Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

MAGIA POVETILOR

GRUPA : mic A
NIVELUL I
DATA :
EDUCATOARE :
TEMA ANUAL : ,, CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM ?
TEMA PROIECTULUI :,,N LUMEA COPILRIEI
TEMA SAPTAMANII : POVETILE, COMORI NEPREUITE !
TEMA ZILEI: ,, MAGIA POVETILOR

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII


INTEGRATE :

I.ADP (Activiti de dezvoltare personal) :


SCOP: Participarea i implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii
comunicrii, favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilali i formrii
comportamentului empatic la precolari
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite
mprejurri ;
-s sesizeze absena sau prezena unui coleg cunoscndu-i chipul i n
acelai timp numele;
-s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva
caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;
NTLNIREA
povetilor !

DE

DIMINEA: Cltorie

lumea

SALUTUL : Bun dimineaa, prini i prinese !


1

minunat

CALENDARUL NATURII
PREZENA
NOUTATEA ZILEI : Avem un musafir !
MESAJUL ZILEI : ,,Povetile ne nva/Lucruri bune despre via !
ACTIVITATEA DE GRUP : nfloresc grdinile ( cntec)
RUTINE: Suntem mari, ne descurcm singuri!(deprinderea de
autoservire i de folosire corect a instrumentelor i materialelor de
lucru);
TRANZIII :
,, Bat din palme ! - joc cu text i cnt
Exerciii de nviorare
Alunelul - joc cu text i cnt

II.ALA 1 - (Jocuri i activiti alese)


1. JOC DE ROL
Tema activitatii:,,O ajutm pe Alb ca Zpada s le fac
prjituri piticilor!
2. ART
Tema activitii: ,,Personajul preferat (desen n contur)
SCOPUL: Stimularea imaginaiei creatoare a copiilor prin iniierea
i desfurarea sarcinilor, precum i prin exprimarea originalitii, n
scopul realizrii cerinelor propuse
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Joc de rol:
- s recunoasc obiectele folosite in cadrul jocului de rol;
-s mnuiasc cu atenie ustensilele de bucatrie;
-s exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului pentru realizarea
temei date;
2

-s manifeste stri afective pozitive n relaiile cu cei din jur;


-s relaioneze cu partenerii de joc;
-s foloseasc formule de politee adecvate.
Art:
-s denumeasc ustensile de lucru accesibile vrstei;
- s coloreze fr s depeasc conturul;
-s-i dezvolte ncrederea n forele proprii i s manifeste stabilitate i
perseveren n activitate
Materiale didactice: ustensile de buctrie, orulee, bonete albe,
coc, forme de prjituri,desene cu personajele din poveti, creioane
colorate.
Metode si procedee: explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul de rol.
Forme de realizare: pe grupuri
III. ALA 2: JOCURI DISTRACTIV-RECREATIVE
Tipul de activitate: consolidare de deprinderi
Mijloc de realizare: divertisment
Tema :,, Ridichea uria Joc distractiv
Printr-o tranziie copiii se aaza n semicerc.Se explic regulile de
joc: ase copii vor fi ridichi i se vor ine nlnuii. Pe rnd vin personajele
povetii ca s scoat ridichea din pmnt. Un copil numit de educatoare
va fi moul. Moul trage, dar nu poate scoate ridichea. si alege un copil
care s fie baba i l cheam. Se nlnuie i trag amndoi. Baba cheam
nepoata, nepoata cheam celul, celul pe pisic, pisica pe oricelul
Chi. n final trebuie s reueasc s trag ridichea.
Se execut jocul de prob, apoi jocul propriu-zis de cteva ori, pana
cnd toi copiii au fost ori ridichi, ori personaje din poveste.
IV .ADE( Activiti pe domenii experieniale)
DOMENII EXPERIENIALE :-DOMENIUL LIMB I COMUNICARE
-DOMENIUL ESTETIC CREATIV
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic, pictur
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunotine
FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupuri mici
3

SCOPUL ACTIVITII:
Sistematizarea cunotinelor copiilor cu privire la personajele din
povetile nvate; formarea deprinderii de a povesti;
Stimularea interesului pentru poveti i cri; educarea capacitii de
a comunica i coopera cu membrii grupului din care face parte,
stimularea i dezvoltarea creativitii.

OBIECTIVE OPERAIONALE :
Cognitive:
S recunoasc personaje din poveti, pe baza unor imagini, jetoane,
ghicitori sau pe baza descrierii fcute de educatoare;
S participe la activitatea de grup, att n calitate de vorbitor, ct i
n calitate de auditor;
S repovesteasc pe baza imaginilor prezentate;
S recunoasc siluetele unor personaje din poveti cunoscute,
denumind att personajul ct i povestea din care face parte;
S recunoasc instrumentele folosite la pictur ;
S se exprime corect, coerent i logic n expunerile fcute.
Psihomotorii :
S selecteze corect materialele de lucru, valorificnd deprinderile de
lucru nsuite ;
S mnuiasc materialele didactice puse la dispoziie;
S se grupeze conform cerinelor educatoarei;
S se deplaseze n funcie de cerinele grupului.
4

Socio-afective :
S execute individual sau n grup tema data, manifestand spirit
cooperant;
S diferenieze personajele pozitive de cele negative;
S respecte reguli i sarcini date.
Sarcina jocului : identificarea personajelor i a povetilor prezentate,
alegerea jetoanelor specifice povetii; clasificarea personajelor pe baza
comportamentului acestora; descoperirea rspunsului la ghicitori
recunoaterea personajelor i a povetilor din care fac parte anumite
fragmente prezentate de educatoare; recunoaterea unor obiecte din
poveti i indicarea personajelor crora le aparin;
Regulile jocului:
Copiii atini de bagheta fermecat vor rspunde la ntrebrile
educatoarei.La formula Cine oare, cine oare / Trece prin pdurea
mare?, copiii vor recunoate personajul i povestea din care face parte.
La formula Ghici, cine e?, copiii vor rspunde la ghicitoare. Vor
recunoate povestea, vor stabili personajele acesteia i le vor clasifica
dup comportament.
Fiecare rspuns va fi aplaudat i recompensat.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta fermecata, inchiderea si
deschiderea ochilor, ghicitoarea, aplauzele, mimica, limitarea timpului,
imitarea personajelor din povesti, cufrul fermecat, aplauzele, folosirea
versurilor, ghicirea.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: explicaia, conversaia, demonstraia,
observaia, metoda mna oarb, problematizarea, expunerea, aprecierea
verbal, metoda cubului, turul galeriei.
Mijloace didactice: scrisoare,plicuri, imagini din poveti, jetoane
cu personaje din povetile nvate, scrisoarea din partea Znei, cutia
5

fermecat, bagheta magic, ecusoane pentru constituirea grupurilor de


lucru, siluete ale personajelor din povetile propuse cunoscute de copii,
,panou, acuarele, imagini de n contur din poveti.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, n dou grupuri
BIBLIOGRAFIE:
o
Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Ministerul
Educaiei, Cercetrii i Tineretului, 2008
o
Florica, Mitu, (2005), Literatura pentru cei mici- Antologie de texte
comentate, nsoite de sugestii metodice, Ed. Humanitas, Bucureti
o
tefania, Antonovici, Gabriela, Nicu, (2003), Jocuri interdisciplarematerial auxiliar pentru educatoare, Ed. Aramis
www.didactic.ro

SCENARIUL ZILEI
Copiii sunt aezai n semicerc.
Activitatea ncepe cu NTLNIREA DE DIMINEA: Cltorie n lumea
minunat a povetilor ! , n cadrul creia ne vom aminti povetile
nvate.
Exersm SALUTUL : Bun dimineaa, prini i prinese ! , apoi vom
completa CALENDARUL NATURII:
Cum este astzi vremea?
Cum ne-am mbrcat astzi?
Vom face PREZENA folosindu-ne de jetoanele la panou.
NOUTATEA ZILEI : Avem un musafir !
MESAJUL ZILEI : ,,Povetile ne nva/Lucruri bune despre via !
ACTIVITATEA DE GRUP : nfloresc grdinile ( cntec)
6

RUTINE: Suntem mari, ne descurcm singuri!(deprinderea de


autoservire i de folosire corect a instrumentelor i materialelor de
lucru);
La un moment dat, cineva bate la u. Este Zna Povetilor care a venit
la grupa noastr cu o cutie fermecat.Educatoarea deschide cutia i
descoper o scrisoare de la
Alb-ca- Zpada:
Dragi copii,
Numele meu este Alb-ca-Zpada i sunt convins c voi m
cunoatei foarte bine.Pentru c am auzit c voi suntei copii foarte
cumini i, mai ales c tii foarte multe lucruri despre poveti, vreau s
v cer ajutorul.Eu m-am ncurcat printre poveti i am nevoie de ajutorul
vostru.Ce zicei,m putei ajuta?
Pentru nceput v-am pus n aceast cutie fermecat ecusoane cu
fluturi i flori.Voi vei trage cte unul din SCULEUL FERMECAT i v vei
mpri n dou echipe:
Echipa Florilor m va ajuta s fac prjituri pentru pitici (JOC DE
ROL).Fiecare copil va primi cte un or alb i o bonet. Echipa
Fluturailor va colora personajele preferate din poveti (ART)
TRANZIIE : ,, Bat din palme ! joc cu text si cant
Dup ce terminai, vei face schimb la masue (centre).
De asemenea , mai am nc foarte multe surprize pentru voi.n cutia
fermecat , v-am trimis o BAGHET MAGIC, cu ajutorul creia vei juca
un joc numit Magia povetilor.Vei rmne mprii n cele dou echipe i
va trebui s rspundei la toate intrebrile si ghicitorile mele.Fiecare
rspuns corect va fi recompensat cu o bulin roie.Echipa cu cele mai
mule buline roii ctig.
TRANZIIE:exerciii de nviorare
Sunt sigur c vei ti rspunsurile la toate ntrebrile!
Ultima mea sarcin:v ntoarcei la msue, unde vei picta rochia
Cenuresei i coroana prinului.
TRANZIIE:Alunelul-joc cu text i cnt
V-am pregtit i recompense: bomboane i baloane.
Spor la treab!
Cu dragoste,
Alb-ca-Zpada
n ncheiere, copiii vor juca Ridichea uria.
7

DESFURAREA ACTIVITII

EVENIMEN
T
DIDACTIC
1.Moment
organizato
ric

CONINUT TIINIFIC

Crearea
condiiilor
necesare
bunei
desfurri a activitii:
-aerisirea slii de grup;
-amenajarea spaiului de desfurare a
activitii ;
-pregatirea materialului demonstrativ si
distributiv ;
8

METODE
DIDACTIC
E

EVALUAREA

Globalobservai
a

-introducerea copiilor n sala de grup .

Captarea ateniei se face cu ajutorul


2.Captarea Znei Povetilor.
Expunerea
ateniei
Voi prezenta copiilor cutia fermecat
pe care am primit-o din partea Znei. n
cutie se afl o scrisoare(ANEXA 1) i Conversai
materialele
necesare
desfurrii a
activitii.Voi citi scrisoarea primit de la
Alb ca Zpada.
Astzi, vom ptrunde n lumea minunat
a povetilor prin intermediul jocului
3.Anunar didactic Magia povetilor. n acest
ea
joc trebuie s rezolvai mai multe sarcini Expunerea
temei i a pentru a o ajuta pe Alb ca Zpada s
obiectivelo descurce povetile. V vei ntlni cu
r
personaje din povetile cunoscute.Voi
trebuie s le recunoatei, s spunei din
ce poveste sunt, s dezlegai ghicitori.
Explicaia
n poveti ntlnim personaje bune i
personaje
rele,
prietenoase
i
neprietenoase, care spun adevrul sau
care iubesc minciuna iar voi va trebui s
le clasificai n personaje pozitive( bune)
i negative (rele).
Veti demonstra astfel c iubiti povetile
care v nva multe lucruri bune i sunt
adevrate comori.
,,V anun cu bucurie
C astzi vom face o cltorie
Fr maini i avioane
Observaia
Fr autobuze i autocare,
Vom cltori cu mare zor
n lumea minunat a povetilor.
Aici ne vom distra,ne vom juca
Dar sigur vom i nva
9

Globalobservai
a

Observarea
comporta
mentului
copiilor

Bagheta fermecat nu va lipsi


n timpul jocului ne va nsoi.

EXPLICAREA JOCULUI
Se precizeaz regulile jocului, stabilindu- Jocul
se criteriile de reuit i sistemul de didactic
eviden a rezultatelor.

Evaluare
oral

Se va aprecia gradul de nelegere a


regulilor i sarcinii jocului intelectual. Se
fac precizri privind calitatea ndeplinirii Conversai
sarcinii i a ncadrrii n timp.
a
4.Prezenta
JOCUL DE PROB
-rea noului
coninut i Se realizeaz jocul de prob, oferindudirijarea
se explicaii suplimentare n cazul n care
nvrii
se constat c regulile sau modul de Explicaia
desfurare a activitii nu au fost
nelese .
Aceast prob se desfoar cu ntrega
grup de copii.
Copilul atins cu bagheta va rezolva
sarcina dat, exprimndu-se corect n
propoziie.
La fiecare sarcin rezolvat ,echipa va
primi o bulin roie.
Problematizarea
Eu sunt feti
i am scufi
i la bunica
M-a trimis mmica
S-i duc mncare
n coul mare
La formula Cine oare, cine oare /
Trece prin pdurea mare?, copiii vor Jocul
recunoate personajul i l vor asocia cu didactic
povestea din care face parte.
10

Apreciere
a
rspunsu
rilor.

Chestion
area
oral

Eu de munc nu m sperii,
Cur , perii i gtesc,
Doar mmuca mea i sora,
Tot mereu m necjesc. (Fata moului)
JOCUL PROPRIU-ZIS

Expunerea
Mna oarb

Se va mpri grupa de copii n dou


grupuri mai mici pe baza ecusoanelor.
Educatoarea deschide primul plic i Explicaia
precizeaz sarcina ce trebuie ndeplinit:
Au fost odat ca niciodat
n lumea de poveste
i buni i ri, cum ne-a fost dat
Ghicii i spunei, cine este?
Cu ajutorul baghetei i a cuvintelor
magice: Bagheta la drum pornete i Jocul
la..se oprete!, copiii vor fi numii pe didactic
rnd s dezlege diverse ghicitori despre
personajele i povetile cunoscute.
Copiii atini de bagheta fermecat vor
rspunde la ntrebare
PLICUL NUMRUL 1
Conversai
Joc-exerciiu de ,,spargere a gheii
a
,,Atent dac vei fi,personajul vei ghici !
prezentarea
unor
ghicitori
despre
personaje cunoscute :
,,Personajul s-l ghiceti
e din carte cu poveti !
Explicaia
Pe mama capr o ascult
Ua eu nu o deschid,
Ghicii, oare, cine sunt ?
Problema(iedul cel mic-Capra cu trei iezi)
tizarea
Cnd miros de pete mi-a venit
Eu moart-n drum m-am prefcut.
Ghicii, cine sunt?
(vulpea-Ursul pclit de vulpe)
11

Evaluare
oral

Evaluare
oral

n csua lor micu,


Repede face curat,
Farfurii, cecue, oale
Stau acum frumos pe raft.(Alb ca
Zpada)
Zglobie i drgla,
La bunica a plecat,
Dar cnd a ajuns n pdure
De sfatul mamei a uitat.
(Scufia Roie din Scufia Roie ).
PLICUL NUMRUL 2
Iste de vei fi,
Sarcinile din centre le vei ndeplini!
Copiii vor ndeplini sarcina date de Albca-Zpada:vor lucra la cele dou centre:
La JOCUL DE ROL copiii vor primi oruri
albe i bonete i o vor ajuta pe Alba-caZpada s le fac prjituri piticilor.
La ART vor colora personajele preferate
din poveti.
Se va face rotaia la centre.
Tranziie :
Dup ce am rezolvat sarcina ale jocului,
voi face cteva aprecieri n legtur cu
modul cum s-a desfurat activitatea
pn n acest moment, iar copiii vor
merge la baie recitnd versurile:
Bat din palme: clap, clap, clap
Din picioare: trap, trap, trap,
Ne-nvrtim, ne rsucim
i cu toi ne nveselim!

Jocul
didactic

Evaluare
oral
Observaia

Descoperirea
Joc de rol

Explicaia
Evaluare
oral

Jocul
didactic

Povestirea

12

PLICUL NUMRUL 3
Vai, dar ce s-a ntmplat?

Evaluare
oral

Oare, vntul le-a-ncurcat,


Sau un cpcun grbit
nainte a sosit?
Jocul
didactic

Vraja ca s-o dezlegm


Trebuie s le ordonm!
Fiecare grup de copii va primi cte un
plic n care sunt siluete ale personajelor
din mai multe poveti .

Vor
numi
titlul
povetii,
numele
personajelor i faptele care i fac buni
sau ri. Vor observa c numrul
personajelor pozitive este ntotdeauna Conversai
mai mare dect numrul personajelor a
negative. i voi ntreba cu ce personaj din
aceste poveti ar dori s semene i s
motiveze alegerea fcut.

Evaluare
oral

COMPLICAREA JOCULUI
PLICUL NUMRUL 4
Cubul
Alba-ca-Zpada ne-a trimis un cub cu
imagini din poveti.
Pe fiecare faa a lui este o imagine dintro poveste cunoscut de voi.
Voi trebuie s ascultai cu atenie
sarcinile pentru a nu grei!
Vei rostogoli cubul i vei recunoaste
povestea!
Explicaia
Se continu jocul pn se epui-zeaz
toate feele cubului.
Pungua cu doi bani
-Ce poveste reprezint imaginea?
Problema13

Evaluare
oral

Observar

-Care este personajul principal(cel mai tizarea


important)?
Capra cu trei iezi
-Ce poveste reprezint imaginea?
-Care sunt personajele din poves-te?
-Cntai cntecul caprei!
Ursul pclit de vulpe
- Ce poveste reprezint imaginea?
-Cum l-a pclit vulpea pe urs?
5.Obinere
a
performan
ei

ea
comporta
mentului
copiilor

Cubul

Exerciiul

Alb-ca-Zpada i cei apte pitici


- Ce poveste reprezint imaginea?
-Care este personajul principal(cel mai
important)?
Demonstraia
Scufia roie
-Ce poveste reprezint imaginea?
Observar
-Cine a salvat-o pe Scufia Roie?
ea
comporta
Cei trei purcelui
mentului
-Ce poveste reprezint imaginea?
copiilor
-Din ce i-au fcut casele cei trei Turul
purcelui?
galeriei
PLICUL NUMARUL 5
Copiii merg la msue, unde vor picta
rochia prinesei i coroana prinului.
TRANZIIE:Alunelul joc cu text i cnt
Intuim materialele primite pe msue i
voi
demonstra
tehnica
de
lucru
verbaliznd aciunile fcute.
Execut mpreun cu copiii exerciii de
nclzire a muchilor fini ai minii:
Batem palmele cu zor/ Batem palmele
cu spor/1,2-1,2/Facei toi la fel ca
noi!/Pe mnue ne splam,/Curat noi ca
s lucrm./1,2/1,2/Facei toti la fel ca
noi!/La pian noi s cntam,/Linite!S
14

ascultm!
n timp ce copiii lucreaz, urmresc
activitatea fiecruia oferind indicaii i
ajutor celor care ntmpin greuti.
Ridichea uria Joc distractiv
Printr-o tranziie copiii se aaza n
semicerc.
Se explic regulile de joc: ase copii vor
6.Asigurar fi ridichi i se vor ine nlnuii. Pe rnd
ea reniei vin personajele povetii ca s scoat
i a feed- ridichea din pmnt. Un copil numit de Explicaia
back-ului
educatoare va fi moul. Moul trage, dar
nu poate scoate ridichea. si alege un
copil care s fie baba i l cheam. Se
nlnuie i trag amndoi. Baba cheam
nepoata,
nepoata
cheam
celul,
celul pe pisic, pisica pe oricelul Chi.
n final trebuie sa reueasc s trag
ridichea.
Se execut jocul de prob, apoi jocul
propriu-zis de cteva ori, pana cnd toi
copiii au fost ori ridichi, ori personaje din
poveste.

7.ncheier
ea
activitii

Voi reaminti copiilor mesajul zilei:


Povetile ne nva, lucruri bune
despre via.
Convorbire
a
Le voi adresa ndemnul :
Iubii povetile, copii,
Pentru c ne-aduc bucurii
Din ele multe nvm
Putem s ne-ndreptm,
Frumos s ne purtm
Voi face aprecieri referitor la modul cum
s-a desfurat ntreaga activitate.
Drept recompens, copiii vor primi
bomboane i baloane. Vom ncheia
activitatea
interpretnd
cntecul
,,Rutele mele.

15

Observarea
comporta
-mentului
copiilor

Evaluare
verbal

ANEXA 1

Dragi copii,
Numele meu este Alb ca Zpada i sunt convins c voi m cunoatei
foarte bine.Pentru c am auzit c voi suntei copii foarte cumini i, mai ales
c tii foarte multe lucruri despre poveti, vreau s v cer ajutorul.Eu m-am
ncurcat printre poveti i am nevoie de ajutorul vostru.Ce zicei,m putei
ajuta?
Sunt sigur c v vei descurca!
V-am pregtit i recompense: bomboane i baloane.
Spor la treab!
Cu dragoste, Alb ca Zpada

16

ANEXA 2
Plicul nr 1
Pentru nceput v-am pus n aceast cutie fermecat ecusoane cu
poveti.Voi vei trage cte unul din SCULEUL FERMECAT i v vei mpri
n dou echipe.
De asemenea , mai am nc foarte multe surprize pentru voi.n cutia
fermecat , v-am trimis o BAGHET MAGIC, cu ajutorul creia vei juca un
joc numit Magia povetilor .Va trebui s rspundei la toate intrebrile si
ghicitorile mele.Fiecare rspuns corect va fi recompensat cu o bulin
roie.Echipa cu cele mai mule buline roii ctig.
Plicul nr 2
Echipa m va ajuta s fac prjituri pentru pitici (JOC DE ROL).Fiecare copil
va primi cte un or alb i o bonet.
Echipa va colora personajele preferate din poveti (ART)
Dup ce terminai, vei face schimb la masue (centre).
Plicul nr 3
Pentru c am amestecat povetile v-am trimis jetoane cu personajele din
poveti.M ajutai s le gsesc povestea ?
Plicul nr 4
V-am trimis un cub fermecat cu imagini din
preferate.Putei ghici despre ce poveti este vorba ?
Plicul nr 5
17

povetile

voastre

Ultima mea sarcin:v ntoarcei la msue, unde vei picta rochia


Cenuresei i coroana prinului.

18

S-ar putea să vă placă și