Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Scoala Speciala Constantin Paunescu Iasi


Data: 3 decembrie 2014
Clasa: aVa C,
Profesor: Farama Marcela
Student practicant: Rusu Dana-Mihaela
Specializarea: Psihopedagogie Speciala
Aria curriculara: LIMBA SI COMUNICARE
Tipul lectiei:sistematizare/consolidare
Titlul:Exercitii de utilizare corecta a vocabularului specific (obiecte de igiena)
Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia
Material didactic: fisa de lucru, imagini
Obiective operationale:
Cognitive: la sfarsitul lectiei copii vor fi capabili sa:
O1- sa denumeasca obiectul;
O2- sa identifice obiectul pentru igiena personala;
O3- sa diferentieze obiectele de igiena personala pentru dimineata si
seara;
Afective:
Oa1: sa participe cu antetie si interes la ora;
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele
activitatii
1. Moment
organizatoric

2. Captarea
atentiei

Ob
.

Continut instructiveducativ
-pregatirea salii de
clasa a materiaalului
de lucru pentru o buna
desfasurare
a lectiei
-asigurarea unui
climat pozitiv necesar
desfasurarii lectiei

Metode si
procedee

Evaluare

Anuntarea
subiectului si
a obiectivelor

3.Desfasurarea
propriu-zisa a
lectiei

Se anunta titlul lectiei


si se prezinta
obiectele.
Explicatia
Asadar astazi vom
vorbi despre obiectele
de igiena,cele care le
utilizam dimineata si
cele utilizate seara.
Se prezinta fiecare
Conversatia
obiect in parte, dupa
care se vor adresa
intrebari: Acesta este
un sapun. Ce facem cu
el, copii? La ce ne
Fisa de lucru
foloseste? Copii va
trebui sa raspunda la
intrebari,apoi sa
denumeasca cate un
obiect .
Copilul care va
raspunde corect va fi
felicitat ,daca nu alt
coleg il va ajuta.
Conversatia
Se prezinta fisa de
lucru, li se explica ce
au de facut.
Se fac aprecieri asupra
raspunsurilor.

4.Evaluare

Copii vor fi incurajati


sa precizeze obiectele
care nu se regasesc in
igiena personala, de
pe plansa de lucru.
Dupa care fiecare
copil va trebui sa
aleaga o imagine si sa
o separe. Obiectele de

Analiza
produselor
activitatii

igiena ,de dimineata,


in partea stanga , iar
cele de seara in partea
dreapta
Fiecare elev va fi
apreciat in parte
pentru activitate

Aprecieri
verbale,
individuale/fro
ntale

S-ar putea să vă placă și