Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
7 p.
Indicatori
1. Venitul din vnzri, mii lei
2009
2010
1900
2900
920
1000
3200
3350
1800
1900
750
820
15
15
Rezolvare:
a. Pbrut = VVnz CVnz
Pbrut2009 = 1900-920=980
Pbrut2010 = 2900-1000=1900
b. Pnet = PPGPI Impozite = PPGPI*(1-T)
Pnet2009 = 750(1-0.15)=637
Pnet2010 = 820(1-0.15)=697
c. Rent com =(Pbrut / VVinz)*100%
Rentcom2009=980/1900 *100%=51.58%
Rentcom2010=1900/2900 *100%=65.52%
d. Rec =(PPGPI / TA) *100%
Rec2009=750/3200 *100%=23.44%
Rec2010=820/3350 *100%=24.48%
e. Rfin =(Profitnet / Capitpropriu) *100%
Rfin2009=637.5/1800 *100%=35.4%
Rfin2010=697/1900 *100%=36.68%
Problema 2
Determinai cu ct se va micora necesitatea firmei n active curente, dac
va crete cu o unitate rata de rotaie, n baza urmtoarelor date: venitul din
vnzri 3200 mii lei, valoarea medie anual a activelor curente 650 mii
lei.
Rezolvare:
Eac =(D1 D0)*VV/360
D=360/Nrot
Nrot=VV/AC
Nrot0=3200/6504.92 (rotatii)
D0=360/4.9273 (zile)
Nrot1=Nrot0+1=4.92+1=5.92 (rotatii)
D1=360/5.92=60.8161 (zile)
Eac=(73.17-60.81)*3200/360=109867110 (mii lei)
Problema 3
Analizai care din variantele de mai jos este mai avantajoas pentru
ntreprindere, dac d n arend un local pe un termen de patru ani, i
c l i e n i i p r o p u n u r m t o a r e l e v a r i a n t e d e a c h i t a r e :
a) cte 15000 lei la sfritul fiecrui an;
Problema 4
Determinai i argumentai care politic de dividend este mai
avantajoas pentru acionari, n baza urmtoarelor informaii:
Profitul pn la impozitare a companiei pentru anul de gestiune a
alctuit 300000 lei. Rentabilitatea cerut de acionari este 20%. Sunt dou
variante de nzestrare tehnico-material a companiei:
1. de reinvestit 45% din profit. Ritmul de cretere a profitului 10%.
2. de reinvestit 55% din profit. Ritmul de cretere a profitului 13%.
Rezolvare:
a. Determinam profitul net al intreprinderii (cota impozitului 15%)
300*(1-15)=255 (mii lei)
Problema 5
Determinai aciunea levierului operaional n producia i
comercializarea televizoarelor dac se cunoate c costul unitar va crete
cu 15% i preul de comercializare la fel va crete cu 10%.
Pn la aceste modificri ntreprinderea fabrica n mediu 600 aparate
TV lunar, costurile variabile unitare alctuiau 4500lei, valoarea
costurilor fixe pe uzin-180 mii lei, 65% dintre care revine paratelor
TV; preul de comercializare- 7700lei.
Rezolvare:
Determinam cum se va modifica profitul unitar si rentabilitatea
productiei
Profitul unitar = Pret Cost unitar
Cost unitar = CCV+CCF/Q
Rentabprod = *100%
a. Pr.unitar0 = 7700 (4500+180000*0.65/600) = 7700-4695 = 3005
Pr.unitar1 = 7700*1.1 4695*1.15 = 8470-5399.25 = 3070.75
Problema 6
Determinai nevoia de resurse n producia finii de gru n baza
datelor
de
mai
j o s :
Resurse materiale i Cantitate P r e u l d e Ateptrile
energetice
a
baz, lei
inflaioniste,
%
1. Gru, t
5000
2000
+10
300
14000
+15
3. Ambalaj, buci
50100
4,00
+7
4. Energie electric,
kwh
20000
2,00
+10
180
30,00
+4
+3
2. Combustibil, t
5. A, kg
6. Etichete, buci
2000
10
10000000
Valoare 2
1100000
0
2
.
Combustibil, t
300
14000
15
4200000
4830000
3. Ambalaj,
buci
50100
200400
214428
4. Energie
electric, kwh
20000
10
40000
44000
180
30
5400
5616
85200
50 pentru 100
buc.
42600
43878
14488400
1613792
2
5. A, kg
6. Etichete,
buci
Total
16137922-14488400=1649522 lei
1649522/14488400*100%=11.38%
Raspuns: in urma cresterii preturilor nevoia de resurse creste cu
1649522 lei sau cu 11.38%
Problema 7
Examinai influena unui credit n valoare de 800 mii lei cu rata dobnzii de
22% asupra eficienei capitalului propriu, dac valoarea activelor este 2000
mii lei, ponderea capitalului propriu n structura pasivului constituie 60%,
veniturile totale ale ntreprinderii constituie 1900 mii lei, iar cheltuielile totale
1100 mii lei.
Rezolvare:
PPGPI = VT CRT = 1900-1100=800 mii lei
Rec = PPGPI/TA*100%=800/2000*100%=40%
ELF=(Rec-Rd)**(1-T) = (40-22)* * (1-0.15) = 10.2%
Problema 8
1
C
$ 1+ a
1
C
, valoare prezent a urmtoarei sume va fi de $ 1 + a
, .a.m.d.
VPA =
C
C
C
C
+
+
+ ........
2
3
1 + a (1 + a )
(1 + a )
(1 + a ) h
VPA = C
1
1
1
+
+ ......
2
1 + a (1 + a )
(1 + a ) h
VPA = C
(1 + a)
t =1
(1.8)
1
1
(1 + a) h 1
VPA = C
=C
a a(1 + a) h
a(1 + a) h
(1.8a)
Dac vom lua n consideraie faptul c parantezele de mai sus reprezint factorul de actualizare pentru
anuitate, atunci formulele (4.8) i (4.8a) pot fi scrise:
$
V P A = C * F A Aa, h
(1.8b)
unde:
C anuitatea;
FAAa,h - factorul de actualizare a anuitii pentru o rat a dobnzii a i pentru h perioade (n literatura de
specialitate acest factor mai poart denumirea de factor de discontare multipl).
Valorile FAA se pot extrage, de asemenea, din tabele speciale.
Soluia problemei:
1. Se va calcula Anuitatea (aplicind formula de calcul a VPA)
2. Se va calcula suma dobnzii trimestriale
3. Se va calcula suma de rambursat a creditului (=1-2)
4. Pasii 2 si 3 se repeta pentru toate 8 perioade
Perioada
Suma creditului
Dobinda
Creditul
600000
33000
61718,41
94718,41
538281,59
29605,49
65112,92
94718,41
473168,67
26024,28
68694,13
94718,41
404474,54
22246,10
72472,31
94718,41
332002,24
18260,12
76458,28
94718,41
255543,95
14054,92
80663,49
94718,41
174880,46
9618,43
85099,98
94718,41
89780,48
4937,93
89780,48
94718,41
0,00
0,00
0,00
Problema 9
Determinai costul mediu ponderat al capitalului n baza datelor de
mai jos:
Valoarea capitalului aciuni ordinare 1000 mii lei (valoarea nominal
20 lei, valoarea de pia 30 lei);
mprumut obligatar 200 mii lei (100 obligaiuni cu rata cuponului de
16%, perioada de mprumut 3 ani); Valoarea de pia a obligaiunii 250
lei.
Profit nerepartizat 500 mii lei.
Rezolvare:
a. Determinam costul actiunilor ordinare
Ks = + g = + 0.1 = 0.6867 68.67%
D0 = ;
Dividend total = Profit net * cota = 2000*0.4=800 mii lei
NA = 1000/20=50 mii actiuni D0 = 800/50 = 16 lei
b. Determinam costul imprumutului obligatar
Kobl = = = 15.33/225 = 0.0681 = 6.81%
Cupon = VN*Rcup. = 200*0.16 = 32 lei
VN = 200000/1000 = 200 lei
Costul obligatiunii = Kobl. * (1-T) = 6.81(1-0.15) = 5.79%
c. Determinam costul profitului nerepartizat
Ks = RFR + (RM-RFR) = 12 + 1.1(14-12) = 14.2%
d. Determinam ponderea fiecarui component al capitalului:
Total capital = 1000+200+500=1.7 mil. lei
Pas=1/1.7 = 0.5882
Pimpr = 200/1700 = 0.1176
Pprof = 500/1700 = 0.2941
e. Determinam CMPC
CMPC = =
68.66*0.5882+5.79*0.1176+14.2*0.2941=40.39+0.68+4.18= 45.25%
Raspuns: CMPC este de 45.25%
Problema 10
Estimai valoarea pierderilor pentru ambele pri n situaia de mai
jos:
ntreprinderea a transferat 280 mii lei furnizorului de materie prim.
Furnizorul i-a ndeplinit obligaiunile contractuale n proporie de 75%,
livrnd restul la data de 16.07 n loc de 01.05. Potrivit condiiilor
contractuale furnizorul urmeaz s plteasc amend n mrime de 5% din
valoarea contractat rmas pentru fiecare sptmn ntrziere.
ntreprinderea avea planificat s vnd cu o rentabilitate de 60%, ns pe
parcursul perioadei de ntrziere rentabilitatea a sczut pn la 40%.
Rezolvare:
a. Determinam pierderea furnizorului:
280*0.25=70 mii lei obligatia neonorata
11 sapt*5% = 55% - penalitate
70*0.55=38.5 mii lei pierderea furnizorului
b. Determinam pierderea intreprinderii:
Profit planificat = 280*0.6=168 mii lei
Profit realizat = 210*0.6+70*0.4=126+28=154 mii lei
Profit ratat = 168-154=14 mii lei
Pierdere compensata (cistig) = 14-38.5=-24.5 mii lei
Raspuns: Furnizorul pierde 38.5 mii lei, iar intreprinderea cistiga 24.5 mii
lei.