Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial N. Iorga Bacu


Data: 8.05.2015
Clasa: a III-a B
Propuntor:
Aria curricular: Tehnologii
Disciplina: Educaie tehnologic
Unitatea de nvare: Obiecte utile din materiale naturale i sintetice
Elemente de coninut: Ornament de primvar
Tipul leciei :
formare de priceperi i deprinderi
Obiective de referin : 1.2; 2.1 ; 2.2 ; 2.3.
Obiective cadru / obiective de referin : 1.2. ; 3.2 .; 4.3.
Obiective operaionale :
A. COGNITIVE
Pe parcursul leciei elevii vor fi capabili :
OC1 s precizeze etapele de lucru utilizate n realizarea lucrrii ;
OC2 s realizeze lucrrile propuse respectnd etapele precizate;
OC3 s intoneze corect cntecul propus
OC4 s recite expresiv poezia propus
B. PSIHO-MOTRICE
Elevii vor fi capabili :
OPM1 - s manifeste deprinderi de a decupa hrtia dup contur, de a asambla, i de a lipi formele
obinute, n vederea realizrii lucrrii propuse.
OPM2- s-i coordoneze micrile pentru realizarea lucrrii propuse manevrnd corect instrumentele
de lucru
C. AFECTIVE
Elevii :
OA1 - vor participa cu interes la lecie :
OA2 - vor aprecia lucrarea realizat n echip , n raport cu modelul propus.
OA3 - vor manifesta un comportament adecvat n relaie cu colegii dintr-un grup de lucru, n activitatea
de realizare a temei propuse
RESURSE :
A . Bibliografice :
1. oficiale
Curriculum Naional Programe colare pentru clasa a III-a, Bucureti, 2005;
2 . pedagogice
Carmen Creu, ,, Pedagogia succesului , Editura Polirom , Iai , 1997
Constantin Cuco - coordonator , ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade
didactice, Editura Polirom , Iai , 2006
Ioan Cerghit , ,,Metode de nvmnt, Editura Polirom , Iai , 2006
2.metodico- didactice
Bojneag Maria i Barboni Elena - ,, Caiet de abiliti practice cu joc si distracie

Daniela Codreanu - ,,Educaie tehnologic - Caietul elevului clasa a III-a


Predarea lucrului manual la clasele I- IV, Editura Didactic i Pedagogic Bucureti , 1971;
L. Stan, I. Stan, G. Dorobanu si E. Ghi - Ghid metodologic privind proiectarea i
desfurarea activitilor de predare nvare - evaluare a abilitilor practice , Ed. Aramis .
B. Metodologice
a. strategia didactic: dirijat , inductiv
b. metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, analiza produselor activitii,
demonstraia, exerciiul, turul galeriei, expunerea,
c . forme de activitate : frontal, pe grupe;
d . mijloace didactice : carton colorat, hrtie colorat, foarfece, lipici. CD-player, CD cu
,,Anotimpurile - Primvara de Antonio Vivaldi
C. Temporale : - 45
D. Umane :
- 18 elevi

Etapele leciei

1. Captarea
Ateniei
1 min.

Ob.

OA1

2. Enunarea
temei i a
obiectivelor
2 min.

OA1
OM2

3.
Actualizarea
Cunotinelor
5 min.

OA1
OM2

Elemente de coninut

Astzi, n grdina mea


Am vzut dup perdea
Cum o zn frumuic
Da iar via la grdin
Oare cine este? Cine? (Primvara)
Astzi vom realiza la ora de
educaie tehnologic o lucrare care
nfieaz un ornament de
primvar .
Anun obiectivele ntr-o manier
accesibil elevilor.
Propun elevilor completarea unui
ciorchine pornind de la cuvntul
,,Primvara

Strategia didactic
Metode i procedee
Mijloace
didactice
Conversaia

conversaia

natu
ra

luni
le
Activ.
oame
ni-lor

4.Prezentarea
optim a
coninutului

OC4
OA1
OC1
OA1

4 min.
5. Dirijarea
activitii

OA1

3 min.
6. Obinerea

OC1

Se propune recitarea poeziei


,,Primvara de Vasile Alecsandri
Prezentarea si analiza modelului
- se prezint lucrarea model i se
analizeaz
Recunoaterea materialelor
Demonstrarea tehnicii de lucru
Elevii vor fi mprii n patru grupe
Fiecare grup are pe banc toate
materialele
necesare
realizrii
lucrrii
Realizarea lucrrilor de ctre elevi
Fiecare grup va lucra independent

Carte cu
ghicitori
despre
anotimpuri

Plan

Evaluare
Forma de
organizare
frontal

Observarea
sistematic

frontal

Observarea
sistematic

frontal

Aprecieri
verbale

Prim
vara
flori

explicaia
demonstraia

srbt
ori

Lucrarea
realizat pe
etape
foarfece
hrtie
colorat
Farfurii eco,
Foarfece
Lipici
Hrtie
colorat
Farfurii eco,
Foarfece

frontal

Pe grupe

Observarea
sistematic

Observarea
sistematic

performanelor
20 min

7. Feedback-ul
1min.

OC2

avnd grij s lucreze ordonat, s


coopereze n cadrul grupei
OA3
Se urmrete realizarea lucrrilor pe
etape, fcnd observaii asupra
OPM1
modului n care lucreaz elevii.
OPM2 Fiecare grup a primit n plus, pe
lng floricele frunze i fluturi ,
OA3
albinue i buburuze
Propun elevilor finalizarea lucrrilor
prin adugarea n funcie de
imaginaia fiecruia a cte unui
element din cele primite (fluture
sau albinu).
OA2
ndemn elevii s compare lucrarea
OA3
realizat de ei cu modelul iniial i s
fac ultimele finisri.

8.
Evaluare
5min.

OA2
Membrii fiecrei grupe se
OPM2 mobilizeaz i analizeaz lucrrile
OA3
realizate de cealalt grup.
Sugerez s compare colajul realizat
de ei cu ale celorlalte echipe i a
lucrrii model.

9.
Retenia i
transferul
4 min.

OC3

Recomand elevilor s rein etapele


de lucru parcurse n realizarea
lucrrii pentru executarea altora
asemntoare
Dirijez intonarea cntecului :
,,Primvara

Etapele de lucru:
1. Decuparea frunzelor dup contur
2. Decuparea dup contur a floricelelor
3. Decuparea dup contur a fluturaului
4. Asamblarea lucrrii: lipirea frunzelor, a florilor, a fluturilor

exerciiul

Lipici
Hrtie
colorat CDplayer

Pe grupe

Observarea
sistematic

Analiza produselor
activitii

Lucrarea
realizat

Pe grupe

Observarea
sistematic

Pe grupe

Analiza
produselor
activitii
Autoevaluare

frontal

Observarea
sistematic

Expunerea
Turul galeriei

conversaia

Culegere de
cntece
pentru copii

S-ar putea să vă placă și