Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

Profesor: TATARU LACRAMIOARA


DATA: 16.05.2012
Unitatea de nvmnt: LICEUL TEORETIC EMIL RACOVITA GALATI
Clasa: a-IX-a Filiera Teoretica Profil Stiintele naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de nvare: Diversitatea lumii vii
Subiectul leciei: Increngatura Molute
Durata de desfurare a leciei: 50 min
Tipul de lecie: predare- nvare
COMPETENE GENERALE

1.Receptarea informaiilor despre lumea vie

COMPETENE SPECIFICE
1.1 Culegerea de date din surse variate de
informare/documentare despre organizarea
lumii vii
1.2 Clasificarea indivizilor biologici pe baza
caracterelor generale;
2.1 Utilizarea investigaiei pentru identificarea
unor caractere generale ale animalelor

2. Explorarea sistemelor biologice


2.2 Prelucrarea rezultatelor obinute
investigaii i formularea concluziilor
3. Utilizarea i construirea de modele i
algoritmi n scopul demonstrrii principiilor
lumii vii

4. Comunicarea oral i scris utiliznd


corect terminologia specific biologiei

5. Transferarea i integrarea cunotinelor i


metodelor de lucru specifice biologiei n
contexte noi

din

3.1 Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor


4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice
biologiei n diferite situaii de comunicare
4.2 Prezentarea informaiilor folosind diverse
metode de comunicare
5.1 Aplicarea n viaa cotidian a cunotinelor
referitoare la structurile animalelor
5.3 Argumentarea importanei teoretice
practice a noiunilor de biodiversitate

Obiectivul central al leciei: - Formarea unui sistem de cunotine tiinifice despre molute n
vederea realizrii abilitilor de identificare a molutelor i de apreciere a rolului lor
n natur.
Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii trebuie:
O1 s prezinte caracterele generale ale molutelor;
O2 s identifice componentele corpului molutelor;
O3 s compare reprezentanii din cele trei clase de molute;
O4 - s recunoasc principalii reprezentani ai molutelor;
O5 s aprecieze rolul molutelor n natur i n viaa omului;
O6 s organizeze datele de observare i s le comunice grupului de lucru.
Resurse procedurale:
- Observarea
- Demonstraia
- Conversaia
- Algoritmizarea
Resurse materiale:
- Manualul de biologie
- Atlas
- Plane
- Cochilii de scoici i melci
- Material biologic viu
- Film didactic
- Calculator
Tipul de organizare a activitii: - activitate frontal i pe grupe
Bibliografia:
1. Mohan Gh., Corneanu G., Ardelean A. Manual de biologie pentru clasa a-IX-a, 2008
2. Matic Z., Nstsescu Maria, Pisic C. Zoologia nevertebratelor, EDP 1983
3. Ciobanu Mariana Didactica tiinelor biologice, EDP, 2008

DESFURAREA LECIEI
Obiective
operaionale

Evenimentele leciei

Activitatea profesorului

1.Organizarea clasei
(3 min.)

- pregtete materialul didactic;


-noteaza n catalog elevii abseni i
verific dac sunt condiii optime
pentru desfurarea orei;
2. Verificarea
- solicit elevii s compare caracterele
cunotinelor
generale ale viermilor i s evidenieze
anterioare:
progresul evolutiv;
Profesorul verific
- corecteaz i completeaz
nsuirea de ctre elevi rspunsurile elevilor;
a cunotinelor
- evalueaz (noteaz) rspunsurile;
tiinifice referitoare
- motiveaz notele elevilor.
la caracterele generale
ale viermilor (10 min)
3.Captarea ateniei
- prezint imagini cu diferite molute;
pentru lecia nou
- propune o scurt discuie n legtur
(3min.)
cu calitile culinare ale unor specii de
molute.

O1
O2
O3
O4
O5
O6

4.Anunarea
temei i
obiectivelor (2min.)
5. Prezentarea
coninutului i
dirijarea nvrii
(20 min.)

- prezint tema nou: Molutele


- informeaz elevii asupra obiectivelor
urmrite
- definete, cu ajutorul elevilor,
termenul de molute.
- mparte elevii n grupe de cte 4.
Fiecare grup de elevi va primi
materialul suport melci, cochilii, fie
de lucru, manuale.
- propune elevilor s priveasc
cochiliile i molutele din fia de lucru
i s le grupeze n funcie de
caracterele prezentate;
- acord un timp de 5 pentru

Activitatea elevilor

Evaluarea

- i pregtesc crile i caietele;


- elevul de serviciu prezint
absenii.
- rspund la ntrebrile
profesorului, corecteaz sau
completeaz rspunsurile
colegilor.

- evaluare oral curent


realizat frontal

- discut pe baza temei propuse,


formulndu-i fiecare prerea i
exprimndu-i preferinele;
- identific caracterele generale ale
molutelor.
- noteaz titlul temei
- deduc caracteristica principal a
molutelor, criteriul dup care au fost
ncadrate n grupul respectiv de
animale: animale cu corpul moale,
nesegmentat, alctuit din cap, mas
visceral i picior.
- noteaz n caiete caracterele generale
ale molutelor.
- observ, compar, descoper i
clasific molutele din fia de lucru n
cele 4 clase studiate: gasteropode,

- observarea i
aprecierea verbal a
elevilor

rezolvarea sarcinilor de lucru, dup


care fiecare grup, reprezentat de un
lider, va expune i prezenta producia
grupului.
- dirijeaz observaiile elevilor i i
ajut s identifice caracterele generale
ale diferitelor clase de molute.
-realizeaz pe tabla schema leciei.
(anexa 1)

lamelibranhiate, cefalopode i
amfineurieni.

6. Asigurarea
feedbackului
(10 min.)

- mparte fiecrei grupe fia de lucru i


propune elevilor s identifice
organizarea intern a molutelor.

7. Transferul de
cunotine

- propune elevilor urmrirea unor


scurte filmulee cu aspecte din viaa
molutelor.

- elevii privesc desenele i, pe baza


informaiiilor primite anterior,
identific elementele organizrii
interne a molutelor.
- urmresc aspecte din viaa
molutelor.

- mparte tema pentru fiecare grup.

- noteaz n caiete caracterele claselor


de molute ntr-un tabel comparativ.

Fiecare grup primete o tem pe care


o vor prezenta ora viitoare ntr-un
power-point:
T1 Molutele din Marea Neagr
T2 Molute duntoare i
periculoase
T3 Molutele surs de inspiraie n
tehnic i construcii
T4 Molutele surs de hran
T5 Utilizarea molutelor n medicin
i cosmetic
T6 Molutele materie prim pentru
bijuterii
T7 Creterea melcilor

-- observarea i
aprecierea verbal a
elevilor

Anexa 1
ncrengtura Molute
Cartactere generale:
- mollis=moale corp moale, nesegmentat, alctuit din cap, picior i mas visceral
- masa visceral acoperit de pliu tegumentar = manta, care secret cochilia calcaroas
- ntre manta i corp cavitate paleal ce comunic cu exteriorul prin sifon i n care se gsesc branhiile (SR)
- SD organ bucal=radul i glanda digestiv=hepatopancreas
- SC deschis; SE
- reproducere sexuat; hermafrodite sau unisexuate
- larv trocofor ciliat
Clasa

Amfineurieni

Gasteropode

Lamelibranhiate

Cefalopode

Caracteristici

Reprezentani

Mediul de via

Alctuire

Locul lor n
natur i n viaa
omului

Chiton
Neopilina

- acvatic

ghiocul
Murex
Rapana
melc de livad
limax
- acvatic
- terestru

scoica de ru, lac


midia
stridia
scoica de mrgritar
- acvatic

nautil
sepia
caracatia
calmarul
- acvatic

Cap 4 cornie, ochi


- acefale
-cap ochi bine dezvoltai
- Cochiliile divizate n 8 Picior talp
- cochilia 2 valve prinse n - cochilia - redus
placi articulate, ce
Cochilie rsucit n spiral
n, nchise cu muchi
- dispare
permit animalului s se - respiraie:
puternici
- picior 8-10 tentacule cu
strng
- branhii (acvatice)
- picior lam de topor
ventuze
- organe de sim slab
- plmn (terestre)
- branhii lamelare
- punga cu cerneal camuflare
dezvoltate
- sistem nervos dezvoltat
- gazde intermediare pentru
viermi
- specii productoare de perle
- duntori culturilor agricole
- circuitul materiei i energiei, constituind verigi n lanurile trofice
-economic - specii comestibile

S-ar putea să vă placă și

  • Dezvoltare Durabila
    Dezvoltare Durabila
    Document3 pagini
    Dezvoltare Durabila
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • O Funcție
    O Funcție
    Document17 pagini
    O Funcție
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Incendii Le
    Incendii Le
    Document20 pagini
    Incendii Le
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • De Ziua Ta
    De Ziua Ta
    Document4 pagini
    De Ziua Ta
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Vulpea
    Vulpea
    Document7 pagini
    Vulpea
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Prezentare Power Point, Ecosistemul, Cls.a VIII-A
    Prezentare Power Point, Ecosistemul, Cls.a VIII-A
    Document17 pagini
    Prezentare Power Point, Ecosistemul, Cls.a VIII-A
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Organizarea Genomului
    Organizarea Genomului
    Document9 pagini
    Organizarea Genomului
    Livia Tudosa - Bibire
    100% (2)
  • Prietenia
    Prietenia
    Document1 pagină
    Prietenia
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Boala Care Aduce Moarte Lenta Hiv
    Boala Care Aduce Moarte Lenta Hiv
    Document6 pagini
    Boala Care Aduce Moarte Lenta Hiv
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Incendii Le
    Incendii Le
    Document20 pagini
    Incendii Le
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Ed Civ
    Proiect Ed Civ
    Document9 pagini
    Proiect Ed Civ
    Violeta Ion
    Încă nu există evaluări
  • O Funcție
    O Funcție
    Document17 pagini
    O Funcție
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Violență În Familie
    Violență În Familie
    Document15 pagini
    Violență În Familie
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • 2
    2
    Document6 pagini
    2
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Legile Chimiei
    Legile Chimiei
    Document4 pagini
    Legile Chimiei
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • 08 Curs Umiditate Sol
    08 Curs Umiditate Sol
    Document39 pagini
    08 Curs Umiditate Sol
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Tit Biologie P 2015 Var Model
    Tit Biologie P 2015 Var Model
    Document3 pagini
    Tit Biologie P 2015 Var Model
    Nicoleta Oprea
    Încă nu există evaluări
  • Poluarea
    Poluarea
    Document18 pagini
    Poluarea
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Legile Chimiei
    Legile Chimiei
    Document4 pagini
    Legile Chimiei
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Amenajarea Bazinelor Hidrografice Ale Prin Lucrari Specifice
    Amenajarea Bazinelor Hidrografice Ale Prin Lucrari Specifice
    Document168 pagini
    Amenajarea Bazinelor Hidrografice Ale Prin Lucrari Specifice
    andreibadica
    100% (4)
  • 276 Stanciulescu Roxana-Camelia - Rezumat
    276 Stanciulescu Roxana-Camelia - Rezumat
    Document17 pagini
    276 Stanciulescu Roxana-Camelia - Rezumat
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Poluarea Mediului
    Poluarea Mediului
    Document7 pagini
    Poluarea Mediului
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Vulpea
    Vulpea
    Document7 pagini
    Vulpea
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • 09 Radiatia
    09 Radiatia
    Document25 pagini
    09 Radiatia
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • 010 Radiatia in Mediul Natural
    010 Radiatia in Mediul Natural
    Document15 pagini
    010 Radiatia in Mediul Natural
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Vulpea
    Vulpea
    Document7 pagini
    Vulpea
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • De Ziua Ta
    De Ziua Ta
    Document4 pagini
    De Ziua Ta
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Mijloace de Transport Pe Uscat
    Mijloace de Transport Pe Uscat
    Document1 pagină
    Mijloace de Transport Pe Uscat
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări
  • Vulpea
    Vulpea
    Document7 pagini
    Vulpea
    UrsaruAlina-Andreea
    Încă nu există evaluări