Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT DE O ZI

SIMFONIA PRIMVERII

Prof. Radu Ioana


Grdinia cu program prelungit nr. 16 Sibiu

Soare crud n liliac,


Zbor subire de gndac,
Glasuri mici
De rndunici,
Viorele i urzici...
Primvar, din ce rai
Nevisat de pmnteni
Vii cu mndrul tu alai
Peste crnguri i poieni?
(George Toprceanu, Rapsodii de primvar)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT DE O ZI

Data: 29 aprilie 2014


Grdinia: Grdinia cu program prelungit nr.16 Sibiu
Grupa: mic B, Grupa Ursuleilor
Profesor: Radu Ioana
Tema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Proiectul tematic: Pe trmul de basm al Znei Primvara
Subtema sptmnii: Primvara parfum, zumzet, aripi i culoare
Tema zilei: Simfonia primverii
Forma de realizare: Activitate integrat
Tipul activitii: de verificare a cunotinelor, priceperilor i deprinderilor
Scopul activitii: Verificarea cunotinelor referitoare la anotimpul de primvar (aspecte
caracteristice, psri cltoare, legume, flori, insecte), a numeraiei n limitele 1-3, a
deprinderilor muzicale i practice nsuite.
Durata: o zi

PROGRAMUL ZILEI:
1. Activiti de Dezvoltare Personal (A.D.P.)
- ntlnirea de diminea: Petrecerea insectelor
- Tranziie: La plimbare (mers n coloan, cu recitare ritmic)
2. Activiti Liber Alese 1 (A.L.A.1)
- tiin: n grdina Znei Primvara (fi matematic)
- Biblioteca: Piramida Primverii (citire de imagini)
- Tranziie: Mamei (joc cu text i cnt)
3. Activiti pe Domenii Experieniale (A.D.E.):
Activitate integrat: Simfonia primverii (D.. convorbire + D.O.S. aplicaie)
Indicaii privind desfurarea convorbirii: Sunt adresate ntrebri cu ajutorul unor flori
(metoda Explozia Stelar) i sunt oferite rspunsuri. Pe o floare mare sunt lipite cteva imagini
din lumea vie, specifice primverii, iar pe ase flori mai mici sunt scrise interogaii: Ce?, Cine?,
Cum?, Unde?, Cnd?, De ce? Precolarii sunt mprii n dou grupe, a fetielor i a bieilor.
Primele trei flori sunt oferite fetielor, fiind de culoare roie, iar urmtoarele trei flori sunt oferite
bieilor, fiind de culoare albastr. Aceste interogaii contribuie la formularea unor ntrebri
despre anotimpul de primvar.
2

Indicaii privind desfurarea activitii practice: Copiii, distribuii n patru echipe, delimitate
la ntlnirea de diminea, primesc patru siluete mai mari din carton (rndunic, ridiche, lalea,
fluture) i decupaje mai mici, relaionate domeniilor psrilor cltoare, legumelor timpurii,
florilor de primvar i insectelor. n urma lipirii imaginilor mai mici pe siluetele - simbol, copiii
obin patru blazoane.
- Tranziie: Grdinia mea (cntec)
4. Activiti Liber Alese 2 (A.L.A. 2):
S ngrijim plantele din sala de grup (ocupaii ludice)
Obiective operaionale:
A.D.P. Petrecerea insectelor
- s adreseze salutul n mod respectuos i prietenos fa de colegi;
- s rspund cu prezent () la apelul educatoarei;
- s indice anotimpul curent, starea vremii i vestimentaia adecvat;
- s participe cu interes la jocul Petrecerea insectelor
(dezlegarea ghicitorilor, aezarea la locul preferat, imitarea insectelor);
- s interpreteze integral cntecul nfloresc grdinile;
A.D.E. Simfonia primverii (D.. + D.O.S.)
D.. Cunoaterea mediului convorbire
O1 - s spun ce vestitori ai anotimpului primvara cunosc;
O2 - s precizeze cine ngrijete grdina cu flori i legume n anotimpul de primvar;
O3 - s stabileasc cum anume ne mbrcm n anotimpul de primvar;
O4 - s identifice corect locul unde cresc legumele timpurii i florile de primvar;
O5 - s specifice anotimpul cnd nfloresc ghioceii;
O6 - s explice n cuvinte proprii de ce se ntorc primvara psrile cltoare;
O7 - s elaboreze rspunsurile prin cooperare n cadrul grupului;
D.O.S. Activitate practic lipire
O1 - s execute corect exerciiile de nclzire a minilor;
O2 - s urmreasc demonstraia i explicaiile educatoarei privind realizarea lucrrii;
O3 - s lipeasc imaginile corespunztoare fiecrui blazon;
O4 - s-i exprime mulumirea la finalizarea lucrrii;
O5 - s numeasc blazonul preferat din cadrul expoziiei, motivnd alegerea fcut;
O6 - s vizioneze un scurt fragment despre anotimpul de primvar;
A.L.A. 1:
Biblioteca: Piramida Primverii
- s identifice anotimpul primvara din grupul de jetoane;
- s selecteze imaginile cu psrile cltoare, legumele timpurii i florile de primvar;
- s obin o piramid cu ajutorul jetoanelor selectate corect;
tiin: n grdina Znei Primvara
- s recunoasc narcisele din grdina Znei Primvara;
- s identifice obiectele mari i mici reprezentate, dup caz;
- s numere corect elementele, n concentrul 1-3;
- s recunoasc cifrele 1, 2 i 3;
A.L.A. 2:
S ngrijim plantele (ocupaii ludice)
s dispun cele patru imagini n ordinea cronologic corect;
s enumere factorii vitali din viaa plantelor: solul, apa, lumina, cldura, aerul;
s denumeasc ustensilele folosite la ngrijirea plantelor (stropitoarea);
s ude florile de la sectorul verde al slii de grup;
s-i exprime dorina de a ngriji plantele n fiecare zi.
3

Strategii didactice:
Metode i procedee: Ghicitorile, Metoda Piramidei, Explozia Stelar, Tehnica Blazonului,
Turul Galeriei, Experimentul, conversaia, explicaia, demonstraia, instructajul, exerciiul, jocul,
munca independent i pe grupuri, analiza produselor activitii.
Mijloace didactice: medalioane cu insecte (fluturi, albine, furnici, greieri), ilustraii cu
adposturi sau cu locuri preferate de insecte (flori, stup, muuroi, iarb), ppua Zna
Primvara, un panou i jetoane atractive cu aspecte de primvar pentru sectorul Biblioteca, fie
de lucru pentru sectorul tiin, o buburuz confecionat din hrtie creponat, o floare mare cu
aspecte din anotimpul de primvar, flori mici, roii i albastre, cu ntrebri, siluete din carton
colorat pentru realizarea a patru blazoane (form de rndunic, de ridiche, de lalea, de fluture),
imagini mai mici, corelate cu aspectele vizate de cele patru blazoane (psrile cltoare,
legumele timpurii, florile de primvar, insectele), lipici, CD educativ Anotimpurile (A.
Vivaldi).
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual
Elemente de joc:
imitarea insectelor prin micri i onomatopee specifice (fluturii ridicri i coborri ale
braelor, albinele pronunarea sunetului zzzzz.., furnicile imitarea cratului de
provizii, greierele mimarea cntatului la chitar);
micile surprize, aplauzele, jocul;
ntrecerea, jucriile folosite, recompensele.
SCENARIUL ZILEI
MOMENTELE NTLNIRII DE DIMINEA
La intrarea n sala de grup, fiecare copil primete o medalie viu colorat, pe care este
desenat o insect fluture, greiere, albin sau furnic.
Rutine: Pregtirea copiilor pentru mas: strngerea jucriilor, splarea minilor, aezarea
copiilor la mas deprinderi de ordine i decautoservire. Servirea mesei. Pregtirea copiilor
pentru activiti.
I. Salutul
Se aaz pe scunelele aranjate n form de cerc. n funcie de insecta primit, copiii
adreseaz salutul: Bun dimineaa, furnicu Amelia!, Bun dimineaa, fluturaule
Bogdan!, Bun dimineaa, albinu Anamaria!, Bun dimineaa, greieraule tefan! n
timpul salutului, fiecare copil se adreseaz celorlali cu respect, folosind un ton prietenos.
Fiecare salut trebuie s primeasc un rspuns.
II. Prezena
La apelul educatoarei, copiii rspund cu prezent (). Dup acest moment, copiii i
depisteaz pe colegii care sunt abseni.
III. Calendarul naturii
Copiii, ndrumai de educatoare, fac referire la anotimpul curent primvara, la starea
vremii i la mbrcmintea adecvat temperaturii de afar.
IV. Activitatea de grup: Petrecerea insectelor
Materiale: medalii cu insecte (fluturi, greieri, albine, furnici), bileele cu ghicitori, ilustraii cu
adposturi i locuri preferate de insecte (o floare, zon cu iarb, stup, muuroi);
Indicaii privind desfurarea: Organizez jocul Petrecerea insectelor. Aez n faa copiilor un
element-adpost (floarea, iarba, stupul, muuroiul) i apoi citesc o ghicitoare. Copiii care au
medalia cu insecta respectiv fac un pas n fa, aezndu-se la adpost. Dup ce s-au grupat n
fa, imit insecta respectiv (ex. fluturii ridic i coboar braele, dnd din aripi, greierii cnt la
chitar, albinele emit sunetul zzzz, furnicile imit cratul proviziilor n spinare).
4

Ghicitorile:
Mititic i drgu,
n stup cu regina st.
Ea zboar din floare n floare,
Mierea dulce s-o prepare. (Albina)

Colorat e ca o floare,
Trupul mic i fin el are,
Zboar vara pe cmpie,
Spunei, ce-ar putea s fie? (Fluturele)

Mic, dar voinic,


n spate ridic
Sacul cu povar,
S-l duc-n cmar. (Furnica)

Cine cnt toat vara


Prin fnee cu chitara? (Greierele)

V. Noutatea zilei: Dezvlui ce se afl ascuns sub o pnz: o ppu - Zna Primvara nsi, care i
roag pe copii s intoneze un cntec despre ea. Dau tonul pentru interpretarea cntecului dedicat
primverii, nfloresc grdinile:
nfloresc grdinile,
Cnt ciocrliile
Joac fete i biei
Imn de veselie,
Hora-n bttur,
Ceru-i ca oglinda,
Fluturii cu miile
Ah, de ce n-am zece viei
Prin livezi albinele
S te cnt, natur!
i-au pornit colinda.
Joac pe cmpie.
Tranziia: ntlnirea de diminea se ncheie cu exerciii de mers n coloan i cu recitarea ritmic a
unor versuri despre insecte. Copiii se ndreapt spre msuele de lucru, avnd mare grij pe unde
merg, ca nu cumva s striveasc vreo insect:
Noi, cnd mergem la plimbare
i ne ies gzele n cale
Ne purtm frumos cu ele,
C sunt mici i frumuele!

ACTIVITILE LIBER ALESE 1 (A.L.A. 1)


La sectorul Biblioteca, copiii trebuie s citeasc o serie de jetoane cu aspecte de
primvar. Pe msur ce copiii aleg jetoanele potrivite, eu construiesc Piramida primverii la un
panou. Numesc cte un copil care s rezolve urmtoarele cerine:

Caut-o pe Zna Primvara ntre aceste jetoane! (un jeton cu anotimpul primvara);

Gsete toate psrile care vestesc sosirea primverii i denumete-le! (dou jetoane
barza i rndunica);

Selecteaz toate jetoanele cu legume de primvar! (trei jetoane ceapa verde,


ridichea, salata);

Alege imaginile cu flori de primvar i spune numele lor! (patru jetoane ghiocelul,
laleaua, narcisa, zambila).

PIRAMIDA PRIMVERII

La sectorul tiin, copiii primesc o fi matematic cu o serie de sarcini pe care s le


rezolve. Ei i imagineaz c sunt grdinari. Cerinele fiei sunt:

Alege stropitorile mari pentru a le folosi n grdina Znei Primvara! (coloreaz-le)

ncercuiete cifra care i arat cte narcise trebuie s uzi n grdina znei!

Planteaz n grdin bulbii mici (ncercuiete-i). Indic cifra corespunztoare numrului lor.

Scoate ridichea mare din pmnt (tai-o cu o linie) i ncercuiete cifra 1.

Evaluarea activitilor desfurate pe centrele de interes: Dup ndeplinirea sarcinilor de la


centrele de interes, formulez aprecieri globale i individuale privind implicarea copiilor i
corectitudinea rspunsurilor date.
Rutin: Mersul la toalet - Bun ziua, ghiocel, tare mai eti curel! (igiena personal)
6

Tranziie:
Pentru a face trecerea la convorbirea unde voi folosi nite flori ca material stimul, dau tonul pentru
intonarea cntecului Mamei. Copiii imit micrile sugerate de textul cntecului:
1. Hai venii frai i surori,
S culegem mndre flori,
Flori ce noi le-am semnat
i cu ap le-am udat.

2. n mnunchi s le legm,
Mamei noastre s le dm
i aa s-i artm
C iubire i pstrm.

Refren :Tra-la,la-la-la-la-la, (bis)


i cu ap le-am udat.

Refren :Tra-la-la-la-la-la-la, (bis)


C iubire i pstrm.

ACTIVITILE PE DOMENII EXPERIENIALE


Secvene
didactice

1.
Moment
organizatoric

2.
Captarea
ateniei

3.
Anunarea
temei i
enunarea
obiectivelor

4.
Dirijarea
nvrii

CONINUT TIINIFIC
Aerisirea slii de grup.
Pregtirea materialului didactic
necesar.
Aranjarea scaunelor n semicerc
pentru desfurarea convorbirii i
dispunerea msuelor cte trei,
pentru a se putea lucra ulterior la
activitatea practic n echipe.
Stabilirea ordinii i a disciplinei.
Prezint grupei Floarea Znei
Primvara, precum i flori mai
mici, colorate, care conin anumite
ntrebri, aduse la noi n grup de
ctre o buburuz. i stimulez pe
copii s demonstreze c tiu s
rspund la aceste ntrebri.
Astzi v propun un joc adus la noi
de o buburuz venit tocmai din
ara Primverii i care se numete
Simfonia primverii (explic
cuvntul simfonie). Dac vei
rspunde corect la ntrebri i vei
lipi frumos ceea ce v-am pregtit pe
masue, vei primi un cadou de la
buburuz!
- mpart precolarii n grupa
fetielor i n grupa bieilor.
Fiecare grup primete trei flori mici,
coninnd trei ntrebri. Ctig
echipa care ofer cele mai multe
rspunsuri corecte.
ntrebrile pentru grupa fetielor:
1. Ce vestitori ai primverii
cunoatei?

Strategii didactice
Metode
i
Mijloace
procedee
didactice
*Toate
materialele
necesare
la
- Explicaia
activitate sunt
organizate
pentru a fi
folosite
n
mod eficient

- Conversaia
- Explicaia

Frontal

Frontal

*Buburuz
- Conversaia

Metoda
Exploziei
Stelare
- Explicaia

Metoda
Exploziei

Evaluare

- Gradul de
ordine
i
disciplin

- Interesul
manifestat
de copii

- Gradul de
concentrare
Frontal
- Observarea
reaciilor
nonverbale

- Explicaia

*Buburuz
*Floarea
Znei
Primvara
*Flori mici cu
ntrebri

Forme de
organizare

*Floare mare
pe care sunt
lipite aspecte
de primvar
*Flori mici cu
ntrebrile:
- Ce?
- Cine?
- Cum?
- Unde?

Frontal

Pe grupuri

Nivelul
ateniei
copiilor
- Evaluarea

2. Cine are grij de legumele


i de florile din grdin n
anotimpul de primvar?
3. Cum anume ne mbrcm
n anotimpul de primvar?
ntrebrile pentru grupa bieilor:

Stelare
- Conversaia

- Cnd?
- De ce?

Metoda
Exploziei
Stelare
- Conversaia

rspunsurilor
copiilor

Pe grupuri

1. Unde cresc legumele


timpurii i florile de primvar?
2. Cnd nfloresc ghioceii?

5.
Asigurarea
reteniei i a
transferului

6.
Evaluarea
performanelor

7.
ncheierea
activitii

3. De ce credei c se ntorc
primvara psrile cltoare?
Grupele constituite iniial al
furnicuelor, albinelor, fluturilor,
greierilor se aaz la cele patru zone
distincte de lucru, pentru a realiza
blazonul psrilor cltoare, al
legumelor timpurii, al florilor de
primvar i al insectelor.
Demonstrez exerciiile de nclzire
a muchilor mici ai minii, iar
copiii le reproduc.
nainte de a ncepe lucrul, le explic
i le demonstrez copiilor ce anume
au de fcut.
Copiii lipesc diverse elemente din
sfera psri cltoare, legume, flori
i insecte, obinnd astfel patru
blazoane.
Apreciez modul de lucru al copiilor
i gradul lor de implicare n
realizarea
sarcinilor.
Expun
blazoanele obinute pe un panou i
le analizez mpreun cu copiii.
Fiecare copil alege lucrarea
preferat, motivnd alegerea.
La finalul activitii, copiii primesc
cadoul din partea buburuzei:
posibilitatea de a viziona o secven
animat referitoare la anotimpul de
primvar, de pe CD-ul educativ
Anotimpurile (A. Vivaldi) Baby
Genius (durata 330).

Tehnica
Blazonului

-Demonstraia
- Exerciiul
- Instructajul
- Explicaia
-Demonstraia
Tehnica
Blazonului
- Exerciiul
Turul
Galeriei
Analiza
produselor
activitii
- Explicaia
- Conversaia

*Siluete
suport pentru
blazoane
(rndunic,
ridiche, lalea,
fluture)

Pe grupuri

*Decupaje cu
elemente
specifice
fiecrui
blazon

Frontal

*Lipici

Pe grupuri

*Panou

Frontal

*Blazoanele
obinute
de
copii

Individual

Analiza
produselor
activitii

*CD educativ
*DVD player
*televizor

Frontal

Oferirea
unei
recompense

- Gradul de
interes artat
de copii
Modul
corect
de
lipire
a
imaginilor
mici
pe
suport
- Aspectul
estetic
al
lucrrilor
- Satisfacia
exprimat de
copii
la
finalizarea
lucrrilor
Aprecierea
frontal

Tranziie: Copiii intoneaz cntecul Grdinia, ndreptndu-se spre colul verde al grupei:
Floricic, floricea,
Asta-i grdinia mea,
Ce frumos m joc n ea,
Tra, la, la, la, la, la, la. (bti din palme).

ACTIVITILE LIBER ALESE 2 (A.L.A. 2)


Aduc n faa grupei patru imagini de la colul verde, surprinse n momente diferite de timp.
Copiii aranjeaz imaginile n ordine cronologic i descriu evoluia fenomenului observat (naterea
i dezvoltarea unei plante) n cadrul experimentului realizat n sala de grup:

mai nti am adus n sala de grup nite


semine i bulbul unei flori; (1)

att seminele (2), ct i bulbul(3), fiind puse n


pmnt, au ncolit;

dup un timp, plantele s-au dezvoltat, datorit


pmntului bogat n nutrieni, a apei, a luminii
i a cldurii (4).

Copiii subliniaz faptul c a fost nevoie ca ghivecele cu plante s fie ngrijite aproape zilnic.
Precolarii, sub supravegherea i ndrumarea educatoarei, ud florile din ghivece, folosind
stropitoarea. De asemenea, n cadrul unei conversaii dirijate, copiii intuiesc i enumer factorii
vitali din viaa plantelor: apa, lumina, cldura, aerul, solul.

BIBLIOGRAFIE:
1. Barbu, H., Popescu, E., erban, F. (1993). Activiti de joc i recreativ-distractive. Editura
Didactic i Pedagogic, R.A. Bucureti;
2. Cioflica, S. M., Mignea-Guga, N., Marta, C., Lazr, C., Berbeceanu, G., Ilie, E. (2009). Ziua
bun ncepe la ntlnirea de diminea. Editura Tehno-Art, Petroani;
3. Oprea, Crengua, Lcrmioara (2007). Strategii didactice interactive. Editura Didactic i
Pedagogic, R.A., Bucureti;
4. *** (2008). Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani). Ministerul Educaiei,
Cercetrii i Tineretului, Bucureti.

S-ar putea să vă placă și