Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: .............................
Clasa : a III a
Obiectul: Educaie civic
Unitatea de nvare: Prevenirea i combaterea violenei n mediul colar
Subiectul: S nvm cum s ne salvm colegii
Tipul lecei: comunicare - nsuire de noi cunotine
Propuntor: prof. nv. primar Axente Mihaela
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial ,,Prof. Mihai Smbotin Crligele, Vrancea
OBIECTIVE DE REFERIN
1.1. s recunoasc i s descrie nelesul unor termeni specifici limbajului civic;
1.2. s exprime oral i n scris enunuri simple cu referire la situaii diferite de via cu
coninut civic;
4.1. s formuleze enunuri simple pro i contra n soluionarea unor dileme;
OBIECTIVE OPERAIONALE
O1 s defineasc termeni specifici limbajului privind prevenirea i combaterea violenei n
mediul colar;
O2- s recunoasc cel puin un comportament, fapt sau atitudine care demonstreaz abuz sau
violen ntr-un material suport dat, argumentnd rspunsurile;
O3- s interpreteze roluri identificnd situaiile conflictuale i modalitile non-agresive de
rezolvare a acestora;
O4 s-i imagineze situaii de via i modul cum ar reaciona n acele situaii;
O5- s realizeze c prin comportamentul agresiv, copilul solicit ajutor;
O6- s coopereze n munca pe grupe, participnd activ i cotient la exerciiile propuse;
STRATEGII DIDACTICE
a). Metode i procedee didactice: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, brainstormingul, jocul didactic, jocul de rol, problematizarea, lucrul pe grupe, studiul de caz, munca
independent;
b). Mijloace de nvmnt i materiale didactice: manual, texte-suport, flipchart, coli,
jetoane, markere, fie de lucru, dicionar, caiete, tabl, cret;
c). Forme de organizare: activitate frontal, individual, n grupuri mici, n perechi;
RESURSE
- bibliografice:
1. Buduroi, Aglaia, Educaie civic, clasa a III-a. Auxiliar pentru elevi i cadre didactice,
Ed. Euristica, Iai, 2009;
2. Bunescu, Vasile, incan, Eugenia, Ghid practic pentru aplicarea programei de educaie
moral-civic n nvmntul primar, Ed. Coresi, Bucureti, 1994;
3. Cuzum, Sorina, Biltz, Gherghina, Educaie civic, manual pentru clasa a III-a, Ed. Es
Print98, Bucureti, 2005;
4. Lupa, Elena, Bratu, Alina, Bratu, Victor, Voinea, Daniela, Educaie civic, manual
pentru clasa a IV-a, Ed.Corvin, Deva, 2006;

5. Pdureanu, Victoria, Norel, Mariana, Educaie civic, manual pentru clasa a IV-a,
Ed.VOX, Bucureti, 2006;
6. Pene, Marcela, Dicionarul limbii romne pentru clasele I-IV, Ed. Aramis, Bucureti,
2002;
7. Radu, Dumitra, Educaie civic, manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, Bucureti,
2006;
8. http://www.google.ro/didactic.ro
- umane: 20 elevi + nvtorul
- spaiale: sala de clas
- temporale: 45 minute + 5 min ALA

DESFURAREA ACTIVITII
EVENIMENTELE
INSTRUIRII

OB.
OP.

ACTIVITATEA
ACTIVITATEA NVTORULUI
ELEVULUI
Se asigur condiiile necesare
desfurrii optime a activitii:
Elevii se pregtesc
* pregtirea materialului didactic;
pentru
nceperea
*asigurarea linitii i a disciplinei pentru activitii.
desfurarea activitii;
*notarea absenelor, dac exist;
*mprirea clasei n 5 grupe de cte 4
elevi.

1. Moment
organizatoric
( 1 min )

Se solicit elevilor s indice titlul


leciei i tema pentru acas pregtit.
Se verific tema calitativ.
Cerin: Identificai binele i rul n
comportamentul nostru.

2. Actualizarea
cunotinelor.
Verificarea temei
( 5 min )

3. Captarea ateniei
( 5 min )

CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEI I


DEMERSURI DIDACTICE

O5

Elevii indic titlul


leciei anterioare
Buntatea i rutateai tema. Elevii prezint
tema.

STRATEGIA DIDACTIC

EVALUARE

Metode i
procedee

Resurse
materiale

Forme de
organizare

Conversaia

materialele
necesare la
lecie

Frontal
individual

Conversaia,
Explicaia,
exerciiul

Manual

Frontal
individual

Observarea
sistematic
a elevilor
-oral

Flipchart,
coli albe,
markere

frontal

Observarea
sistematic
a elevilor
-oral

Se realizeaz printr-un exerciiu-joc Elevii


ascult cu Conversaia,
atenie
regulile
i Exerciiul-joc,
Cui pot cere ajutor?
Scop: nvarea unor aciuni concrete pe particip la discuie.
brainstorming
care copilul este bine s le fac atunci
-ul
cnd se confrunt cu probleme.
Desfurare: Se realizeaz o list cu
posibile probleme pe care le pot
ntmpina copiii (ei pot participa la
crearea listei):
1. m simt ru;
2. nu neleg ceva la ore;
3. mi-am uitat pachetul cu mncare

acas;
4. un copil mai mare m-a mbrncit n
faa colii;
5. o persoan strin m-a ntrebat unde
locuiesc i dac prinii sunt acas etc.
Puncte de discuie: Copiii discut,
pentru fiecare situaie, care sunt
persoanele la care pot apela pentru
ajutor. Li se explic faptul c este
normal s avem nevoie de ajutor,
deoarece i adulii cer ajutorul cuiva
cnd au probleme.
4. Anunarea
subiectului i a
obiectivelor
( 2 min )

5. Prezentarea noului
coninut i dirijarea
nvrii
( 20 min)

Astzi vom vorbi despre cum s ne


ajutm, s ne salvm colegii n cazul
unor abuzuri sau violene. Pe parcursul
leciei vei avea de rezolvat anumite
sarcini prin care vei demonstra c
suntei capabili s rezolvai probleme
care pot aprea la un moment dat, s v
salvai colegii.
Se scrie pe tabl data i titlul leciei.

Elevii
ascult
cu
atenie.
Recepioneaz mesajul.
Elevii scriu n caiete
data i titlul leciei.

Se prezint Semaforul impulsurilor.


Elevii
recepioneaz
Rou: Stai, linitete-te i gndete mesajul.
nainte s acionezi!
Galben: Spune-i problema i exprim
ceea ce simi!
Stabilete-i un scop pozitiv!
Gsete ct mai multe soluii!
Gndete-te la consecine!
Verde: Pune n aplicare planul cel mai
bun!
Copiii sunt mprii n 4 grupuri a Elevii citesc sarcinile

Conversaia

Tabl, cret,
caiete

Frontal

Conversaia,
Jocul didactic

Flipchart,
coli albe,
jetoane

Frontal,
individual

Conversaia,

Texte-

Pe grupe mici

Observarea
sistematic
a elevilor

O1

O2
O2
O2
O3
O6

6. Obinerea
performanei
( 10 min )

cte 5 elevi i fiecare echip va avea


cte o sarcin de lucru.
Echipa nr.1
Explicai cu ajutorul dicionarului
urmtoarele cuvinte: abuz, conflict,
violen, problem, ajutor.
Echipa nr. 2
Citii textul n clasa noastr i
rspundei la ntrebrile date. (Anexa
nr.2)
Echipa nr. 3
Citii textul Relaii conflictuale i
rezolvai cerinele date. (Anexa nr. 3)
Echipa nr. 4
Citii textul Din anii de coal ai lui
Nicolae Blcescu, de Ion Ghica i
rezolvai cerinele date. (Anexa nr. 4)

primite n fiele de
lucru i apoi lucreaz n
grupuri mici.

explicaia,
exerciiul,
lucrul pe
grupe,
problematizarea, studiul de
caz

suport, fie
de lucru,
dicionar,

Jocul de rol

Fie de lucru
cu textsuport i
cerine

pe grupe

-oral

Conversaia,
Exerciiul,
Munca
independent

Fie de lucru

Frontal,
individual,
n perechi

-oral,
scris

-oral
-scris

Elevii citesc textele


suport i rspund la
ntrebri.

O3
O4
O6

Se va realiza un joc de rol pe grupe. Elevii citesc sarcinile


(Anexa nr. 5)
primite n fiele de
lucru i apoi lucreaz n
Se trag concluzii cu privire la cele grupuri mici.
discutate.

O1
O2
O3
O4
O5

Se realizeaz prin ntrebri cheie din


cadrul noului coninut predat i ateliere
de lucru.
Atelier:
1. n recreaie suntei martorii unei
scene violente ntre doi colegi. Ce
atitudine avei? Motivai rspunsul.
Nu m amestec.
Intervin pentru a-i despri.
Cer sprijinul cadrelor didactice.

Elevii
rspund
la
ntrebrile adresate.
Copiii vor rezolva, n
perechi,
sarcinile
propuse n fiele de
lucru.

l apr pe unul dintre ei.


2. Gsii soluii pentru colegii care se
comport violent fie la coal, fie n
afara ei. Cum ar putea s-i petreac
timpul departe de violen?
Soluii posibile:
-s lectureze;
-s participe la activiti extracolare
(concursuri, excursii, proiecte etc.);
-s-i gseasc un hobby;
-s practice un sport (chiar box);
-s mearg la ateliere de creaie;
-s viziteze muzee;
-s vizioneze un spectacol de teatru;
-s mearg la plimbare mpreun cu
prinii etc.
8. Aprecierea i
ncheierea activitii
Tema pentru acas
( 2 min )

Se precizeaz tema pentru acas.


Elevii i noteaz tema
Se fac aprecieri n legtur cu pentru acas.
participarea
elevilor, n grup i/sau
individual,
la lecie,
formularea
rspunsurilor, gradul de creativitate,
complexitatea rspunsurilor, colaborarea
n cadrul grupului.
ALA 5 min: n completarea
activitii, se va interpreta un cntec.

Conversaia

Manual,
caiet

Pe grupe,
frontal,
individual

aprecieri
verbale

ANEXE
Anexa nr. 1

SEMAFORUL IMPULSURILOR

Stai, linitete-te i gndete nainte s


acionezi!

Spune-i problema i exprim ceea ce


simi!
Stabilete-i un scop pozitiv!
Gsete ct mai multe soluii!
Gndete-te la consecine!
Pune n aplicare planul cel mai bun!

Anexa nr. 2
n clasa noastr
n clasa noastr sunt douzeci de elevi. La nceputul anului colar, doamna nvtoare nea spus:
-Copii, aici, noi suntem ca ntr-o familie. S fii cumini i s v avei ca fraii!
Cu toii am neles ce a vrut doamna nvtoare s ne spun. Am hotrt s fim o clas
model. Noi nu ntrziem niciodat ca s-i deranjm pe ceilali colegi. n or suntem ateni la
explicaii i nu vorbim ntre noi. Pe doamna nvtoare o ascultm i o respectm. n pauz ne
jucm i noi ca ceilali copii, dar avem grij s nu ne lovim. Nu ne-am certat niciodat i nici nu
ne-am prt. Dac un coleg are vreo problem, noi toi i srim n ajutor.
Cerine:
Ce fel de relaii sunt ntre copii?
Ce au neles copiii din spusele doamnei nvtoare?
Ce au hotrt ei?
Cum se comport elevii?
Cum se ntmpl la voi n clas? Exemplificai.

Anexa nr. 3
Relaii conflictuale
Nu-mi plac oamenii care se ceart, mai ales cei care devin i violeni. mi este team n
acele momente i nu tiu cum s reacionez. Desigur, bine ar fi s intervin i s ncerc s reinstalez
calmul, dar pur i simplu devin stan de piatr. Raluca este cu totul altfel. A spune c este mult
mai curajoas, dei nu cred c se poate spune despre mine c sunt fricoas. Nu-mi place, pur i
simplu, violena, rutatea oamenilor.
Cum spuneam, Raluca este cu totul altfel. Spre exemplu, ieri, doi, dintre colegii mei de clas
s-au certat destul de ru, ajungnd chiar s se loveasc. Totul a nceput, dup cum am aflat mai
trziu, cu o zi nainte, cnd unul dintre ei l-a respins pe cellalt atunci cnd acesta a dorit s joace
si el fotbal. I s-a spus c nu tie s joace, aa nct toi ceilali au nceput s rd de el. Astzi, n
timp ce intrau n clas, cel nedreptit l-a mpins pe cellalt. Deoarece erau n ntrziere, n acel
moment nu s-a ntmplat nimic. ns n pauza urmtoare s-au luat la har, ajungnd la ceea ce
povesteam.
n acel moment, n timp ce toi ceilali stteam i ne uitat, netiind cum s reacionm,
Raluca a srit de lng mine i a ncercat s i despart. Nu a reuit din primul moment, dar
reacia ei i-a determinat pe ceilali s intervin.
Probabil i voi v confruntai cu astfel de situaii conflictuale i de aceea, cred c vei fi de
acord cu mine: conflictele nu aduc nimic bun i este necesar s le rezolvm fr violen.
Cerine:
Ce nelegei prin relaii conflictuale?
ntre cine se pot stabili relaii conflictuale?
Ce consecine pot avea conflictele?
Cum pot fi rezolvate conflictele?

Anexa nr. 4
Nicolae Blcescu, elev n clasa a IV-a, iese pe poarta colii. Are la subsuoar un pachet de
cri i caiete legat cu sfoar. Se apropie sfios de alviar, alege o bucat de alvi i tocmai se
pregtete s mute din ea, cnd e luat de guler...
-Frumos, nenicule ... vrei s mnnci singur, ai?
Era Sotea, spaima colarilor, un vljgan cu pumni puternici ca nite ciocane. De la fiecare
cumprtor cerea jumtate din ce-a cumprat...
-Dac m rogi frumos, poate-i dau jumtate!
-S te rog, ha? Pe cine a mai rugat Sotea? Uite, pentru c nu-i cunoti datoria, i-o iau pe
toat.
Vljganul ntinde mna spre alvi. S-a ncins o ncierare pe via i pe moarte.
Cnd Sotea reuise s pun jos pe Blcescu, cineva a srit n spatele vljganului i trgea
frr mil de prul rvit.
Sotea s-a dat btut...
-Te-ai lovit ru? ntreb Ghica, colegul salvator. E o nebunie s te pui cu el.
-Cum vrei s ndur tirania? S m fi omort i tot nu m-a fi lsat clcat n picioare.
(Ion Ghica, Din anii de coal ai lui Nicolae Blcescu)
Cerine:
Ce atitudine dovedete comportamentul lui Sotea? n ce const abuzul i violena? Cu ce
scop sunt folosite acestea de ctre Sotea?
De ce nu s-a supus Blcescu lui Sotea?
Cum s-a revoltat acesta mpotriva btuului?
Voi cum ai fi procedat dac erai n locul lui N. Blcescu? Dar n locul lui Ghica?

Anexa nr. 5
Joc de rol n grupe
n clasa verioarei mele, Sabina, s-a petrecut o ntmplare extrem de neplcut.
Nicu, responsabilul clasei, l invidia pe Dan, fiindc luase la dou teste calificativul ,,Foarte
bine. Ca s-i strice calificativul semestrial, i-a ascuns caietul de compunere tocmai cnd Dan
trebuia s fie ascultat.
Regulamentul clasei prevedea c, pentru nescrierea temei, se primete calificativul
Insuficient.
Nicu i-a atins, pentru moment, scopul. Fapta lui, ns, a fost descoperit i a avut urmri
grave, de la violena dintre ei, pn la revolta ntregului colectiv.
n urma tutror evenimentelor, Sabina a ajuns noul responsabil al clasei i m-a ntrebat
ngrijorat: Oare ce a putea face pentru ca n clasa noastr s nu mai fie invidie, conflicte i
revolt?
Joc de rol n grupe:
Sabina dezvluie ntmplarea i i cere lui Nicu s-i napoieze caietul lui Dan.
Nicu, nervos, o jignete i o amenin pe Sabina cu btaia.
Dan, revoltat, se ia la btaie cu Nicu.
Sabina i un alt coleg i despart, spunnd c acest conflict trebuie rezolvat cu ntreaga clas
i cu doamna nvtoare.
* Ajutai-o pe Sabina s stabileasc 4-5 reguli ce trebuie respectate de ntreaga clas, pentru a
preveni invidia, revolta i violena.

S-ar putea să vă placă și