Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data: 13.03.2014
Unitatea de invatamant: GPN Ibanesti, Botosani
Grupa: mica
Educatoare: Iftodi Madalina
Tema anuala: Cand/cum si de ce se intampla?
Subtema: Vine, vine primavara!
Tema zilei: Zvon de primavara
Tipul de activitate: activitate integrata
Forma de realizare:
Scopul: Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor despre anotimpul primavara, prin valorificarea situatiilor de invatare
interactiva ,apartinand unor domenii diferite ale cunoasterii.
ADP
Intalnirea de dimineata: Cum te-ai imbracat azi?
Salutul: Buna dimineata, dragi copilasi frumosi si dragalasi

Calendarul naturii: Cum este vremea astazi?


Tranzitii: In fiecare dimineata, Ursuletii s-au trezit
Rutine: Bat din palme, clap, clap..
Joc cu text si cant: Mainele pe masa sa le asezam
ALA
Arta: Colorom rochita Zanei Primavara
Joc de masa: puzzle - ghiocei
Obiective:
-

Sa ansambleze corect piesele puzzle in vederea realizarii unor tablouri


Sa coloreze un tablou de primavara respectand conturul acestuia
Sa coloreze uniform o suprafa limitat,fr s depesc conturul;
S pstreze acurateea lucrrii.
Sa utilizeze corect instrumentele de lucru

Strategia didactica:
Metode si procedee: explicatia, conversatia, observatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea
Mijloace de invatamant: ghiocei, pamant, ghivece, piese puzzle, tablouri, creioane colorate
Forme de organizare: frontal, individual

ADE
Obiective operaionale:
1.

D (activitate matematic) VINE, VINE PRIMVARA joc didactic

- S selecteze i grupeze obiectele de aceeai form;


- S pun n coresponden cifra cu cantitatea de obiecte i s asocieze cantitii de obiecte cifra corespunztoare;
- S recunoasc i denumeasc cifre n intervalul 1-4;
- S alctuiasc grupe de 1, 2, 3, 4 obiecte;
- S numere corect aceste obiecte;
- S alctuiasc irul numeric cresctor n limitele 1-4;
- S rezolve corect sarcinile din fia individual.
2.
-

DOS (activitate practic) TABLOU DE PRIMVAR - lipire


S identifice materialele de lucru specifice activitilor practice

- S manifeste stabilitate i perseveren n activitate, dovedind, treptat, c a dobndit ncredere n forele proprii
- S manifeste un comportament de cooperare n grup pentru ndeplinirea unei activiti comune;
Strategia didactica
Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, jocul didactic, brainstormingul
Mijloace de invatamant: jetoane cu cifre, siluete cu diferite obiecte, fie de lucru, creioane colorate hartie glasat decupat, lipici,
carton, erveele umede, panou pentru realizarea expozitiei
Forma de organizare: frontal, individual

Scenariul activitatii
Activitatea zile incepe cu intalnirea de dimineata.
ntlnirea de diminea ncepe prin recitarea unei poezii de ctre educatoare:
,,Dimineaa a sosit
i copiii au venit
Pe scunele ne-aezm
i frumos ne salutm!
Salutul se realizeaz dup formula:,, Bun dimineaa, Ioana!, fiecare copil salutndu-i vecinul aflat n dreapta sa prin ntoarcerea
capului spre acesta.
Prezena copiilor se va face odat cu sosirea lor la grdini, fiecare copil a ezndu- i fotografia pe panoul de prezen . Se precizeaz
cte fetie au venit astzi i ci biei sunt prezeni la grdini.
Calendarul naturii va provoca copiii privind abordarea temei zilei de astzi, descoperirea strii vremii, precizarea zilei i
anotimpului.
A nceput o nou zi
Cum e vremea azi copii ?
Se lucreaz pe panou : -Cnd ai venit la grdini ai privit cerul?
-Erau nori ?Era soare? Btea vntul ?
-Cum v-a mbrcat mama azi ?

-Ce zi a sptmnii e azi ? Ce zi a fost ieri ? Ce zi va fi maine?


-n ce anotimp suntem ?
mprtirea cu ceilali- se realizeaz printr-o scurt povestire a educatoarei ( TIREA ZILEI): Voi capta atenia copiilor printr-o
scurt povestire despre sosirea primverii:
A fost odat ca niciodat , mpratul Anotimpurilor mpreun cu cele 4 fiice ale sale: Primvara, Vara, Toamna i Iarna. La
fiecare trei luni fiicele mpratului zburau pe rnd prin mprie, rspndind n jurul lor veselie i culoare.
n acest timp, pe meleaguri noastre, era Zna Iarna, care nu mai voia s plece. Toi locuitorii mpr iei a teptau venirea
primverii i nu tiau ce se ntmpl, de ce nu mai pleac iarna?!
ntr-o zi, o feti porni prin pdure s culeag floricele pentru mama ei, dar era foarte trist fiindc afar era frig i floricele
nc dormeau pe sub zpad. Fetia observ un ghiocel care plngea, i plngea, pentru c nu avea prieteni, era singur deoarece era
frig. i s-a hotrt fetia s aduc floarea suprat la grdinia noastr, mpreun cu ea a adus si cutia primverii, ca noi s ajutm
primvara s prind putere i s alunge iarna geroas.
Ce zicei copii, o ajutm pe floarea suprar s alunge iarna i s vin primvara?. Desfac cutia surpriz unde gsesc un
bileel.
n bileel Primvara i roag pe copiii grupei Albinuelor s-o ajute s alunge iarna, dar pentru aceasta ei vor trebui s
rezolve sarcinile pe care doamna lor educatoare le-a pregtit. Vom trece mpreun in revista activitile in parte, discutnd despre ce
au de realizat si vom enumera materialele disponibile n cutie.
Activitatea de grup :
Copiii vor juca jocul ,, Iarn, s te duci cu bine!

Mai nti se vor dezmori puin, pentru a putea s se joace mai bine ( TRANZIIA):
,, Dac vreau s cresc voinic
Fac gimnastic de mic
Merg n pas alergtor
Sar apoi ntr-un picior
M opresc, respir uor
ntind braele s zbor
Toat lumea e a mea
Cnd m-aez jos la podea
sta-i doar un nceput
Ia privii ct am crescut!
La centrul JOC DE MAS- vor asambla puzzle-uri cu ghiocei i cu imagini de primvar.
La centrul TIIN- vor planta ghiocei n ghiveci.
n finalul activitii, copiii vor primi recompense i aprecieri i vor dansa mpreun cu ghiocelul, bucurndu-se c Zna Primvara este
pregtit pentru a sosi, iar Zna Iarna a plecat de la noi.

Strategia didactica
Etapele
activitatii

Metode
Continutul instructiv-educativ

procedee

1.Moment

Dupa ce toti copiii au venit la gradinita ne pregatim Conversatia

organizatoric

pentru ntlnirea de diminea:


Salutul.

Evaluare

si Mijloace
invatamant

de Forma
organizare
Frontal

Copiii se aduna in cerc cu educatoarea

pentru a se saluta. Fiecare copil isi saluta colegul.


Calendarul Naturii

- prin

intermediul unei

conversaii voi stabili , mpreun cu copiii vremea de


afar, caracteristicile zilei respective, i anotimpul n
care ne aflm.
Activitatea de grup se va realiza printr-un moment de
nviorare pe melodia Buna dimineata!
2.Captarea

Voi capta atenia copiilor printr-o scurt povestire Conversatia,

Povestea

atentiei

despre sosirea primverii:

Primaverii

A fost odat ca niciodat , mpratul


Anotimpurilor mpreun cu cele 4 fiice ale sale:
Primvara, Vara, Toamna i Iarna. La fiecare trei luni
fiicele mpratului zburau pe rnd prin mprie,
rspndind n jurul lor veselie i culoare.

explicatia

Frontal

de

n acest timp, pe meleaguri noastre, era Zna


Iarna, care nu mai voia s plece. Toi locuitorii
mpriei ateptau venirea primverii i nu tiau ce
se ntmpl, de ce nu mai pleac iarna?!
ntr-o zi, o feti porni prin pdure s culeag
floricele pentru mama ei, dar era foarte trist fiindc
afar era frig i floricele nc dormeau pe sub zpad.
Fetia observ un ghiocel care plngea, i plngea,
pentru c nu avea prieteni, era singur deoarece era
frig. i s-a hotrt fetia s aduc floarea suprat la
grdinia noastr, mpreun cu ea a adus si cutia
primverii, ca noi s ajutm primvara s prind
putere i s alunge iarna geroas.
Ce zicei copii, o ajutm pe floarea suprar
s alunge iarna i s vin primvara?. Desfac cutia
surpriz unde gsesc un bileel.
n bileel Primvara i roag pe copiii grupei
Albinuelor s-o ajute s alunge iarna, dar pentru
aceasta ei vor trebui s rezolve

sarcinile pe care

doamna lor educatoare le-a pregtit. Vom trece


mpreun in revista activitile in parte, discutnd
despre ce au de realizat si vom enumera materialele

disponibile n cutie.
Copiii se vor aeza pe scunelele aranjate n semicerc
3.Anuntarea

unde vor desfura activitatea de matematic.


Se anunta tema. Copiilor li se spune c la activitatea Conversatia

Frontal

de matematic, vor desfura un joc care se numeste


Vine, vine, primvara, unde vor numra, vor forma
grupe, se vor juca cu cifrele, iar la sfrit vor
4.Reactualizare

complete o fi.
Pn la ct am nvat s numrm? ---4

a cunostintelor

Exercitiul,

Vaza

Frontal

Aprecieri

* Cine tie s numere pn la 4 ? ( doi - trei copii vor conversatia

Flori

individual

verbale

numra cresctor pn la 4)

Explicatia

Fluturasi

* Care cifr seamn cu un scaun rsturnat?

Observatia

Jetoane cifre

Frontal

Aprecieri

Individual

verbale

* Numr cte flori sunt n vaz i gsete cifra


corespunztoare;--- 2
* Alege din vaz atia fluturai ct arat cifra;--- 3
* nchidei ochii i numrai de cte ori bat eu din
palme; ---4
* Sari pe dou picioare de attea ori ci iezi are
capra din poveste; ---3
Pe versurile poeziei Primvara descopar tabloul
5.Dirijarea

surpriz.
Sarcina didactic: Ordonarea grupelor de obiecte Conversatia,

invatarii

n ir cresctor dup criterii date

i raportarea explicatia

jetoane colorate

numrului la cantitate.

Exercitiul

Regulile jocului:

Copiii trebuie s grupeze obiectele dup

form

Pentru fiecare rspuns corect copilul va fi

aplaudat

Dac un copil nu poate da rspunsul corect,

poate fi ajutat de un alt coleg.


Elemente de joc:
Surpriza;

Micarea;

Aplauzele;

Manipularea

Jetoane

fluturi,

flori

jetoanelor;
Desfurarea jocului:
Pentru prima variant a jocului, cte un copil
va veni i va alege grupa cu 1,( 2, 3, 4) elemente, o
va aeza pe tabla alturat, va alege cifra care se
potrivete numrului de elemente al grupei.
Complicarea jocului:
Pentru a doua varianta a jocului, vom face un
exerciiu
educatoarei

Gsete greeala!

la semnalul

copiii nchid ochii. In acest timp

educatoarea va ascunde un element din cele 4 grupe


modificnd irul corect format.

Jetoane cifre

La alt semnal copiii deschid ochii si sesizeaz


modificarea fcut (observ ce element lipsete - de
exemplu lipsete o albini, sau un ghiocel)

Panou

Tranziie - Se recit poezia Primvara, copiii


deplasndu-se la msue.
Evaluarea parial a activitii

Fisa de lucru

Fiecare copil va primi o fi de munc independent

Creioane

i va rezolva sarcinile acesteia.

colorate

*Unete fiecare grup cu cifra care arat

Carioci

numrul de elemente.
*Coloreaz attea ptrele cte i indic
cifra!
Fiele individuale vor fi aezate pe panou pentru a
putea fi vizualizate de copii i de prini.
Se vor face aprecieri asupra modului n care copiii au
participat la desfurarea jocului.
Pentru a ncheia aceast activitate, voi deschide cutia
magic n care se afl floricele colorate, din care
7.Obtinerea

copiii i vor alege una.


Ca s o facem fericit pe FLOAREA SUPRAT i Explicatia

Frontal

Aprecieri

performantei

s i demonstrm ce multe lucruri tim despre Demonstratia

Individual

verbale

primvar, m-am gndit c ar fi bine ca astzi, la Observatia


activitate practic, s realizam

mpreun un Conversatia

Lipici,

TABLOU DE PRIMVAR
Intuirea

materialului

didactic

Foarfec
i

explicarea

Imagini

de

modului de lucru.

primavara

Rnd pe rnd, voi trece pe la fiecare grup n parte i

Creioane

voi analiza mpreun cu copiii materialele primite:

colorate, carioci

Vei lipi iarba decupat i floricelele perforate, cum

Panou

dorii voi, s arate ct mai frumos.


Vei lipi o csu i elementele ei, trunchiurile i
coroanele copceilor.
vei lipi rndunelele care s-au ntors i zboar pe cer
i cteva berze.
Vei lipi pe cer soarele rotund, razele sub form de
triunghi i ci noriori dorii.
O alt etap important n desfurarea activitii
practice o reprezint nclzirea minilor i o voi
realiza prin cteva versuri cunoscute de copii.
Efectuarea lucrrilor de ctre copii.
Se da semnalul de incepere a lucrului.
Voi supraveghea modul n care copiii i realizeaz
lucrrile, iar dac va fi nevoie voi interveni cu
explicaii individuale. Voi ncuraja pe cei mai puin
abili i voi urmri ca toi copiii s-i duc munca la

bun sfrit.
Voi urmari corectitudinea, acuratetea lucrarilor,
cooperarea intre copii.
Evaluarea lucrarii colective :
Se evidentiaza efortul colectiv pentru realizarea
lucrrii
8.Asigurarea
retentiei

si

transferului

colective.

Copiii

isi

exprima

opiniile

personale fata de lucrare.


Pentru c azi am aflat multe despre primvar, Conversatia
a aceasta ne roag s ne i distrm jucndu-ne: Explicatia
Statuile muzicale mpreun cu floarea care acum
este vesel.
Descrierea jocului: Copiii vor dansa pe muzic, iar
n momentul n care muzica se oprete ei vor rmne
pe loc, ca nite statui. Copilul care se mic va fi
exclus din joc, i se continu jocul cu restul copiilor.
Activitatea zilei este finalizata cu aprecieri asupra
efortului depus de catre copii. Drept recompensa,
copiii primesc o recompensa dulce.
Copiii parasesc sala de grupa intonand cantecul
Vine, vine primavara!si merg in holul gradinitei
pentru a se imbraca.

Laptop
cd

Frontal

Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și