Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT
PROIECT
PROIECT DIDACTIC
DATE DE IDENTIFICARE A UNITII DE NVARE
UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I-VIII Mihail Sadoveanu ntorsura Buzului
CLASA: VIII
ARIA CURRICULAR: Consiliere i orientare
DISCIPLINA: Consiliere i orientare
UNITATEA DE NVARE: Calitatea stilului de via
SUBIECTUL: Violena o lecie ce nu trebuie nvat
DURATA ACTIVITII: 50 minute
DATA: 8.05.2014
TIPUL ACTIVITII: Proiect didactic de predare si invatare
OPERAIONALIZAREA OBIECTIVELOR:
Obiectivul general: cunoaterea cauzelor situaiilor ce genereaz violen, precum i a msurilor de prevenire a acesteia
Obiective operaionale:
Pe parcursul activitatii, elevii clasei a VIII a, la disciplina consiliere si orientare, cu subiectul Violena vor fi capabili:
Cognitive: s defineasc violena/ s identifice tipuri de violen i formele/ s precizeze factorii care provoac violena i mediile de
dezvoltare i manifestare a violenei/ s gseasc soluii n a preveni sau atenua violena;
Afectiv-atitudinale: s colaboreze in echipe n vederea rezolvrii sarcinilor.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE:
M1 - conversaia
M2 - explicaia
M3 observaia
M4 - descrierea
M5 - harta conceptual
M6 - asaltul de idei
M7 exerciiul (fisa de lucru/studiu de caz)
MIJLOACE:
temporale - 50 minute
materiale videoproiector, tabla, prezentare PowerPoint, imagini, fi de lucru;
umane elevi.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual; colectiv
METODE DE EVALUARE: aprecieri verbale,
SPAIU DE DESFURARE: sala de clas
ARIA DE CONINUT:
- definiia violenei
METODE DE PREDARE-NVTARE
Metode tradiionale
Metode moderne
Conversaia/Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Expunerea
STRATEGIA DE EVALUARE
Metode de evaluare
Oral
Studiu de caz
Dezbatere
Forme de evaluare
ntrebari legate de lecie
Reinterpretare
Opinii
Preri personale
2
Intrarea n clas, salutul
Elevii vor incepe o foaie cu numele
celor prezeni
Crearea unui climat afectiv pozitiv,
eficient pentru desfurarea activitii.
Asigurarea condiiilor necesare
desfurrii leciei.
Se asigur ordinea i disciplina
necesar bunei desfurri a leciei
Aranjarea, pregatirea mijloacelor
didactice utilizate
Coninutul instruirii
Metode i
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
Metode i
forme de
evaluare
comunicare oral
Violena
comunicare oral
frontal
colectiv
frontal
colectiv
Timp
Activitatea didactic
Captarea ateniei
Secvenele
de instruire
****
Moment organizatoric
ORGANIGRAMA INSTRUIRII
Activitatea didactic
Coninutul instruirii
Metode i
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
Metode i
forme de
evaluare
comunicare oral i
scris
prezentare
Power.
Point.
frontal
colectiv
ev. oral
ntrebri
1
0
Comunica
-re
scris/
oral.
Tabla i
prezentare
Power.
Point.
Fia de
lucru/
studiu de
caz
Structura leciei:
Definiie
Actorii
Tipuri de violen
Forme de violen
Medii de dezvoltarei cauze
Prevenirea comportamentului
violent
Harta conceptelor (anexe)
Prezentare PowerPoint
colectiv
Ev oral
individual
:
ntrebri
Dezbatere
Argumenta
rea
parerilor.
Formarea
exemplelor
Timp
Secvenele
de instruire
****
2
0
Activitatea didactic
Coninutul instruirii
Metode i
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
Metode i
forme de
evaluare
Comunica
-re
scris/
oral.
Tabla i
prezentare
Power.
Point.
Fia de
lucru/
studiu de
caz
colectiv
individual
Ev oral
individual
:
ntrebri
Dezbatere
Argumenta
rea
parerilor.
Formarea
exemplelor
Evaluarea
elevilor
Comunica
re oral
colectiv
individual
ev. oral
ntrebri
Timp
Secvenele
de instruire
****
1
0
Activitatea didactic
Coninutul instruirii
Metode i
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
Metode i
forme de
evaluare
Timp
Secvenele
de instruire
****
BIBLIOGRAFIE
MUREAN, V., Familia, factor prim n educaie, Tipografia Universitii din Timioara, 1998
GORA-POSTIC, V.,Relaia coal-familie pentru calitate n educaie, ProDidactica, Chiinu, 2010
www.didactic.ro - Consiliere i orientare.
ANEXE:
Harta conceptual
e) Sa-i povesteasca dirigintei care, impreuna cu directorul scolii ar sti ce masuri trebuie luate;
f) Sa le povesteasca colegelor ei intamplarea ca s-o astepte sa mearga impreuna;
g) Sa uite ce s-a intamplat;
h) Alta parere:...........................................................................................................
5. S-ar supara mama Mariei daca nu ar afla intamplarea?
a) Nu, pentru ca a fost un incident minor, fara mare importanta;
b) Da, pentru ca fiica sa s-a aflat intr-o situatie ce risca sa-i puna viata in pericol;
c) Da, pentru ca este normal ca parintii sa stie tot ceea ce se intampla cu copilul lor la scoala sau, in general, in societate;
d) Nu, pentru ca Maria a fost invatata de parinti sa-si rezolve singura problemele, sa se descurce in orice situatie;
e) Alta parere............................................................................................................;
6. Este obligatoriu ca aceasta intamplare sa fie adusa la cunostinta dirigintei si conducerii scolii?
a) Da, pentru ca acestia sunt in masura sa ia masurile ce se impun pentru siguranta elevilor in cadrul scolii;
b) Da, pentru ca altfel situatia se poate repeta si cu alti elevi;
c) Da, este o situatie ce poate genera conflicte majore sau poate pune in pericol viata elevilor;
d) Nu este treaba acestora si, oricum, nu este frumos sa parasti;
e) Alta parere............................................................................................................;
Situatia descrisa in textul de mai sus se refera la un tip de conflict ce poate apare intre elevi, in cadrul clasei sau in afara acesteia.
Exista situatii in care elevul poate sa fie implicat intr-un conflict cu alte persoane din cadrul scolii sau din afara ei: cu un profesor, cu un parinte al
altui elev, cu propriul parinte, cu o persoana straina, necunoscuta elevului.
Identificati si exemplificati astfel de situatii si gasiti, impreuna cu colegii si dirigintele, modalitati de solutionare a acestora.