Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.04.2010
Clasa: a V-a
Propuntor:Bunghetu Valentin
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Textul
Titlul leciei: Prslea cel voinic i merele de aur- explorarea textului
Tipul leciei: predare-nvare-evaluare
Poziia leciei n modul: unitatea de nvare Basmul
COMPETENE SPECIFICE:
C1.1 identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia;
C3.1 identificarea ideilor principale dup citirea global a unui text;
C3.2 recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ.
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevul va ti:
O1 - s citeasc expresiv i corect textul;
O2 s extrag ideile perincipale din textul dat;
O3 s stabileasc nlnuirea temporal a evenimentelor;
O4 s identifice elementele narative, prin selectarea unor proverbe potrivite;
O5 s recunoasc personajele prezente n basm;
O6 s sesizeze trsturile pozitive sau negative ale personajelor;
O7 s evidenieze modurile de expunere folosite de autor;
O8 s explice utilitatea procedeelor artistice identificate n text;
O9 s neleag mesajul basmului.

FORME DE ORGANIZARE:
a) a coninuturilor: modular;
b) a activitii: frontal, individual, n grupuri mici.
TIPURI DE INTERACIUNI: profesor elev, elev- profesor, elev elev.
EVALUARE: FORMATIV, INTEREVALUARE
STRATEGIA DIDACTIC
RESURSE:
a) metode i procedee: conversaia, spargerea gheii, scheletul de recenzie,lucrul cu manualul, reflecia, gndirea activ, activitatea pe
grupe, explozia stelar, metoda frisco, metoda calendar, rebusul, metoda Scherlock Holmes, debriefing.
b) materiale: afie, markere, foi A4, fie de lucru, material PowerPoint
c) bibliografice:
- de specialitate:
Limba romn, Manual pentru clasa a V-a, Pdureanu, Victoria, Cerkez, Matei, Lupu, Flori, Editura All, Bucureti, 2005
Limba romn, caietul elevului, clasa a V-a, Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina, ed. Humanitas, Bucureti, 2003
-metodice:
Consiliere i orintare, Lucaci, Ana, Anghelache, Valerica, Anghel, Rodica, ed. Universitii Dunrea de Jos, Galai, DPPD
Elemente de metodologie a instruirii, Frunz, Virgil, Ed. Muntenia, Constana, 2004
Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat
d)temporale: 50 minute

INTA: Predare interactiv i centrat pe elev (activiti n grupuri mici)


DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei O.B
1.Captarea
ateniei
2.Anunarea
obiectivelor

O1
O9

3.Dirijarea
nvrii

O1
O2
O3
O7
O8

RESURSE PROCEDURALE
De coninut
De Forme de
timp organizare
Profesorul cere elevilor s dezlege un rebus, iar pe axa 5 min frontal
AB vor descoperi numele unui personaj despre care au
aflat din lectura de acas.(vezi anexa 1)
n urma rezolvrii exerciiului, pe axa AB, elevii au
1 min
obinut cuvntul Prslea. Drept urmare, astzi vom trece la
basmul Prslea cel voinic i merele de aur
Profesorul propune o analiz sub lup a titlului
3 min Frontal
Prslea cel voinic i merele de aur
Individual
Prslea fratele cel mai mic dintr-o familie,
mezinul nepriceput
Profesorul solicit elevilor s completeze un schelet de
Recenzie, astfel rezum coninutul de idei,
dobndind un algoritm de realizare a unui rezumat.
(vezi anexa 2)
S exprime ntr-o propoziie sau fraz despre
ce este vorba n textul citit, s prezinte, pe
scurt, subiectul acestuia.
S aleag o expresie semnificativ (sintagm
pentru coninutul textului).
S rezume, ntr-un cuvnt, esena textului.
S descrie culoarea sentimental a textului.
S gseasc un simbol (grafic) pentru textul n

10minFrontal

Metode i
procedee
Conversaia
Spargerea
gheii(rebus)
Conversaia
Explicaia

Mijloace
didactice
Afi
markere

EVALUAREA

Reflecia
Afi
Conversaia Markere

Metoda
calendar
(povestirea
n lan
prin
ntrebri)

Formativ
Interevaluarea

cauz.
S completeze propoziia: Cel mai bun / mai
interesant lucru din acest text este...

Pentru a detalia mai elementele narative, elevilor li se


solicit s alctuiasc mai multe ntrebri pornind de
la alte cteva (sunt implicai n activitatea Explozia
stelar)(vezi anexa 3)
4.Obinerea
peformanelor

5.Asigurarea
Feedback-ului
6.Asigurarea
reteniei
i

O5
O4
O6
O9

10minLucrul n
echip
Frontal

Explozia
stelar

Afie
Markere
manualul

Formativ
Interevaluarea

Afie
Markere

Formativ
Interevaluarea

Profesorul le propune elevilor s joace o atitudine fa


de situaia c Prslea a rmas pe trmul zmeilor,
trdat de fraii si.
1. Optimistul va fi sigur pe sine i pe situaie;
2. Realistul va cuta soluii pro / contra;
3. Exuberantul va fi ncntat de situaie, fie ea i
dificil.
4. Pesimistul va plnge , sigur c problema e de
nerezolvat;
5. Scepticul nesigur, se ndoiete .

10minLucrul n
echip
Frontal

Metoda
Frisco

Pentru a implica i creativitatea copiilor, se propune


un alt joc Scherlock Holmes, prin care elevii vor avea
de selectat, din seria propus, cteva dintre proverbele
romneti, ce se potrivesc textului. Elevii sunt
organizai n echipe, fiecare echip avnd seria sa de
proverbe. (vezi anexa 4)

8min Lucrul n
echip

Joc didactic Afie


Scherlock
Markere
Holmes

Se realizeaz pe tot parcursul activitii, prin aprecieri


verbale, prin ntrirea sau corectarea rspunsurilor,
dup caz.
Profesorul d ca tem pentru acas rezumatul
1min Activitate Explicaia
Caietul de
a (20-25 rnduri) ntregului basm.
individual Compunerea teme

transferului
7.ncheierea
leciei

Profesorul cere elevilor s completeze


urmtoarele propoziii:
- Astazi am nvat............................
- Mi-a plcut......................................
- Mi-a dori.......................................

2min Activitate Biletul de


individual ieire

ANEXA 1
A

Rspundei la urmtoarele ntrebri:


1. Grupul de sunete pus n faa radicalului pentru a obine un cuvnt nou se numete.
2. Antonimul cuvntului plns.

Bileele

3. Totalitatea literelor dintr-o limb formeaz .


4. Sinonimul cuvntului drum.
5. Precizeaz radicalul cuvntului dezlegat.
6. Pronume personal, persoana a III-a, sing.
7. Cum se numete partea de vorbire care arat nsuirea unui obiect?
A
P

ANEXA 2

Schelet de recenzie

Exprimai ntr-o propoziie sau fraz despre ce este vorba n textul citit, s prezinte, pe scurt, subiectul acestuia.
Alegei o expresie semnificativ (sintagm pentru coninutul textului).

Rezumai, ntr-un cuvnt, esena textului.


Descriei culoarea sentimental a textului.
Gsii un simbol (grafic) pentru textul n cauz.
Completai propoziia: Cel mai bun / mai interesant lucru din acest text este...

1. Prslea pleac n cutarea hoului merelor de aur i descoper trei fete de mprat, furate de zmei, pe care le salveaz.
2. Binele nvinge
3. Curaj
4. alb - puritatea inteniilor
5.

Steaua norocului
6. Cel mai interesant lucru din acest text este c dac ai curaj, poi reui chiar i acolo unde pare s nu fie soluie.

Biletul de ieire
Astzi am nvat............................................................................................................................................
Mi-a plcut......................................................................................................................................................
Mi-a dori........................................................................................................................................................

ANEXA 3

Cine a vrut s pzeasc merele de aur?


Cine a reuit s rneasc houl?
Cine pornete n cutarea hoului?
Cine ajunge pe trmul zmeilor?
Cum reuete Prslea s nu adoarm?
Cum decide s coboare n gaur?
Cum lupt cu zmeii?
Cum se comport fraii si?

Unde pornete Prslea mpreun cu cei trei frai?


Unde ajunge, cobornd pe frnghie?
Ce reuete s fac Prslea pe trmul cellalt?
Ce face cui cele trei palate?
Ce face cnd ajunge la frnghie?
Ce oportunitate se ivete pentru erou de a prsi trmul zmeilor?
Ce face cnd ajunge pe trmul oamenilor?
Ce judecat aplic frailor?
De ce reuete Prslea s ias nvingtor n lupta cu zmeii?
De ce-l ajut zgripsoroaica?
De ce nu se duce direct la palat?

ANEXA 4

Scherlock Holmes
Echipa I
Meseria-i brar de aur.
Munca l nnobileaz pe om.
Ce poi face singur, nu atepta de la alii.
Sngele ap nu se face.
Bine faci, bine gseti.
Echipa a II-a
Sperana moare ultima.

Nu-i bga nasul unde nu-i fierbe oala.


D-mi, Doamne, puterea tnrului i mintea btrnului.
Cine rde la urm, rde mai bine.
F-i iarna car i vara sanie.
Echipa a III-a
Cnd pisica nu-i acas, joac oarecii pe mas.
Nicovala buna nu se teme de baros.
Cine sap groap altuia, cade singur n ea.
Cel ce nu se ntoarce din drum ajunge departe.
O inima ndrgostit de frumos nu mbtrnete niciodat.
Echipa a IV-a
Vicleanul cu graiul se pare c te apr, iar cu semne de departe n groap te arunc.
Pasul cel mai greu de fcut e la intrare.
Iarba rea nu trebuie tiat, ci smuls.
Respect-i copilul ca s fii respectat la btrnee.
Destinul, e cum i-l face omul.
Echipa a V-a
O fapta buna nu e niciodat inutil.
A umblat dup rgaz
i a dat peste necaz.
Cultura e tot ce-i rmne omului cnd a uitat totul.
Se vindec rana fcuta de un glonte sau de foc, dar cea pricinuita de laitate nu se mai vindeca.
Mintea de la tineree este toiag la btrnee.

S-ar putea să vă placă și