Sunteți pe pagina 1din 12

SUBIECTUL I & SUBIECTUL al II-lea

PROIECT DIDACTIC
Clasa: a III-a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: Amintiri din copilarie, dupa Ion Creang
Tipul leciei: consolidare a cunostintelor
Coninuturile nvrii:
-exprimarea acordului sau a dezacordului.....
Obiective de referinta:
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie
1.1. sa desprinda informatii de detaliu dintr-un mesaj ascultat;
2.3. s redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sa
u dintr-un mesaj audiat;
2.5. s desprinda informatii esentiale dintr-un text citit;
4.2 sa redacteze texte scurte pe baza unui suport vizual si a unui sir de intreb
ari.
Obiective operationale:
-s citeasc corect, expresiv, contient textul din manual;
-s rspund formuleze intrebari/ raspunsuri, referitoare la coninutul de idei al textu
lui;
-s desprind informaii eseniale dintr-un text citit;
-sa povesteasca textul citit;
-s perceap sensul global al lecturii;
-s desprind nsuiri ale personajelor prezentate n text;
-s argumenteze o prere personal;
-s rezolve sarcinile din fiele de lucru individuale sau ale grupei;
-s scrie lizibil i ngrijit pe caiete i pe tabl, n ritm propriu;
-s manifeste interes pentru participarea la lecie i dorin de afirmare.
Strategii didactice:

Metode i procedee: observa.ia, conversaia, explicatia, exercitiul, jocul didactic;


Mijloace didactic: manualul, fie de lucru, expunere imagini videoproiector.

Forme de organizare: frontal, pe grupe

Durata: 50 minute.

Locul de desfurare: sala de clas.
DEMERSUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric
Pregtirea materialului didactic necesar pentru lecia de limba si literatura romana
.
2. Verificarea temei
Verific cantitativ si calitativ tema prin citirea oral de ctre elevi.
3. Captarea atentiei
Prezint elevilor imagini din cateva povesti scrise de Ion Creanga: Ursul pacalit
de vulpe, Fata
babei si fata mosului, Punguta cu doi bani (videoproiector) si port un scurt dialog
cu ei referitor la
personajele personajele pozitive/ negative.
4. Reactualizarea cunostintelor
Elevii completeaza fisa: harta lecturii cu informatii studiate in orele anterioare
si formuleaza
intrebari conform metodei Explozia strelara.
HARTA TEXTULUI
Cine este autorul?
Amintiri din
copilarie
Personajele:
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
Cum l-a pedepsit
mama lui Nic?
Unde fuge baiatul?
Ce il roaga mama pe Nic?
Se verifica frontal corectitudinea raspunsurilor scrise pe harta lecturii si se
citesc intrebarile.
5. Anuntarea temei si a obiectivelor
Anun elevii asupra activitatii ce urmeaza a fi desfasurata: vom lucra exercitii p
entru intelegerea
textului Amintiri din copilarie dupa Ion Creanga, a mesajului transmis de autorul
textului i vor exprima
propriile opinii n legtur cu faptele, atitudinea personajelor. ndemn elevii s colabor
eze, s-i confrunte
opiniile personale cu cele ale colegilor, s respecte opiniile celorlali.
6. Dirijarea invatarii
Cer elevilor s citeasc textul Amintiri din copilarie n oapt, selectiv, pe roluri pentru
a evidenia
comportamentul lui Nic i pedeapsa pe care a primit-o.
Voi solicita eleviilor s-i exprime prerea n legtur cu acest comportament, respectiv cu
modul
cum l pedepsete mama sau l-ar fi pedepsit altfel.
Activitate pe grupe:
n funcie de prerea elevilor, se vor grupa n aprtorii, respectiv acuzatorii i vor co
fia cadranelor.
Cele dou grupe completeaz fia cadranelor pregtindu-i argumente pentru poziia aleas.
FI CADRANELE
Suntei de acord cu comportamentul lui Nic? Suntei de acord cu pedeapsa mamei?
Ce pedeaps i-ai da tu lui Nic? Scrie cteva argumente pentru a-l apra
sau acuza pe Nic?
7. Asigurarea feed-back-ului
Solicit elevilor s joace lupta replicilor.
Un elev al grupei aduce un argument, iar cealalt grup un contraargument pentru a-i
susine poziia
de aprtori, respectiv acuzatori.
8. Incheierea lectiei
Se fac aprecieri asupra modului de participare a elevilor la activitate, se acor
d calificative i se d
tema pentru acas.
Prezentai, n trei-patru pagini, specificul demersului educaional desfurat n vederea re
alizrii
obiectivului de referin precizat n secvena dat, avnd n vedere urmtoarele:
-descrierea modului de organizare a procesului instructiv-educativ pentru secvena
dat, prin utilizarea a
dou metode de instruire:
Obiectivul de referinta 2.3.-sa redea prin cuvinte......,in cadrul lectiei de co
nsolidare a cunotinelor,
subiectul: Amintiri din copilarie, dupa Ion Creanga (fragment) se poate realiza
prin metoda conversatiei,
jocul didactic si metoda explicatiei.
Metoda conversatiei este in mod traditional o metoda centrata pe activitatea pro
fesorului, dar prin
optimizare/modernizare actiunea poate fi centrata pe elev. Ea reprezinta o modal
itate aparte de invatare prin
descoperire. Specificul ei rezulta din faptul ca atunci cand recurge la aceasta
tehnica interogativa, profesorul
instruieste nu prin a transmite sau a prezentanoi cunostinte, ci efectuand o activit
ate comuna de gandire
cu elevii sai, pe care ii determina la un efort personal de cautare,de investiga
tie intreprinsa in sfera
informatiilor existente deja in mintea lor si de descoperire,pe baza valorificar
ii propriei experiente de
cunoastere, a unor noi adevaruri. Elevii sunt condusi pas cu pas la descoperirea f
iecarui element in parte,
prin intermediul unei succesiuni de intrebari limitate, care nu admit decat rasp
unsuri partiale si o intelegere
fragmentara.
Am ales metoda conversatiei euristice deoarece prin intermediul acestei metode s
e poate realiza
obiectivul de referinta 2.3.....
In cadrul lectiei de consolidare a cunostintelor, Amintiri din copilarie, dupa Ion
Creanga
(fragment), secventa lectiei: reactualizarea unostintelor, prin intermediul conv
ersatiei euristice am adresat
intrebari legate de textul citit in ora anterioara. .....
In cadrul conversa.iei euristice to.i elevii sunt implica.i n aceea.i msur, fiecruia
venindu-i rndul
s-.i exprime prerea fa. de atitudinea personajelor prezentate n plan.e.
Cea de-a doua metoda de invatamant folosita in cadrul lectiei de consolidare, se
cventa: dirijarea
invatarii, in vederea realizarii obiectivului de referinta 2.3...., este jocul d
idactic, exercitiul, exlicatia....
.
-menionarea a dou forme de organizare a activitii didactice, justificnd totodat i modul
n care acestea
pot favoriza realizarea obiectivului de referin dat;
Ca forme de organizare a activitatii didactice favorizand realizarea ob de refer
inta 2.3...., in cadrul
lectiei de consolidare a cunostintelor, Amintiri din copilarie, dupa Ion Creanga (
fragment), secventa
lectiei: dirijarea invatarii am folosit aforma de organizare frontala si pe grup
e,
Activitatea frontal presupune relaia profesorului cu ntreg colectivul clasei, se lu
creaz n acelai
timp cu toi elevii angajai n aceeai activitate. Aceast form de organizare asigur manife
starea rolului de
conductor al profesorului cu toate consecinele ce decurg de aici. n esen, un asemenea
context pedagogic
impune raportarea la nivelul mediu al clasei-nivel la care se afl majoritatea ele
vilor din colectivul
respectiv.
Avantajul const n faptul c, din punct de vedere intelectual, se realizeaz o omogenit
ate a
colectivului, cu care se lucreaz, deci coninutul i metodele vor fi adecvate particu
laritilor tuturor elevilor
din clasa respectiv
Dezavantaje majore:
-dificultatea cunoaterii elevilor
-posibilitatea redus de dezvoltare a aptitudinilor individuale i de motivaie
-dificulti de realizare a relaiilor de colaborare ntre elevii cu posibiliti/performane
diferite
Am ales ca forma de organizare activitatea frontala, deoarece favorizeaza.....
Activitatea pe grupe: elevii fiind mpr.i.i n dou tabere-paratorii .i acuzatorii
argumentand atitudinea personajului principal si alegerea facuta ajuta elevii sa
gandeasca si sa accepte
diversitatea de opinii si idei, implicarea activa a elevilor in realizarea invat
arii, prin confruntare de idei,
cooperarea si colaborarea.
In organizarea lectiei pe grupe, profesorul nu numai ca indruma pas cu pas activ
itatea elevilor, ca in
invatamantul frontal, dar ia toate masurile ca munca lor sa se desfasoare cu suc
ces.
Prin munca pe grupe se studiaza colectivul de elevi, se formeaza anumite deprind
eri de
comportament, se consolideaza cunostintele, se contureaza sentimente pozitive cu
m sunt: respect, ajutorare,
sacrificiu, daruire si implinire.
-prezentarea a dou mijloace didactice, din punctul de vedere al eficienei acestora
n realizarea obiectivului
de referin dat;
Mijloacele didactice reprezinta ansamblul instrumentelor materiale naturae tehni
ce, selectate si
adaptate pedagogic la nivelul metodelor si a procedeelor de istruire pentru real
izarea mai eficienta a
sarcinilor proiectate la nivelul activitatii instructiv-educative.
Mijloacele didactice intervin ca instrumente subordonate actiunii imprimate la n
ivelu metodelor de
invatamant, pe baza unui ansamblu de procedee operationale.
In cadrul lectiei de consolidare a cunotinelor, subiectul: Amintiri din copilarie, d
upa Ion Creanga
(fragment) am folosit ca mijloace didactice: manualul, planse cu imagini din tex
tul mintiri din copilarie,
dupa Ion Creanga (fragment-la scaldat), videoproiector.
-manualul: fragment Amintiri din copilarie, dupa Ion Creanga
-plan.e cu imagini -nf.i.nd personaje care fac fapte bune/ rele-afi.ate cu ajutorul
videoproiectorului
(folosite la captarea atentiei).
Prin intermediul mijloacelor didactice.....
-explicarea relaiei obiective coninuturi instrument de evaluare, n cadrul demersulu
i didactic;
Abordarea sistemica a componentelor obiective-continuturi-instrument de evaluare
, in cadrul
demersului didactic, sporeste corenta, valoarea, performanta si eficienta fiecar
eia in parte, cat si a intregului
proces instructiv-educativ.
Obiectivele de referin., pentru fiecare con.inut n parte, trebuie alese cu mare at
en.ie.
Pe baza obiectivelor de referin. pe care le-am ales in cadrul lectiei de consolid
are a cunostintelor,
textul: Amintiri din copilarie, dupa Ion Creanga am elaborat obiectivele opera.ion
ale, dup care am stabilit
strategia potrivit pentru a ndeplini obiectivele propuse. Pentru a verifica nivelu
l de realizare al obiectivelor
propuse am utilizat instrumente de evaluare continu, adecvate specificului clasei
.
Pentru evaluarea continu am folosit ca instrumente de evaluare oral, jocul lupta re
plicitor
(argumente/ contraargumente) pentru ca elevul s poat primi pe loc feed-back-ul .i
s fie corectat, dac este
cazul.
-argumentarea unui punct de vedere referitor la afirmaia potrivit creia curriculum
-ul colar al disciplinei
Limba i literatura romn pentru ciclul primar creeaz, prin ansamblul obiectivelor de
referin,o hart
echilibrat a ceea ce nseamn competen de comunicare la aceast vrst, accentund asupra e
ntelor
de interaciune n grup, de cooperare, etc.. (Program colar pentru clasa a III-a Limba i
literatura
romn).
Curriculumul .colar la disciplinei Limba .i literatura romana pentru ciclul prim
ar creeaz, prin
ansamblul obiectivelor de referinta, o hart echilibrat a ceea ce nseamn competen de co
municare la
aceast vrst, pentru c se pune accent asupra elementelor de interaciune n grup, de coop
erare, pentru
activizarea vocabularului elevilor.
Activit.ile de nv.are din programa de clasa a III-a pentru limba .i literatura roma
na ofer
oportunitatea de a creea lec.ii interactive, bazate pe comunicarea oral, exprimar
ea ideilor n cuvinte proprii.
Folosirea metodelor active n procesul de predare-nvare, democratizarea relaiei profes
or-elev i
diversificarea surselor de informare pe care le poate folosi elevul, sunt aspect
e care, reconsiderate, conduc la
realizarea unui nvmnt de calitate.
Procesul comunicrii presupune receptarea i transmiterea de mesaje ntre interlocutor
i (emitor i
receptor).
Feed-back-ul, ca form de conexiune invers, este un mecanism de reglare/autoreglare
care
faciliteaz att actul predrii, al comunicrii cunotinelor de ctre instructor, ct i actu
al
receptrii i asimilrii informaiei de ctre elev ntruct cunoaterea n cadrul procesului d
e
realizeaz pe fondul interaciunilor multiple i neunivoce dintre predare i nvare, dintre
activitatea
instructorului i cea a elevului.
SUBIECTUL al II-lea
Demonstrai realizarea obiectivelor de referin din secvena dat, avnd n vedere urmtoarel

-proiectarea a trei itemi de evaluare de tipuri diferite, cte unul pentru fiecare
obiectiv dat.
3.2. Item obiectiv, de tip pereche:
-Realiza.i coresponden.a pentru caracterizarea personajului vulpea din povestea Urs
ul pclit de vulpe, de
Ion Creanga:
*trasturi fizice
coad stufoas
*trsturi morale
.ireat
blan ro.cat
nevinovat
Rspuns a.teptat:
*trasturi fizice
coad stufoas
*trsturi morale .ireat
blan ro.cat
nevinovat
4.1. Item semiobiectiv, cu rspuns scurt
Alctui.i cte un enun. n care s folosi.i ortogramele: n-ai/nai, v-a/va, ce-l/cel.
Rspuns a.teptat: Tu n-ai nv.at s cn.i la nai.
El va merge la bunici n vacan.. V-a spus cineva despre excursie?
-De ce-l mai tot ntrebi, dac a spus c nu .tie cine este cel care l-a lovit n curtea
.colii?
*se accept orice enun. formulat corect.
4.3. Item subiectiv, de tip eseu
Te nume.ti Mihai .i vrei s .i invi.i colegii la aniversarea ta. Redacteaz o invita.
ie cu acest scop.
Rspuns a.teptat:
Pentru a primi punctajul maxim, trebuie s se .in cont de:
-respectarea cerin.ei
-informarea cu privire la locul, data .i ora evenimentului
-respectarea formulelor de adresare .i ncheiere
-elaborarea unui set de calificative, cu detalierea prin descriptori de performa
n, pentru fiecare dintre itemii
proiectai.
Pentru calificativul FB, elevul trebuie s rezolve foarte bine toate cerin.ele sau
dou de foarte bine .i o cerin. rezolvat bine.
Pentru calificativul Bine, elevul trebuie s rezolve toate cerin.ele bine, sau s re
zolve o cerin. de bine, una de fb .i una de
suficient, sau dou cerin.e de bine .i una de suficient, dau dou cein.e de fb .i o
cerin. nerezolvat sau rezolvat incorect.
Pentru calificativul Suficient, elevul poate rezolva toate cerin.ele de suficien
t, sau dou de S sau B .i unul dintre subiecte poate fi
nerezolvat sau rezolvat incorect.
FB B S
3.2. Identific corect toate
trsturile personajului
Identific corect doua
trsturi ale personajului
Identific corect o singur trstur a
personajului
4.1. Alctuie.te corect enun.urile
cu toate ortogramele
Alctuie.te corect
enun.urile cu 4-5 ortograme
Alctuie.te corect enun.urile cu 2-3
ortograme
4.3. Redacteaz corect invita.ia,
respecnd toate cerin.ele
Redacteaz invita.ia, cu
mici greseli
Redacteaz invita.ia cu sprijin/
respectnd par.ial cerin.a.

S-ar putea să vă placă și