoj `Hpeiroj Dhloj


Paroj

Naxoj Kuproj Korinqoj


Milhtoj