Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt :Liceul Teoretic Tudor ArgheziCraiova


Profesor: Molcut Oana Veronica
Disciplina:Biologie
Clasa:a X-a C
Data :11.11.2014
Unitatea de nvare: Anatomia si fizologia vertebratelorsun cristina
Subiectul leciei: Particularitatile structurale si fumctionale ale sistemului digestiv la vertebrate
Resurse de timp :50 minute

.sun cristina

Tipul leciei: nsuire si fixare de noi cunotinte


Scopul leciei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la particularitatile structurale si functionale ale sistemului digestiv la
vertebrate.
Competene specifice:
Competente derivate/Obiective operationale:
La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili :
-s identifice componentele aparatului digestiv la ciclostomi si pesti;
-s identifice componentele aparatului digestiv la amfibieni si reptile;
-s identifice componentele aparatului digestiv la pasari;
- s identifice particularitile structurale si functionale ale sistemului digestiv al vertebratelor cat si diferentele dintre acestea;
-s identifice atat bolile sistemului digestiv la om, cat si cauzele, manifestarile si prevenirea acestora.
Resurse procedurale:conversatia,explicatia ,observatia,.
Resurse materiale:manual,stick usb, calculator,videoproiector, ,carte lectura- manual pg. 36.
Tipul de organizare a activitii: frontal,individual,pe grupe.
Locul de desfurare : laboratorul de Biologie
Bibliografie
-Stelica Ene,Gheorghi Sandu,Gheorghe Gmneci, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005
-Ciurchea Maria,Ciolac Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de
biologie, CNC
-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES,
2007.
-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:Metode didactice utilizate in predarea biologiei,Ed.Arves,2008
- Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predrii biologiei, editura Universitii Al. I. Cuza Iai, 2001
- Programa de biologie pentru liceu, clasa a X-a, aprobat cu ordinul MedCT
1

DESFASURAREA LECIEI

Nr.
crt

Etapele
leciei

1.

Organizarea
clasei

2.

Reactualizare
cunotine
anterioare

3.

Captarea
atentiei

4.

Anuntarea
temei
si
obiectivelor

5.

Dirijarea
invatarii

Competene
derivate

Slide1

ACTIVITATE DESFURAT
Activitatea
Activitatea
profesorului
elevilor
-pregateste materialul
didactic;
-noteaza in catalog
elevii absenti si
verifica daca sunt
conditii optime pentru
desfasurarea orei;
- adreseza ntrebri,
urmreste elaborarea
rspunsurilor din care
verifica notiunile
predate
solicita elevilor
Observarea pe baza
imaginilor n Power
Point a componentelor
sistemului digestiv la
vertebrate.

-isi pregatesc
cartile si caietele;

Resurse
procedurale

Resurse
materiale

Resurse
temporale

Metode
de
evaluare

- raspund la
ntrebri;

Conversatia
Euristica

- se gandesc la
solicitarea
profesorului

Conversatia
euristica

-Anuna titlul leciei si


il scrie pe tabla
Particularitatile
structural
functionale ale
sistemului digestiv la
vertebrate.
-comunica clar
competentele derivate
ale leciei,care
exprima ceea ce elevii
treuie sa cunoasca la
finalul lectiei.

-ascult ,noteaza
titlul lectiei.

Conversatia
euristica

*Prezinta tubul
digestiv la ciclostomi
si pesti.
*Descrie pe baza
imaginilor
caracteristicile

-ascult,
scriu,

10

CD,
calculator,
videoproiector

oral

observ,
3

Observatia
Oral
-urmaresc imaginile

SCHEMA LECIEI
Sistemul digestiv si digestia la vertebrate.
n componena sistemului digestiv intr tubul digestiv(cavitate bucala, faringe, esofag, stomac,intestin subtire ,intestin gros, anus) i glandele anexe
(salivare, ficatul si pancreasul) .
Cavitatea bucal si digestia bucala-au loctransformari fizice, mecanice si chimice(ptialina transforma amidonul preparat in dextrine si maltoza)
In urma masticatiei rezulta bolul alimentar ,care prin deglutitie ajunge in stomac.
Stomacul si digestia gastrica Stomacul este situat sub diafragma,la majoritatea mamiferelor este unicameral,la erbivorele rumegatoare este
tetracameral. In prezenta sucului gastric bolurile sufera transformari mecanice, fizice si chimice. Sucul gastric conine: apa, mucus, HCl si enzime.
Enzime proteolitice:Pepsina ,labfermentul si gelatinaza.
Enzime lipolitice:Lipaza gastric
In urma digestiei gastrice se formeaza chimul gastric.
Absorbia intestinal
- are loc la nivelul intestinului subire;
- se realizeaz prin intermediul vilozitilor intestinale;
4

- absorbia proteinelor se face sub form de aminoacizi;


- absorbia glucidelor se face sub form de monozaharide;
- -absorbtia lipidelor se face sub forma de acizi grasi si glicerol.
- la finalul absorbiei intestinale rezult chilul intestinal;
Fiziologia intestinului gros
- chilul intestinal ajunge la acest nivel; au loc procese de fermentaie i de putrefacie; se reabsoarbe apa ct si srurile minerale, se sintetizeaz
vitamina K.
Eliminarea materiilor fecale se realizeaz prin procesul de defecaie.

Anexa 2.

FI DE EVALUARE
Nume i prenume elev:.....................................
Clasa:.......................................

1. Completai spaiile punctate cu noiunile corespunztoare:


a.Sistemul digestiv este alcatuit din:.............................................................. si......................................................................
b.In urma procesului de digestie glucidele sunt transformate in......................................................,lipidele in.......................................................iar
proteinele in................................................................ .
2. Asociai noiunile dintre cele dou coloane:
5

A. Absorbia intestinal

B. Fiziologia intestinului gros

a. reabsorbia apei
b. viloziti intestinale
c. formarea chilului intestinal
d. procese de fermentaie i putrefacie
e. absorbia proteinelor sub form de aminoacizi
f. procesul de defecaie

Timp de lucru:5

S-ar putea să vă placă și