Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Floca Angela Anastasia.


ANUL DE STUDIU: Al treilea an de studiu.
DISCIPLINA: Limba i literatura norvegian.
LECIA: Peer Gynt, firul epic, personajele principale i secundare, elemente de simbolistic.
TIPUL LECIEI: practic, de fixare i sistematizare.
TIMP: 100 minute.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
OC1 s-i aminteasc i s recunoasc principalele personaje i aciuni ale operei literare, pe baza ilustra iilor sau a unor cuvinte
cheie.
OC2 s redea momentele subiectului folosind propriile lor cuvinte.
OC3 s interpreteze i s neleag simbolurile literare discutate.
OA1 s i exprime prerea n legtur cu subiectul, motivele literare, ideile ori interpretrile textului.
OA2 s argumenteze i s dezbat diferenele de opinie n interpretarea operei literare.
OA3 s manifeste curiozitate i interes fa de opera literar discutat i fa de literatura norvegian n general.
OPM1 s rspund ntrebrilor i invitaiei de a-i expune prerea.
OPM2 s ndeplineasc sarcinile de lucru n mod corect.
OPM3 s propun sarcini de lucru dezirabile de acetia, pentru buna asimilare a cunotinelor.

STRATEGIA DIDACTIC:
a. Metode de lucru: explicaia, conversaia colocvial euristic, observaia, descoperirea, problematizarea, marcarea i sublinierea
textului, notarea informaiilor fundamentale.
b. Forme de activitate: activitate frontal, activitate n grup, activitate independent.
c. Mijloace de nvmnt:
I.

cteva exemplare din volumele care cuprind piesa integral (n norvegian i romn) sau cteva cpii dup textul integral
(n norvegian i romn).

II.
III.

prezentare PPS (Anexa 1) + suportul tehnic (calculator, proiector, ecran, pointer).


dicionarele de limb norvegian, norvegian-romn, romn-norvegian, norvegian-englez, englez-norvegian etc.
disponibile la biblioteca unitii de nvmnt.

IV.
V.
VI.

fie de lucru pentru acas, cu ideile principale ale piesei (Anexa 2).
tabla, creta.
caietul elevului, creioane / carioci / pixuri colorate.

d. Material bibliografic
I.
II.

Henrik Ibsen, Peer Gynt. Stlpii societii, 1971, Bucureti, Ed. Minerva.
Arne Halvorsen, Dicionar romn-norvegian. Norsk-rumensk ordbok, 2008, Iai Bucureti, Ed. Polirom.

III.

Attila Kelemen, Norsk-rumensk ordbok. Dicionar romn-norvegian, 2001, Cluj, Ed. Napoca Star.

IV.

Ovidiu Drimba, nsemnri despre teatrul lui Ibsen, 1956, Bucureti, Ed. de Stat pentru Literatur i Art.

DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei
Moment
organizatoric

Captarea
ateniei

Anunarea
obiectivelor

Activitatea profesorului
Consemnarea prezenei elevilor.
Asigurarea cadrului i a atmosferei optime
desfurrii leciei prin conversaii
colocviale n timp ce se pregtesc resursele
tehnice.
Se verific tema, selectnd civa elevi care
s citeasc realizarea acesteia.
Distribuirea ctorva cri cu textul piesei,
pentru cei care nu au la ei volumele.
Se anun prima sarcin de lucru din
aproape n aproape, solicitnd nti
rspunsurile elevilor la ntrebri precum:
V plac desenele, picturile, fotografiile?
V ajut cnd o carte este nsoit de
ilustraii?
Ai citit piesa dintr-o ediie ilustrat sau
simpl?
Ai ntmpinat greuti n a nelege i a
v imagina anumite pasaje? Care?
Astzi vom ncerca s identificm cteva
personaje i momente ale aciunii cu
ajutorul unor ilustraii dintr-o ediie
american i a unor tablouri inspirate din
pies.
Se enumer obiectivele ce vor fi urmrite:
identificarea momentelor aciunii.
identificarea personajelor.
identificarea simbolurilor.

Activitatea elevilor

Strategia
didactic

Evaluare

Elevul de serviciu anun dac sunt elevi Conversaia.


abseni i i enumer pentru nscrierea lor n Activitate frontal.
Activitate individual.
catalog.
Activitate de grup.

Observaia
sistematic
(se
urmrete starea
de spirit)

Elevii pregtesc caietul de teme i corecteaz


posibilele erori.
Distribuirea ctorva cri cu textul piesei,
celor care nu au la ei volumele.

Evaluarea oral a
rspunsurilor.

Conversaia.
Activitate frontal.
Elevii rspund la ntrebri, argumentndu-i Activitate individual
rspunsurile.
(posibil).
i arat interesul (sau chiar entuziasmul) ori
dezaprobarea n ce privete sarcina de lucru
propus. n cazul n care exist elevi
neinteresai, acetia sunt rugai s-i exprime
dezacordul i s-l motiveze, iar apoi se
ncearc stimularea lor pe parcursul activitii.

Elevii noteaz titlul leciei i obiectivele n Conversaia.


Activitate frontal.
caiete.
Activitate individual.

Observaia
sistematic (de
urmrit ndeosebi
atenia
i
implicarea).

Observaia
sistematic (de
urmrit ndeosebi
atenia
i

Dirijarea
nvrii

Notarea titlului leciei i obiectivelor pe


tabl.
Se adreseaz ntrebri pentru a reactualiza Elevii ascult cu atenie ntrebrile puse i
i fixa cunotine dobndite anterior.
rspund:
Care sunt personajele principale ale Peer Gynt este personajul principal.
piesei?
Care sunt personajele secundare ale Mama sa, se, i iubita Solveig sunt
personajele secundare.
piesei?
Femeia n verde, Regele Troll, Topitorul de
Ce personaje episodice v amintii?
Nasturi, Aslak etc.
Dup ce se rspunde la ntrebri i se
ncheie discuia introductiv, se va
continua cu prezentarea diapozitivelor.

Pe tot parcursul leciei, se explic noiunile,


cuvintele, expresiile nenelese, cu ajutorul
dicionarelor disponibile. Se poate discuta i
pe marginea calitii traducerilor romneti.

Se afieaz diapozitivul 2.

Elevii trebuie s identifice personajele


ilustrate n primele dou imagini i
momentul aciunii ilustrat n cea de-a doua
imagine. Se discut despre minciun i
despre a fi tu nsui, a-i fi suficient ie
nsui (concepte-cheie).
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 3.

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 4.

Elevii trebuie s identifice i s povesteasc


pe scurt momentul aciunii ilustrat de
imaginea afiat. Se discut motivul cerbului
nzdrvan, motivul reveriei i cltoria
iniiatic.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc

implicarea).
Conversaia colocvial
euristic.
Prezentare PPS.
Problematizarea.
Dezbaterea.
Brainstormingul.
Activitate frontal.
Activitate individual.
Activitate de grup.

Pe tot parcursul
conducerii
nvrii, treptat,
prin aprecieri
verbale ( E bine!
Da! Exact! etc.)
sau ghidaj (Oare
numai att? Nu
cumva mai e
ceva? Ei, dar vezi
c n versurile
urmtoare zice
Se potrivete?
etc.)

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 5.

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 6

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 7

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 8

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.

pe scurt momentul aciunii ilustrat de


imaginea afiat, identificnd i personajele
ilustrate. Se discut despre necinstirea
prinilor, tiranie parental i sintagmele
ochii lumii, gura satului.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc
pe scurt momentul aciunii ilustrat de
imaginea afiat, identificnd i personajele
ilustrate. Se discut despre reticen,
insisten i forare.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc
pe scurt momentul aciunii ilustrat de
imaginea afiat, identificnd i personajele
ilustrate. Se discut despre dragoste, dorin,
amnare, ateptare.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc
pe scurt momentul aciunii ilustrat de
imaginile afiate, identificnd i personajele
ilustrate. Se discut despre ispit, huldre,
aparene.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice momentul aciunii
ilustrat de imaginea afiat, identificnd i
personajele ilustrate. Se discut despre trolli,

Diapozitivul 9

lumea de dincolo, identitate, asumarea unei


identiti strine.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.

Elevii trebuie s identifice i s povesteasc


pe scurt momentul aciunii ilustrat de
imaginile afiate, identificnd i personajele
ilustrate.
Concepte-cheie:
neintegrare,
revenire la normal.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.

Diapozitivul 10

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 11

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 12

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 13
Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.

Elevii trebuie s identifice i s povesteasc


pe scurt momentul aciunii ilustrat de
imaginea afiat, identificnd i personajele
ilustrate. Ateptare i speran.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc
pe scurt momentul aciunii ilustrat de
imaginea afiat, identificnd i personajele
ilustrate. Se discut despre moarte, Iad, Rai
i minciuna Logos creator.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc
pe scurt momentul aciunii ilustrat de
imaginea afiat, identificnd i personajele
ilustrate. Zmislire prin dorin, relativitatea
timpului (crete ntr-un an ct alii n
zece), asumarea responsabilitii.

Diapozitivul 14

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 15

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.


Diapozitivul 16

Se noteaz cuvintele-cheie pe tabl.

Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu


o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice momentul aciunii
ilustrat de imaginea afiat. Privire n urm,
regret, premoniie, csua din pdure.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc
pe scurt momentele aciunii ilustrate de
imaginile afiate, identificnd i personajele
ilustrate. Se discut despre ispit, interes
material, fuga din faa pericolului.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc
pe scurt momentele aciunii ilustrate de
imaginile afiate, identificnd i personajele
ilustrate. Ghemele (gndurile i oapte
neascultate), frunzele vetede (cuvintele
nerostite), palele de vnt (cnturile
neglsuite), boabele de rou (lacrimi
neplnse), pleava (fapte nenfptuite),
Slbnogul (Diavolul), Iadul, pcatele mici,
pcatele mari.
Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
Elevii trebuie s identifice i s povesteasc
pe scurt momentele aciunii ilustrate de
imaginile afiate, identificnd i personajele
ilustrate. Topitorul de nasturi, pcatele mici

i lipsa virtuilor, Purgatoriul.


Elevii i noteaz cuvintele cheie n caiet, cu
o scurt descriere/definire.
PAUZ

Feedback-ul

Ora a doua se axeaz pe stimularea


interesului i imaginaiei elevilor.
Spargerea gheii cu ajutorul urmtoarelor
ntrebri de tranziie:
V-au ajutat imaginile prezentate s v Da / Nu (de ce?).
imaginai aciunea piesei?
Bygen, reveriile lui Peer, finalul piesei.
Ce alte momente alte aciunii ai avut
dificulti n a v imagina?

Conversaia.
Activitate frontal.
Activitate individual.
Activitate de grup.

Evaluare
oral
sistematic.
Observaie
sistematic.

Elevii sunt rugai s-i noteze versurile


preferate n caiete (minim 6, maxim 12) i si argumenteze oral opiunea.
Fiecare grup trage la sori un bileel. Pe Fiecare elev trebuie s deseneze scena cerut
bileele sunt notate urmtoarele momente de bileel grupei din care face parte. La final,
se va realiza un tablou al grupei cu toate
ale aciunii:
desenele. Este ncurajat colaborarea, att
ntlnirea lui Peer cu Bygen.
Clrirea cerbului nzdrvan.
verbal, ct i n ce privete realizarea
Scena regsirii, din final.
propriu-zis a sarcinii, cu condiia ca fiecare
desen s aib o amprent proprie autorului lui.
Elevii sunt mprii n trei grupe mari.

Asigurarea
reteniei i a
transferului

Se nasc urmtoarele ntrebri:


Cu care desen (din toate cele 3 tablouri)
vi se potrivete imaginea mental pe care
v-ai fcut-o despre scena ilustrat?
V-a ajutat desenul s v imaginai scenele
respective?
V-a plcut tipul leciei de azi?
Elevilor li se cere s alctuiasc oral planul
de idei al piesei, pentru o bun memorare a
firului epic.

Elevii rspund ntrebrilor, lanseaz preri,


dezbat ilustrarea scenelor i metodologia de
lucru.

Elevii rspund liber, n ce ordine doresc, Conversaia.


completndu-i / corectndu-i unii altora Activitate frontal.
rspunsurile, fr a crea, totui, o atmosfer

Aprecieri
generale.
Vor fi

notai

haotic.
Elevii primesc fiele de lucru cu planul de Elevii i mpart fiele de lucru cu planul de
idei al piesei.
idei al piesei.

elevii cei
activi.

OGLINDA TABLEI 1
Pe ce ne axm azi:
Momentele subiectului
Personaje
Simboluri
minciun
a fi tu nsui
a-i fi suficient ie nsui
cerbul nzdrvan
reveria
cltoria iniiatic
necinstirea prinilor
tiranie parental
ochii lumii
gura satului
reticen
insisten
forare
dragoste

dorin
amnare
ateptare
ispit
huldre
aparene
trolli
lumea de dincolo
identitate
asumarea unei identiti strine
neintegrare
revenire la normal
speran
moarte
Iad
Rai
minciuna Logos creator
relativitatea timpului (crete ntr-un an ct alii n zece)

privire n urm
regret
premoniie
csua din pdure
interes material
fuga din faa pericolului
ghemele
frunzele vetede
palele de vnt
boabele de rou
pleava
Slbnogul (Diavolul)
pcatele mici
pcatele mari
Topitorul de nasturi
lipsa virtuilor
Purgatoriul

mai

ANEXA 2 IDEILE PRINCIPALE

ACTUL I
1. Peer povestete cum a ajuns s clreasc cerbul nzdrvan, la vntoare. Mama l ceart pentru minciun i l mustr c nu reu e te nici mcar s se nsoare
profitabil.
2. Peer afl de nunta lui Ingrid (o fat nstrit) i pornete s- i ncerce norocul cu ea. Mama ncearc s-l opreasc, dar el o suie pe acoperi , de unde nu poate
cobor.
3. La nunt, Peer o cunoate pe Solveig, de care se ndrgostete. O rpete totui pe Ingrid i fuge cu ea, necinstind-o.
ACTUL AL II-LEA
4. A doua zi, se dovedete un profitor i i neal ateptrile lui Ingrid, prsind-o.
5. se i stenii l caut pe Peer, care a fugit n muni, Solveig o ntreab pe se de el.
6. Peer ntlnete trei pstorie de vaci, care strig dup trolli i brbai, e ademenit de ele.
7. Cnd se trezete din visare, e pe munte buimac. Se ncurajeaz, dar cnd sare de bucurie d cu capul de o stnc, leinnd.
8. O ntlnete i seduce pe femeia n verde, pornesc clare pe un mistre spre palatul trollilor.
9. Btrnul din Dovre (Regele Troll i tatl femeii n verde) i cere lui Peer s se fac troll, chiar i numai simulacru, pentru a fi acceptat ca ginere. Btrnul l
avertizeaz c va fi tat pentru c a ndrznit chiar numai s o doreasc pe huldr. El refuz i vrea s fug, e atacat de copiii-troll. Bat clopotele i trollii dispar
n bezn.
10. Peer se lupt cu Bygen. O pasre l salveaz.
11. Se trezete lng coliba lui se, pe cnd sosete sora mai mic a lui Solveig cu merinde i cu ncurajri. Peer i druiete lui Solveig un nasture de argint i o
roag s nu-l uite.

ACTUL AL III-LEA
12. se ornduiete puinele bunuri rmase dup judecarea lui Peer. n pdure, n munte, acesta taie lemne i construiete o colib. Solveig vine pe schiuri i-i
spune c i-a prsit prinii i sora pentru el. Ea intr n cas, el pornete dup vreascuri.
13. i aine calea o femeie mbtrnit, mbrcat n verde, cu un copil urt, care a crescut ntr-o zi ct alii ntr-un an. Ea-i
cere s-i asume responsabilitatea de tat, cci altfel i va sta mereu n calea fericirii cu Solveig.
14. Peer pleac, spunndu-i fetei s-l atepte.
15. Ajunge la se chiar pe cnd femeia d s moar i i alin temerile plsmuind poveti din amintirile lui de copil. i las responsabilitatea nmormntrii unei
vecine, el fiind srac lipit.
ACTUL AL IV-LEA
16. Ca brbat de 50 de ani, Peer prnzete n Maroc, mpreun cu Master Cotton, Monsieur Ballon, domnii von Eberkopf i Trumpeterstrale. Se laud c a ajuns
n Vest srac lipit i c s-a mbogit vnznd idoli Chinei i sclavi negri Carolinei. Apoi le spune c vrea s ajung mprat i cu gndul sta va porni s-i
sprijine pe turcii care au pornit rzboi Greciei. Cei patru prieteni nu sunt de acord cu planul i decid s-l jefuiasc.
17. Rmas fr aur i fr vas, Peer i petrece noaptea ntr-un copac, luptndu-se cu maimu ele. ntre timp, un ho care furase calul i straiele mpratului le
leapd, de frica soldailor, iar Peer gsete prada, se nvemnteaz i pornete n galop prin pustie.
18. ntr-o oaz arab, Peer e crezut profet i ntmpinat regete. Anitra i un cor de fete danseaz n cinstea lui. ncearc s-o seduc pe Anitra, care e sensibil
numai la bogii materiale. Cnd ncearc s-o rpeasc, fata l pclete i-l las fr pietrele preioase i fr cal n mijlocul deertului.
19. ntre timp, n faa colibei din Norvegia, Solveig toarce i cnt, ateptndu-l pe Peer.
20. Peer e n Egipt, n faa statuii lui Memnon, pe care o aseamn btrnului din Dovre, apoi prive te curios la Sfinx, care-i pare cunoscut, i n care-l
recunoate pe Bygen.
21. l cunoate pe directorul balamucului din Cairo, care-l numete mprat peste nebuni.

ACTUL AL V-LEA

22. Se ntoarce n Norvegia btrn. Un cltor strin i cere cadavrul n caz de moarte, vasul su naufragiaz, l mpinge pe buctar de pe luntre. Ajuns pe
pmnt, asist la o nmormntare, apoi la o licitaie, unde afl c lumea-l crede spnzurat de mult.
23. Rtcind prin pdure, vede coliba, dar o crede nluc, apoi e nconjurat de gheme (gnduri i oapte neascultate), frunze ve tede (cuvinte nerostite), pale de
vnt (cnturi neglsuite), boabe de rou (lacrimile neplnse), pleav (faptele nenfptuite) i glasul mamei.
24. Se ntlnete cu Turntorul de Nasturi, care-i spune c urmeaz s fie topit n linguroi pentru c a fost un pctos mijlociu, nevrednic nici de Rai, nici de Iad.
Peer i cere rgaz s-i gseasc martor cum c n-a trit degeaba, ci ntotdeauna urmndu- i crezul de a fi el nsu i. Turntorul de nasturi i d rgaz pn la
prima rspntie.
25. l ntlnete pe btrnul din Dovre, care-i spune c din moment ce i-a nsuit crezul trollilor (a- i fi ie nsu i ndeajuns), a devenit i el troll. Ajunge la o
rspntie i i se ivete nainte din nou Turntorul de Nasturi. Peer l convinge s-l mai amne o dat, pentru a gsi un preot care s-i dovedeasc vinov ia de
pctos mare. Turntorul se nvoiete din nou.
26. ntlnete apoi un slbnog n reverend, care se dovedete a fi Diavolul i care i spune c a pornit s ia sufletul lui Peer Gynt, mare pctos. Peer l trimite
aiurea, la Capul Bunei Sperane. La rscruce apare din nou Turntorul de Nasturi.
27. Peer vede coliba i reuete s l conving pe Turntor s-l lase s mearg acolo. O regse te pe Solveig, pregtit de a merge la biseric (de Rusalii).
Aceasta l primete cu braele deschise. Peer i cere s-i dea n vileag pcatul, pentru a scpa de Turntor, Solveig spune c nu a pctuit cu nimic, el o ntreab
atunci cnd i unde a fost el nsui, iar ea i rspunde n dragostea, credin a i ndejdea mea. Piesa se ncheie cu Peer legnat la snul lui Solveig, care-i
cnt un cntec de leagn.

S-ar putea să vă placă și